PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Conn-x και Otenet



Darth Revan
19-11-07, 23:53
Καλησπερα σε ολους!Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση στην υπαρχουσα γραμμη μου 768 ondsl home αοριστου χρονου σε 2048!Εχω μπερδευτει λιγο με το conn-x k το οτενετ:hmm:!Τι να διαλεξω?Τωρα πληρωνω καπου 70€ (παγιο γραμμης οτε + τελος οτενετ ondsl home) το διμηνο!Τι ειναι το οτενετ Bundle κ τι το οτενετ κιτ??Πληρωνεις μονο το ποσο που λεει καθε μηνα?Ειναι παγιο γραμμης οτε κ τελος isp μαζι??Ευχαριστω προκαταβολικα!

........Auto merged post: Darth Revan added 52 Minutes and 56 Seconds later........

Κανείς;:hmm:

giorgosts
20-11-07, 00:52
Το kit είναι λίγο ποιό φτηνό, αλλά το conn-x δίνει δωρεάν router (νομίζω). Υπάρχει το αντίστοιχο section για να μπορείς να συγκρίνεις. Δεν είναι helpdesk κανενός εδώ. Πρώτα κάνουμε μία αναζήτηση, και αν δεν βρούμε αυτό που ψάχνουμε, τότε ρωτάμε. http://adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php

Darth Revan
20-11-07, 01:01
Το kit είναι λίγο ποιό φτηνό, αλλά το conn-x δίνει δωρεάν router (νομίζω). Υπάρχει το αντίστοιχο section για να μπορείς να συγκρίνεις. Δεν είναι helpdesk κανενός εδώ. Πρώτα κάνουμε μία αναζήτηση, και αν δεν βρούμε αυτό που ψάχνουμε, τότε ρωτάμε. http://adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php

Aμα εβρισκα αυτο που ηθελα δεν θα ρωταγα μεγαλε!Αυτο κοιταξα πρωτα κ μπερδευτηκα!Αλλα λεει σε αυτην την σελιδα κ αλλα στα site των εταιριων....:whistle:Επισης εχω modem router!

giorgosts
20-11-07, 01:13
Aμα εβρισκα αυτο που ηθελα δεν θα ρωταγα μεγαλε!Αυτο κοιταξα πρωτα κ μπερδευτηκα!Αλλα λεει σε αυτην την σελιδα κ αλλα στα site των εταιριων....:whistle:Επισης εχω modem router!

Kit θα πάρεις τότε. Bundle το λένε μετά το χρόνο, αλλά μπορείς να κάνεις νέα σύνδεση. 26.90Χ2 + 30 τα πάγια, θα έχεις 94 ευρώ πάγια το δίμηνο (+ τις κλήσεις)

mpotsos
20-11-07, 01:19
Kit θα πάρεις τότε. Bundle το λένε μετά το χρόνο, αλλά μπορείς να κάνεις νέα σύνδεση. 26.90Χ2 + 30 τα πάγια, θα έχεις 94 ευρώ πάγια το δίμηνο (+ τις κλήσεις)
ακριβα ειναι,+ οι κλησεις θα πας καμια κατοσταρα ευρα,οικονομικα κιολας.Γιατι δεν ψαχνεις να πας καπου αλλου;δηλαδη σε καποιο αλλο παροχο;

Darth Revan
20-11-07, 01:26
Kit θα πάρεις τότε. Bundle το λένε μετά το χρόνο, αλλά μπορείς να κάνεις νέα σύνδεση. 26.90Χ2 + 30 τα πάγια, θα έχεις 94 ευρώ πάγια το δίμηνο (+ τις κλήσεις)

χμμ οντως πολλα ειναι!Το bundle δηλαδη δεν μπορω να το βαλω σαν αναβαθμιση στην γραμμη μου;


ακριβα ειναι,+ οι κλησεις θα πας καμια κατοσταρα ευρα,οικονομικα κιολας.Γιατι δεν ψαχνεις να πας καπου αλλου;δηλαδη σε καποιο αλλο παροχο;

Μπα αστο καλυτερα με αυτα που ακουω καλυτερα ΟΤΕ!Ειναι δυστυχως ο πιο αξιοπιστος ακομα!

giorgosts
20-11-07, 01:29
χμμ οντως πολλα ειναι!Το bundle δηλαδη δεν μπορω να το βαλω σαν αναβαθμιση στην γραμμη μου; Μπα αστο καλυτερα με αυτα που ακουω καλυτερα ΟΤΕ!Ειναι δυστυχως ο πιο αξιοπιστος ακομα!

Οι εναλλακτικοί καλοί και φτηνοί είναι όσον αφορά το internet, αλλά, όπως θα δεις και εδώ στο forum, έχουν προβλήματα με την ποιότητα της τηλεφωνίας.

Darth Revan
20-11-07, 02:03
Οι εναλλακτικοί καλοί και φτηνοί είναι όσον αφορά το internet, αλλά, όπως θα δεις και εδώ στο forum, έχουν προβλήματα με την ποιότητα της τηλεφωνίας.

Exεις να προτεινεις καποιον φτηνο κ αξιοπιστο;

iznodur
22-11-07, 02:23
χμμ οντως πολλα ειναι!Το bundle δηλαδη δεν μπορω να το βαλω σαν αναβαθμιση στην γραμμη μου;



Μπα αστο καλυτερα με αυτα που ακουω καλυτερα ΟΤΕ!Ειναι δυστυχως ο πιο αξιοπιστος ακομα!

λοιπον εχοθμε και λεμε το κιτ ειναι πακετο με 6μηνη δεσμευση οπου αρχικα το παιρνεις σου δινει εξοπλισμο και το προπληρωνεισ ια 4 μηνεσ .
ενω το bundle ειναι απλα παροχή internet με δικό σου εξοπλισμο. www.otenet.gr

Darth Revan
22-11-07, 05:22
λοιπον εχοθμε και λεμε το κιτ ειναι πακετο με 6μηνη δεσμευση οπου αρχικα το παιρνεις σου δινει εξοπλισμο και το προπληρωνεισ ια 4 μηνεσ .
ενω το bundle ειναι απλα παροχή internet με δικό σου εξοπλισμο. www.otenet.gr (http://www.otenet.gr)

Ωραια!Εγω εχω modem οποτε με ενδιαφερει το bundle!Στην τιμη που λεει συμπεριλαμβανεται κ το παγιο γραμμης οτε η ειναι μονο η τιμη για τον παροχο?(Στην περιπτωση μας οτενετ)
Επισης θελω να προσθεσω οτι η γραμμη μου ειναι conn-x ondsl home!(Απο οτε δηλαδη!)Αν κανω αναβαθμιση στο 134 θα εχω οτε οποτε θα πληρωνω παλι παγιο γραμμης + τελος isp?

Anonyma
22-11-07, 09:42
Δεν καταλαίβω αυτές τις διαφορές...

Αυτή τη στιγμή έχω γραμμή ADSL από ΟΤΕ (βασική ταχύτητα) με εγκατεστημένο όλο τον εξοπλισμό, και την ALTECNET ως ISP (με ετήσια συνδρομή που λήγει αρχές Ιανουαρίου). Θέλω να φύγω από την ALTECNET, και σκέφτομαι ΟΤΕ σαν μία λύση.

Τί θα ήτανε καλύτερο / πιο εύκολη λύση σε αυτή τη περίπτωση (δεν θέλω να αλλάξω ταχύτητα ή κάτι άλλο);
Conn-x, Otenet Kit, Otenet Bundle ???
Αν σας κατάλαβα σωστά, μάλλον conn-x;
Μπορώ να κρατήσω τη γραμμή μου και να κάνω απλά συνδρομή στη ΟΤΕ αντί στη ALTECNET;
Χρειάζομαι κάποιο καινούργιο εξοπλισμό;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

iznodur
26-11-07, 02:05
Δεν έχεις γραμμη καθώς αυτη είναι δεσμευμένη απο την αλτεκ θα πρέπει να τη διακόψεις απο εκέι και μετά να κάνεις οτε . το κονεξ πας σε κατάστημα οτε και το παίρνεις και μετά πο 3 μέρες με 5 έχεισ ιντερνετ αλλά το ενεργοποιείς εσύ. αν πάρεις κιτ είναι το ίδιο αλλά ενεργοποιείται σε 15 μέρες ενώ για να ξεκινήσει η διαδικασία της ενεργοποίήσης θα πρέπει να στείλεις κάποια χαρτιά με fax το ι΄διο και για το bundle ωστόσο προσοχή αν έχεις connx αρμόδιος για το τεχνικό τομέα και για τη γραμμλη σου είναι ο οτε και όχι η οτενετ απ'την άλλη αν έχεις οτενετ είναι αρμόδια εκείνη ( ποιο αξιοπιστία.)
Ελπίζω να βοήθησα...

Anonyma
26-11-07, 08:12
Η γραμμή είναι στο όνομά μου, και την πληρώνω εγώ με το τηλεφωνικό μου λογαριασμό, όχι μέσω της Altec. Στην Altec έχω (και πληρώνω) μόνο την παροχή Internet (έτσι όπως και στα dial-up έχεις τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ και πληρώνεις παροχή ιντερνετ σε κάποιον πάροχο).

Όταν εγώ έβαλα ADSL πριν από σχεδόν 4 χρόνια, δεν υπήρχαν αυτά τα πακέτα όπως ήρθαν τώρα. Αλλά έκανα την αίτηση στον ΟΤΕ για τη γραμμή, και μετά πήρα την παροχή ιντερνετ απο την Altec, γενικά μέσω ετήσιας συνδρομής, την οποία ανανέωσα όταν έληξε. Κάτι που τώρα δεν θέλω πια, γιατί δεν συμφέρει οικονομικά.....

Επομένως μπορώ να αλλάξω χωρίς κανένα πρόβλημα στο conn-x, διατηρώντας τη γραμμή, που ήδη έχω στο ΟΤΕ. Απλά θα πληρώσω τώρα 18,50 Ευρώ για το conn-x, αντί τα 17,50 για την σκέτη γραμμή.
Έτσι μου το είπαν στο 134, και άλλοι εδώ στο forum, που είχαν την ίδια περίπτωση.

panil
26-11-07, 08:35
Έτσι μου το είπαν στο 134, και άλλοι εδώ στο forum, που είχαν την ίδια περίπτωση.

Και έτσι είναι.
Εγώ είχα την 'δικιά' μου γραμμή και έξτρα την forthnet.
Έτσι κατέληγα να πληρώνω για την ιδια ταχύτητα σχεδόν 13 ευρώ παραπάνω το μήνα από το να έχω πάγιο οτε και παρόχου σε ένα λογαριασμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.