PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συνενόησης



Lithium3r
17-11-07, 20:32
Καλησπέρα

Αυτό είναι το πρώτο μου post καθώς έχω φτάσει σε ένα απερίγραπτο σημείο πλέον :protest:με την εν λόγω εταιρία. Πλέον δεν μπορώ να συνενοηθώ καθώς επίσης και δεν μου προσφέρονται αυτά για τα οποία χρεώνομαι. Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε έτσι μια μεγαλύτερη εμπειρία πως θα μπορούσα πλέον να κινηθώ με αυτό το θέμα.

Έχω στείλει και fax αλλά έχει περάσει ένας μήνας και ούτε που έχουν κάνει τον κόπο να επικοινωνήσουν. Ακόμη πιο απερίγραπτο οτι ποτέ δεν μπορώ να επικοινωνήσω καθώς οι γραμμές τους είναι κατηλλημένες και επειδή αυτή η εταιρία απορώ υπευθύνους δεν έχει? Πως διοικείται απο τους τηλεφωνικούς υπαλλήλους? Ποτέ δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο.

Πλέον σκέφτομαι να κάνω καταγγελία αλλά κάπου που όντως θα τους κάνει να κινητοποιηθούν λιγάκι.
Συμβουλέψτε με πως να κινηθώ όσοι γνωρίζετε. Έχω απελπιστεί με το θέμα :what::what:και κάθε συμβουλή θα μου φανεί πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολύ

hel
17-11-07, 21:29
Πλέον σκέφτομαι να κάνω καταγγελία αλλά κάπου που όντως θα τους κάνει να κινητοποιηθούν λιγάκι.
Συμβουλέψτε με πως να κινηθώ όσοι γνωρίζετε. Έχω απελπιστεί με το θέμα :what::what:και κάθε συμβουλή θα μου φανεί πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ. (eett.gr) αν πιστεύεις ότι πληρώνεις για υπηρεσίες που δεν σου παρέχουν.
Πες μας περισσότερα για το πρόβλημά σου αν θέλεις.

Lithium3r
17-11-07, 22:20
Μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ. (eett.gr) αν πιστεύεις ότι πληρώνεις για υπηρεσίες που δεν σου παρέχουν.
Πες μας περισσότερα για το πρόβλημά σου αν θέλεις.

Πρώτον δεν έχω τηλέφωνο για μέρες και υπάρχει άτομο με ειδικές ανάγκες στο σπίτι πράγμα που σημαίνει ζωτικής σημασίας στο τηλέφωνο. Στο internet μετα βιας κλειδώνω στα 4-5mbps με θόρυβο γραμμής 4, λόγο αυτών είμαι συνδρομητής απο τον Μάϊο και περιμένω ακόμη συνεργείο που μου είπαν για να κοιτάξουν το πρόβλημα μου. Επίσης επειδή είμαι απο τους παλιούς συνδρομητές περιμένω ακόμη την αναβάθμηση της γραμμής απο 10 σε 24 και είπαν οτι θα το δουν. Έστειλα και fax όπως είπα και έχει περάσει μήνας και ακόμη να ενδιαφερθούν και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Εν ολίγης αυτά. Αντιεπαγγελματισμός στο φουλ. Πείτε μου τι να κάνω

hel
17-11-07, 22:47
Δώσε μας αν θέλεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου. SNR margin, downstream attentuation . Σε ποια περιοχή είσαι ;
Το modem είναι απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή; Θα σου έχουν πει από την ΤΥ να βγάλεις φίλτρα ή σπλιτερ και να βάλεις απευθείας το modem για να δεις αν υπάρχει μεταβολή στα στοιχεία της σύνδεσης.

Lithium3r
17-11-07, 23:30
Δώσε μας αν θέλεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου. SNR margin, downstream attentuation . Σε ποια περιοχή είσαι ;
Το modem είναι απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή; Θα σου έχουν πει από την ΤΥ να βγάλεις φίλτρα ή σπλιτερ και να βάλεις απευθείας το modem για να δεις αν υπάρχει μεταβολή στα στοιχεία της σύνδεσης.

Operation Data


Upstream Downstream

Noise Margin 24db 3db(αλλά αυτό παίζει έχει φτάσει μέχρι 5db που έχω δει)

Attenuation 24db 21db





Ελπίζω να λες για αυτά συγνώμη αλλά δεν έχω γνώσεις :( είναι ένα μειων και αυτό στο να βρω μια άκρη. Βλέπω πάντως πως και απο ftp που μου είπαν μέχρι 240 το ανώτερο που έχω κατεβάσει. Και το modem ναι το δοκίμασα χωρίς φίλτρα καθώς επίσης το έχω δοκιμάσει σε όλες τις πρίζες και επιπροσθέτως είναι μόνο του συνδεδεμένο σε πρίζα.

Είμαι περιοχή Πειραιά και πιο συγκεκριμένα Φρεατύδα

hel
18-11-07, 16:55
Ελπίζω να λες για αυτά συγνώμη αλλά δεν έχω γνώσεις :( είναι ένα μειων και αυτό στο να βρω μια άκρη. Βλέπω πάντως πως και απο ftp που μου είπαν μέχρι 240 το ανώτερο που έχω κατεβάσει. Και το modem ναι το δοκίμασα χωρίς φίλτρα καθώς επίσης το έχω δοκιμάσει σε όλες τις πρίζες και επιπροσθέτως είναι μόνο του συνδεδεμένο σε πρίζα.

Είμαι περιοχή Πειραιά και πιο συγκεκριμένα Φρεατύδα

Δώσε και download rate . Έχεις τεράστιο θόρυβο στη γραμμή όπως είπες. Ζήτα από την ΤΥ να σου ανεβάσου το SNR margin.(Καλύτερα να τους παίρνεις το πρωί για να μην έχεις ατέλειωτη αναμονή). Αν θέλεις κάνε καταγγελία για το τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ (απαράδεκτο).

Lithium3r
18-11-07, 17:21
Δώσε και download rate . Έχεις τεράστιο θόρυβο στη γραμμή όπως είπες. Ζήτα από την ΤΥ να σου ανεβάσου το SNR margin.(Καλύτερα να τους παίρνεις το πρωί για να μην έχεις ατέλειωτη αναμονή). Αν θέλεις κάνε καταγγελία για το τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ (απαράδεκτο).

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα βρω με την Forthnet πλέον αδιαφορία παντελώς. Συγνώμη κιόλας αν ακουστεί χαζό αλλά αυτο το rate που είπες δεν το κατάλαβα και επίσης το ΤΥ τι είναι δεν ξέρω :sorry: Ελπίζω κάποιος να μου δώσει σημασία πλέον. Φαντάζομαι πως ούτε παράξενος είμαι ούτε τίποτα απλώς θέλω να είναι εντάξει όσον αφορά αυτά που δίνω και τις υπηρεσίες που προσφέρουν. Θα στείλω και στον ΕΕΤΤ και το fax που έχω στείλει έχει και ημερομηνία και χαρτί με παράδοση του fax για να μην γυρίσουν να μου πουν οτι δεν τους έφτασε τίποτα. Και ελπίζω να καταφέρω επιτέλους κάτι

hel
18-11-07, 18:55
ΤΥ= Τεχνική Yπηρεσία της fortnnet. Ρωτάω σε τι ταχύτητα κλειδώνεις. Εκεί που βρήκες τα Noise Margin και attentuation από το modem σου θα έχει και τα υπόλοιπα στοιχεία. Download speed ή Bandwith (Down/Up) νομίζω το λέει σε μερικούς.

Lithium3r
18-11-07, 19:01
Stream Type _Actual Data Rate_

Upstream _ 496 (Kbps.) _

Downstream _ 3486 (Kbps.) _


Σε υπερευχαριστώ που έστω μου δείχνεις πως δεν έχω άδικο που παραπονιέμαι για αυτό που μου συμβαίνει. Και το κακό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει για την ταχύτητα το πόσο είναι αλλά γυρίζουν και μου λένε για αυτό που έχετε κλειδώσει τόσο πρέπει να είναι η ταχύτητα σας δεν είναι χαμηλή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.