PDA

Επιστροφή στο Forum : Σέρνεται στο σερφάρισμα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

geologiko_karoto
16-11-07, 22:21
Γεια σας κ χαρά σας!

λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής απλό

εδώ κ λίγες εβδομάδες το σερφάρισμα έχει γίνει ανυπόφορο,κολλάνε οι σελίδες ακόμα κ οι πιο ελαφριές κ αν τελικά δεν ανοίξουν από μόνες τους αναγκάζομαι να κάνω Stop-Reload αρκετές φορές
ενώ το live streaming θέλει πολύ υπομονή

ευτυχώς στο κατέβασμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,πάω fullspeed

σερφάρω με Opera 9.10

κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα ?
κάποιος τρόπος αντιμετώπισης ?

NexusGS
17-11-07, 00:21
Φιλαράκι το ίδιο και εδώ.Ανεξάρτητα απο το αν κατεβάζω (torrent-ftp ή τπτ) υπάρχουν στιγμές που ότι και να ανοίξω (site ελληνικό ή ξένο),ftp site,τπτ,οτιδήποτε,δεν ανοίγει για μερικά δευτερόλεπτα (ανάλογα μπορεί να πάει και λεπτά...).Download speed κανονικότατη.Το παρατήρησα και εγώ.Ενώ ο DNS κάνει resolve,ο firefox (αυτόν χρησιμοποιώ) μένει στο waiting ή αν γίνει την ώρα που φορτώνει την σελίδα ήδη μένει στο transferring data.Ένα πράγμα σαν να μην ανοίγει άλλο connection.Περίεργο.Και ένας άλλος φίλος απο την ίδια περιοχή που μένω (Ζωγράφου-Αθήνα) πάλι με 2play forthnet έχει το ίδιο πρόβλημα.Δεν είχα το χρόνο να πάρω τηλ στην forthnet να το αναφέρω.Το έχει κάνει κανείς;

Αυτή την περίοδο είναι το μόνο πρόβλημα που έχω με την forthnet.Κατά τα άλλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σε αυτή τη φάση (να μην το ματιάσω :P ).

Stathis_N
17-11-07, 00:29
+1 κι απο μενα. Πολυ αργο σερφαρισμα εδω και καμποσες μερες, πολλες σελιδες τρωνε timeout και πρεπει να κανω συνεχεια refresh μηπως κι ανοιξουν. Τι να επαθε? :(

sotos65
17-11-07, 00:32
Ίδια συμπτώματα κι εδώ κατά διαστήματα, με firefox σε linux και windows, αλλά και με IE7 και opera. Εκνευριστικότατο...

deniSun
17-11-07, 12:32
Το παρατηρώ σε κάποιες σελίδες και κάποιες ώρες της μέρας.

Jazzer
17-11-07, 12:35
Πάντως, μετά την αναβάθμιση της σύνδεσης με το εξωτερικό, το browsing είναι αισθητά καλύτερο, περιοχή Δυτική Αττική.

deniSun
17-11-07, 12:39
Δεν είδα διαφορά

slaughter
17-11-07, 14:14
αν κανεις παράλληλα με το browsing download κ κάνει κ Upload με full speed τότε λογικό να έχεις προβλήματα !!!
Αν οχι τότε δοκίμασε άλλο browser, δοκίμασε να βάλεις proxy ;h στην τελική το format !!!!!
αυτά !!!!

deniSun
17-11-07, 14:18
Για παράδειγμα το adslgr τις απογευματινές και βραδυνές ώρες είναι πολύ αργό.
Το ίδιο παρατηρώ και από το πανεπιστημιακό δίκτυο.

geologiko_karoto
17-11-07, 14:36
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις

φίλε slaughter,αν όντως ήταν αυτό το πρόβλημα μου δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ανοίξω καινούριο θέμα
συνήθως δεν κατεβάζω τίποτα όταν σέρνεται έτσι το σερφάριζμα
κ το φορμάτ δεν αποτελεί επιλογή

φίλε Jazzer,πότε έγινε αυτη η αναβάθμιση?εννοείς εκείνο το πρόβλημα που κόπηκαν τα καλώδια του ΟΤΕ? - τουλάχιστον εδώ στην Θεσσαλονίκη όπως ήταν πριν έτσι είναι και τώρα

φίλε denis1276,τυχερός είσαι που το παρατηρείς ΜΟΝΟ κάποιες ώρες την ημέρα - εμένα δυστυχώς σέρνεται όλη μέρα και όλη νύχτα

φίλε NexusGS,δεν ξέρω αν είναι κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζεται εσείς που είστε στο 2Play - εγώ πάντως είμαι στο φοιτητικό μέσω ΔΙΟΔΟΣ

unameit
17-11-07, 15:05
το προβλημα υφισταται και ειναι αρκετα ενοχλητικο -->οδηγει και σε timeouts
οι σελιδες φορτωνουν αργα και "βασανιστικα" χωρις να εχουμε στο background κανενα προγραμμα που να δεσμευει bandwidth.
προβλημα browser δεν ειναι ,την ιδια συμπεριφορα και με ie.
με συνεχη reload ανοιγουν οι σελιδες αν και παρατηρειται το "transferring data from ...." που τεινει στο απειρο.
αναφερομαστε μονο στο browsing, στο downloading η ταχυτητα ειναι "καρφωμενη" στο max.(προσωπικα 107 KB/sec απο rapid για 1024/256 γραμμη)
παραμενει η κατασταση ακομη και με reset modem/router.
κατι αλλαξε η forth, ή στη forth που καλο ειναι να αντιμετωπιστει
EOF

kostask
17-11-07, 16:23
Κλασσική κατάσταση πλέον από αυτούς τους @λήτες κάθε 10-15 μέρες η ίδια ιστορία.

Και εδώ τα ίδια με σελίδες που σέρνονται, ανοίγουν μισές ή δεν ανοίγουν καθόλου.
Επίσης στη δική μου περίπτωση όποτε εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα δε μπορώ να μπω επιπλέον και στο MSN Messenger.

Τα τηλέφωνα τεχνικής υποστήριξης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ή δεν απαντούν ή δείχνουν κατειλημμένα!!!:evil:
Αϊ σιχτίρ πια κάθε 3 και λίγο:evil:

NexusGS
17-11-07, 16:49
Δεν εχω μπει στο κόπο να τους καλέσω γιατί απλά φαντάστικα ότι κάποιος άλλος θα το έχει κάνει ηδη.Θα επιχειρήσω σήμερα να πάρω κάνα τηλέφωνο αν δεν βαρεθώ.Πάντως σπάει νεύρα αβέρτα :Ρ

STARJOHN
17-11-07, 16:50
Και εδω κατα διαστηματα το ιδιο Ανατολικη Αττικη.

deniSun
17-11-07, 18:14
Τέτοια προβλήματα δημιουργούνται από p2p προγράμματα.
Αν τα έχετε ανοικτά και ταυτόχρονα σερφάρετε τότε πολύ πιθανό να μην εμφανίζονται οι σελίδες, να θέλουν restart και όλα αυτά.

psyxakias
17-11-07, 18:19
Εγώ αυτό το πρόβλημα δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ, όμως το ακούω διαρκώς από φίλους με forthnet, πολύ περίεργο. :hmm:

ΥΣ: Τα tags είναι πολύ σχετικά (παοκ, κουκουβαγια, τραχανας), χαχαχαχα :respekt: :respekt:

[Insomniac]
17-11-07, 18:36
Το πρόβλημα δυστυχώς υφίσταται. Είχε γίνει και λίγο παλιότερα ένα αντίστοιχο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=132812) θέμα.

Συμβαίνει σε μένα προσωπικά, κατά διαστήματα (τις περισσότερες μέρες ναι, κάποιες λίγες μέρες ή καμιά φορά και ώρες όχι) τον τελευταίο 1+ μήνα, αλλά και σε φίλους (περιοχή Θεσσαλονίκης) που έχω ρωτήσει.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα ανοιχτών P2P, router ή οτιδήποτε άλλου από τη μεριά του χρήστη. Μιλάμε για απλό browsing, που έχει καταντήσει μαρτύριο.

deniSun
17-11-07, 18:41
Με Proxy η συμπεριφορά είναι η ίδια;

geologiko_karoto
17-11-07, 18:45
Με Proxy η συμπεριφορά είναι η ίδια;

what is proxy ?

[Insomniac] το θέμα εκείνο είχε ανοιχτεί το Σεπτέμβριο - εγώ τουλάχιστον δεν είχα πρόβλημα τότε
εδώ κ λίγες εβδομάδες υπάρχει θέμα

πσυχάκια :p

[Insomniac]
17-11-07, 19:00
Με Proxy η συμπεριφορά είναι η ίδια;

Προσωπικά δε δουλεύω με proxy, οπότε δε γνωρίζω αν υπάρχει διαφορά. Παρ'όλα αυτά, ακόμη κι αν είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση με χρήση proxy (που αμφιβάλλω), δε νομίζω ότι αποτελεί λύση στο πρόβλημα.


what is proxy ?

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmCh.aspx?c=10007631

deniSun
17-11-07, 19:02
Δεν το έγραψα ως λύση αλλά ως συμπέρασμα και δοκιμή.

sotos65
17-11-07, 19:06
Δεν είχα σκεφτεί να κάνω δοκιμή με proxy, τώρα που το δοκιμάζω βλέπω ότι μάλλον βελτιώνεται η κατάσταση. Αλλά το θέμα είναι όπως το λέει κι ο [Insomniac] δεν είναι λύση, μιας και δημιουργούνται προβλήματα με site (ή και φόρουμ) που δεν επιθυμούν τη χρήση proxy, ή κάποια όπως το rapidshare που θα δεν θα μπορείς να κατεβάσεις ποτέ τίποτα αφού όλοι θα έχουν την ίδια ip...

[Insomniac]
17-11-07, 19:19
Δεν το έγραψα ως λύση αλλά ως συμπέρασμα και δοκιμή.

Δοκιμή για ποιο λόγο; Από τη δική μου την πλευρά δεν υπάρχει πρόβλημα. Να κάνω δοκιμές για να βρω τι φταίει από την πλευρά της forthnet και δεν ανοίγουν οι σελίδες; Αυτό είναι δική τους δουλειά.

Εγώ θέλω να μπορώ να δω ένα site χωρίς να χρειαστεί να κάνω 4 φορές refresh...

Καταλαβαίνω τη λογική με την οποία το λες. Απλά διαφωνώ στ'ότι θα πρέπει να προσπαθούμε να βρούμε αιτίες, λόγους, workarounds, για κάτι τόσο βασικό όπως το browsing.

Φιλικά.

kostask
17-11-07, 20:42
Δοκίμασε κανείς να πάρει στα 801 100 9000 ή 211 100 9000?

Από ΧΤΕΣ είναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ κατειλημμένα :twisted:

Μάλλον μας τιμωρούνε με αργό browsing και κατεβασμένα τηλέφωνα για τα νέο πρόστιμο που φάγανε :clap:

...ή μήπως είναι βιτσιόζοι και το κάνουν επίτηδες για να φάνε και άλλο??? :twisted:

Stathis_N
17-11-07, 21:38
Οπως ειπαν και αλλοι φιλοι, δεν ειναι προβλημα ταυτοχρονης εκτελέσης p2p. Μονος του ο browser και τα timeouts να πανε συννεφο. Σ' εμενα το κανει και ασχετες ωρες/μερες δηλ. μετα τα μεσανυχτα, Κυριακη κλπ

Soumaxeridis
18-11-07, 12:21
Όταν έχετε πρόβλημα με το browsing, δοκιμάστε να ανοίξετε μια τοπική σελίδα, πχ. το web interface του adsl router. Αν αργεί/κολλάει και αυτό να ανοίξει, τότε συνήθως κάτι περίεργο συμβαίνει με το PC σας, συνήθως κάποιο malware πρόγραμμα.

Αντίστοιχο πρόβλημα μου είχε συμβεί όταν είχα εγκαταστήσει το πρόγραμμα bittorrent (από το επίσημο site). Αυτό μου είχε εγκαταστήσει ένα malware (dna.exe), το οποίο δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα στο browsing, όπως το περιγράφετε, ασχέτως αν το bittorrent έτρεχε ή όχι.

deniSun
18-11-07, 13:19
Δοκίμασε κανείς να πάρει στα 801 100 9000 ή 211 100 9000?

Από ΧΤΕΣ είναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ κατειλημμένα :twisted:

Μάλλον μας τιμωρούνε με αργό browsing και κατεβασμένα τηλέφωνα για τα νέο πρόστιμο που φάγανε :clap:

...ή μήπως είναι βιτσιόζοι και το κάνουν επίτηδες για να φάνε και άλλο??? :twisted:

σπάνια πιάνεις γραμμή.
τις περισσότερες φορές είναι κατειλημμένο :down:
να δούμε πότε θα αναβαθμίσουν το κέντρο τους

unameit
18-11-07, 13:25
οκ νομιζω πως οσοι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα γνωριζουν πολυ καλα πως ειναι ISP based.για τους υπολοιπους το ΥΓ:


ΥΓ:επειδη κατα 90% το νήμα (μαλλον και το forum) ειναι γεματο απο ασκοπες και ασχετες απαντησεις καλο θα ηταν να σκεφτει πλεον σοβαρα η διαχειριση να ενεργοποιησει καποιου ειδους αξιολογησης των απαντησεων αρα και των μελων.
τα πολλα μηνυματα τελικα δεν ειναι κριτηριο ......

outcast1000
18-11-07, 15:53
Άλλη μια αναφορά του προβλήματος απο Θεσσαλονίκη - Βυζάντιο. Εδώ και 2-3 μέρες το browsing σέρνεται.
Η επικοινωνία με το Rooter/Modem δεν έχει πρόβλημα.
Το προβλημα παραμένει και χωρις p2p να τρέχει.
Εχω 2play αλλα το ίδιο είχε συμβεί πριν κανα διμηνο με απλό 768/192 μέσω ΑΡΥΣ απο τη Forthnet και κράτησε καμιά βδομάδα.

Τηλεφωνική υποστήριξη. Ας γελάσω. Η Forthnet καλύπτει ελλείματα απο το 801 που μας χρεώνει, για να απολαύσουμε τελικά ένα "τελεφωνικό μασάζ" ή αλλιώς ένα "μαξιλάρι οργής"

Η καθαρή ταχύτητα που μέτρησα με πολλούς τρόπους είναι γύρω στο 1Mbps (απο τα 24 που τάζουν και τα 20 που συνδέομαι) με κάποιες αιχμές στα 2-3Mbps

hel
18-11-07, 16:42
Τηλεφωνική υποστήριξη. Ας γελάσω. Η Forthnet καλύπτει ελλείματα απο το 801 που μας χρεώνει, για να απολαύσουμε τελικά ένα "τελεφωνικό μασάζ" ή αλλιώς ένα "μαξιλάρι οργής"

Η καθαρή ταχύτητα που μέτρησα με πολλούς τρόπους είναι γύρω στο 1Mbps (απο τα 24 που τάζουν και τα 20 που συνδέομαι) με κάποιες αιχμές στα 2-3Mbps

Άμα έχεις 2play δεν χρεώνεσαι στην ΤΥ. Πως μέτρησες την ταχύτητά σου;

Artemius
18-11-07, 17:17
καλησπέρα και από μένα...

δυστυχώς τον τελευταίο καιρό το surfing είναι βασανιστικό ανα ώρες...ειδικά σήμερα όμως φαίνεται να "έχει γυρίσει η γη ανάποδα"...διάφορα sites στο datacenter της forthnet αργούν αιώνια να ανοίξουν,όπως και αρκετά streaming αργούν βασανιστικά...απο την άλλη πάλι,το κουφό είναι οτι domains του εξωτερικού (καλή ώρα το adslgr) ανοίγουν σε πολύ λογικούς χρόνους.

είμαι με ΑΡΥΣ (ακόμα,μιάς και δεν θέλω περιπέτειες) και συμβαίνει το εξής : ενώ ο NDT server (speedtest.forthnet.gr) λέει 1,75 down/222+ up ,άμα πώ να δοκιμάσω τον ftp του ntua,με το ζόρι ξεπερνάει τα 40-45kbps...

η ερώτηση είναι η εξής : τι συμβαίνει ρε παιδιά,και πότε περίπου θα διορθωθεί αυτο το πρόβλημα αν ξέρει κανείς...

deniSun
18-11-07, 17:52
Άμα έχεις 2play δεν χρεώνεσαι στην ΤΥ. Πως μέτρησες την ταχύτητά σου;

να ένας καλός λόγος να βάλει κανείς 2play :lol:

chrisd
18-11-07, 20:04
Τα ιδια και απο εμενα παιδια.η ταχυτητα στο browsing ειναι απαραδεκτη.δεν ξερω τι μπορει να φταει αλλα η κατασταση δεν παει αλλο.για να ανοιξω μια σελιδα πρεπει να πατησω το refresh 10 φορες.

hel
18-11-07, 22:04
Τα ιδια και απο εμενα παιδια.η ταχυτητα στο browsing ειναι απαραδεκτη.δεν ξερω τι μπορει να φταει αλλα η κατασταση δεν παει αλλο.για να ανοιξω μια σελιδα πρεπει να πατησω το refresh 10 φορες.

Κοίτα αν ανοίγει γρήγορα το web interface του modem σου. Πιστεύω ότι συμβαίνει συχνά αυτό που λέει ο φίλος soumaxeridis πιο πάνω με τα adware και malware.

spagi
18-11-07, 22:33
+1 και απο μενα. Το σερφαρισμα ειναι απελπιστικο πολλες φορες την μερα και παρεα βουλωνουν και ολα τα υπολοιπα οπως τορρεντ κτλ αμα δοκιμασω να τα ανοιξω.
Δεν συμβαινει παντα αλλα ειναι μερικες φορες που δεν λεει να ανοιξει σελιδα με τιποτα...

outcast1000
19-11-07, 05:48
Άμα έχεις 2play δεν χρεώνεσαι στην ΤΥ.
Πράματι καλό αυτό. Το πλήρωσα πάντως το μερτικό μου όταν ήμουν μέσω ΑΡΥΣ και αναρωτιέμαι. Τόσα χρόνια αυτή η ιστορία με την υποστήριξη. Γιατι δε κάνουν κάτι; Ουτε το εμπορικό τμήμα να ανανεώσεις τη συνδρομή σου δε λειτουργεί σωστά!


Πως μέτρησες την ταχύτητά σου;
Αφου τα έκλεισα όλα κλπ restart to router κλπ έκανα καμποσες φορές τα τεστ του ADSLGR. Άλλο test ήταν το κατέβασμα Ubuntu απο ntua με FDM

Αλλα γενικά αυτό το βλέπεις σε γραφικές παραστάσεις στο emule. Μεχρι πρότεινος μόλις κατέβαζες κανα αρχείο που τό χαν πολλοί, καρφωνόταν στο 75-80 Kb/s για ώρες (είχα 768). Τώρα (24Mbps) είναι μάλλον τα ίδια. "Σκληρή" Οροφή γύρω στα 90.

Το πρόβλημα με το browsing όμως είναι το χειρότερο και συμβαίνει απο τη Παρασκευή και δώθε. Ασταθή tcp connections σε αφήνουν με τη σελίδα στη μέση - διπλά post στα forums - timeouts σε Podcasts - Skype γεια σας.

Όπως εγραψα και πριν το χω ξαναδεί το έργο - ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα

sdikr
19-11-07, 06:02
Άμα έχεις 2play δεν χρεώνεσαι στην ΤΥ. Πως μέτρησες την ταχύτητά σου;
το 801 το χρεώνουν κανονικά, έχουν μάλιστα τιμοκατάλογο στην σελίδα τους

agorf
19-11-07, 06:42
Το ίδιο και για εμένα εδώ και 1-1.5 μήνα. Ταχύτητα σε downloading/uploading στο peak, αλλά το browsing είναι κάτι περισσότερο από μαρτύριο. Προσωπικά τον τελευταίο μήνα είμαι συνεχώς στο clickety clickety reload-stop-reload-stop με τρομερά timeouts. Το ίδιο και δύο γνωστοί μου εδώ Γιάννενα με Forthnet.

Και, PLEASE, μη λέτε άλλο για αργή σύνδεση στο LAN με τον router... Για να αναφέρουν τόσα πολλά άτομα του ίδιου ISP το ίδιο πρόβλημα, δε γίνεται να αποφάσισαν ξαφνικά όλοι οι router να σέρνονται. Το ίδιο και για P2P/torrents που προφανώς και δε τρέχω (εδώ ανοίγω με το ζόρι σελίδα) ή για spyware/malware που αμφιβάλω αν υπάρχουν για Linux. Είναι θέμα ISP.

Thanks!

deniSun
19-11-07, 09:46
το 801 το χρεώνουν κανονικά, έχουν μάλιστα τιμοκατάλογο στην σελίδα τους

Αν και νομίζω ότι το δικό τους το 801 δεν χρεώνεται ας πάρουν στο 211 ;)

hel
19-11-07, 11:53
το 801 το χρεώνουν κανονικά, έχουν μάλιστα τιμοκατάλογο στην σελίδα τους

Δίνω τους λογαριασμούς μου σε όποιον τους ζητήσει. Έχω μιλήσει αρκετά λεπτά με ΤΥ και ο λογαριασμός είναι κολλημένος στα 39.90. Δεν χρεώνεται η ΤΥ από 2play. Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

deniSun
19-11-07, 14:39
Δίνω τους λογαριασμούς μου σε όποιον τους ζητήσει. Έχω μιλήσει αρκετά λεπτά με ΤΥ και ο λογαριασμός είναι κολλημένος στα 39.90. Δεν χρεώνεται η ΤΥ από 2play. Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Άλλα 801 μπορεί να τα χρεώνει.
Αν δεις τον τιμοκατάλογό τους υπάρχει χρέωση στα 801.
Για το δικό τους 801 σίγουρα δεν χρεώνεται το επιβεβαιώνω και εγώ.

geologiko_karoto
19-11-07, 14:47
Καλημέρα κύριοι

πιο πάνω κάποιος έδωσε ένα λίνκ σε ένα παρόμοιο thread που όμως είχε ανοιχτεί πριν 2 μήνες

μετά λύπης μου βλέπω τα ίδια άτομα να γράφουν για το πρόβλημά τους ΚΑΙ τώρα,2 μήνες μετά

είναι τόσο άσχημα τα πράγματα?σας σέρνεται 2 ολάκερους μήνες? :(

edit:
εγώ ρε παιδιά νόμιζα οτι το 801 είναι τζαμπαντάν

manuel
19-11-07, 17:45
χάλια κατάσταση

hel
19-11-07, 19:05
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με browsing. Περιοχή γκύζη, dslam αλεξάνδρας.

A. K.
19-11-07, 20:29
+1 και απο μενα. Εδώ και κανένα μήνα, ενάμησι, παρουσιαζει το ιδιο προβλημα το οποίο δεν επηρεάζει το downloading/uploading που πιάνει τις μέγιστες τιμές με 2play.

Υ.Γ. : Αν ξέρει κανεις αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση το CopperJet 810 για να αναβαθμιστει απο 1Mbps σε 24Μbps ας μου στείλει ενα pm

STARJOHN
19-11-07, 21:13
Παιδια μολις μιλησα με την Τ.Υ μετα απο μιση ωρα αναμονη και ανεφερα το προβλημα που εχω και εγω κατα καιρους.Το παιδι ευγενεστατο μου ειπε θα το κοιταξει.
Ιδωμεν.

kostas76
19-11-07, 21:17
Παιδια μολις μιλησα με την Τ.Υ μετα απο μιση ωρα αναμονη και ανεφερα το προβλημα που εχω και εγω κατα καιρους.Το παιδι ευγενεστατο μου ειπε θα το κοιταξει.
Ιδωμεν.

Η ευγένεια θα τους φάει.
Όλο προβλήματα είναι τώρα τελευταία το net.
:twisted::twisted::twisted:

psyxakias
20-11-07, 08:23
Λόγω ότι δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρετε, δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω troubleshooting (και εύχομαι να μην την αποκτήσω :p)... Έλεγξε κανείς traceroute με σελίδα τη στιγμή του προβλήματος, για DNS προβλήματα ή ακόμα και δοκιμή με χαμηλότερο MTU;

Σύμφωνα με φίλους που αντιμετώπισαν παρόμοιο πρόβλημα, φαινόταν ξεκάθαρα με traceroute σε συγκεκριμένο router τη στιγμή του προβλήματος. Αυτό θα ωφελήσει ώστε να γίνουν τεκμηριωμένα γραπτά παράπονα και να μην σας βγάζουν τρελούς ;)

kanenas3
20-11-07, 10:39
Λόγω ότι δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρετε, δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω troubleshooting (και εύχομαι να μην την αποκτήσω :p)... Έλεγξε κανείς traceroute με σελίδα τη στιγμή του προβλήματος, για DNS προβλήματα ή ακόμα και δοκιμή με χαμηλότερο MTU;

Σύμφωνα με φίλους που αντιμετώπισαν παρόμοιο πρόβλημα, φαινόταν ξεκάθαρα με traceroute σε συγκεκριμένο router τη στιγμή του προβλήματος. Αυτό θα ωφελήσει ώστε να γίνουν τεκμηριωμένα γραπτά παράπονα και να μην σας βγάζουν τρελούς ;)

Το έχουμε συζητήσει και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146873

Έχω στείλει στη Forthnet τα tracert όπου φαίνεται το πρόβλημα και μου απάντησαν ότι θα λυνόταν με την αναβάθμιση που έγινε στα τέλη Οκτωβρίου. Αυτό έγινε από την πρώτη στιγμή που ενεργοποιήθηκα το Σεπτέμβριο και από τότε καμία βελτίωση...

deniSun
20-11-07, 11:00
Λόγω ότι δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρετε, δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω troubleshooting (και εύχομαι να μην την αποκτήσω :p)... Έλεγξε κανείς traceroute με σελίδα τη στιγμή του προβλήματος, για DNS προβλήματα ή ακόμα και δοκιμή με χαμηλότερο MTU;

Σύμφωνα με φίλους που αντιμετώπισαν παρόμοιο πρόβλημα, φαινόταν ξεκάθαρα με traceroute σε συγκεκριμένο router τη στιγμή του προβλήματος. Αυτό θα ωφελήσει ώστε να γίνουν τεκμηριωμένα γραπτά παράπονα και να μην σας βγάζουν τρελούς ;)

για δείτε αυτό:
http://blue-labs.org/howto/mtu-mss.php

νομίζω αυτή είναι η λύση:
http://www.cisco.com/warp/public/794/router_mtu.html

καλή επιτυχία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.