PDA

Επιστροφή στο Forum : teiresias.forthnet.gr



cypherth
19-11-07, 11:58
Καλημέρα σε όλους.
Με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης που έχω βάλει στο pc μου μου βγάζει ότι μια mac address συγκεκριμένη με όνομα teiresias.forthnet.gr ανταλάσσει δεδομένα κάθε φορά που σερφάρω. Ως τώρα δεν την είχα πάρει χαμπάρι γιατί χρησιμοποιώ όπερα, με το που άνοιξα όμως τον internet explorer άρχισε να ανταλάσσει δεδομένα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι αυτή η mac και γιατί μπορεί να βγαίνει με αυτό το όνομα?

(είναι κλειστό το wireless, και φυσικά έχω ενεργοποιημένο firewall του μόντεμ όπως και το software firewall)

x69pr
19-11-07, 12:02
μην ανησυχεις! ειναι ενας απο τους δυο dns της φνετ. αν θυμαμαι καλα ο primary!

giatros.net
19-11-07, 12:08
Μήπως ανταλλάσει πληροφορίες για αξιολόγηση της οικονομικής συμπεριφοράς σου? (πχ. ακάλυπτες (σφραγισμένες) επιταγές, συναλλαγματικές απλήρωτες κατά
τη λήξη τους, καταγγελίες συμβάσεων καταναλωτικών / προσωπικών δανείων, καταγγελίες συμβάσεων πιστωτικών καρτών, διοικητικές κυρώσεις κατά παραβατών των φορολογικών νόμων, κ.λ.π.):hmm: :whistle:

cypherth
19-11-07, 12:08
δεν ανησυχώ, απλά επειδή γίνεται το monitoring θέλω να τον κάνω exclude από τη λίστα γιατί μου σπάει τα νεύρα που τον πετάει αν ανοίξω ie.
επίσης εντύπωση μου κάνει που δεν εμφανίζεται στον όπερα.. ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

μόλις παρατήρησα ότι τη θέση του όταν ο όπερα ανταλάσει πολλά δεδομένα τον παίρνει πότε ένας σέρβερ από μια χώρα του εξωτερικού και πότε ένας άλλος από μια άλλη

χαχα, καλό φίλτατε giatros.net αλλά δεν έχω τέτοια προβλήματα, εξάλλου αν περιμέναμε από τους isp να κάνουν αυτή τη δουλειά και ειδικά τόσο εμφανέστατα τότε τι να πούμε...

ubick
19-11-07, 12:18
Τειρεσίας....

Ένας τυφλός μάντης για όνομα DNS server, αν μη τι άλλο έχουν χιούμορ στην forthnet. :rolleyes:

Ingenius
19-11-07, 12:24
Αυτά τα ονόματα χρησιμοποιούνται εδώ και πολλάαα χρόνια από τη Forth! :cool:

karavagos
19-11-07, 12:46
pythia... No1

anon
19-11-07, 13:05
Ενας τυφλός μάντης και μια μαστουρωμένη μάντισσα!!!! Αν μη τι άλλο, έχουν χιούμορ... Και βέβαια είναι στην 4νετ εδώ και πολλά - πολλά χρόνια... :lol:

euri
19-11-07, 14:25
Άρα μάλλον μαντεύουν καλά :)

anon
19-11-07, 14:50
Και απόλυτα δικαιολογημένοι, σε λάθος απαντήσεις :rofl: Με την μαστούρα της μιάς που σνίφαρε φύλλα που καιγόντουσαν (απο τα Ζωνιανά;;;; ) και την τύφλα του άλλου, εεεεε, και μερικά λαθάκια, δικαιολογούνται.... :lol: :lol:

Lagman
19-11-07, 17:00
Μήπως ανταλλάσει πληροφορίες για αξιολόγηση της οικονομικής συμπεριφοράς σου? (πχ. ακάλυπτες (σφραγισμένες) επιταγές, συναλλαγματικές απλήρωτες κατά
τη λήξη τους, καταγγελίες συμβάσεων καταναλωτικών / προσωπικών δανείων, καταγγελίες συμβάσεων πιστωτικών καρτών, διοικητικές κυρώσεις κατά παραβατών των φορολογικών νόμων, κ.λ.π.):hmm: :whistle:



Ναι ειδικά τους γιατρούς χαχαχαχα
Πάντα έτσι ονομαζόταν ο dnsserner :whistle:

hel
19-11-07, 19:18
Νομίζω ότι :closed: . Το μυστήριο λύθηκε.

nnn
19-11-07, 22:28
teiresias
calchas
pythia ? :whistle: δεν το είχα δει μέχρι τώρα.

globalnoise
19-11-07, 22:36
Τειρεσίας....

Ένας τυφλός μάντης για όνομα DNS server, αν μη τι άλλο έχουν χιούμορ στην forthnet. :rolleyes:

Τα πάντα έχουν:p

Για το pythia δεν το ήξερα; Ο primary ath σίγουρα κάνει resolve και ως pythia; Ποτέ δεν τον έχω δει:hmm:

nnn
19-11-07, 22:54
Τα πάντα έχουν:p

Για το pythia δεν το ήξερα; Ο primary ath σίγουρα κάνει resolve και ως pythia; Ποτέ δεν τον έχω δει:hmm:
Δεν κάνει ns1.forthnet.gr βγάζει :hmm:

giatros.net
20-11-07, 00:13
Ναι ειδικά τους γιατρούς χαχαχαχα
Πάντα έτσι ονομαζόταν ο dnsserner:whistle:

Μήπως διακρίνω πικρία γιατί τα ακουμπάς χοντρά στους γιατρούς?:hmm:
Server είναι και δεν σέρνεται:nurse:

karavagos
20-11-07, 11:48
pythia (pythia.ics.forth.gr) είναι από τότε που το dns το "διαχειριζόταν" η Forthnet (μέσω του ΙΤΕ).

nnn
20-11-07, 12:32
pythia (pythia.ics.forth.gr) είναι από τότε που το dns το "διαχειριζόταν" η Forthnet (μέσω του ΙΤΕ).
:oneup:

Lagman
20-11-07, 13:31
Μήπως διακρίνω πικρία γιατί τα ακουμπάς χοντρά στους γιατρούς?:hmm:
Server είναι και δεν σέρνεται:nurse:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γιατρούς με την Forthnetέχω.

Πώς μπορούμε να δούμε ποιος dns server είναι ποιο γρήγορος ;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι SERNER και όχι server;:whistle:

escapee
20-11-07, 13:41
Καλημέρα σε όλους.
Με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης που έχω βάλει στο pc μου μου βγάζει ότι μια mac address συγκεκριμένη με όνομα teiresias.forthnet.gr ανταλάσσει δεδομένα κάθε φορά που σερφάρω. Ως τώρα δεν την είχα πάρει χαμπάρι γιατί χρησιμοποιώ όπερα, με το που άνοιξα όμως τον internet explorer άρχισε να ανταλάσσει δεδομένα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι αυτή η mac και γιατί μπορεί να βγαίνει με αυτό το όνομα?

(είναι κλειστό το wireless, και φυσικά έχω ενεργοποιημένο firewall του μόντεμ όπως και το software firewall)

καλημερα. ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για παρακολουθηση;

cypherth
20-11-07, 14:03
διάφορα, εξαρτάται τι θέλεις να παρακολουθήσεις, το airsnare είναι αυτό όμως που μου έδειξε αυτό που περιγράφω στο πρώτο πόστ

euri
20-11-07, 14:17
pythia (pythia.ics.forth.gr) είναι από τότε που το dns το "διαχειριζόταν" η Forthnet (μέσω του ΙΤΕ).

Πες μας ότι ο σέρβερ ήταν και στους Δελφούς! :p

iJohnnyCash
20-11-07, 15:37
Καλημέρα σε όλους.
Με ένα πρόγραμμα παρακολούθησης που έχω βάλει στο pc μου μου βγάζει ότι μια mac address συγκεκριμένη με όνομα teiresias.forthnet.gr ανταλάσσει δεδομένα κάθε φορά που σερφάρω. Ως τώρα δεν την είχα πάρει χαμπάρι γιατί χρησιμοποιώ όπερα, με το που άνοιξα όμως τον internet explorer άρχισε να ανταλάσσει δεδομένα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι αυτή η mac και γιατί μπορεί να βγαίνει με αυτό το όνομα?

(είναι κλειστό το wireless, και φυσικά έχω ενεργοποιημένο firewall του μόντεμ όπως και το software firewall)


δεν ανησυχώ, απλά επειδή γίνεται το monitoring θέλω να τον κάνω exclude από τη λίστα γιατί μου σπάει τα νεύρα που τον πετάει αν ανοίξω ie.
επίσης εντύπωση μου κάνει που δεν εμφανίζεται στον όπερα.. ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

μόλις παρατήρησα ότι τη θέση του όταν ο όπερα ανταλάσει πολλά δεδομένα τον παίρνει πότε ένας σέρβερ από μια χώρα του εξωτερικού και πότε ένας άλλος από μια άλλη

χαχα, καλό φίλτατε giatros.net αλλά δεν έχω τέτοια προβλήματα, εξάλλου αν περιμέναμε από τους isp να κάνουν αυτή τη δουλειά και ειδικά τόσο εμφανέστατα τότε τι να πούμε...

Ποίος πρόγραμμα κάνεις το Monitor;

giatros.net
20-11-07, 22:41
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γιατρούς με την Forthnetέχω.

Πώς μπορούμε να δούμε ποιος dns server είναι ποιο γρήγορος ;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι SERNER και όχι server;:whistle:

Για παίξε με αυτούς (τους ποτιζουν red bull)


OpenDNS
208.67.222.222
208.67.220.220

ΕΔΕΤ
194.177.210.210

@ ADSLgr.com All rights reserved.