PDA

Επιστροφή στο Forum : hol hibox στην τιμή των 6 Mbps μόνο με € 17,97 /μήνα



Σελίδες : [1] 2

ssotis
19-11-07, 12:06
Από το site της HOL (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=51&la=1) είδα αυτό:
Συναρπαστική προσφορά hol hibox με ADSL Internet
έως 24 Mbps* στην τιμή των 6 Mbps μόνο με € 17,97 /μήνα

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τους ήδη ενεργοποιηθέντες στη Hol ή στη Vodafone;

nm96027
19-11-07, 12:50
H προσφορα ισχύει μονο για νεες αιτησεις. Ετσι καταλαβαίνω εγω απο το site. Oσοι ειναι τωρα στα εως 24 θα συνεχίσουν να πληρώνουν 21.5 το μήνα.

Squall
19-11-07, 16:32
Πρεπει να φυγω τελειος απο τον ΟΤΕ για να παρω αυτο το πακετο? Επειδη ενδιαφερομαι μονο για ADSL.

Gila1899
19-11-07, 16:34
Πρεπει να φυγω τελειος απο τον ΟΤΕ για να παρω αυτο το πακετο? Επειδη ενδιαφερομαι μονο για ADSL.
Oxι, η προσφορά αφορά shared llu.Τηλεφωνία από τον ΟΤΕ και adsl από την HOL.Δεν χρειάζεται να φύγεις από τον ΟΤΕ.

stcp
19-11-07, 16:39
Προσέξτε λίγο και τα εξής (από το site της ΗΟL):

Αλλαγή προγράμματος τηλεφωνίας
€5,00 εφάπαξ

Μεταβολή ταχύτητας (αύξηση)
Χωρίς χρέωση

Μεταβολή ταχύτητας (μείωση)
€19,00 εφάπαξ (μέχρι τώρα ήταν δωρεάν)


Σημειώσεις
1...
2. H μια (1) ώρα δωρεάν αστικές και υπερασικές κλήσεις ισχύει κάθε μήνα για 6 μήνες μετά την ενεργοποίησης της υπηρεσίας hol cosmos. (Άραγε απαιτείται υποχρεωτικά ενεργοποίηση του hol cosmos με την προεπιλογή φορέα???)

jaggelo
19-11-07, 16:57
Σημειώσεις
1...
2. H μια (1) ώρα δωρεάν αστικές και υπερασικές κλήσεις ισχύει κάθε μήνα για 6 μήνες μετά την ενεργοποίησης της υπηρεσίας hol cosmos. (Άραγε απαιτείται υποχρεωτικά ενεργοποίηση του hol cosmos με την προεπιλογή φορέα???)

Μόνο μέσω του hol cosmos με προεπιλογή φορέα παίρνεις το δωράκι.
Μάλιστα αυτό ισχύει εδώ και κάποιους μήνες και μιλάμε για συνολικό ώφελος 10,3 ευρώ.

Squall
19-11-07, 17:09
Απ'οτι καταλαβαινω ειναι το πιο φθηνο adsl αυτη τη στιγμη σε αυτην την ταχυτητα ή εχει βγαλει και καπια αλλη εταιρια?

stred
19-11-07, 19:15
2. H μια (1) ώρα δωρεάν αστικές και υπερασικές κλήσεις ισχύει κάθε μήνα για 6 μήνες μετά την ενεργοποίησης της υπηρεσίας hol cosmos. (Άραγε απαιτείται υποχρεωτικά ενεργοποίηση του hol cosmos με την προεπιλογή φορέα???)

Μόλις μίλησα με μια κοπέλα απο το support της HOL και με ενημέρωσε πως είναι υποχρεωτική η ενεργοποιήση του hol cosmos με προεπιλογή φορέα για να πάρεις την προσφορά!:down::down:

Να τις βράσω τέτοιες προσφορές..

informer
19-11-07, 19:51
Μόλις μίλησα με μια κοπέλα απο το support της HOL και με ενημέρωσε πως είναι υποχρεωτική η ενεργοποιήση του hol cosmos με προεπιλογή φορέα για να πάρεις την προσφορά!:down::down:

Να τις βράσω τέτοιες προσφορές..

Eννοεις για την προσφορα της 1 ωρας δωρεαν αστικων και υπεραστικων κλησεων ή γενικα για την προσφορα 17,97 ευρω το μηνα για το ADSL?

ela002
19-11-07, 19:52
Μόλις μίλησα με μια κοπέλα απο το support της HOL και με ενημέρωσε πως είναι υποχρεωτική η ενεργοποιήση του hol cosmos με προεπιλογή φορέα για να πάρεις την προσφορά!:down::down:

Να τις βράσω τέτοιες προσφορές..



Αυτο δεν ειναι προσφορά τότε...

informer
19-11-07, 20:09
Μολις μιλησα με την HOL και η υπαλληλος μου ειπε οτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να μπω σε προγραμμα τηλεφωνιας μαζι με το ADSL. Αυτο λεει μπορει να συνδυαστει μονο ΑΝ το επιθυμω για να εχω φθηνοτερες χρεωσεις στην τηλεφωνια κλπ κλπ.

Το HiBox δινεται ΣΚΕΤΟ (απ'οτι μου ειπε) χωρις να ειναι υποχρεωτικο το HolCosmos ή προεπιλογη φορεα.

Αυτα μου ειπε μολις τωρα, αυτα σας λεω. ;)

theseeker
19-11-07, 20:09
Μίλησα κι εγώ με hol και η προσφορά αναφέρεται σε 1 mbps downstream για shared LLU. Επίσης αφορά συμβόλαιο για 12 μήνες και σε περίπτωση διακοπής ή μεταφοράς γραμμής υπάρχει χρέωση κάπου 55 ευρώ. Συμφέρει δηλαδή μόνο αν πέφτετε στο δίκτυο της hol και δε σκοπεύετε να αλλάξετε σπίτι :rolleyes:.

stred
19-11-07, 20:57
Μολις μιλησα με την HOL και η υπαλληλος μου ειπε οτι ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να μπω σε προγραμμα τηλεφωνιας μαζι με το ADSL. Αυτο λεει μπορει να συνδυαστει μονο ΑΝ το επιθυμω για να εχω φθηνοτερες χρεωσεις στην τηλεφωνια κλπ κλπ.

Το HiBox δινεται ΣΚΕΤΟ (απ'οτι μου ειπε) χωρις να ειναι υποχρεωτικο το HolCosmos ή προεπιλογη φορεα.

Αυτα μου ειπε μολις τωρα, αυτα σας λεω. ;)

Λοιπόν ξαναπήρα στην HOL,αυτή την φορά μίλησα με ενα παλικάρι.. μετα απο πολλές συννενοήσεις και αφου με εβαλε 2 φορές στην αναμονη για να ρωτήσει καταλήξαμε στο ιδιο που μου είχαν πρωτοπεί.. δλδ πως είναι υποχρεωτική η ενεργοποιήση του hol cosmos με προεπιλογή φορέα για να πάρεις την προσφορά και πως μπορείς να διακόψεις την προεπιλόγη φορέα μετά απο 6 μήνες που λήγει η προσφορα.. αν δε θέλεις προεπιλογή φορέα ισχύουν οι παλιές τιμές 17,97 και 21€ αντίστοιχα..
Βέβαια επειδή είναι καινούργια προσφορά κρατάω πάντα μια επιφύλαξη αν είναι ενημερωμένοι σωστά.

Squall
19-11-07, 22:10
Δηλαδη εγω θα εχω 1μβπς αφου θα ειμαι shared LLu? :S Γιατι λενε πως εκτος δυκτιου ειναι στα 8... εννοει το Shared LLU ή το οτι αν δεν υποστιριζετε το δυκτιο απο στην περιοχη μου?

georgis4
20-11-07, 18:45
Εμεις δηλαδη που καναμε την αιτηση και μπηκαμε ιδιοκτητο πριν 1,5 μηνα την πατησαμε?
Ρωτησε κανενας φιλος η εμαθε αν θα μειωθει και σε εμας το παγιο η οχι?
Βασικα να σημειωσω πως ημουν ηδη συνδρομητης στην ΗΟΛ με 1024/256 και η αιτηση μου για το ιδιοκτητο εγινε αποκλειστικα και μονο τηλεφωνικα απο εναν ευγενεστατο κυριο.Ουτε υπογραφη πουθενα ουτε τιποτα!http://www.myemailemoticons.com/drop_down/girlie/girlie_09.gif

Loufjohn
20-11-07, 22:03
Είχα 1 Mbps και τηλέφωνία στον Ο.Τ.Ε Με αναβάθμισαν πριν 10 ημερες στα 4 Mbps. Παίρνοντας τηλέφωνο για να ζητήσω να μου αλλάξουν το NetRoute2 με ένα ασύρματο Fritzbox 7140 μου πρότειναν την προσφορα - Με τιμή για 6 Mbps να έχω 24 Mpbs με 17.99 + 5.50 για το ρούτερ. Ελπίζω να έκανα καλά αφου για 1 Mbps πριν 10 ημέρες πληρωνα 22.26.

Ερώτηση:

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ Voipbuster άψογα. Θα έχω πρόβλημα με το Fritzbox αφου δεν ανήκω στην υπηρεσία Duble Play

maxorfo
21-11-07, 00:14
Κανένα πρόβλημα με Voipbuster

Loufjohn
21-11-07, 05:37
Σε ευχαριστώ πολυ maxorfo

giannis18625
21-11-07, 19:17
Έκανα αίτηση για Hibox 24 πριν 20 ημέρες και ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί. Ήμουνα ήδη στην HoL από διετίας. Ισχύει η προσφορά ή πάπαλα?
Στην υποστήριξη το αγνοεί αυτός που απάντησε. Άρα θα πρέπει να περιμένω να τελείωσουν τα "σεμινάρια" στους τηλεφωνητές της HoL για να μάθω??

Gila1899
21-11-07, 20:59
Έκανα αίτηση για Hibox 24 πριν 20 ημέρες και ακόμα δεν έχω ενεργοποιηθεί. Ήμουνα ήδη στην HoL από διετίας. Ισχύει η προσφορά ή πάπαλα?
Στην υποστήριξη το αγνοεί αυτός που απάντησε. Άρα θα πρέπει να περιμένω να τελείωσουν τα "σεμινάρια" στους τηλεφωνητές της HoL για να μάθω??
Ισχύει.Εκτός και αν έχεις μπλοκάρει τις διαφημίσεις στα αριστερά της οθόνης σου θα πρέπει να υπάρχει διαφήμιση της ΗΟΛ για αυτή την προσφορά.

Skywriter55
21-11-07, 22:59
Σκέφτομαι για Hibox 24Mpbs προσφορά( Γραμμή ΟΤΕ). Μένω Ηλιούπολη Αττικής. Γνωρίζετε πώς πάει η συγκεκριμένη εταιρεία στο προάστιο μου ή άλλες από πλευράς ταχύτητας; Δεν αισιοδοξώ ότι θα πιάνω 24 ,αλλά έστω μια αξιοπρεπή ταχύτητα για τα λεφτά που θα πληρώνω το μήνα. Έχει κανείς Hibox που να μένει Ηλιούπολη και να γράφει εδώ στο φόρουμ να με ενημερώσει;

grsaint13
22-11-07, 01:15
Σκέφτομαι για Hibox 24Mpbs προσφορά( Γραμμή ΟΤΕ). Μένω Ηλιούπολη Αττικής. Γνωρίζετε πώς πάει η συγκεκριμένη εταιρεία στο προάστιο μου ή άλλες από πλευράς ταχύτητας; Δεν αισιοδοξώ ότι θα πιάνω 24 ,αλλά έστω μια αξιοπρεπή ταχύτητα για τα λεφτά που θα πληρώνω το μήνα. Έχει κανείς Hibox που να μένει Ηλιούπολη και να γράφει εδώ στο φόρουμ να με ενημερώσει;

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=123592).Θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω για να βγάλεις μερικά συμπεράσματα.;)

vips
22-11-07, 01:29
καλημερα παιδια κι εγω εκανα αιτηση αναβαθμισης απο 4 που ειμαι στα 24 ρωτω το fritz που εχω εδω και δυο χρονια υποστηρίζει ? Fritz box fon annex B .

maxorfo
22-11-07, 04:44
Ναι, φρόντισε μόνο να έχει ενημερωμένο firmware.

jaggelo
22-11-07, 12:21
Εμεις δηλαδη που καναμε την αιτηση και μπηκαμε ιδιοκτητο πριν 1,5 μηνα την πατησαμε?
Ρωτησε κανενας φιλος η εμαθε αν θα μειωθει και σε εμας το παγιο η οχι?
Βασικα να σημειωσω πως ημουν ηδη συνδρομητης στην ΗΟΛ με 1024/256 και η αιτηση μου για το ιδιοκτητο εγινε αποκλειστικα και μονο τηλεφωνικα απο εναν ευγενεστατο κυριο.Ουτε υπογραφη πουθενα ουτε τιποτα!http://www.myemailemoticons.com/drop_down/girlie/girlie_09.gif

Έτσι γίνεται πάντα με τις προσφορές. Όσοι την πετυχαίνουν είναι κερδισμένοι,
ενώ όσοι έχουν προηγηθεί αισθάνονται ρηγμένοι ειδικά σε περιπτώσεις που έχεις
"ψωνίσει" λίγο πριν την προσφορά :(

Ξέρω ότι και η τηλεφωνική αίτηση ισχύει κανονικά ακόμα και αν δεν έχεις υπογράψει κάτι.
Σε πολλούς παλιούς συνδρομητές που κάνανε αναβάθμιση σε single play δεν έγιναν αιτήσεις.
Τώρα νομίζω ότι έχει στρώσει η κατάσταση και ζητάνε πάντα τις αιτήσεις.

scientist
23-11-07, 02:30
Είδα και εγώ την προσφορά της HOL όσον αφορά το internet και μόνο.
Η γραμμή μου πέφτει στο DSLAM Καλαμακίου και έχω Conn-X 1Mbit αυτή τη στιγμή.

Κανείς με σχετική εμπειρία για χρόνο ενεργοποίησης (δεν με πολυνοιάζει αυτό ο χρόνος χωρίς internet με νοιάζει περισσότερο) και ταχύτητες γενικά από αλλαγές Conn-X σε HOL και ειδικά αν υπάρχει κάποιος για το DSLAM Καλαμακίου ;

antonis_GR
23-11-07, 16:20
Μόλις μίλησα με μια κοπέλα απο το support της HOL και με ενημέρωσε πως είναι υποχρεωτική η ενεργοποιήση του hol cosmos με προεπιλογή φορέα για να πάρεις την προσφορά!:down::down:

Να τις βράσω τέτοιες προσφορές..



Μα για να σου δώσουν 1 ώρα αστικα μπλα μπλα.. πρέπει να έχεις προεπιλεγμένο φορέα
τη HOL...


Απ'οτι καταλαβαινω ειναι το πιο φθηνο adsl αυτη τη στιγμη σε αυτην την ταχυτητα ή εχει βγαλει και καπια αλλη εταιρια?

Το hibox το παραγγέλνεις σκετο adsl, αν θες σου αλλάζουν προεπιλογή φορέα και έχεις 1 ωρα δωρεαν αλλιώς παίρνεις μόνο το net .. :cool:
Εγω μολις έστειλα τα εγγραφα με mail μόνο για το net....
θα ενημερώσω πότε θα γίνει η αλλαγή απο τα 4300 στα...hmm ελπίζω να πιάσω 8-9.. γιατι τώρα το fritz δείχνει max 10400..

Aπό οσο έψαξα ειναι η καλύτερη προσφορά για σκέτο net.. εγω είμαι ήδη στη HOL ~ 2 χρόνια
οnline έχω βολευτεί με αγγλικούς+γερμανικους server
(80 ping γερμανια, 150 ping στη πάτρα.. lol)
από download η γραμμή ήταν πάντα "τσιτα"..
Ευχαριστημένος είμαι .. απλώς έμαθα σήμερα (επειδή ρώτησα)
ότι τους χρωστάω 126 ευρώ γιατι η κάρτα που τους είχα δώσει είχε λήξει.. ελεος..
ενα τηλέφωνο δεν πήραν .. εχω να πληρώσω 5-6 μήνες .. είναι large τύποι εκεί στη HOL..
hehehe

Galeone
23-11-07, 19:32
Εγώ έκανα την αίτηση να περάσω από το δίοδος της HOL στα 6mbit single play, κανένα 20ημερο πριν βγεί η προσφορά.
Ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί.

Σήμερα μίλησα με ένα πωλητή της hol και του εξήγησα το νόμο του Μέρφυ σύμφωνα με τον οποίο όταν αποφασίσεις επιτέλους να κάνεις την αίτηση, αποφασίζει και η hol για καινούργια προσφορά. :rainy:

Μου είπε ότι όταν με το καλό περάσω στα 6mbit μπορώ να κάνω αίτηση για να μπω κι εγώ στην προσφορά αν ισχύει ακόμα... Μακάρι.

koskat
26-11-07, 01:44
Καλησπέρα παιδιά.Να κάνω μία ερώτηση.
Έχω Φοιτητικό ADSL me ΟΤΕΝΕΤ στα 768 και θέλω να βάλω HOL στα 24.
Η μόνη ενέργεια που πρέπει να κάνω είναι να στειλω την αίτηση στην HOL?
Θα πρέπει να κάνω και αίτηση διακοπής στην OTENET ή δεν χρειάζεται?
Και αν γίνει πρέπει να επιστρέψω και τον εξοπλισμό που είχα?
Όποιος γνωρίζει να βοηθήσει.
ΑΑ!!! Περίπου πόσο καιρό παίρνει για να ενεργοποιηθεί?
Ευχαριστώ πολύ! Και sorry για το πρήξιμο..

grsaint13
26-11-07, 16:27
Καλησπέρα παιδιά.Να κάνω μία ερώτηση.
Έχω Φοιτητικό ADSL me ΟΤΕΝΕΤ στα 768 και θέλω να βάλω HOL στα 24.
Η μόνη ενέργεια που πρέπει να κάνω είναι να στειλω την αίτηση στην HOL?
Θα πρέπει να κάνω και αίτηση διακοπής στην OTENET ή δεν χρειάζεται?
Και αν γίνει πρέπει να επιστρέψω και τον εξοπλισμό που είχα?
Όποιος γνωρίζει να βοηθήσει.
ΑΑ!!! Περίπου πόσο καιρό παίρνει για να ενεργοποιηθεί?
Ευχαριστώ πολύ! Και sorry για το πρήξιμο..

Παίρνεις τηλέφωνο στη ΧΟΛ (13844),μιλάς με το τμήμα πωλήσεων και κάνεις την τηλεφωνική αίτηση.Μετά σου τη στέλνουν και ταχυδρομικώς για να την υπογράψεις.
ΜΕ την Οτενετ δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα,τα κανονίζει όλα η ΧΟΛ.Ρώτα το αυτό βέβαια στον πωλητή,για να είσαι σίγουρος.
Για το αν επιστρέφεις τον εξοπλισμό που έχεις,αυτό εξαρτάται από το συμβόλαιο που έχεις.;)

koskat
29-11-07, 04:42
καλησπέρα παιδιά.
επειδή διάβασα ότι μάλλον θα παίξει πρόβλημα με το
ασύρματο router που δίνει η hol για το hibox και δεν
θα ήθελα να μπλέξω μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα
ασύρματο μέχρι 80 EURO που να αναγνωρίζεται από τη hol?
Thanks!!

jaggelo
29-11-07, 14:47
καλησπέρα παιδιά.
επειδή διάβασα ότι μάλλον θα παίξει πρόβλημα με το
ασύρματο router που δίνει η hol για το hibox και δεν
θα ήθελα να μπλέξω μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα
ασύρματο μέχρι 80 EURO που να αναγνωρίζεται από τη hol?
Thanks!!

Με το ασύρματο fritzbox 7140 που δίνει η hol, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Και στο δίνουν με € 5,5 x 12 μήνες = € 66 μόνο ;)

Harris79
03-12-07, 15:47
Την παρασκευή 30/11 έκανα αιτηση για παροχή Ιντερνετ & Τηλεφωνια (με προεπιλογη) απο την HOL, με πάγιο ΟΤΕ.
Μένω Αμφιάλη κανείς χρήστης στην ίδια περιοχη να μου πει αρνητικα και θετικα?? Οσο για τα δωρεαν αστικα ισχυει και για τα τηλ/να 211, 212 & 213? Επίσης μεσα στο Forum αναφέρθηκε για κλήσεις σε διεθνής προορισμού και με την HOL, ισχυει κατι τετοιο οταν εχω ΜΟΝΟ υπηρεσιες ADSL & TELEPHONY? Οσο για την ταχυτητα εως 24Mbps θα εχω αξιόλογη ταχυτητα όταν με αλλο πάροχο είχα 12Mbps? Αξίζει το κοπο που εκανα αιτηση? Γιατι απο απο τις 16/11 ειχα κανει αιτηση στην TELLAS αλλα ακομη και σημερα 03/12 δεν εχουν λαβει ΤΑ FAX!!!! Ετσι εκανα ηδη ακυρωση γιατι αν πανε με τετοιο ρυθμο φανταζομαι οταν θα ειχα προβλημα τι θα συναντούσα!!! Και εκτος αυτου εφοσον δεν ειχε γινει καμια κινηση προς ενεργοποιηση, ηδη την προσφορα HOL και ειπα να γινω συνδρομητης.

Ευχαριστω
Χαρης

theotses
03-12-07, 18:38
Με το ασύρματο fritzbox 7140 που δίνει η hol, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Και στο δίνουν με € 5,5 x 12 μήνες = € 66 μόνο ;)

Αυτο ισχυει ακομα??? Γιατι κατι διαβασα στο φορουμ οτι και να πληρωσεις τα 66€ μετα το τελος της συνδεσης το επιστρεφεις το fritzbox...

jaggelo
03-12-07, 20:34
Αυτο ισχυει ακομα??? Γιατι κατι διαβασα στο φορουμ οτι και να πληρωσεις τα 66€ μετα το τελος της συνδεσης το επιστρεφεις το fritzbox...

Στην σύμβαση που έχω υπογράψει αναφέρεται ότι με την λήξη ή λύση της σύμβασης,
και εφόσον δεν υπάρχουν οικονομικές οφειλές προς την hol, η κυριότητα του εξοπλισμού
ασύρματης δικτύωσης θα περιέλθει στην κυριότητα του πελάτη έναντι ορισμένου ανταλλάγματος,
το οποίο στην περίπτωση που έχει συμπληρωθεί 1 χρόνος από την ενεργοποίηση του πελάτη είναι
μηδενικό.

Εγώ όμως μιλάω για την παλιά χρέωση των 24 Mbps και όχι για την νέα προσφορά.

Αν έχουν άλλους όρους αυτές οι συμβάσεις δεν το γνωρίζω. Πιθανόν...:whistle:

Skywriter55
26-12-07, 14:29
Πόσο καιρό σας πήρε να ενεργοποιηθεί το hibox?

Stefanos83
26-12-07, 20:29
Στην σύμβαση που έχω υπογράψει αναφέρεται ότι με την λήξη ή λύση της σύμβασης,
και εφόσον δεν υπάρχουν οικονομικές οφειλές προς την hol, η κυριότητα του εξοπλισμού
ασύρματης δικτύωσης θα περιέλθει στην κυριότητα του πελάτη έναντι ορισμένου ανταλλάγματος,
το οποίο στην περίπτωση που έχει συμπληρωθεί 1 χρόνος από την ενεργοποίηση του πελάτη είναι
μηδενικό.

Εγώ όμως μιλάω για την παλιά χρέωση των 24 Mbps και όχι για την νέα προσφορά.

Αν έχουν άλλους όρους αυτές οι συμβάσεις δεν το γνωρίζω. Πιθανόν...:whistle:

Επέτρεψε μου να σε διορθώσω .

3.6. Με τον τερματισμό της Σύμβασης όλες οι εκατέρωθεν απαιτήσεις καθίστανται ληξιπρόθεσμες και
απαιτητές και ο Πελάτης, που έλαβε Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό με χρησιδάνειο από την Εταιρεία,
οφείλει να της τον επιστρέψει σε κατάσταση που δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση και φθορά από το χρόνο

Vicarious
09-01-08, 15:13
Διάβασα ότι η προσφορά λήγει 31/1/08. Ισχύει? Αν ναι πρέπει να το κοιτάξω το συντομότερο......

jaggelo
09-01-08, 15:42
Επέτρεψε μου να σε διορθώσω .

3.6. Με τον τερματισμό της Σύμβασης όλες οι εκατέρωθεν απαιτήσεις καθίστανται ληξιπρόθεσμες και
απαιτητές και ο Πελάτης, που έλαβε Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό με χρησιδάνειο από την Εταιρεία,
οφείλει να της τον επιστρέψει σε κατάσταση που δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση και φθορά από το χρόνο

Δεκτά όλα τα σχόλια / διορθώσεις / παρατηρήσεις ;)

Δεν έχω μπροστά μου τώρα την σύμβαση αλλά είμαι σίγουρος ότι γράφει άλλα πράγματα
γιατί αφορά το παλιότερο πρόγραμμα hibox, πριν την προσφορά των € 17,97 / μήνα.

Έχει αναλυθεί εκτενώς σε άλλο νήμα, ότι οι "φρέσκες" συμβάσεις διαφέρουν από
παλαιότερες σε ότι αφορά την τύχη του εξοπλισμού με την λήξη ή λύση της σύμβασης.

tolisp
09-01-08, 16:28
Και αυτό για τα παλιά πακέτα hibox (αφορά όσους δεν πληρώσαμε τίποτα για μετάβαση στο shared LLU)

2. Υπηρεσία χρησιδανεισμού του εξοπλισμού
Αφορά στην παροχή ενεργού εξοπλισμού για τη σύνδεση προσωπικού υπολογιστή με το Διαδίκτυο μέσω της παρεχόμενης ευρυζωνικής πρόσβασης (εφεξής «ο Εξοπλισμός»). Ο Εξοπλισμός ανήκει στην στην Εταιρία και χρησιδανίζεται προς τον Πελάτη σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην παράγραφο 5 των Γενικών Όρων Παροχής Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού. Επιπλέον ισχύουν τα εξής:
(γ) Σε περίπτωση διακοπής της υπηρεσίας, ο πελάτης υποχρεούται να επιστρέψει με δικά του έξοδα τον εξοπλισμό και τη συσκευασία του μαζί με τα περιεχόμενά της σε κατάσταση τέτοια που να δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση, εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήξη της υπηρεσίας. Σε περίπτωση φθοράς μεγαλύτερης από αυτή που δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση ή σε περίπτωση που ο εξοπλισμός δεν επιστραφεί εντός του ανωτέρω προσδιοριζόμενου χρονικού διαστήματος, ο Πελάτης υποχρεούται να καταβάλει το κόστος αυτού σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο.

gkimonas
02-04-08, 13:17
Ρε παδιά εμένα μου τελειώνει το συμβόλαιο με το hibox που είχα για ένα χρόνο.

Αν εξαιρέσεις κάποιες αποσυνδέσεις που γινόντουσαν κατά καιρούς αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα.

Σκεφτόμουν επίσης για hol double play με pots τηλεφωνία, έχω ανοίξει σχετικό thread
εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=189405)

Η αδελφή μου όμως διαφωνεί με το γεγονός να φύγουμε από τον Μπαρμπά-ΟΤΕ (της αρέσει να πληρώνει τον αέρα που αναπνέει :p), στο θέμα μας όμως
αν κάνω ανανέωση του συμβολαίου μου και περάσω έως 24 όπως λένε αλλά όπως είμαι τώρα σε shared-llu δηλαδή πιστεύετε πως θα έχω καλο συγχρονισμό;

Βλέπετε στο προφίλ μου λοιπές πληροφορίες.
Το μηνιαίο ποσό θα είναι γύρω στα 21 € ?

Ευχαριστώ.

aa144
02-04-08, 13:41
Αν με τα τωρινά στοιχεία έχεις Attainable data rate περί τα 10 - 12 και σκέφτεσαι για 2play VOIP, να πας σε πακέτο 6/1 οπωσδήποτε για να είσαι σταθερός. Η αδελφή σου δεν θέλει να έχει μια γραμμή μόνη της να παρλάρει τζάμπα όλη μέρα; Σπάνιο αυτό. Όμως για να πάρεις δυο γραμμές θα πρέπει να έχεις 2play με VOIP και όχι το καινούργιο που είναι σε POTS και έχει μόνο μια γραμμή.

Αν τώρα ενδιαφέρεσαι μόνο για Shared LLU, ή για 2play POTS τότε η σταθερότητα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, κοίτα πόσο Attainable data rate έχεις τώρα και υπολόγισε.

Όμως για να πάρεις τα μέγιστα που μπορεί να σου δώσει μια γραμμή, το μόνο που πρέπει να υπάρχει πάνω στο καλώδιο είναι το σήμα DSL και τίποτε άλλο, δηλαδή όχι Shared LLU και όχι 2play POTS. Και πάντα σε Annex A, και ποτέ σε Annex B.

gkimonas
02-04-08, 20:42
Αν με τα τωρινά στοιχεία έχεις Attainable data rate περί τα 10 - 12 και σκέφτεσαι για 2play VOIP, να πας σε πακέτο 6/1 οπωσδήποτε για να είσαι σταθερός. Η αδελφή σου δεν θέλει να έχει μια γραμμή μόνη της να παρλάρει τζάμπα όλη μέρα; Σπάνιο αυτό. Όμως για να πάρεις δυο γραμμές θα πρέπει να έχεις 2play με VOIP και όχι το καινούργιο που είναι σε POTS και έχει μόνο μια γραμμή.

Αν τώρα ενδιαφέρεσαι μόνο για Shared LLU, ή για 2play POTS τότε η σταθερότητα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, κοίτα πόσο Attainable data rate έχεις τώρα και υπολόγισε.

Όμως για να πάρεις τα μέγιστα που μπορεί να σου δώσει μια γραμμή, το μόνο που πρέπει να υπάρχει πάνω στο καλώδιο είναι το σήμα DSL και τίποτε άλλο, δηλαδή όχι Shared LLU και όχι 2play POTS. Και πάντα σε Annex A, και ποτέ σε Annex B.

Σε ευχαριστώ πολύ γι' ακόμη μια φορά για την άμμεση απάντηση.

Όπως σου είχα πει και στο σχετικό thread, αν πάω σε double play, θα πάω σε pots λόγω αποφυγής του υπάρχοντα εξοπλισμού.

Η αδελφή μου δεν θέλει να φύγουμε από τον ΟΤΕ για πολλά και διάφορα που ακούει εδώ κ εκεί περί ποιότητας της τηλεφωνίας ότι δεν είναι καλή, λόγο καθυστέρησης έκδοσης λογαριασμών και άλλα τέτοια διάφορα.

Δηλαδή με λίγα λόγια μου λες πως αν θέλω να περάσω έως 24, θα ήταν καλύτερα να πάω σε full-llu ώστε να έχω καλύτερη ποιότητα;

Με απλά λόγια μου λες πως σε sharded llu, η απόδοση εξαρτάται από πολλούς άλλους και διαφόρους λόγους.

Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι να κάνω τελικά! :hmm: :hmm: :hmm:

aa144
02-04-08, 20:45
Αφού είναι θέμα αδερφής, κάτσε σε Shared LLU, καλά είναι και έτσι. Τελικά με τα ρούτερ που έχεις, τι Attainable rate δείχνει για τη γραμμή σου ως έχει τώρα;

Stefanos83
02-04-08, 20:49
@aa144 To double play ειτε VOIP ειτε POTS 1 γραμμη δίνει , εδω και κανα μηνα. Και επειδή εχω αδερφή gkimonas σου προτίνω shared 24mbps . Γιατι αν γινει καμια στραβη δεν θα ζαλίζει εσενα φιλε . Πολυ σημάντικο αυτό . Το κόστος είναι 21,34 τελική τιμή .

aa144
02-04-08, 20:50
'Ασχετο (ίσως όχι και τόσο): Σε δυο αδερφές (κορίτσια) που έβαλα 2play VOIP στα 6/1 φυσικά, τώρα μιλάνε συνεχώς στο τηλέφωνο ταυτόχρονα χωρίς καβγάδες (δώστο να μιλήσω εγώ, κλείστο, περιμένω να με πάρουν κτλ κτλ), και έχει και η καθεμιά Internet και ξεχωριστή γραμμή τηλεφώνου στο δωμάτιό της (ενσύρματο δίκτυο φυσικά), μόνο άγαλμα δεν μου έχουν φτιάξει. Η γραμμή τους έχει Attainable πάνω από 15000, τελευταία φορά που είδα τον ΦΡΙΤΣ τους, είχε γράψει 600+ ώρες λειτουργίας χωρίς αποσύνδεση. Αυτό στη δική μου γλώσσα, λέγεται "ευχαριστημένος πελάτης".

gkimonas
02-04-08, 20:51
Αφού είναι θέμα αδερφής, κάτσε σε Shared LLU, καλά είναι και έτσι. Τελικά με τα ρούτερ που έχεις, τι Attainable rate δείχνει για τη γραμμή σου ως έχει τώρα;

Προς τα εκεί γέρνω και εγώ, γιατί αν γίνει το οτιδήποτε δεν αντέχω την γυναικεία μουρμούρα. :lol:

Λοιπόν από το level 1 που χρησιμοποιώ τώρα, το zyxel που έχω έχω καιρό να το βάλω αλλά μπορώ να σου πω αύριο.

Έχουμε:


Operational Mode ADSL G.Dmt
Upstream 512 kbps
Downstream 3328 kbps
Noise Margin (Upstream) 9.0 db
Noise Margin (Downstream) 29.0 db
Attenuation (Upstream) 12.5 db
Attenuation (Downstream) 21.5 db

aa144
02-04-08, 20:51
Κρίμα, πάει η δεύτερη γραμμή. Πήραμε την κατηφόρα πολύ γρήγορα...

gkimonas
02-04-08, 20:56
Κρίμα, πάει η δεύτερη γραμμή. Πήραμε την κατηφόρα πολύ γρήγορα...

Δεν σε έπιασα;

aa144
02-04-08, 20:59
@aa144 To double play ειτε VOIP ειτε POTS 1 γραμμη δίνει , εδω και κανα μηνα. Και επειδή εχω αδερφή gkimonas σου προτίνω shared 24mbps . Γιατι αν γινει καμια στραβη δεν θα ζαλίζει εσενα φιλε . Πολυ σημάντικο αυτό . Το κόστος είναι 21,34 τελική τιμή .

Αυτό εννοούσα, πάει η δεύτερη γραμμή, όποιος πρόλαβε πήρε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.