PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο λειτουργικα? πως?



vips
16-11-07, 23:06
;)καλησπερα παιδια μπορει να μου πει καποιος πως σε ενα δισκο που εχω κανει δυο παρτισιον 40+40 γιγα εχω εγκαταστησει δυο λειτουργικα και τα δυο windows xp ελληνικα και αγγλικα θελω να εχω επιλογη να τρεχω ποτε το ενα ποτε το αλλο σε κατασταση dos ? γινεται ?

zeibekis
16-11-07, 23:15
Όταν λες DOS εννοείς πριν φορτώσουν τα windows να σου βγάζει μια λίστα με τις 2 εγκαταστάσεις και να διαλέγεις πια θες και να την φορτώνει???

vips
16-11-07, 23:47
ναι ακριβως αυτο φιλε μου γινεται? πως?

marsupilami
16-11-07, 23:51
Υπαρχει κ αλλος τροπος, να τρεχεις 2 λειτουργικα ταυτοχρονα μεσω virtual pc.
Εγω εχω vista k XP ταυτοχρονα

vips
16-11-07, 23:58
το virtual pcφανταζομαι ειναι προγραμμα καποια βοηθεια?

marsupilami
17-11-07, 00:15
Ναι ειναι προγραμμα της microsoft k free. Μετα την εγκατασταση του ξεκινας την εγκατασταση οποιου λειτουργικου θες, μοιραζεις τη μνημη οσο θες κτλ.

........Auto merged post: marsupilami added 2 Minutes and 20 Seconds later........

Υπαρχει κ το VMware που κανει ακριβως την ιδια δουλεια.Ισως κ καλυτερο, απλα δεν συνεργαζεται καλα με τα vista γιαυτο εγω προτιμησα το virtual.Aυτα.

vips
17-11-07, 00:17
το ειδα θα προτιμουσα ομως να εχω την επιλογη πριν ξεκινησουν.

wi fi thief
17-11-07, 00:57
;)καλησπερα παιδια μπορει να μου πει καποιος πως σε ενα δισκο που εχω κανει δυο παρτισιον 40+40 γιγα εχω εγκαταστησει δυο λειτουργικα και τα δυο windows xp ελληνικα και αγγλικα θελω να εχω επιλογη να τρεχω ποτε το ενα ποτε το αλλο σε κατασταση dos ? γινεται ?

ανετα γινεται.

χρειαζεσαι το cd απο τα win : κανε boot απο αυτο και οταν σε ρωτησει επελεξε R
θα συνδεθεις με την εγκατασταση 1 θα δωσεις κωδικο admin και στη συνεχεια θα κανεις bootcfg /rebuild (http://support.microsoft.com/kb/317521)

sdim
17-11-07, 01:10
Εάν το δεύτερο λειτουργικό είναι Linux Ubuntu,τότε με το που θα εγκατασταθεί το 2ο λειτουργικό, αυτόματα την επόμενη φορά που θα μπουτάρεις,θα έχεις κάποιες επιλογές σε μια αρχική οθόνη dos.
Μία από αυτές είναι το 1ο λειτουργικό (συνήθως WinXP) και οι περισσότερς επιλογές αφορούν το Linux (μπουτάρισμα του λειτουργικού ή κάποια άλλα modes και έλεγχοι).
Δηλαδή,με το Ubuntu,δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ,το κάνει η εγκατάσταση.
P.S.
Sorry,τώρα είδα ότι και τα δύο λειτουργικά θα είναι WinXP...Ακυρο...

Kapnos
17-11-07, 01:32
Υπάρχει και η λύση στα αγγλικά wins να βάλεις ελληνικό MUI και όποτε θες να αλλάζεις την γλώσσα και έτσι δε θα χρειαστείς 2 εγκαταστάσεις wins.

vips
17-11-07, 03:13
Ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια ολα καλλα !!

leolonis
19-11-07, 18:15
Πολυ καλη δουλεια κανει και το Partition Magic 8+ . Προετοιμαζεις το partition που θελεις να περασεις το νεο σου λειτουργικο και μετα το Partition Magic αναλαμβανει να σου φτιαξει ενα boot loader που θα προηγειται του καθε λειτουργικου και θα σου δινει το δικαιωμα να επιλεξεις σε τι θα Bootαρεις καθε φορα. Ειναι πανευκολο και πρακτικο και χωρις καθολου κινδυνο απωλειας δεδομενων.

wi fi thief
19-11-07, 21:44
το νεοτερο λέιτουργικο οταν εγκατασταθει πανω απο το παλιοτερο (πχ vista πανω σε XP) δεν υπαρχει προβλημα.
Οταν ομως γινει το αντιθετο χρειαζεται recovery console με το bootcfg ή μια προσθεση στο boot.ini ή αλλα "κολπα" οπως πχ το easyBCD (http://neosmart.net/dl.php?id=1), το partition manager κλπ

Και οι περισσοτερες διανομες λινουξ δεν εχουν προβλημα να μπουνε dual (multi) boot : συνηθως το κανει αυτοματα ο grub ;)

glxalex
19-11-07, 22:06
expert i need your help...
εχω ενα μικρο προβλημα.εχω ενα σκληρο 320gb.οταν εκανα εγκατασταση τα βιστα χωροσα τον hd σε δυο μερη απο το dvd τον βιστα(οχι ισα)ωραια?παω ο κακομοιρης προχθες να κανω εγκατασταση τα xp αλλα δεν,αρνιοτανε.εμπαινε κανονικα εκει που λεει να διαλεξω σε πιο partition διαλεγα εκανε τα πρωτα απαραιτητα και μολις εκανε restart κολαγε στο post.απο τι καταλαβα δεν γινεται να τα περασω μετα σπο τα βιστα εκτος κι αν εκανα καποιο λαθος.
αν μπορει καποιος και ξερει ας βοηθησει παρακαλω......
Ευχαριστω!!!

ownagE_
19-11-07, 22:13
Σου ελεγε error loading operating system?
Κανε το ιδιο οταν φτασεις σ'εκεινο το σημειο βαλε το DVD των Vista και κανε repair -> command prompt -> bootrec /fixmbr

Μετα μπαινεις Vista κατεβαζεις το easyBCD και προσθετεις μια entry για Windows XP

Ετσι το εκανα εγω προσφατα (πριν καμια βδομαδα) και ολα ηταν οκ.

glxalex
19-11-07, 22:15
τα εκανα αυτα και ξαναμπηκα βιστα χωρις τα xp λογω κολληματος που εφαγε.τι κανει αυτο το προγραμματακι?

ownagE_
19-11-07, 22:18
Μ'αυτο το προγραμμα θα προσθεσεις στον "boot manager" των Vista μια καταχωρηση για XP ωστε να σου βγαζει να επιλεγεις ποιο OS θα ξεκιναει.
Αυτο εγω το εκανα αφου ζητησε το πρωτο reboot η εγκατασταση των XP και ολα πηγαν καλα.

glxalex
19-11-07, 22:20
οποτε ξαναπερασμα τα xp μιας και δεν περαστικε τπτ.ελπιζω να πανε ολα καλα.

flamelab
19-11-07, 22:22
Και θα έχεις το πολύ καλύτερο ,να συμπληρώσω , boot loader των Vista που δεν βασίζεται σε ένα απλό αρχείο boot.ini ;)

Σορρυ , το boot.ini διαβάζεται μπουτίνι ?:lol:

wi fi thief
19-11-07, 22:24
@ glxalex : η εγκατασταση των xp (πανω απο τα vista) δεν εγινε κανονικα.
Αν γινοτανε, το συστημα θα εμπαινε κατευθειαν σε αυτα.

Κανε το εξης : μπες στα vista και κανε delete στο partition που δημιουργησες για τα xp (αστο να φαινεται σαν ελευθερος χωρος)

Στην συνεχεια κανε κανονικη εγκατασταση των xp στον ελευθερο χωρο (που δημιουργησες) και αστο να τον κανει μονο του format σε ntfs.

Με αυτον τον τροπο οταν τελειωσεις θα μπεις χωρις καμια προειδοποιηση στα XP.

Aφου τελειωσεις, κανε τα βηματα που σου προτεινει ο Theos ;)

flamelab
19-11-07, 22:26
Στο easy BSD εχει επιλογή για δημιουργία fs ? Νομίζα ότι φτιάχνει μόνο unallocated partitions ...:hmm: Μ'αρεσει . Μεχρι τωρα έβαζα gParted .

ownagE_
19-11-07, 22:28
Στην συνεχεια κανε κανονικη εγκατασταση των xp στον ελευθερο χωρο (που δημιουργησες) και αστο να τον κανει μονο του format σε ntfs.

Με αυτον τον τροπο οταν τελειωσεις θα μπεις χωρις καμια προειδοποιηση στα XP.

Aφου τελειωσεις, κανε τα βηματα που σου προτεινει ο Theos ;)

Κι εγω ετσι οπως λες τα εκανα ολα και με το πρωτο reboot της εγκαταστασης των XP εβγαζε error loading operating system και δεν εμπαινε ουτε XP (να συνεχισει δηλαδη την εγκατασταση) ουτε Vista και εκανα τα παραπανω :hmm:

Τεσπα :p

glxalex
19-11-07, 22:28
αυτο ειχα κανει wi fi αλλα κολλησε στο ποστ.και με xp 32bit και με xp x46 το κατεβασα και μπηκα add remove entries.ειδα εκει που λεει windows εβαλα windows xp και κανω και τπτ αλλο?

ownagE_
19-11-07, 22:30
αυτο ειχα κανει wi fi αλλα κολλησε στο ποστ.και με xp 32bit και με xp x46 το κατεβασα και μπηκα add remove entries.ειδα εκει που λεει windows εβαλα windows xp και κανω και τπτ αλλο?


Οχι, για δοκιμασε να boot-αρεις απο την καταχωρηση που εκανες να δουμε (λογικα η ημιτελης εγκατασταση των xp ειναι ακομα εκει - εκτος αν form-αρες ξανα το partition)

glxalex
19-11-07, 22:31
δεν φορμαρα ξανα βαριομουνα.σας λεω σε λιγακι.

wi fi thief
19-11-07, 22:36
κατι γινεται λαθος στην εγκατασταση των XP (ισως ειναι χαλασμενο το cd...)

(Ισως) ασχετο : εχεις και αλλον σκληρο δισκο στο pc? :hmm:

ownagE_
19-11-07, 22:39
(Ισως) ασχετο : εχεις και αλλον σκληρο δισκο στο pc? :hmm:


Αν μιλας σ'εμενα (:p), οχι.

Δεν σε βλεπω και πολυ στο AMD vs Intel τελευταια (σημερα :twisted:)

wi fi thief
19-11-07, 22:52
Αν μιλας σ'εμενα (:p), οχι.

Δεν σε βλεπω και πολυ στο AMD vs Intel τελευταια (σημερα :twisted:)

κι ομως : το βλεπω περισσοτερο απο ολα (αν και τον τελευταιο καιρο το "αιμα" ειναι στο "εξειδικευμενο" thread)
Απλα εχω εξαντλησει το οπλοστασιο με τα μπινελικια και ως εκ τουτου δεν μπορω να συνεισφερω στον ...διαλογο :p
ειμαι λοιπον με το popcorn στα χερια και απολαμβανω...:whistle:

flamelab
19-11-07, 22:53
κι ομως : το βλεπω περισσοτερο απο ολα (αν και τον τελευταιο καιρο το "αιμα" ειναι στο "εξειδικευμενο" thread)
Απλα εχω εξαντλησει το οπλοστασιο με τα μπινελικια και ως εκ τουτου δεν μπορω να συνεισφερω στον ...διαλογο :p
ειμαι λοιπον με το popcorn στα χερια και απολαμβανω...:whistle:


Να παρω την θεση σου ;;:p Εχω όρεξη σήμερα !:lol:

glxalex
19-11-07, 23:03
λοιπον πληρης αποτυχια.το εκανα απο την αρχη ολα φορματ παλι αλλα κολλησε στο press any key to boot from cd/dvd.και μετο που το τελειωσαν οι τελιτσες μου εβγαλε στην οθονη εκει που δειχνει τα irqs κατι κοκκινα πρασινα τετραγωνακια.α και τωρα μου εβγαλε απο τα βιστα και τον αλλο partition που προσπαθησα να κανω τα xp μισοτελειωμενο.κατι αλλο εμεινε.?

δεν εχω αλλο σκληρο
και δεν φταει το cd εβαλα και χ64 αλλα το ιδιο.

........Auto merged post: glxalex added 4 Minutes and 40 Seconds later........

α και οταν εβαλα το entry το εβαλα στοv c:......το αλλο partition τωρα μου το εβγαλε.

Patentman
19-11-07, 23:04
Αν δεν περναει τα ΧΡ σε καθαρο δισκο τοτε το συνηθες προβλημα ειναι οτι λειπει ο driver του ελεγκτη δισκου.

F6 ->S

glxalex
20-11-07, 00:31
που το κανω αυτο κυριε patentman?

........Auto merged post: glxalex added 8 Minutes and 43 Seconds later........

τα xp τα παιρναγε μια χαρα τοσο καιρο στον ιδιο σκληρο και με vista μαζι.αλλα πρωτα εβαζα xp και μετα τα vista.τωρα που κανω το αντιθετο κολαει και δεν ξερω τον λογο.help guys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

........Auto merged post: glxalex added 75 Minutes and 17 Seconds later........

εκανα και raid και achi και οτι θελετε.που κατεληξε να μην βρισκει τον σκληρο.εκανα τα παντα.φυσικα εφτιαξα δισκετα πρωτα αλλα τπτ.ειμαι απογοητευμενος.βοηθηστε.

ownagE_
20-11-07, 17:52
http://apcmag.com/5485/dualbooting_vista_and_xp

Ακολουθησε τα βηματα (εκτος αυτα που εχεις ηδη κανει φυσικα :p).

@ ADSLgr.com All rights reserved.