PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για θερμοκρασιες στον Q6600



NeverAgain
19-11-07, 17:44
Καλησπέρα

Οπως λεει και ο τιτλος εχω μια απορια σχετικα με τις θερμοκρασιες στην cpu.
Τα voltage δεν έχουν ανέβει πολύ για να φτάσω στο overclocking.
Η cpu ειναι overclocked στα 3.2 σε mobo ASUS P5K premium
Εχω βγαλει την στοκ ψυκτρα και εχω βαλει thermalright ultimate 120
Αυτο που ειδα απο την intel για τις max θερμοκρασιες στον B3 cpu μου ειναι 62C max
Εννοεί για τον κάθε πυρήνα ή για την cpu?
Τι με προβληματίζει...
Τα προγράμματα της asus (ai suite, asus probe) μου δίνουν σε full load την cpu το πολύ 59C
To speedfan επίσης τα ίδια ,ενω ο καθε πυρηνα απο μόνος του βαράει 70άρες.
Κάποιοι όμως επιμένουν οτι σωστές θερμοκρασίες για τον quad δίνει μονο το coretemp
Έλα όμως που το coretemp επιμένει να λέει οτι σε maxload οι πυρήνες χτυπάνε 70άρες!?
Το coretemp μου δείχνει επισης λάθος και την συχνοτητα στον cpu
Λέει οτι ειναι 3.6 ενώ τον εχω oc 3.2 (8x400) και αυτο ειναι στάνταρ!
Τι πρέπει να πιστέψω;
Εν τέλη το 62 που δίνει η intel είναι πχ οτι κανένας πυρηνας δεν πρεπει να πιάσει πάνω απο αυτο
ή η cpu είναι άλλο πράμα ,δηλαδή αυτα που μου δίνει το speedfan και τα προγράμματα της asus είμαι καλημένος;

παρακαλώ όποιος απαντήσει καλο ειναι να εχει ιδέα ,και να ειναι κατοχος Q6600 καθώς με ενδιαφέρει πολυ το ζήτημα.
Δεν θέλω να κατεβάσω το oc και με την ψύκτρα που έβαλα (την εγκατεστησα καλα) θα πρέπει να έχω θερμοκρασίες σε καλα επιπεδα ,το coretemp όμως με προβληματίζει σαν πρόγραμμα...

NeverAgain
19-11-07, 21:48
up ...

ownagE_
19-11-07, 21:54
Οταν λεει η Intel 62oC εννοει τα cores απ'οσο ξερω.
Επισης οι θερμοκρασιες σου μου φαινονται λογικες, αφου εχεις Βx stepping και εχεις κανει αρκετο overclock.

Δοκιμασε να βελτιωσεις το air flow στο case σου αν δεν το εχεις ηδη κανει, να σκεφτεις μηπως πρεπει να αγορασεις καποια after-market ψυκτρα ή να ριξεις λιγο την συχνοτητα.

Αυτο παντως που λες με το coretemp μην σε ανησυχει. Ειναι προφανως bug.

Για την ιστορια δεν εχω Q6600 αλλα εναν Ε6400 με ενα αξιοπρεπες oc :p

Xouzouris
19-11-07, 22:24
Δεν ειμαι γνωστης του OC, αλλα καπου διαβαζα χτες οτι η μειωση του multiplier με ταυτοχρονη μεγαλυτερη αυξηση του FSB οδηγει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες χωρις παραλληλα να προσφερει αισθητες διαφορες στις επιδοσεις.

Στο λεω επειδη ξερω οτι το default στους Q6600 ειναι 9χ266 και βλεπω οτι εσυ το εχεις παει σε 4χ800, διαφορα κατι παραπανω απο αισθητη.

Επισης στο ιδιο αρθρο διαβαζα οτι οι μονες αξιοπιστες θερμοκρασιες ειναι του καθε πυρηνα, καθως οι αλλες ειναι απλα estimates.

Το λινκ ειναι απο παραδιπλα νημα και ειναι αυτο http://www.ocforums.com/showthread.php?t=515316 ριχτου μια ματια ειναι κατατοπιστικοτατο.

NeverAgain
19-11-07, 22:29
φίλε μου ο quad έχει αλλες θερμοκρασίες σε σχέση με τους dual core
Και όσο για την aftermarket ψυκτρα αναφέρω οτι εχω την thermalright ultimate 120
και είναι οτι καλυτερο υπάρχει σε ψύκτρα, δεν θα το βάλω και το πισι στην κατάψηξη!
Κάποιος άλλος μπορει να με διαφωτίσει;
το 62 εχει να κανει με τον CPU οπως το δίνουν ενδειξη τα προγράμματα ή με τον κάθε core ξεχωριστά;;
Θέλω να πιστευω οτι εννοεί τον cpu ως συγκεντρωμένες θερμοκρασίες απ'ολους τους πυρηνες.
Δηλαδή να γίνεται κάποιο άθροισμα και να μην ξεπερνάς το 62 στην cpu.
plz όποιος απαντήσει να έχει quad και να γνωρίζει απο θερμοκρασίες κτλπ

Ευχαριστώ

........Auto merged post: NeverAgain added 0 Minutes and 41 Seconds later........

Xouzouris σ'ευχαριστώ θα πάω να κοιτάξω

ownagE_
19-11-07, 22:32
φίλε μου ο quad έχει αλλες θερμοκρασίες σε σχέση με τους dual core
Και όσο για την aftermarket ψυκτρα αναφέρω οτι εχω την thermalright ultimate 120
και είναι οτι καλυτερο υπάρχει σε ψύκτρα, δεν θα το βάλω και το πισι στην κατάψηξη!
Κάποιος άλλος μπορει να με διαφωτίσει;
το 62 εχει να κανει με τον CPU οπως το δίνουν ενδειξη τα προγράμματα ή με τον κάθε core ξεχωριστά;;
Θέλω να πιστευω οτι εννοεί τον cpu ως συγκεντρωμένες θερμοκρασίες απ'ολους τους πυρηνες.
Δηλαδή να γίνεται κάποιο άθροισμα και να μην ξεπερνάς το 62 στην cpu.
plz όποιος απαντήσει να έχει quad και να γνωρίζει απο θερμοκρασίες κτλπ

Ευχαριστώ

........Auto merged post: NeverAgain added 0 Minutes and 41 Seconds later........

Xouzouris σ'ευχαριστώ θα πάω να κοιτάξω


Εχεις δικιο, το ειχα δει απλα ημουν αφηρημενος :oops:
Η θερμοκρασια των cores ειναι που μετραει παντως.

NeverAgain
19-11-07, 22:45
ok κάνα προβλημα :p
Πάντως θα περιμένω και άλλες απόψεις
αυτην την στιγμη σε prime95 έχω 66,66,62,62 θερμοκρασίες
ο cpu όμως γράφει 54
ακόμα και αν είναι 62 για τον κάθε πυρήνα (που ευχομαι να μην ειναι)
με τις θερμοκρασίες αυτες υπάρχει προβλημα;;;

ownagE_
19-11-07, 22:48
Κανενα προβλημα.

Patentman
19-11-07, 22:50
Το coretemp μου δείχνει επισης λάθος και την συχνοτητα στον cpu
Λέει οτι ειναι 3.6 ενώ τον εχω oc 3.2 (4x800) και αυτο ειναι στάνταρ!
Τι πρέπει να πιστέψω;

Εχεις μπερδευτει.
1. Αποκλειεται να εχεις ανεβασει το fsb στα 800Mhz ->3200bus.
2. Αποκλειεται να εχεις κατεβασει το multiplier, ασχετα τι δειχνει το bios (αν δειχνει κιολας). Δεν εχουν ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη οι Q6600. Δεν εχω ακουσει για μητρικες που παρακαμπτουν το κλειδωμα πολλαπλασιαστη στους Q6600. Καποτε μερικοι Pentium 4 3.2E & 3.4E (Ghz) στο C0 step σε μερικες μητρικες με καποια εκδοση bios λειτουργουσαν στο 14Χ (το οποιο ηταν το maximum του bios και στο οποιο δεν μπορουσε να παρεμβει ο επεξεργαστης, ηταν στην ουσια bug που ωφελησε μερικους, στο επομενο step (D0) λυθηκε και ανεξαρτητου bios ο πολλαπλασιαστης ηταν αυτος που εδινε ο επεξεργαστης).
3. Για να λες 800 μαλλον εννοεις 400fsb, οποτε αν τον εχεις 9x400=3600Mhz ή 3.6Ghz.

Κοιταξε για σωστες εκδοσεις, κοιτα το cpu-z (http://www.cpuid.com/cpuz.php)

Αλλο fsb και αλλο bus.
Οι Intel απο την P4 εποχη και μετα εχουν quad pumped bus, δηλαδη 4xfsb.
Οπου 1333bus=4x333fsb, 1066bus=4x266fsb, κοκ.
Τα λοιπα ψηφια ειναι στρογγυλοποιησεις που αλλωστε πεφτουν μεσα αφου το fsb δεν ειναι ακριβως ακεραιος αριθμος. ;)

NeverAgain
19-11-07, 23:23
ειπα εγω για fsb?
είπα τον ανεβάζω στα 3.2 με 8χ400
στο bios φίλε μου το κάνω οτι θέλω τον πολλαπλασιαστη,το βάζω και 7χ450 αν θέλω ,μου δίνει την επιλογή.
εξάλου ακόμα και στο bios λέει για τον επεξεργαστη "unlocked" δεν ξέρω τι μου λες για κλειδωμένους
Η mobo εχω γράψει στο ποστ ποια είναι
αυτην την στιγμη τον έχω 8χ375 =3.000 ,το λέει και το cpuz ,εκδοση 1.41 Σεπτεμβριου 2007
χ8 τον βάζω γιατι είναι πιο σταθερός δεν βγάζει λάθη το prime.
Mε τις θερμοκρασίες τώρα κάποιος που να έχει OC quad?

EDIT: πάνω στην βιασύνη μου είχα γράψει 4χ800 αντί για 8χ400..για το multiplier ομως επιμένω οτι κατεβαίνει.

l_satsok
19-11-07, 23:33
ειναι κλειδωμενος μονο προς τα πανω,
μπορει λοιπον να παει 6χ,7χ,8χ,μεχρι 9χ
τωρα οσον αφορα τη θερμοκρασια μην το πολυψειριζεις,ενδεικτικα να σου πω οτι επι 4 μηνες φιλος μου
χτυπαει συνεχως 75αρια μονο και μονο επειδη επιμενει να τον κραταει στους 3,6ghz.
ειναι αστειο λοιπον να φοβασε τους 60-65 βαθμους,δεν εχει αναγκη το γομαρι,αντεχει.

NeverAgain
20-11-07, 00:28
εντάξει τοτε ,λυθηκε το θέμα αυτο ήθελα μόνο να μάθω :)
εξ'άλλου το prime είναι ξεχωριστη περιπτωση δεν νομίζω να υπάρχει software καθαρα optimized για quad που θα δουλευει 24 ώρες και τους 4 cores 100% load.
Ακόμα και τα 3ds κτλπ το πάνε με το μαλακό.

Πύρρος
20-11-07, 11:14
δεν νομίζω να υπάρχει software καθαρα optimized για quad που θα δουλευει 24 ώρες και τους 4 cores 100% load.


http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=50

@ ADSLgr.com All rights reserved.