PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα(;)



pinknick
07-03-05, 11:18
Γεια χαρά,
αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα, αν και χαζεύω που και που το forum κανά εξάμηνο τώρα.Η σύνδεσή μου είναι 256/128 από Forthnet. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ (θεωρητικά τουλάχιστον) να κάνω download στα 256 και upload στα 128 ταυτόχρονα. Αυτό που παρατηρώ είναι πως η γραμμή μου δουλεύει σαν 256 half-duplex, δηλαδή έχω ένα εύρος ζώνης 256 και μπορώ να το δαπανήσω είτε σε upload, είτε σε download. Άμα κάνω μόνο download, μπορώ να το κάνω στα 256. Άμα ξεκινήσω παράλληλα να κάνω upload στα 50, το download πέφτει στα 200 κοκ, αλλά το άθροισμα upload και download είναι πάντα κατά προσέγγιση 256. Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω μία φωτό. Και αυτό το φαινόμενο δεν το παρατηρώ σε emule μόνο, αλλά και σε απλά download/upload σε ftp server. Αυτό πρέπει να συμβαίνει; Μίλησα με τεχνική υποστήριξη Forthnet και ΟΤΕ, αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Ευχαριστώ,
Νίκος

GoofyX
07-03-05, 11:25
Καλημέρα,
Γεια χαρά,
αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα, αν και χαζεύω που και που το forum κανά εξάμηνο τώρα.Η σύνδεσή μου είναι 256/128 από Forthnet. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ (θεωρητικά τουλάχιστον) να κάνω download στα 256 και upload στα 128 ταυτόχρονα. Αυτό που παρατηρώ είναι πως η γραμμή μου δουλεύει σαν 256 half-duplex, δηλαδή έχω ένα εύρος ζώνης 256 και μπορώ να το δαπανήσω είτε σε upload, είτε σε download. Άμα κάνω μόνο download, μπορώ να το κάνω στα 256. Άμα ξεκινήσω παράλληλα να κάνω upload στα 50, το download πέφτει στα 200 κοκ, αλλά το άθροισμα upload και download είναι πάντα κατά προσέγγιση 256. Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω μία φωτό. Και αυτό το φαινόμενο δεν το παρατηρώ σε emule μόνο, αλλά και σε απλά download/upload σε ftp server. Αυτό πρέπει να συμβαίνει; Μίλησα με τεχνική υποστήριξη Forthnet και ΟΤΕ, αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Ευχαριστώ,
ΝίκοςΚανονικά η γραμμή είναι full-duplex, μπορείς δηλαδή να κατεβάζεις με 256 (θεωρητικά) και να ανεβάζεις με 128 (πάλι θεωρητικά), το ένα λειτουργεί ανεξάρτητα από το άλλο. Μίλησε σε πρώτη φάση με την τεχνική υποστήριξη της Forthnet και από εκεί και πέρα βλέπεις.

cmos
07-03-05, 12:31
Oταν κατεβάζεις ένα Ftp με 256 kbps σταθερά (χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο) τότε παρατηρείς κάποια ελάχιστα kbps upload που προέρχονται από τα πακέτα σηματοδοσίας από σένα προς τον ftp server (TCP/IP acks) για να του δείχνεις ότι ολα πάνε καλά με το download. Αυτά αν δεν κάνεις κάτι άλλο εκμεταλεύονται ότι το upload της γραμμής σου είναι άδειο και "άνετα" φτάνουν στον προορισμό τους.

Οταν εσύ κάνεις όμως ένα upload ταυτόχρονα μπουκώνοντας την έξοδο της γραμμής σου, αυτά τα πακέτα (ΤCP/IP acks του download) δεν βρίσκουν χώρο για να περάσουν γρήγορα προς τον προορισμό τους οπότε και το download επειδή δεν παίρνει γρηγορα εποιβεβαιώσεις αναγκαστικά ρίχνει την ταχύτητά του. Και το ανάποδο συμβαίνει φυσικά - δηλ. για το upload σου- τα acks που έρχονται από απέναντι δεν έρχονται γρήγορα λόγω του download που κάνεις.

Γι αυτό και βλέπεις αυτά τα αποτελέσματα - Φυσικά και το 256/128 ειναι full duplex, όταν όμως συμβαίνουν τα παραπάνω δύσκολα φτάνουμε στο ανώτατο όριο και των δύο κατευθύνσεων.

:roll: :roll:

pinknick
07-03-05, 13:05
@GoofyX: μίλησα με την τεχνική υποστήριξη, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Θα ήθελα πριν ξαναπάρω να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πρόβλημα και εάν γίνεται να ξέρω περίπου τι συμβαίνει.

@cmos: σωστά όσα λες, αλλά έχω δύο αντιρρήσεις. Δεν νομίζω ότι κάνω upload με τέτοια ταχύτητα ώστε να καθυστερούν τα ack τόσο πολύ. Μπορώ να φτιάξω screenshot που το upload να είναι μόνο 50kbps και να παρατηρείται το ίδιο φαινόμενο. Επιπλέον δε φαίνεται λίγο ύποπτο ότι το άθροισμα είναι πάντα 250kb; Όταν παρατηρώ τους μέσους όρους πενταλέπτου του PRTG, το άθροισμα donw+up είναι λίγο κάτω από 256kb.

Τώρα θα παραθέσω μερικές δεισιδαιμονίες:

Από το speedtest της Forthnet:

------ Web100 Detailed Analysis ------
Cable modem/DSL/T1 link found.
Link set to Half Duplex mode
No network congestion discovered.
Good network cable(s) found
Normal duplex operation found.

Από τα ports που βρίσκει το PRTG στο router μου (SpeedTouch 530):

adsl601: Assymetric Digital Subscriber Loop, Connected, 128kbps
adsl602: Fast Channel, Connected, 128kbps
adsl603: Interleave Channel, Not Connected

Nik_Gr
04-02-06, 16:19
Η διαφορα half-duplex με full-duplex ειναι και οτι ναι μεν και στις 2 περιπτωσεις ι επικοινωνια ειναι αμφιδρομη και με 2 καναλια(αποστολη/παραλαβη) αλλα στην περιπτωση του half-duplex πρωτα στελνει ο ενασ και μετα ο αλλος?

@ ADSLgr.com All rights reserved.