PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ADSL



cyborg
18-08-03, 11:11
Στις αρχές του Αυγούστου έκανα αίτηση για aDSL στον ΟΤΕ. Από εκεί πήρα επιτόπου το modem (Αlcatel 4060 για PSTN) και τον splitter. O υπεύθυνος μου είπε ότι στα τέλη Αυγούστου και καλά θα έρθουν οι τεχνικοί για την εγκατάσταση.

Σε ένα chat που ρώτησα, μου είπαν ότι εφόσον έχω το modem και τον splitter και μπορώ να τα συνδέσω μόνος μου, δεν χρειάζομαι τους τεχνικούς.

Τελικά δοκίμασα με τη βοήθεια που παρέχει το site της OTEnet και σύνδεσα επιτυχώς το modem και τον splitter. Tελικά μόνο αυτό είναι που χρειάζεται ή πρέπει να γίνει και τίποτα άλλο; Να πάω να αγοράσω πακέτο σύνδεσης δηλαδή ή να περιμένω τους τεχνικούς επειδή θα πρέπει να κάνουν παραπάνω ρυθμίσεις που εγώ δεν ξέρω;

Athlon_XP
18-08-03, 13:49
Πάνε αγόρασε το πακέτο κατευθείαν και χέσε τους τεχνικούς του πΟΤΕ. Σου συνιστώ να πάρεις συνδρομή από Forthnet γιατί έχει το καλύτερο δίκτυο και έχει και το καλύτερο support σε ότι αφορά τα διάφορα θέματα και προβλήματα για το ADSL αλλά και γενικά για τις διάφορες συνδέσεις που παρέχει.

panos
18-08-03, 14:27
An perimeneis ton pOTE na er8ei asta na pane....
Kane tin sundesi monos sou kai kalo download 8) 8) 8)

cyborg
18-08-03, 17:33
Ναι, αυτό θέλω αν γίνεται να μου το διευκρινήσετε. Δηλαδή μετά τον εξοπλισμό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά μόνο η συνδρομή σε κάποιο ISP;

Athlon_XP διάβαζα σε κάποιο άλλο post σου ότι με την ADSL ακούς διαφορετικό τον ήχο του τηλεφώνου. Εγώ δεν ακούω τίποτα το διαφορετικό. Η αλλαγή θα γανεί μετά την εγγραφή σε κάποιο ISP; Μήπως οι τεχνικοί εκτός από την σύνδεση modem-splitter έχουν να κάνουν και τίποτα αλλαγές στην γραμμή;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις[/img]

xlntstay
18-08-03, 18:51
Δεν σου εχουν ενεργοποιησει ακομα την γραμμη aDSL,και δεν σε εχουν συνδεσει με το DSLAM(μαλλον).Απλα τηλεφωνικα πρεπει να ενημερωθεις ποτε θα γινει αυτο. :wink:
Οταν γινει αυτο κανε συνδεση με καποιον ISP για να μην χρεωνεσαι τζαμπα εξτρα μερες(η και μηνες) στον ISP.

cyborg
18-08-03, 21:20
A, άρα οι τεχνικοί του ΟΤΕ θα ενεργοποιήσουν την γραμμή; Οκ, νομίζω πως κατάλαβα τώρα, ευχαριστώ.

kintis
18-08-03, 22:11
Η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά, το δύσκολο είναι να κλείσεις ραντεβού με τους τεχνικούς

cyborg
18-08-03, 23:17
>Η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά, το δύσκολο είναι να
>κλείσεις ραντεβού με τους τεχνικούς

Α ναι; Ε τότε δηλαδή οι τεχνικοί είναι μόνο για να κάνουν την εγκατάσταση του modem και του splitter; Εγώ που τα εγκατέστησα αυτά τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι να πάρω τηλέφωνο για την ενεργοποίηση;

Αν την ενεργοποιήσω τηλεφωνικά, μετά τι άλλο θα μένει να γίνει εκτός από την συνδρομή σε κάποιο ISP;

xlntstay όταν λες ότι υπάρχει περίπτωση να μην είμαι συνδεδεμένος με κάποιο DSLAM, αυτό πώς μπορώ να το καταλάβω; Είναι αυτό που έχουν τα διάφορα sites και καλά που συμπληρώνεις το τηλεφωνικό αριθμό σου για να δεις αν είναι διαθέσιμη μια aDSL;

kintis
19-08-03, 00:10
Πρέπει να δώσεις και κάποια settings στο Modem. Δεν ξέρω του Alcatel (έχω Jetspeed), αλλά κάποιος άλλος στο forum που τα έχει μπορεί να σου τα πει. Η διαδικασία στο Jetspeed πήρε 20 δευτερόλεπτα περίπου. Επίσης, οι τεχνικοί του ISP μπορεί να ξέρουν τις ρυθμίσεις του Alcatel, γιατί δεν τους ρωτάς;

cyborg
19-08-03, 16:16
Λοιπόν έκανα την σύνδεση τηλεφωνικώς όπως είπατε και είμαι πλέον οκ.

Να ρωτήσω κάτι άλλο: Έκανα συνδρομη στην HOL για 384 και στην σύνδεση λέει ότι έχω ταχύτητα 2.8Mbps!!! Τι γίνεται τώρα, έχει γίνει λάθος ή είναι εικονικό αυτό το νούμερο; Πάντως από ταχύτητα γενικά είμαι αρκετά ικοναποιημένος.

kintis
19-08-03, 17:20
Όχι, αυτό είναι στο dila-up networking, δε σημαίνει τίποτε. Για την πραγματική ταχύτητα δες, π.χ., http://promos.mcafee.com/speedometer/test_0150.asp .
Επίσης, δες και http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1484

MarLBorO
19-08-03, 17:54
i energopiisi meta apo poso kero ginete?

kintis
19-08-03, 18:04
Μια δυο μέρες, εμένα ήταν ώρες

NeK
19-08-03, 21:33
Εμένα ήταν 2-3 εβδομάδες!

elias24
19-08-03, 21:42
Η ενεργοποίηση δε γίνεται τόσο απλά τηλεφωνικώς. Πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα απο την αίτηση. Αν ήταν έτσι, ISPs όπως η SPARKNET και η ACN θα έβαζαν το DSL σε 1 μέρα.
Στη SPARKNET συγκεκριμμένα που είχα ρωτήσει μου είπε πως κάνουν αυτοί την αίτηση και περιμένουν την ενεργοποίηση της γραμμής απο τον πΟΤΕ. Αμέσως με το που θα γίνει αυτό, στέλνει τεχνικό η sparknet στο σπίτι σου, ή τα κάνεις εσύ μόνος σου. Ο χρόνος αναμονής για την ενεργοποίηση απο τον πΟΤΕ σύμφωνα με τη SPARKNET όταν έιχα ρωτήσει, είναι τουλάχιστον 12 μέρες, αν και έχω ακούσει άλλους να λένε και για 9

bond
20-08-03, 10:24
Ο χρόνος αναμονής για την ενεργοποίηση απο τον πΟΤΕ σύμφωνα με τη SPARKNET όταν έιχα ρωτήσει, είναι τουλάχιστον 12 μέρες, αν και έχω ακούσει άλλους να λένε και για 9

Ο μέγιστος χρόνος ενεργοποίησης σύμφωνα με την σύμβαση χονδρικης διάθεσης του ADSL σε ISPs είναι 12 ημερολογιακές μέρες και η χρέωση από τον ΟΤΕ αρχίζει 4 μέρες μετά την ενεργοποίηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.