PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια περίεργη κατάσταση.



magician
05-03-05, 21:23
Γειά σας παιδιά.
Καλωσήρθα :p
'Εχω μια περίεργη forthnetοκατάσταση και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Μέχρι προχτές είχα την κάρτα της forthnet, τη netkey στα 256.
Μόλις τελείωσε έκανα σύνδεση για 1 μήνα με τη forthnet στα 384.
Και τι να δω;; Η ταχύτητα download ειναι ιδια. Μιλάμε για όχι πάνω από 37-38 βέβαια.
Άρα λοιπόν μήπως η μηνιαία 256 κάρτα ειναι φτηνότερη από την μηνιαία 384 συνδρομή;
Η πρώτη κάνει 20€, η δεύτερη 29,38€.

ZORO
05-03-05, 21:38
Έπιανες 37-38 με 256;
Πως είναι δυνατόν; Απλά μαθηματικά 256/8=32 και αυτό στην ειδανική κατάσταση εάν υπολογίσουμε και το overhead τότε θα πρέπει να είσουνα κάτω από 30.
Η ταχύτητα σου στα 384 χωρίς να βγάζει μάτια δεν είναι πολύ άσχημη.
Εγώ κατεβαζω με Forthnet 384 από 40-41,7

tvelocity
05-03-05, 21:40
Πως είναι δυνατόν; Απλά μαθηματικά 256/8=32 και αυτό στην ειδανική κατάσταση εάν υπολογίσουμε και το overhead τότε θα πρέπει να είσουνα κάτω από 30.

Η 256 δεν έχει overheads (το DSLAM χρονίζει σε 384)

ZORO
05-03-05, 21:55
OK thanks για την διόρθωση tvelocity, ομολόγω ότι δεν το είχα υπόψη μου. Δηλαδή με μια 256 πιάνεις 32Κ

magician
05-03-05, 23:12
Έπιανες 37-38 με 256;
Πως είναι δυνατόν; Απλά μαθηματικά 256/8=32 και αυτό στην ειδανική κατάσταση εάν υπολογίσουμε και το overhead τότε θα πρέπει να είσουνα κάτω από 30.
Η ταχύτητα σου στα 384 χωρίς να βγάζει μάτια δεν είναι πολύ άσχημη.
Εγώ κατεβαζω με Forthnet 384 από 40-41,7

πως πιάνεις εσύ τα 41; είσαι σίγουρος; πως τα μετράς;
είναι κωμικό πάντως η 256 κάρτα να πιάνει οσο και η 384 συνδρομή οπότε ας το μάθουν οι ενδιαφερόμενοι.Μιλάμε για 10 ευρω/μήνα κερδισμένα...

ZORO
06-03-05, 02:18
Δες το παρακάτω. Υπόψιν ότι παρουσιάζει την μέση ταχύτητα.

magician
06-03-05, 03:21
Koίταξε...πιθανότατα κάνεις λάθος. Όπως λάθος έκανες που νόμιζες οτι η 256 πάει μέχρι 32, τη στιγμή που εμένα πάει άνετα στα 35, όπως είπα.
Είμαστε και οι 2 στη forthnet οπότε πως γίνεται εσυ να έχεις...41.7 κι εγώ όχι πανω από 38; (στη καλύτερη περίπτωση).
Μάλλον όταν κατεβάζεις κάποιο αρχείο μένεις στην αρχή, εκεί που ξεκινάει το downloading, οπότε βγάζεις λανθασμένο συμπέρασμα. Πρέπει να κοιτάς το χαμηλότερο.
To συν/νο σου δε ξέρω τι είναι, αλλά είναι δυνατόν να λες οτι έχεις μ.ό. 41.6;;!! Δηλαδή το maximum πόσο είναι; 45; Τόσο δε πάει ούτε θεωρητικά.
Ορίστε ένα link που θα μετρήσεις την adsl ταχύτητα σου:
http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk
Το αποτέλεσμα βγαίνει σε δευτερόλεπτα, οπότε εσύ κάνε πολλές δοκιμές και σημείωσε τον μ.ό. Φρόντισε να μην κατεβάζεις κάτι αλλο εκείνη τη στιγμή. :thumbsup1

ZORO
06-03-05, 16:10
Παρακάτω δες την ταχύτητα που αναφέρει ο Explorer ενώ είδη έχει κατέβουν 27,5 Mb, απο το ελληνικό Service Pack 2 από το sites της Microsoft Hellas οπώτε δεν τίθεται θέμα ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί η ταχύτητα. Επίσης στο σχήμα του προηγούμενου μυνηματός μου θα παρατηρήση ότι η ταχύτητα είναι σε γενικές γραμμές σταθερή, ενώ το peak φαίνεται πάνω αριστερά και είναι 47 Κ
Όσον αφορά για το site που προτείνεις μου βγάζει από 38-38,9 το θέμα όμως είναι εσύ ως εμπειρία από την γενική χρήση τι βιώνεις. Και εγώ σου λέω ότι εδώ και 1,5 μήνα που έχω dsl όταν αξιοποιώ την σύνδεση στο μεγιστό της είναι πάντα πάνω από 40.
Και όσον αφορά για το μέγιστο θεωρητικό για μια 384 αυτή είναι 384/8=48
Αλήθεια το τεστ της forthnet τι σου λέει;

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.72Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 358.52kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

Η διεύθυνση είναι :http://adsltest.forthnet.gr/


Όλα τα παρακάτω τεστ έγιναν το μεσημέρι

magician
06-03-05, 20:52
ok λοιπόν, ώστε έχεις 38-39...
Εγώ το ξαναδοκίμασα προηγουμένως δεκάδες φορές. Έλεγε 36-37 κυρίως, ενώ πεισματικά δεν έπιανε τα 300 kbps(ενω θεωρητικά max ειναι τα 384). Συνήθως ήτανε ως 298.80.
Μόνο 2 φορές στις 50, πήγε μια φορά στα 306 (που σημαινει 38kBps) και αλλη μια στα 300 τόσο...
Τώρα, το τι βιώνει κανείς γενικά ως εμπειρία είναι ακαθόριστο, εξαρτάται από πολλούς παραγοντες, πχ από ποιόν server κατεβάζεις. Φαντάσου ότι πριν μερικές μέρες κατεβάζοντας απ το emule είδα για ελάχιστο χρόνο τα downloads να πηγαίνουν....50 και βάλε!!!
Τι εννοείς όταν λες οτι αξιοποιείς την σύνδεσή σου στο μέγιστο; τι κάνεις δηλαδή;
Και για να μη στενοχωριέσαι, έκανα και το test που μου πρότεινες. Να τα αποτελέσματα:
115,43 Kb/s
336,88 Kb/s

Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνουν αυτά τα νούμερα, πλησιάζουν όμως πολύ με τα δικά σου!! Αυτό σημαίνει τελικά οτι έχω κι εγω 41 σύμφωνα με τη θεωρία σου;;
Μακάριιιι :p :p :thumb_dup


Καλή αποκριά :princess2

nickvog
06-03-05, 22:12
Και εγώ σου λέω ότι εδώ και 1,5 μήνα που έχω dsl όταν αξιοποιώ την σύνδεση στο μεγιστό της είναι πάντα πάνω από 40.

Αν μπορείς φίλε ZORO γίνε πιο συγκεκριμένος (ένα how to θα ήταν χρήσιμο) μήπως βοηθήσεις και μας τους νέους... Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbsup1

del_ahmettt
07-03-05, 01:10
Μερικές παρατηρήσεις έχω να κάνω, που προκύπτουν απο ένα χρόνο εμπερίας:

Η μόνη αξιόπιστη μέθοδος μετρησης ταχυτήτων είναι μέσω πρωτοκόλλου SNMP από το router! Όλες οι άλλες μέθοδοι(ενδείξεις browser, download managers, DUMeter κτλ) παρουσιάζουν ποσοστά σφαλμάτων
Το adsl test της Forthnet (καί οσων άλλων χρησιμποποιόυν το ίδιο applet) είναι «πατάτα» και δεν προσφέρεται για ακριβείς μετρήσεις. Περιγράφει μόνο «χοντρικά» την κατάσταση. (Έχει τύχει πολλές φορές να κάνω ως και 10 αλλεπάλληλες μετρήσεις, να μου δίνει d/l >300kbps (με 256k !) και στο καπάκι κατεβάζοντας από το ftp να μην περνάει τα 32-33kbps. Νομίζω ότι η αιτία του σφάλματος είναι ο μικρός χρόνος που διαρκεί το test (10 s)
Ότι η Forthnet (και πιθανόν και άλλοι ISP's) αφήνουν περίσσότερο b/w στον χρήστη από το ονομαστικό {η μόνη περίπτωση που γίνεται ορατό είναι όταν ΙSP(kbps)<OTE(kbps)}, είναι γεγονός. Ωστόσο αυτό δεν γίνεται συνέχεια, παρα μόνο όταν τα δικτύα τους δεν είναι τόσο φορτωμένα. Ίσως τρέχουν κάποιους αλγόριθμους που λένε ότι «όταν είμαστε λάσκα κέρασε την πελατεία κάτι παραπάνω, να το ευχαριστηθεί! :lol: »
Το παραπάνω γεγονός είναι που κάνει την 256k να «λέει» σε σχέση με μια 384, αναλογιζόμενοι το «μπουκωμα» του ΟΤΕ και την απώλεια από τα overheads σε μια 384

johnmaroudas
07-03-05, 03:50
Και γω μαγκες εχω 384 συνδεση ειμαι στον τεταρτο μηνα και συνεχως κατεβαζω πανω απο 40kb/s και τωρα μετα την πρώτη ανανέωση βλέπω απο 40,5 - 44,4 kb/s
να και τα αποτελεσματα του τέστ :
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.56Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 331.12kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

331.12 / 8 = ??? (41.39 μ.ο.)

chatasos
07-03-05, 20:12
Το adsl test της Forthnet (καί οσων άλλων χρησιμποποιόυν το ίδιο applet) είναι «πατάτα» και δεν προσφέρεται για ακριβείς μετρήσεις. Περιγράφει μόνο «χοντρικά» την κατάσταση. (Έχει τύχει πολλές φορές να κάνω ως και 10 αλλεπάλληλες μετρήσεις, να μου δίνει d/l >300kbps (με 256k !) και στο καπάκι κατεβάζοντας από το ftp να μην περνάει τα 32-33kbps. Νομίζω ότι η αιτία του σφάλματος είναι ο μικρός χρόνος που διαρκεί το test (10 s)

Την αιτία την ανέφερες ήδη. Απλά μην ξεχνάς το burst που λόγω της συγκεκριμένης αιτίας θα το δεις να περιλαμβάνεται στο αποτέλεσμα. ;)

ΥΓ: το test έδειξε 300 kbits/sec ενώ εσύ κατέβασες μέσω ftp με 32 kbits/sec? :shock:

wintech2003
07-03-05, 22:05
ΥΓ: το test έδειξε 300 kbits/sec ενώ εσύ κατέβασες μέσω ftp με 32 kbits/sec?

Αφου λεει ότι το download από το FTP το δοκίμασε στο καπάκι μετά το speed test... :|

ZORO
07-03-05, 22:44
Τι εννοείς όταν λες οτι αξιοποιείς την σύνδεσή σου στο μέγιστο;

Κοιτάξτε κατά την διάρκεια χρήσης της συνδεσής μας υπάρχει πιθανότητα η εργασίες που εμείς εκτελούμε να μην αξιοποιούν όλο το διαθέσιμο bandwith. Ας πούμε απλή περιήγηση στον παγκόσμιο ιστό ή μπορεί να κατεβάζουμε κάποιο αρχείο από κάποιον server και για κάποιο λόγο αυτόν να μην μπορεί ή να μην θέλει μας στείλει δεδομένα με την ταχύτητα με την οποία εμείς μπορούμε να κατεβάσουμε. Ας πούμε εγώ έχει τύχει να κατεβάζω από ftp server και με 25 και με 15Κ, όμως αυτή δεν ήταν η μέγιστη ταχύτητα που μπορούσε να μου δώσει η σύνδεση μου εκείνη την στιγμή και αυτό το καταλάβαινες εάν άρχιζες το κατέβασμα κάποιου άλλου αρχείου εκείνη την στιγμή, έβλεπες ότι η συνολική ταχύτητα αυξανόταν.
Για να αντιμετωπίσουμε φαινόμενα τέτοιυ τύπου χρησιμοποιούμε συνήθως κάποια προγράμματα που λέγονται download manager. π.χ. getright. Αυτά ζητάνε το αρχείο που κατεβάζουμε από διαφορετικούς server ή πολλές φορές από τον ίδιο, μεγιστοποιώντας έτσι την απόδοση της συνδεσή μας. Έτσι εάν ζητάμε ένα αρχείο και αυτό βρεθεί σε τρεις Server και ο πρώτος μπορεί να μας δώσει 15Κ ο δεύτερος 10Κ και ο τρίτος 12Κ τότε το πρόγραμμα θα ζητήσει το πρώτο ένα τρίτο από τον πρώτο server, το δύτερο τρίτο από τον δεύτερο κ.τ.λ έτσι κατεβάζωντας και από τους τρεις ταυτόχρονα η ταχυτητά μας θα είναι 15+10+12=37Κ.
Πάντως αναφέρω ότι για μένα προσωπικά δεν παίζει και τόσο ρόλο 1 ή 2Κ παραπάνω ή λιγότερο ταχύτητα έαν είσαι μέσα στα αναμενόμενα όρια. Απλά όλη η ιστορία ξεκίνησε γιατί ο φίλος μου ο magician αμφέβαλε για αυτά που ισχυριζόμουνα.
Τώρα όσον αφορά για οδηγούς που αναφέρει ο nickvog πιστέυω ότι ήδη υπάρχουν στο forum και δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κάποιο ουσιαστικό ζήτημα που θα μπορούσα να προσθέσω στην παρούσα στιγμή τουλάχιστον.
Απλά παραθέτω τα link των σχετικών θεμάτων
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3871
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5723
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537

del_ahmettt
08-03-05, 00:12
Αφου λεει ότι το download από το FTP το δοκίμασε στο καπάκι μετά το speed test... :|
Ναι βρε wintech2003, ευχαριστώ που διευκρίνησες τα λόγια μου! :spotlight

Aυτή την παραξενιά την παρατηρώ μόνο όταν το DSLAM μου βρίσκεται σε σχετικά καλή κατάσταση, δηλαδή εμένα που έχω 256k αρχίζει να με «κόβει» η Forthnet και όχι το DSLAM του ΟΤΕ.
Σε αλλη περίπτωση (που με «κόβει» το DSLAM δηλ.), το ΝDT γενικά συμφωνεί με την ταχυτητα που θα παρω απο το FTP της Forthnet αμέσως μετά.

Τυχαίνει να έχω τιμές inbound σε αλλεπάλληλες μετρήσεις 300-310kbps ή ακόμη να γράφει και 320kbps(!) και το FTP μην σταθεροποιείται με τίποτα πάνω από 32-33KB/s ! :-?

Δεν νομίζω πάντως ότι ή όποια μεταβόλη στο traffic τοπικά στο DSLAM μου, μπορεί να είναι τόσο ραγδαία, ωστε μεσα σε 20-30s να εχω τετοια διαφορά. Επίσης για τον ίδιο λόγο δεν μπορώ να δικαιολογήσω διαφορές της τάξες των 15-20kbps ανάμεσα στα αλλεπάλληλα tests.

Το up πάντως κυμαινεται πάντα σταθερά μεταξύ 115-116 Kbps σε όλα τα tests.

Τελοσπάντων, αυτά είναι περισσότερο για ικανοποίηση της δικής μου περιέργειας και ελάχιστη πρακτική σημασία έχουν.
Πάντως το applet αυτό είναι σχεδόν το μοναδικό που χρησιμοποιείται παγκοσμίως απο άπειρα sites στο Internet ως speed-test και η σπουδαιότητα του έγκειται περισσότερο στα αλλα διαγνωστικά που παρέχει προς την πλευρα του client, παρά στη μετρηση ταχυτήτων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.