PDA

Επιστροφή στο Forum : EPITELOUS - ACN den apaitei agora kokalomodem



beez
18-08-03, 12:38
einai gegonos, me aitisi aoristou xronou stin ACN kai propliromi diminis sindromis (dld desmeusi gia 2 mines kai meta mporeite na pate allou) i ACN analamvanei na kanei aitisi ston OTE (ipologizoun xrono giro stis 9 meres).

ipo autes tis sin8ikes glitonete ta 50 euro kostos egkatastasis tou POTE ka8os kai tin ipoxreotiki agora kokalomodem an peftete pano se kaklo DSLAM.

i moni erotisi pou apomenei, exei dokimasei kaneis modem to opoio pezei me epitixia se Intracom DSLAM ektos apo ta jetspeed?

elias24
18-08-03, 13:09
einai gegonos, me aitisi aoristou xronou stin ACN kai propliromi diminis sindromis (dld desmeusi gia 2 mines kai meta mporeite na pate allou) i ACN analamvanei na kanei aitisi ston OTE (ipologizoun xrono giro stis 9 meres).

ipo autes tis sin8ikes glitonete ta 50 euro kostos egkatastasis tou POTE ka8os kai tin ipoxreotiki agora kokalomodem an peftete pano se kaklo DSLAM.

i moni erotisi pou apomenei, exei dokimasei kaneis modem to opoio pezei me epitixia se Intracom DSLAM ektos apo ta jetspeed?

Το ίδιο και η SPARKNET, αλλά με συμβόλαιο 1 χρόνο. Νομίζω σου δίνει modem δωρεάν

Athlon_XP
18-08-03, 13:26
Μπράβο στην ACN για την υπηρεσία που προσφέρει. Σιγά σιγά πρείπει και οι υπόλοιποι ISP να αρχίσουν κάτι τέτοιο μεν όπως έκανε την αρχή η Sparknet αλλά τώρα ήρθε η ACN να ταράξει κάπως τα νερά με την προσφορά της.

akrato
18-08-03, 14:47
Μόλις μίλησα μαζί τους και όλα τα παραπάνω ισχύουν! Βέβαια την εγκατάσταση την κάνεις εσύ ακολουθώντας κάποιες απλές όπως μου είπαν οδηγίες τους. Αν δεν τα καταφέρεις έρχεται τεχνικός τους και πληρώνεις τα 50 Ευρώ. Στην περιοχή μου ο ΟΤΕ δίνει modem siemens με 280 Ευρώ και αυτοί μου δίνουν επίσης siemens για σύνδεση με isdn (μοντέλο ...9000 δεν το θυμάμαι καλά) όπως μου είπαν με μόνο 57 Ευρώ!!! Τελικά ο ανταγωνισμός δεν επιτρέπει αυθαιρεσίες τύπου ΟΤΕ :D

yannis1967
18-08-03, 14:56
To modem που προτείνει η ACN είναι UsRobotics SureConnect Mod – 9000.

Γιάννης

Athlon_XP
18-08-03, 15:43
Της UsRobotics είναι; Καλό αυτό μιας και η εταιρία αυτή είναι κορυφαία σε τέτοια πράγματα. Εγώ θυμάμαι όταν σπούδαζα στην Κοζάνη και είχα modem της UsRobotics 56k serial και έπιανα 53333 bps πάντα με πΟΤΕnet (απίστευτο και όμως αληθινό πριν 5 χρόνια περίπου).

Insomniac
18-08-03, 16:11
To modem που προτείνει η ACN είναι UsRobotics SureConnect Mod – 9000.

Γιάννης

Εγω σημερα εκανα αιτηση και μου ειπαν να τοτς πω τον αριθμο του τηλεφωνου μου για να δουν τι modem πρεπει να βαλουν.Αφου τους ειπα 210-2830****** μου ειπαν οτι θα μου βαλουν siemens αν θυμαμαι καλα.Εστειλα τα χαρτια και περιμενω... :D :D :D Του Αγιου που...ου που μας ελεγαν στο στρατο οτι θα απολυθουμε πλησιαζει!!!! :D :D :D

lefteriss
21-08-03, 14:52
πήρα και εγώ να κάνω αίτηση στην ΑΣΝ και το μόνο μόντεμ είναι του κοκαλη. 500 & 100 για το πρώτο 211 για το δεύτερο 180 + φπα

υπάρχει κάποια εναλακτική λύση λέτε?

τα κοκαλο μοντεμ είναι εντελώς άχρηστα εκτός απο ακριβά?

yannis1967
21-08-03, 16:58
πήρα και εγώ να κάνω αίτηση στην ΑΣΝ και το μόνο μόντεμ είναι του κοκαλη. 500 & 100 για το πρώτο 211 για το δεύτερο 180 + φπα

υπάρχει κάποια εναλακτική λύση λέτε?

τα κοκαλο μοντεμ είναι εντελώς άχρηστα εκτός απο ακριβά?

Αν είσαι σε PSTN δουλεύουν και τα Planet και τα Zyxel (Απόσο ξέρω).
Μην πάρεις το Modem από την ACN και δοκίμασε ένα από αυτά.

Απλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτε. Υπάρχουν κάποια DSLAM Intracom που δουλεύουν και κάποια που έχουν πρόβλημα ακόμα και με Intracom Modem.

Yannis

elias24
21-08-03, 17:00
τα κοκαλο μοντεμ είναι εντελώς άχρηστα εκτός απο ακριβά?


Έτσι ακριβώς

lefteriss
21-08-03, 17:39
Αν είσαι σε PSTN δουλεύουν και τα Planet και τα Zyxel


Ποιός τα πουλάει αυτά και πόσο?

yannis1967
21-08-03, 19:20
Modem Planet & Zyxel πουλάνε τα Μακεδονικά Περιφερειακά.
Modem Zyxel η Digital Sima (www.digitalsima.gr)
Επίσης Modems πουλάει και η ΑΜΥ (www.amy.gr).

Οι τιμές των modem κυμαίνονται (πάντως σε λογικές τιμές)

Γιάννης

elias24
21-08-03, 20:04
Λοιπόν, ο provider μου που έχει τις μεγαλύτερες προσβάσεις έχει και planet και zyxel και κάτι concetronic που είναι καλύτερα μεν, όπως μου λέει, αλλά δεν έχουν δοκιμαστεί για συμβατότητα
Η δε ενημέρωση των υποψηφίων πελατών για ADSL απο την ACN δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του πΟΤΕ. Πήρα αρκετές φορές τηλέφωνο, κάθε μια σε άλλον τύπο έπεφτα και όλοι τους ξέρανε τα πάντα για τα πακέτα και με λεπτομέριες

Johny
21-08-03, 20:15
Με μια netcarta πρέπει να πληρώνεις και 30 ευρώπουλα στον ΟΤΕ για τη γραμμή :?:

Serk
22-08-03, 05:32
nomizw oti i ACN tha ginei irwas sintoma!!! :D Egw idi to skeftomai, eidika an meinoun ta 27.50 eurw....an paei 50 pOTE!!!

JimBss
22-08-03, 11:20
Προσοχή όμως στο ότι τα DSLAM της intracom είναι εξίσου κακά με τα μόντεμ της, αν όχι χειρώτερα. Και με διαφορετικό μόντεμ τα προβλήματα απο το DSLAM θα παραμείνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.