PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ανενεργό βρόχο



stpapam
17-11-07, 22:08
Καλησπέρα,
είμαι ήδη συνδρομητής 2play της Forthnet (Full LLU) στο ένα από τα 2 νούμερα του σπιτιού... το αλλο το έχω για fax και είναι στον ΟΤΕ...
Μέσα στο επόμενο δίμηνο θα μετακομίσω σε άλλη περιοχή όπου η Νετ One παρέχει υπηρεσίες..εννοείται ότι στο νέο σπίτι δεν λειτουργεί άλλο τηλέφωνο.
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε να μείνω ούτε 1 χωρίς ΝΕΤ θέλω ούτε να χάσω τα 2 νούμερα που έχω σήμερα...

Ρώτησα τη 4νετ για μεταφορά και μου είπαν ότι πρέπει να βάλω από ΟΤΕ νέα γραμμή και μετά να μου μεταφέρουν τη σύνδεση στο νέο (πρακτικά νέα σύνδεση απλά δεν χρεώνομαι τα 70 ευρώ της διακοπής) ....

Από αυτά που μου λέει η 4Νετ καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να κρατήσω τα 2 νούμερα που έχω σήμερα αλλά να πάω σε νέο ....

Και εδώ ερχόμαστε στη ΝΕΤ ΟΝΕ στην οποία είχα κάνει αίτηση πριν βάλω 4νετ αλλά μου είχαν πει να προτιμήσω την ενεργοποίηση ανενεργού βρόχου πράγμα που τότε δεν ήθελα γιατί δεν σκόπευτα να βάλω 2η γραμμή στο σπίτι από το οποίο θα μετακόμιζα..

Αν πάω μέσω ΝΕΤ ΟΝΕ μπορώ να ζητήσω ενεργοποίηση ανενεργού βρόχου και παράλληλα φορτητότητα και στα 2 νούμερα που έχω από 4νετ και ΟΤΕ ώστε να κρατήσω με ένα λογαρισμό και τα 2;

Τι χρόνους αναμονής για ενεργοποίση έχουμε στην περίπτωση αυτή;
Ο ΟΤΕ μπλέκεται καθόλου;
Φαντάζομαι ότι η 4Νετ θα μου χρεώσει τα 70 ευρώ...
Κόστος για τα παραπάνω από ΝΕΤ ΟΝΕ με wifi πόσο πάει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ariadgr
17-11-07, 22:18
Αν πάω μέσω ΝΕΤ ΟΝΕ μπορώ να ζητήσω ενεργοποίηση ανενεργού βρόχου και παράλληλα φορτητότητα και στα 2 νούμερα που έχω από 4νετ και ΟΤΕ ώστε να κρατήσω με ένα λογαρισμό και τα 2;

Μπορείς.
:arrow: Παροχή φορητότητας από 2 PSTN σε 1 Full LLU από τη Net One (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=137053)

Aπλά θα πρέπει να διευκρινήσεις ακριβώς τι θέλεις ώστε να μη γίνει λάθος στις φορητότητες.

Μάλλον θα πρέπει τη γραμμή ΟΤΕ που έχει το fax, να τη στείλεις με φορητότητα σε ανενεργό βρόχο της netone, και όταν ενεργοποιηθεί ο ανενεργός βρόχος, να αιτηθείς και τη μεταφορά του αριθμού της forthnet στην ίδια Full LLU της Netone.

Ή μπορεί είναι καλύτερα τη γραμμή Forthnet να τη στείλεις με φορητότητα σε ανενεργό βρόχο της netone, και όταν ενεργοποιηθεί ο ανενεργός βρόχος, να αιτηθείς και τη μεταφορά του αριθμού ΟΤΕ στην ίδια Full LLU της Netone.

Ζήτα διευκρίνηση με e-mail στην εξυπηρέτηση πελατών (http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=58) αν είναι καλύτερα να στείλεις πρώτα με φορητότητα τη Forthnet και μετά τον ΟΤΕ, ή το ανάποδο.


Τι χρόνους αναμονής για ενεργοποίση έχουμε στην περίπτωση αυτή;

13 εργάσιμες χρειάζεται τυπικά η κατασκευή του ανενεργού βρόχου, αν δεν καθυστερήσει ο ΟΤΕ.


Ο ΟΤΕ μπλέκεται καθόλου;

Πάντα...


Φαντάζομαι ότι η 4Νετ θα μου χρεώσει τα 70 ευρώ...

Στείλε email στο internet-sales της forthnet για να το επιβεβαιώσεις (επειδή θα φύγεις λόγω μετακόμισης).


Κόστος για τα παραπάνω από ΝΕΤ ΟΝΕ με wifi πόσο πάει;

€37,90 το μήνα για Full LLU και ότι γράφει ο τιμοκατάλογος (http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=59) για την ενεργοποίηση και το ασύρματο router.
Δεν αλλάζει κάτι επειδή θα μεταφέρεις 2 αριθμούς με φορητότητα.

stpapam
18-11-07, 12:30
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου...
Από άυριο κιόλας τηλεφωνώ στα αντίστοιχα cc για λεπτομέρειες

xmperop1
18-11-07, 19:46
Αντε και καλή τύχη στην συναρμολόγηση...............

BlindG
18-11-07, 19:54
Αντε και καλή τύχη στην συναρμολόγηση...............

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

dimpard
18-11-07, 21:24
Αντε και καλή τύχη στην συναρμολόγηση...............

Όταν ο ...ΟΤΕ νοιώθει σαν τους ... κατασκευαστές επίπλων :hmm:

stpapam
18-11-07, 21:55
Αλήθεια σκέψη για αναβάθμιση της σύνδεσης στα 24Μbps υπάρχει από την ΝετΟΝε; Ίσως να είναι το μόνο που θα μου λείψει από τη 4Νετ

stpapam
19-11-07, 15:19
Ενημέρωση για να γνωρίζουν και άλλοι τι γίνεται... μιας και μου φαίνεται ότι αυτή την εταιρία δεν μπορείς να την πιάσεις πουθενά!
1. Όταν το Μάιο ήθελα ενεργοποίηση σε ενεργό βρόχο μου πρότειναν ενεργοποίηση σε ανενεργό για πιο γρήγορα... τώρα μου συνιστούν το αντίστροφο μιας και η ενεργοποίηση σε ανενεργό μπορεί να κάνει 2-3 μήνες..
2. Όταν ρωτάω για fax μου λένε γενικά ότι τα πολυμηχανήματα δεν υποστηρίζονται !!! τώρα τι διαοφορά έχουν με τα απλά fax δεν μου το εξήγησαν ... όταν μίλησα δε με το τεχνικό τμήμα μου απάντησαν γενικά ότι τα πολυμηχανήματα έχουν κάποια πρωτόκολλα που δεν υποστηρίζονται από το router τους !!!!!... όταν δε ζήτησα πληροφορίες μου απάντησαν γενικά για ασυμβατότητες ... μολονότι τους είπα πιο μοντέλο Canon laser fax έχω !!
3. Για τυχόν λειτουργία συναγερμού μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται γενικώς ...

οπότε πάλι τζίφος με την εν λόγω εταιρία .....

Geotzourmi
20-11-07, 19:20
Toν Μάιο όντως πρέπει να γινόντουσαν γρήγορες ενεργοποιήσεις σε ανενεργό. Οσο για τα άλλα είναι γνώστα θέματα...

Το θέμα πάντως με τη forthnet δε νομίζω ότι είναι ότι θα χάσεις τα νούμερα που έχεις λόγω του ότι θα βάλεις νέα γραμμή οτε με καινούριο νούμερο σε άλλο σπίτι αλλά το ότι η forthnet δε δίνει νομίζω τη δυνατότητα να έχεις 2 νούμερα στη full llu γραμμή σου...άρα σου μένει netone, on, hol(δε θα την πρότεινα) ...ή isdn με τα όποια μειονεκτήματα έχει η κάθε επιλόγη αν τα λέω σωστά. Όλοι οι LLUδες όμως νομίζω έχουνε πρόβλημα με το fax και το συναγερμό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.