PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και Domain names



AsiMetROM
17-11-07, 18:11
Χαιρετώ!
Είμαι παλιό μέλος αλλά νέος poster, καλώς σας βρήκα λοιπόν. :)
Μπαίνω κατ' ευθείαν στο θέμα...
Ήθελα κάποια στιγμή να δεσμεύσω ένα Domain Name και ήθελα να απευθυνθώ στη HOL, μιας και ήδη παίρνω internet από αυτούς, για να ρωτήσω τί διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί (αν, ας πούμε, γίνεται να πληρώσω το domain μέσω του επόμενου λογαριασμού που θα μου έρθει κτλ). Θα τους έδινα λεφτά δηλαδή, εφόσον θα αγόραζα υπηρεσία τους.
Πράξη πρώτη: Τους στέλνω ένα e-mail με την ερώτησή μου. Εκείνο τον καιρό μάλιστα το ηχητικό μήνυμα που είχαν ήταν ότι λόγω φόρτου εργασίας δεν θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν άμεσα κι έτσι παρότρυναν τους πελάτες να στείλουν e-mail με το αίτημά τους. Περίμενα κάμποσες ημέρες, παίρνοντας παράλληλα τηλέφωνο (με μέσο όρο αναμονής 20 λεπτών όπως σωστά αναφέρει ο Μπαλκάν-Αφρίκ) αλλά χωρίς να έχω καταφέρει να πιάσω γραμμή. Στο e-mail δεν απάντησαν ποτέ.
Πράξη δεύτερη: Μετά από λίγες μέρες, κι αφού έβλεπα πως δεν απαντούσαν στο e-mail, άνοιξα ticket στο σύστημά τους κάνοντας ακριβώς την ίδια ερώτηση. Περίμενα ακόμα μια εβδομάδα χωρίς να έχω λάβει καμία απάντηση. Στο σύστημα φαινόταν ότι το ticket είναι ανοιχτό και ότι είχαν γίνει 2-3 ενέργειες "ανάθεσης σε μηχανικό".
Μα βρε παιδιά, τόσο δύσκολο ερώτημα είναι και το αναθέτετε από υπάλληλο σε υπάλληλο? Ή μήπως δεν έχετε ανάγκη τα λεφτά μου?
Πράξη τρίτη: Επιλέγω να τους πάρω τηλέφωνο κατά τις 8.00 το βράδυ, όπου λογικά δεν θα είχαν και τόση δουλειά εφόσον δεν είναι ώρα αιχμής. Μετά από 30 λεπτά περίπου σηκώνει κάποιος το τηλέφωνο όπου τελικά καταλήγουμε στο να μου στείλει μια 2σέλιδη αίτηση μέσω e-mail την οποία θα έπρεπε να συμπληρώσω και να αποστείλω μέσω FAX ώστε να προχωρήσει το αίτημα δέσμευσης του Domain.

Λύση: Απευθύνθηκα σε μια άλλη εταιρία, όπου μέσα σε μια μέρα και με πολύ εύκολο τρόπο είχα δεσμεύσει domain name.

Συμπέρασμα 1: Η εν λόγω εταιρία ήταν απούσα όταν ένας άνθρωπος ζητούσε να αγοράσει υπηρεσία της. Και αναρωτιέμαι. Αν αντιμετώπιζε αυτός ο άνθρωπος ένα τεχνικό πρόβλημα? Θα έπρεπε να περιμένει 1-2 εβδομάδες για να το λύσει η εταιρία? (Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό, μου έχει τύχει και όντως έπρεπε να περιμένω τόσο)
Συμπέρασμα 2: Η εταιρία προφανώς δεν προσφέρει καλή αμοιβή στους υπαλλήλους της, με αποτέλεσμα να έχει έλλειψη προσωπικού, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ή μια άλλη σκέψη είναι ότι μπορεί να τσιγγουνεύεται να προσλάβει υπαλλήλους. Πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω.
Συμπέρασμα 3: Αν αυτό είναι το πρόσωπο μιας από τις μεγαλύτερες εταιρίες παροχής υπηρεσιών internet και τηλεφωνίας στην Ελλάδα, τότε... Κάτι δεν πάει καλά σε αυτή τη χώρα!
Ακόμα και στη Vivodi που είναι αποδεδειγμένα η χειρότερη εταιρία παροχής των ίδιων υπηρεσιών στην Ελλάδα, σηκώνουν σχεδόν αμέσως το τηλέφωνο για να σε "εξυπηρετήσουν".

nexxer
19-11-07, 00:22
Δεν ξέρω κατά πόσο η HOL δίνει σημασία σε domain registrations για ιδιώτες. Φαντάζομαι οτι για εταιρικούς πελάτες είναι κυρίως η υπηρεσία αυτή, αλλά το να μη σου απαντήσουν ειδικά μετά που κάποιος είδε το ticket σου είναι ενδεικτικό της κακής εξυπηρέτησης πελατών που έχουν αυτόν τον καιρό. Έχουν απλά πολύ φόρτο εργασίας λόγω double play και αυξημένων ταχυτήτων internet. Πάντως ακούγεται οτι προσλαμβάνουν κόσμο συνέχει για το call center τους.

Εν τέλει διάλεξες την καλύτερη λύση, μιας και υπάρχουν εταιρίες που ασχολούνται αποκλειστικά με domains και web hosting οπότε μπορούν να προσφέρουν και σωστή υποστήριξη για τις υπηρεσίες τους.

Φάνης

@ ADSLgr.com All rights reserved.