PDA

Επιστροφή στο Forum : τι γίνεται με τις ταχύτητες και υποστήριξη Hol?



conken
19-11-07, 12:11
Είμαι στον ΟΤΕ με 2Mb στην Καλαμαριά και σκέφτομαι να πάω Hol ή Forthnet στο dual
σταθερή τηλεφωνία και ίντερνετ,
δεν ξέρω αν οι ταχύτητες που διαφημίζουν έχουν κάποια σχέση με την
πραγματικότητα και ποια? γιατί με το Connex η ταχύτητα είναι κάτω από
μισό και δεν λέει! να πληρώνεις 2 και να έχεις κάτω από 1!
Επίσης θα επιθυμούσα να μάθω σχετικά με την ποιότητα εξυπηρέτησης
στα τηλέφωνα τεχνικής υποστήριξης πελατών!


ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!!!!!!

guzel
19-11-07, 12:51
οι ταχυτητες ειναι λιγο πιο κατω απο την ονομαστικη δλδ μην περιμενεις ποτε να πιασεις 24mbits ..οπως και να εχει θα πληρωνεις πολυ πιο λιγα και θα εχεις πολυ περισσοτερη ταχυτητα ..φυσικα και φυγε απο τον οτε.! η εξυπηρετηση της hol ειναι καλη;)

........Auto merged post: abu added 2 Minutes and 3 Seconds later........

βασικα εννοεις ΑΡΥΣ ?η μεσω ιδιοκτητου ?

nikoslykos
20-11-07, 23:48
κοιτα μεχρι 6MBPS τα πιανεις ΣΙΓΟΥΡΑ ( στα ιδιοκτητα τουλαχιστον ) αλλα αν θες ΜΟΝΟ για ιντερνετ..για τηλεφωνο ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ ( ολες οι εταιριες εχουν προβλημα ουτως η αλλως στο τηλεφωνο...) μεινε για τηλεφωνια στον ΟΤΕ καλα εισαι :P...εε και εγω λεω να φυγεις απτον ΟΤΕ ( για ιντερνετ ) τουλαχιστον εδω π.χ θα δινεις 17,97 για "24" MBPS σηνηθως μεχρι 12 πιανεις αντε 13.. αλλα απτο να εισαι στον ΟΤΕ και να δινεις τα κερατα σου για 2MBPS.. και οσον αφορα την εξυπηρετηση ναι ειναι καλη ειδικα απο τοτε που φτιαχθηκαν τα ιδιοκτητα και ανεξαρτητοποιηθηκαν απτον ΟΤΕ εγιναν πολυ εξυπηρετικοι αλλα μονο στην τεχνικη υποστιριξη πρεπει να εισαι λιηο τυχερος μι πετυχεις κανεναν μ****** :rofl:

dimstog
20-11-07, 23:56
Προσωπικά με το τηλέφωνο δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα στο double play της HOL - από την αρχή λειτουργούσε μια χαρά. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι όταν είχα wifi-full download-τηλέφωνο το Fritz τα κακάρωνε έτσι απλά χρησιμοποιώ το ethernet. Από ποιότητα είναι το ίδιο καλή με PSTN και μάλιστα η ένταση του είναι καλύτερη από του ΟΤΕ.

Από ταχύτητα άλλο τίποτα.

eumetaxas
21-11-07, 00:02
Για μένα η τεχνική υποστήριξη είναι ανύπαρκτη όπως και οι ταχύητες. Άνω της 1 ώρας στην αναμονή, δεν απαντούν σε mail, και ταχύτητες ενώ έπρεπε να χω ~400 δεν πιάνω πάνω από 50.Είμαι συνδρομητής εδώ και 2 χρόνια και η μόνη φορά που επικοινώνησαν ήταν για να μου πουλήσουν double-play αλλά ευτυχώς δε μάσησα

Mariettaki
21-11-07, 00:13
Χαλαι οι ταχυτητες ,χαλια η εξυπηρετηση, χαλια το τηλεφωνο χαλια ολα!!!Αντε μην τα παρω τωρα!!Εχω hol μια βδομαδα και σκεφτομαι σοβαρα να το αλλαξω σε forthnet!Εγω πο σκυλοεβριζα τον Οτε, τωρα μπροστα στη hol ο ΟΤΕ φαινεται παραδεισος!Που εισαι καλε μου ΟΤΕ??!

eissaris
21-11-07, 02:59
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΤΕΤΟΙΟ ΧΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ HOL ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ, ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ 1 MBPS ΣE 4 ΕΓΙΝΕ Η ΒΛΑΒΗ.
ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΦΕΤΖΟΥ.
ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΝ ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ,ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ <<ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ>> ΑΛΛΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ.
ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΧΑΣΩ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!!!

Chryssikos
21-11-07, 09:07
ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ , εδώ και 1 εβδομαδα μου έχουν σπασει τα νεύρα
Ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνετ (από 6 Μμπιτ ούτε 1 δε πιάνω) χάλια μαύρα με βλέπω ΟΤΕ

nikoslykos
21-11-07, 18:27
εγω εδω και 3 χρονια στι ΗΟΛ δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα..

tasvar
21-11-07, 22:31
Πιστεύω είναι και θέμα τύχης. Μέχρι στιγμής στο ιδιόκτητο της HOL χωρίς προβλήματα. Αν και είμαι 4.5 χιλ από τον οτε της περιοχής μου.

paptho
21-11-07, 22:33
Προσωπικά νομίζω ότι ή HOL αυτή τη στιγμή έχει δύο βασικά μειονεκτήματα:

1. Η τηλεφωνία που δίνει είναι Voip γεγονός που νομίζω ότι καθορίζει την πολιτική της διαχείρισης των dslam της (αν θα ήταν PSTN έστω από τα dslam της μέχρι το τηλέφωνο του χρήστη σίγουρα θα είχε άλλη πολιτική στο κομμάτι του internet - πχ το όριο SNR στα 11.0 db - αντί για 6.0 της Forthnet - σημαίνει ευκολότερη δουλειά για το επεξεργαστή του Fritz!Box 7140 που διεκπεραιώνει το internet αλλά και την voip τηλεφωνία)

2. Προβληματικό routing με μεγάλες καθυστερήσεις εντός Ελλάδος. Μια αιτία για αυτό είναι το ότι η HOL δεν χρησιμοποιεί το Athens Internet Exchange (AIX) για την σύνδεσή της με το GRNET (εκπαιδευτικά ιδρύματα) αλλά και κάποιους ακόμη παρόχους. Τα pings της HOL σε site του εσωτερικού είναι από αλλη εποχή (δυστυχώς αυτή η κατάσταση ισχύει εδώ και 2-3 μήνες και δεν φαίνεται να αλλάζει)

Προσωπικά δεν θα επέλεγα την HOL ειδικά για τον 2ο λόγο (και μάλλον θα είναι και η αιτία της αποχώρησής μου αν δεν αλλάξει η κατάσταση στο άμεσο μέλλον...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.