PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSLgr Forum quick search plug-in για Firefox



[Insomniac]
06-03-05, 02:37
UPDATE: Την ανανεωμένη έκδοση μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3228841).

----------------------------------------------------------------------------------------------

Έφτιαξα στα γρήγορα ένα quick search plug-in, του ADSLgr Forum, για Firefox.

Το plug-in το δοκίμασα σε Firefox 1.0.7 και είναι ok. Πιθανότατα όμως, δουλεύει το ίδιο καλά και στις άλλες εκδόσεις.

Για να το εγκαταστήσετε απλά αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του adslgr.zip στο φάκελο searchplugins του Firefox και κάντε μια επανεκκίνηση τον Firefox.

Το default path είναι: C:\Program Files\Mozilla Firefox\searchplugins.

Αν για κάποιο λόγο (δεν σας δουλεύει σωστά, δεν σας άρεσε, δεν το βρίσκετε χρήσιμο...) θέλετε να το ξεφορτωθείτε, απλά σβήστε από τον παραπάνω φάκελο τα δυο αρχειάκια (adslgr.src & adslgr.png) που αποσυμπιέσατε εκεί, κάντε και ένα restart τον Firefox και ξεμπερδέψατε.

Enjoy!! :D :cool:

Update.

Θα παρακαλούσα κάποιον admin/mod (μιας και δεν έχω τη δυνατότητα να το κάνω ο ίδιος) να αντικαταστήσει το adslgr.zip του πρώτου post αυτού του thread, με το αντίστοιχο που επισυνάπτω παρακάτω.

Για όσους έχουν εγκαταστήσει ήδη το quicksearch plugin, απλά αντικαταστήστε τα adslgr.png και adslgr.src, με τα αντίστοιχα που περιέχονται στο παρακάτω zip.

Ευχαριστώ.

wintech2003
06-03-05, 03:46
Moved and stickied!

Good job :thumbsup1

dantouan
06-03-05, 03:51
Πολυ καλη δουλεια φιλε [Insomniac], σε ευχαριστουμε... :cool:

[Insomniac]
06-03-05, 03:54
Να 'στε καλά. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

EvilHawk
02-05-05, 22:26
Το μετέφερα στην νέα θεματική ενότητα για τον προγραμματισμό!
Πολύ χρήσιμο όντως [Insomniac] , ευχαριστούμε! ;)

Voldemort
25-06-05, 14:29
Πώς φτιάχνονται τα Extentions? :ork :dwarf

[Insomniac]
25-06-05, 18:05
Τα quick search plug-ins φτιάχνονται πανεύκολα. Θέλεις ένα .png που θα είναι το σηματάκι που θα εμφανίζεται στο searchbar και 5 γραμμές κώδικα στο .src. Άνοιξε ένα .src με το notepad και ρίξε μια ματιά.

pakitis
12-02-06, 17:09
ωραιοςςςςς :)

Hwoarang
12-02-06, 17:10
νομίζω δεν δουλεύει σε firefox 1.5.1

[Insomniac]
12-02-06, 19:36
νομίζω δεν δουλεύει σε firefox 1.5.1Μια χαρά δουλεύει σε μένα και με αγγλικούς και με ελληνικούς χαρακτήρες στο search. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

Hwoarang
12-02-06, 20:11
κάνω update σε 1,5,1 και μου λέει όλα ΟΚ με τα extensions σου εκτός απο το adslgr extension

teo_L20
12-02-06, 21:55
πολύ ωραιο!
ευχαριστω!

[Insomniac]
13-02-06, 03:41
κάνω update σε 1,5,1 και μου λέει όλα ΟΚ με τα extensions σου εκτός απο το adslgr extension
Μάλλον αναφέρεσαι στην ADSLgr Menu Bar (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=405507). Έχει βγει update για το extension. Θα το βρεις στο link που σου έδωσα.

Το συγκεκριμένο είναι quick search plug-in, δεν έχει να κάνει με τα extensions κι όπως ανέφερα και προηγουμένως, δουλεύει ok.

yiapap
28-09-06, 12:44
Eρώτηση:
Τελευταία χρησιμοποιώ όλο και πιο πολύ την κανονική αναζητηση αντί του Plug-in γιατί προτιμω την εμφάνιση μηνυμάτων και όχι ολόκλητων νημάτων.
Μήπως να κάνω ένα update ή μια δεύτερη μηχανή που να δίνει τα αποτελέσματα μηνυμάτων;

[Insomniac]
28-09-06, 15:02
Θα μπορούσε να γίνει κι ένα extension - searchbar, με δυνατότητα επιλογής του τρόπου εμφάνισης των αποτελεσμάτων.

Προσωπικά όμως, ποτέ μου δε συμπάθησα τις ογκώδεις έξτρα μπάρες στον browser. Προτιμώ τη λύση του quick-search, οπότε, κατά τη γνώμη μου, μια δεύτερη μηχανή, βάζοντας και το καινούριο logo για να ξεχωρίζει από την πρώτη, είναι ό,τι πρέπει πιστεύω.

Go ahead. :oneup:

yiapap
28-09-06, 20:24
Συμφωνώ απολύτως.
Και ξέρεις πως ξανάρχισα να ψάχνω τα search plugins ε;
Μου ήρθε και έκανα ένα μεταφραστη για το in.gr...
Και φυσικά τώρα που τεστάριζα το post search plug-in βρήκα το... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31890 !
Kάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει :lol:

Για του λιγότερο μυημένους, απλά κάντε extract τα 2 αρχειάκια στο C:\Program Files\Mozilla Firefox\searchplugins

<edit>Από σήμερα 29/9 στο zip θα βρείτε και τη νέα μορφή των μηχανών αναζήτησης για Firefox 2.
Περισσότερα... (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=998)

gtklocker
26-12-09, 13:33
Update παίζει γι'αυτό; Κρίμα είναι :(

[Insomniac]
26-12-09, 15:29
Αν και δούλευε και το παλιό, να και το update. :)

Για να το εγκαταστήσετε απλά αποσυμπιέστε το adslgr.zip στο φάκελο searchplugins του Firefox και κάντε μια επανεκκίνηση τον Firefox.

Το default path είναι: C:\Program Files\Mozilla Firefox\searchplugins.

Αν για κάποιο λόγο (δεν σας δουλεύει σωστά, δεν σας άρεσε, δεν το βρίσκετε χρήσιμο...) θέλετε να το ξεφορτωθείτε, απλά σβήστε από τον παραπάνω φάκελο το αρχείο adslgr.xml που αποσυμπιέσατε εκεί, κάντε κι ένα restart τον Firefox και ξεμπερδέψατε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.