PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕOΣ ΜΕ ΤΗΝ FORTHNET !! internet χωρις internet



aBrakataBRA
20-11-07, 02:06
Καλησπερα. Επειδη εχω ξεπερασει πλεον τα ορια υστεριας θα η8ελα αν ειναι δυνατον να μου δωσετε τα φωτα σας. Τα στοιχεια που βλεπω στο ρουτερ ειναι αυτα:

ADSL Line Status
(http://www.adslgr.com/forum/infodsl2.html)
Current ADSL line status is displayed as the below.

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time Line Power State L0 Line Up Time 00:10:50:09 Line Coding Trellis On Line Up Count 2 Statistics Downstream Upstream Line Rate 8535 Kbps 509 Kbps Attainable Line Rate 12240 Kbps 1051 Kbps Noise Margin 19.0 dB 22.6 dB Line Attenuation 24.5 dB 10.6 dB Output Power 12.3 dBm 19.1 dBm MSGC (number of bytes in overhead channel message) 64 13 B (number of bytes in Mux Data Frame) 244 7 M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1 16 T (Mux Data Frames over sync bytes) 1 7 R (number of check bytes in FEC Data Frame) 10 16 S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.9148 7.8904 L (number of bits in PMD Data Frame) 2230 146 D (interleave depth) 64 8 Delay 14 15 Super Frames 2436675 2438074 Super Frame Errors 128 834 RS Words 170567278 2558778 RS Correctable Errors 12308 8367 RS Uncorrectable Errors 3496 0 HEC Errors 120 5486 OCD Errors 1 0 LCD Errors 0 0 Total Cells 785241686 364585838 Data Cells 366065913 318927233 Bit Errors 0 103980 Total ES 173 1 Total SES 10 0 Total UAS 69 0

ειναι αυτα που βλεπω τωρα.

Οταν με ενεργοποιησαν και για 1.5 μηνα κλειδωνα στα 15 Mbits με τα ιδια attenuations που εχω και τωρα για downstream και upstream. αλλα διαφορετικα noise margin.συγκεκριμενα, επεφτα και κατω απο 6.0 db στο downsteam (εως και 4,5 εχω δει), χωρις να αποσυγχρονιζει το ρουτερ. Το noise margin του upstream ηταν στα8ερα απο 28.1 εως 29.5.

Μια ωραια πρωια ολα αλλαξαν ξαφνικα και αρχισαν συνεχομενα disconnects του ρουτερ και ολες οι τιμες να ανεβοκατεβαινουν σαν να εχουν αφηνιασει.
Καποια στιγμη διορθωθηκε για λιγες μερες και μετα παλι τα ιδια και πλεον κλειδωνα σε χαμηλοτερη ταχυτητα , με λιγοτερουσ αποσυγχρονισμους μεν αλλα με νεα προβληματα.Κα8ε 5-10 λεπτα εκλειναν oi messengers ( msn yahoo κλπ) στο irc εκανα συνεχως ping timeouts η αν δεν με πεταγε laggara τοσο πολυ που εβλεπα με καθυστερηση 3-4 λεπτων αυτα που γραφονταν ολα μαζεμενα!!, και επισης κολλαγαν οι σελιδες στον firefox.Εκεινο ομως που με προβληματιζε πιο πολυ ηταν το emule οπου εβλεπα στα στατιστικα του εκει που το upload ηταν ευθεια γραμμη ,ξαφνικα μηδενιζε και αμεσα επανερχοταν και παρεσυρε φυσικα και το download ειτε σε μηδενισμο ειτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα...και βεβαιως ενω το up επανερχοταν αμεσα το down εκανε εως και τεταρτο και μολις συνερχοταν ξανα βουτια και επανοδος στο up και φτου και απο την αρχη.
Μετα απο ενα μαρα8ωνιο, με καυγαδες , επικοινωνιες με την ΤΥ οπου αυτοι δεν εβρισκαν προβλημα, με αλλαγες φιλτρων με δοκιμες με αλλα ρουτερ κλπ, ηρθε τεχνικος εδω να ελεγξει την καλωδιωση του σπιτιου και τον κατανεμητη.
Τα βρηκε ολα ενταξει και απεφαν8η οτι φτααιει το δικτυο τους και να μην ανησυχω,,θα το διορθωσουν σε μιση ωρα
Αποτελεσμα μετα την " διορ8ωση" τους

Κλειδωσα 2 Mbits πιο κατω ακομα στα 8.5 δλδ με ιδιο attenuation και noise margin και τα προβληματα τα ιδια!
Σε 2 μερες παιρνω παλι τηλεφωνο και τους ενημερωνω και επισης ρωτω γιατι κλειδωνω στα 8 Mbits τωρα ενω κλειδωνα στα 15.Η απαντηση ηταν οτι η γραμμη μου δεν σηκωνει πανω απο 10 και δεν ξερουν γιατι κλειδωνα τοσο καιρο 50% πιο ψηλα!
3 βδομαδες μετα τον τεχνικο που ηρθε εγω πλεον δεν εχω ιντερνετ.
Και εννοω δεν εχω!!! Γιατι σε καθε τηλεφωνημα μου οι κυριοι το μονο που εκαναν ηταν να ανεβαζουν το noise margin του down που ομως αντι να βοηθησει χειροτερεψε την κατασταση.η συνδεση πεφτει ανα 2 λεπτα το πολυ..καμια εφαρμογη που τρεχει στο ιντερνετ δεν μπορει να δουλεψει (χωρις το ρουτερ να αποσυγχρονιζει παρα σπανια).
Στο προτελευταιο τηλεφωνημα ενας τυπος αρκετα εριστικος με ρωτησε αν εχω κανει telnet.Ειπα οχι κανεις δε μου εδωσε τετοια οδηγια.Καναμε ενα μαζι και Guess!!
FAILED (start/run/cmd:telnet www,forthnet.gr 80)
Τοτε αναφωνησε και λεει "Μα εχετε δικιο τοτε!!! αφου δεν κανει ουτε telnet υπαρχει προβλημα στα καλωδια στο κεντρο!!θα ενημερωσω για βλαβη).
Περασαν 3 μερες καμια βελτιωση, μαλλον επιδεινωση βλεπω.. οποτε ξαναπαιρνω τηλεφωνο.
Ο καινουργιος υπαλληλος ειναι φιλικος και συνεργασιμος και μολις τα ακουει ολα αυτα λεει..δωστε μου ενα λεπτο να τους παρω τηλεφωνο στο κεντρο.
Επανερχεται σε λιγο φανερα νευριασμενος και μου λεει "δεν εβγαλα ακρη μαζι τους.τα βλεπει ολα μια χαρα ο συναδελφος και εχουν δηλωσει οτι θα ερ8ει καποιος τεχνικος σε εσας".
Μα λεω εχουν ερ8ει, τι θα κανουν παλι εδω?? και αφου ειδατε οτι ειναι 8εμα καλωδιων στο κεντρο ,τωρα γιατι ο κυριος λεει οτι εκει ειναι ολα καλα?
Η απαντηση του ανθρωπου ηταν.." τι να πω σας ευχομαι καλα ξεμπλεγματα, προσπαθησα να βοηθησω αλλα..."

Εγω παντως εχω εντοπισει οτι το προβλημα εχει να κανει με το noise margin του upstream. Ολα αρχισαν απο τοτε που επεσε κατω απο το 28 . και τωρα που εχει καπως ανεβει παιζει απο 16 εως 25 και οσο μειωνει τοσο πολλαπλασιαζονται τα φαινομενα που περιεγραψα.Τους το λεω συνεχεια και οι απαντησεις που παιρνω ειναι - δεν εχει να κανει- δε θα μας μαθετε εσεις την δουλεια μας- δεν μπορουμε να πειραξουμε το noise margin tou up μονο του down πειραζουμε κλπκλπ.

Πριν παρω καμια "καραμπινα" και τους παρω στο κατοπι μηπως μπορει καποιος η καποιοι να εξηγησουν τι μπορει να συμβαινει?

Βοηθειααααα Χριστιανοιιιιιιιιι:sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry:

valessakis
20-11-07, 04:13
[QUOTE=aBrakataBRA;1580969]Καλησπερα. Επειδη εχω ξεπερασει πλεον τα ορια υστεριας θα η8ελα αν ειναι δυνατον να μου δωσετε τα φωτα σας.

Ασε φιλαρακι δεν διανοεισαι ποσο σε κατανοω. Μενω στο χαλανδρι και εχω το ιδιο προβλημα με forthnet 2 play συνεχεια αποσυνδεσεις και εχω το εξης παραξενο εγω εκτος απο τις συνηθεις αποσυνδεσεις οταν σηκωσω την συσκευη η οταν με καλεσει καποιος πευτει τελειως το ιντερνετ και η dsl γραμμη εδο και 3μιση μηνες μιλαω με τουσ τεχνικους εχουν ερθει δυο φορες να ελεγξουν την γραμμη και δεν μπορω να βγαλω ακρη δεν αντεχοντε αλλο τι τους πληρωνουμε δεν καταλαβαινω με τις απιστευτα αιδιαστικες υπηρεσιες που προσφερουν.

aBrakataBRA
20-11-07, 04:33
Εγω ΔΕΝ εχω αποσυνδεσεις!!!!!!!
το router αποσυγχρονιζει σπανια!!!
Εχω ομως φτασει στο σημειο να λεω μακαρι να ειχα ..μακαρι αλλα να δουλευε το ιντερνετ αναμεσα στους αποσυγχρονισμους.

Μπορεις εσυ δλδ η ο οποιοσδηποτε να το αντεξεις αυτο?
-Πας να κατεβασεις κατι και εκει που αρχιζει να κατεβαζει τσακ κοβεται, μηδενιζει και ξαναρχιζει παλι
-Μιλας με καποιον στο Msn η skype κλπ και ξαφνικα σου πεταγεται ενα " δεν μπορειτε να στειλετε μηνυματα γιατι δεν ειστε συνδεδμενος" και αυτο καθε 5 λεπτα να γινεται.
θελεις να σερφαρεις και τα παντα ειναι κολλημενα με dial up πιο γρηγορα γυριζουν οι σελιδες.
- Μπαινεις iRC εκει να δεις γελιο.Αν δε σε πεταει καθε 2-3 λεπτα βλεπεις αυτα που γραφονται μετα απο κανα δεκαλεπτο ολα μαζι κονσερβα..και σε βριζουν και ολας γιατι κατι σε ρωτουν και επειδη δεν απαντας (αφου δεν βλεπεις την ερωτηση εγκαιρα λογω χαοτικου lag) θεωρουν οτι αγνοεις τον κοσμο!

δεν εχω πια λογια για δαυτους.Θα καταγγειλω την συμβαση και δεν θα ξαναγυρισω ποτε σε αυτην την εταιρια.Τοσα χρονια πελατης τους...οσο 8υμαμαι τον ιντερνετικο εαυτο μου παντα με forthnet ημουν...και να φερονται ετσι. :rtfm:

kanenas3
20-11-07, 10:45
[QUOTE=aBrakataBRA;1580969]Καλησπερα. Επειδη εχω ξεπερασει πλεον τα ορια υστεριας θα η8ελα αν ειναι δυνατον να μου δωσετε τα φωτα σας.

Ασε φιλαρακι δεν διανοεισαι ποσο σε κατανοω. Μενω στο χαλανδρι και εχω το ιδιο προβλημα με forthnet 2 play συνεχεια αποσυνδεσεις και εχω το εξης παραξενο εγω εκτος απο τις συνηθεις αποσυνδεσεις οταν σηκωσω την συσκευη η οταν με καλεσει καποιος πευτει τελειως το ιντερνετ και η dsl γραμμη εδο και 3μιση μηνες μιλαω με τουσ τεχνικους εχουν ερθει δυο φορες να ελεγξουν την γραμμη και δεν μπορω να βγαλω ακρη δεν αντεχοντε αλλο τι τους πληρωνουμε δεν καταλαβαινω με τις απιστευτα αιδιαστικες υπηρεσιες που προσφερουν.

Να υποθέσω ότι έχεις βάλει φιλτράκια σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου...;

slaughter
20-11-07, 11:10
Line Up Time 00:10:50:09

τι disconnects έχεις? εδώ βλέπω ότι η γραμμή σου είναι Up 11 ώρες
με αυτό το snr λογικά συγχρονίζεις χαμηλά κ λογικά πρέπει να έχεις πιο σταθερή γραμμή !!!!

aBrakataBRA
20-11-07, 13:20
Μα δεν αποσυγχρινιζει το ρουτερ!!! και τωρα που γραφω ακομα ΟΝ ειναι.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι εγραψα πιο πανω

Εγω ΔΕΝ εχω αποσυνδεσεις!!!!!!!
το router αποσυγχρονιζει σπανια!!!
Εχω ομως φτασει στο σημειο να λεω μακαρι να ειχα ..μακαρι αλλα να δουλευε το ιντερνετ αναμεσα στους αποσυγχρονισμους.

Μπορεις εσυ δλδ η ο οποιοσδηποτε να το αντεξεις αυτο?
-Πας να κατεβασεις κατι και εκει που αρχιζει να κατεβαζει τσακ κοβεται, μηδενιζει και ξαναρχιζει παλι
-Μιλας με καποιον στο Msn η skype κλπ και ξαφνικα σου πεταγεται ενα " δεν μπορειτε να στειλετε μηνυματα γιατι δεν ειστε συνδεδμενος" και αυτο καθε 5 λεπτα να γινεται.
θελεις να σερφαρεις και τα παντα ειναι κολλημενα με dial up πιο γρηγορα γυριζουν οι σελιδες.
- Μπαινεις iRC εκει να δεις γελιο.Αν δε σε πεταει καθε 2-3 λεπτα βλεπεις αυτα που γραφονται μετα απο κανα δεκαλεπτο ολα μαζι κονσερβα..και σε βριζουν και ολας γιατι κατι σε ρωτουν και επειδη δεν απαντας (αφου δεν βλεπεις την ερωτηση εγκαιρα λογω χαοτικου lag) θεωρουν οτι αγνοεις τον κοσμο!

και ναι εχω φιλτρα και τα εχω αλλαξει με καινουργια 3 φορες. πλεον δεν 3ερω τι να τα κανω τοσα που εχω αγορασει..ουτε εταιρια με 50 τηλεφωνικες γραμμες να ημουν.

slaughter
20-11-07, 14:04
Μα δεν αποσυγχρινιζει το ρουτερ!!! και τωρα που γραφω ακομα ΟΝ ειναι.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι εγραψα πιο πανω

Εγω ΔΕΝ εχω αποσυνδεσεις!!!!!!!
το router αποσυγχρονιζει σπανια!!!
Εχω ομως φτασει στο σημειο να λεω μακαρι να ειχα ..μακαρι αλλα να δουλευε το ιντερνετ αναμεσα στους αποσυγχρονισμους.

Μπορεις εσυ δλδ η ο οποιοσδηποτε να το αντεξεις αυτο?
-Πας να κατεβασεις κατι και εκει που αρχιζει να κατεβαζει τσακ κοβεται, μηδενιζει και ξαναρχιζει παλι
-Μιλας με καποιον στο Msn η skype κλπ και ξαφνικα σου πεταγεται ενα " δεν μπορειτε να στειλετε μηνυματα γιατι δεν ειστε συνδεδμενος" και αυτο καθε 5 λεπτα να γινεται.
θελεις να σερφαρεις και τα παντα ειναι κολλημενα με dial up πιο γρηγορα γυριζουν οι σελιδες.
- Μπαινεις iRC εκει να δεις γελιο.Αν δε σε πεταει καθε 2-3 λεπτα βλεπεις αυτα που γραφονται μετα απο κανα δεκαλεπτο ολα μαζι κονσερβα..και σε βριζουν και ολας γιατι κατι σε ρωτουν και επειδη δεν απαντας (αφου δεν βλεπεις την ερωτηση εγκαιρα λογω χαοτικου lag) θεωρουν οτι αγνοεις τον κοσμο!

και ναι εχω φιλτρα και τα εχω αλλαξει με καινουργια 3 φορες. πλεον δεν 3ερω τι να τα κανω τοσα που εχω αγορασει..ουτε εταιρια με 50 τηλεφωνικες γραμμες να ημουν.

βασικά μπορεί να είναι θέμα λειτουργικού (δοκίμασε κ άλλο pc)
ή θέμα router να κολλάει !!!
κάνε Update tous drivers της κάρτας δικτύου !!!

karavagos
20-11-07, 14:12
Από 3 command prompts


ping -t 192.168.1.1 (router)
ping -t bras (θα το βρεις είτε με tracert προς κάποια διεύθυνση -2o hop-, είτε μέσω του router)
ping -t 193.92.150.50 (www.forthnet.gr)


Τα αφήνεις να τρέχουν συνέχεια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα, οπότε και βλέπεις ποιο κάνει timeout.

ΥΓ: Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει το δίκτυό σου για περίεργα μαμούνια και ότι περιορίζεις το upload σε περίπτωση που χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και κάποιο p2p πρόγραμμα.

hel
20-11-07, 14:14
Από 3 command prompts


ping -t 192.168.1.1 (router)
ping -t bras (θα το βρεις είτε με tracert προς κάποια διεύθυνση -2o hop-, είτε μέσω του router)
ping -t 193.92.150.50 (www.forthnet.gr)


Τα αφήνεις να τρέχουν συνέχεια μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα, οπότε και βλέπεις ποιο κάνει timeout.

ΥΓ: Υποθέτω ότι έχεις ελέγξει το δίκτυό σου για περίεργα μαμούνια και ότι περιορίζεις το upload σε περίπτωση που χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και κάποιο p2p πρόγραμμα.

+1 . Να σαι καλά.

Deadpool80
20-11-07, 14:22
Εκεινο ομως που με προβληματιζε πιο πολυ ηταν το emule οπου εβλεπα στα στατιστικα του εκει που το upload ηταν ευθεια γραμμη ,ξαφνικα μηδενιζε και αμεσα επανερχοταν και παρεσυρε φυσικα και το download ειτε σε μηδενισμο ειτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα...και βεβαιως ενω το up επανερχοταν αμεσα το down εκανε εως και τεταρτο και μολις συνερχοταν ξανα βουτια και επανοδος στο up και φτου και απο την αρχη.

Το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το πρόβλημα και το έχω και εγώ όχι πάρα πολύ συχνά αλλά τακτικά. Κάποιες φορές οδηγεί σε αποσύνδεση ενώ τις περισσότερες επανέρχεται μετά από κάποια λεπτά. Εμείς με το παχύ λ τα φορτώνουμε όλα στο bottleneck της ζεύξης ath-thess αλλά μήπως φταίει κάτι άλλο;;;:hmm:

Όλοι το τεστ του karavagou ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!

aBrakataBRA
20-11-07, 15:36
slaughter ναι τα εχω ελεγξει και τα 3 pc του δικτυου για μαμουνια.Εχω επισης βαλει 4ο pc ασχετο του αδελφου μου, Εχω βαλει το ρουτερ σε ολες τις πριζες του σπιτιου (ειναι 6) χωρις και με τηλεφωνικες συσκευες (πανταυ με φιλτρο αυτες και δοκιμασμενες και με διαφορες μαρκες φιλτρων ..μεχρι και αυτα που δινει ο οτε).Εχω δοκιμασει με διαφορετικα ρουτερ ..με ενα σκετο pc η με συνδυασμους.Παντα τα ιδια συμβαινουν.
Οσο για τα p2p μονο emule χρησιμοποιω εχω τις μεγιστες συνδεσεις στο 250 ανα πηγη για να μην μπουκωνει η γραμμη κα φροντιζω να μην ξεπερνω σε συνολο 3000-3500 πηγες εκτος του οτι εχω τρεξει και το patch για το event 4226.
το δε upload limit του το εχω στο 35 απο το 64 kb/s που εχω θεωρητικα.

karavagos ευχαριστω πολυ για την συμβουλη θα πρασπα8ησω να τα κανω..αν και δε καταλαβα το δευτερο :sorry:--->
ping -t bras (θα το βρεις είτε με tracert προς κάποια διεύθυνση -2o hop-

karavagos
20-11-07, 15:58
512 Kbps - 13% atm overhead = 445 Kbps = 54 KB/s.

Αν το upload limit στο emule λαμβάνει υπόψιν του μόνο τα δεδομένα που στέλνεις σαν upload (συνήθως αυτό γίνεται) και όχι τα δεδομένα του upload μαζί με τα δεδομένα που στέλνεις για να επιβεβαιώσεις τα δεδομένα του download, θα πρέπει να το κατεβάσεις κι'άλλο, ιδίως αν κατεβάζεις από πολλές πηγές.
Βάλε και ένα monitor πρόγραμμα για να παρακολουθείς download/upload. Αν φτάνεις κοντά στα 400 Kbps upload, ενδέχεται να έχεις πρόβλημα.

Επίσης μια πολύ καλή λύση είναι να δώσεις high priority σε dns/http/icmp πακέτα στο router σου και low σε torrent/emule.

Το patch (προσωπικά) το θεωρώ μεγάλη βλακεία. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει σε αλλο θέμα.

Σχετικά με το τελευταίο, δίνεις "tracert www.forthnet.gr" και βλέπεις το 2ο hop (μετά τον router σου είναι ο bras). Αυτό κάνεις ping.

ΥΓ: Οποιοδήποτε συμπέρασμα για την γραμμή και την σύνδεση το βγάζουμε ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ P2P (ιδίως αν δεν γνωρίζουμε πως να το ελέγξουμε/περιορίσουμε στα σίγουρα). ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΝΟΜΟΣ!!!

aBrakataBRA
20-11-07, 16:16
Ουπς ξεχασα να γραψω οτι το εχω παρακολουθησει και με το emule κλειστο μονο με firefox και mirc ανοιχτα και περιστασιακα και τον msn messenger για 2 ημερες.Καμια βελτιωση δεν ειχα. Ακριβως το ιδιο σεναριο επαιζε

aBrakataBRA
20-11-07, 19:24
Αυτα εδω εννοω...οριστε το νεο profile χωρις να αποσυγχρονιισει το ρουτερ καντε μια συγκριση με τα στατιστικα που εδωσασ στο 1ο μηνυμα

ADSL Line Status (http://www.adslgr.com/forum/infodsl.html)

Current ADSL line status is displayed as the below.

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time Line Power State L0 Line Up Time 01:05:49:51 Line Coding Trellis On Line Up Count 2 Statistics Downstream Upstream
Line Rate 8535 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 7292 Kbps 811 Kbps
Noise Margin 8.7 dB 16.3 dB
Line Attenuation 24.5 dB 10.6 dB
Output Power 12.3 dBm 19.2 dBm

:(:(:(

vigor83
20-11-07, 21:58
Εγώ έχω average 33ms για τον bras. Εντάξει δεν είναι;

aBrakataBRA
20-11-07, 23:59
Test the connection to your local network
Test your Ethernet Connection: PASS
Test your USB Connection: DOWN
Test the connection to your ADSL service provider
Test ADSL Synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: PASS
Test ATM OAM F4 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F4 end-to-end ping: FAIL

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server connection: PASS
Test authentication with ISP: PASS
Test the assigned IP address: PASS
Ping default gateway: PASS
Ping primary Domain Name Server: PASS



Απο αυτα εδω τα diagnostic tests βγαινει καποιο συμπερασμα?:confused:

aBrakataBRA
25-11-07, 12:40
Καλημερα.
Παρακολουθω την γραμμη σχεδον 4 μερες τωρα με τις οδηγιες που εδωσε ο karavagos ( να ναι καλα ο ανθρωπος).
Δεν εχω ανοιχτο κανενα p2p.
Ανοιχτα ειναι μονο ο firefox, ο internet explorer και περιστασιακα το mirc.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ
1.Απο το 1ο command prompt:
ping -t 192.168.1.1

Reply from 192.168.1.1 :32 bytes time<1ms TTL=64

η σπανια

Reply from 192.168.1.1 :32 bytes time=1ms TTL=64

Δεν κανει timeout ποτέ

2. Απο το 2ο command prompt:
ping -t www.forthnet.gr: (http://www.forthnet.gr:)

τα replies που παιρνω κυμαινονται συνη8ως μεταξυ 37-42 ms TTL=250


3.Απο το 3ο command prompt:
tracert www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr)
και στην συνεχεια
ping -t 194.219.239.109

(bras)
τα replies που παιρνω κυμαινονται συνη8ως επισης μεταξυ 37-42 ms. TTL=254

Αυτα που διαπιστωσα ειναι τα εξης:
A.Οταν μου παρουσιαζεται το προβλημα, Παντα το snr του upstream, εχει πεσει κατω απο 18db.
Β.κανουν time out ειτε ο bras μονο, ειτε ταυτοχρονα bras και forthnet.
Γ.Τα replies που παιρνω λιγο πριν τα timeouts ειναι ειτε τα συνηθισμενα - μεταξυ 37-42 ms - ειτε εχουν ανεβει και στα 2 command prompts πανω απο 100ms.(εχω δει μεχρι και 146ms στην forthnet και μεχρι 121ms στον bras).

Eκεινο που βλεπω και στα 2 command prompts κατα την διαρκεια του προβληματος ειναι σειρες απο:
Request timed out
που συνεχιζουν μεχρι να ξαναρχισει η κανονικη ροη.
Δ. Δεν εχω κανεναν αποσυγχρονισμο του router ολες αυτες τις ημερες που κανω παρατηρησεις.


Μπορω να βγαλω καποια συμπερασματα απο αυτα τα στοιχεια?

Ioudas1
26-11-07, 01:54
Όταν σου παρουσιάζεται το πρόβλημα, ποια led του router είναι σβηστά, ποια αναβοσβήνουν και ποια είναι αναμένα;

aBrakataBRA
26-11-07, 02:32
Δεν αποσυγρονιζει το ρουτερ.ολα ta led παραμενουν στα8ερα εκτος βεβαια απο της usb που επειδη δεν υπαρχει χρηση ειναι σβηστο

hel
29-11-07, 19:32
Τελικά λύθηκε το πρόβλημά σου; Τι ακριβώς συνέβαινε;

aBrakataBRA
29-11-07, 20:15
Οχι hel δυστυχως παραμενει.Απο την 4νετ το τελευταιο που εχω ειναι οτι αυτοι τα βρισκουν ολα μια χαρα στη γραμμη, και πιθανα φταιει ο εξοπλισμος μου και αν επιθυμω να ερθει τεχνικος τους για ελεγχο επι πληρωμη.(ενω πριν ενα μηνα ειχαν ξαναρθει και τα βρηκαν ολα οκ σε σπιτι και κατανεμητη και ειπαν οτι ειναι προβλημα του δικτυου τους και θα το διορθωσουν).

Να τους πληρωσω και απο πανω δηλαδη..

hel
29-11-07, 20:31
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι πρόβλημα είχες. Disconnections?

aBrakataBRA
29-11-07, 21:35
Οχι δεν αποσυγχρονιζει σχεδον καθολου το ρουτερ.
Timeouts εχω συνεχεια και μοθ κλεινουν ολα τα προγραμματα που τρεχω στο ιντερνετ, μηδενιζει uolaoad/download στιγμιαια η για μερικα δευτερολεπτα και μετα συχεχιζει και τα προγραμματα ανοιγουν παλι (πχ msn κλπ) παλι, μεχρι το επομενο timeout

aBrakataBRA
02-12-07, 22:48
Καλησπερα
Ηθελα να σας γραψω καποιεις παρατηρησεις που εκανα ψαχνοντας να λυσω το προβλημα μου με την συνδεση.
Κατ αρχην να πω οτι εχει σχεδον εξαλειφθει..ανεξαρτητα απο τις ταχυτητες που πιανω.

Η ιδεα να το ψαξω με αλλο τροπο απο οτι μεχρι πριν λιγες μερες, μου δοθηκε απο ενα post του
BlindG (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=6309)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118814&page=25


Ειχα στο Siemens οχι μεν τοσο κοντα στην οθονη, αλλα πολυ κοντα στους 2 εξωτερικους σκληρους και στο ups.
Το μετακινησα σε 2 διαφορετκες θεσεις και τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:
- Στην πρωτη θεση ελλατωθηκαν δραστικα τα time outs.(Μετακινησα το ρουτερ περιπου 1 μετρο μακρυα απο τα περιφερειακα.

- Στην δευτερη θεση (διαφορετικη η απο την αρχικη) επανηλθαν τα timeouts ,οχι ομως στο χαλι που ειχα. ( μετακινησα το ρουτερ μισο μετρο και το εβαλα και 2 μετρα σχεδον ψηλοτερα και απο την αντιθετη πλευρα σχετικα με τα περιφερειακα απο οτι στην πρωτη δοκιμη).

Ξαναεπανεφερα το ρουτερ στην θεση της πρωτης δοκιμης και παλι σχεδον μηδενιστηκαν τα timeouts!

Το αφησα στην νεα θεση, πιστευοντας οτι ειναι τυχαιο γιατι επισης η ολη βελτιωση εγινε αμεσως μετα την ημερα που η μιση α8ηνα δεν ειχε ιντερνετ ( συνδρομητες φορθνετ).

Παρατηρησα οτι ειχα περισσοτερα timeouts το βραδυ απο οτι το πρωι επισης.

Και ξαφνικα μου ερχεται μια φαεινη ιδεα.Καπου ειχα διαβασει οτι μπορει να επηρεαζουν ακομα και φωτεινες επιγραφες αν υπαρχουν κοντα στο σπιτι.

Κανω το εξης..Κλεινω το προτατιφ και ανοιγω το κεντρικο φως στο δωματιο το βραδυ και
περιμενω .
Κανενα timeout για πολλες ωρες.
Ανοιγω παλι το πορτατιφ...τσακ στα 10 λεπτα timeout.(Αν και τονιζω παλι οτι εχουν μειωθει δραματικα.Πριν εκανα ενα κα8ε δεκα λεπτα η και απανωτα)
Το πορτατιφ εχει λαμπα φθοριου αυτες για οικονομια!!!!!

Συχεχιζω να μην ειμαι σιγουρη οτι εχω ησυχασει απο την διμηνη ταλαιπωρια, αλλα ειναι πολυ περιεργο που ειχα τετοια αλλαγη σκηνικου.
Να πω επισης οτι η τεχνικη υπηρεσια δεν εχει κανει απολυτως τιποτα ωστε να υποθεσω οτι η διορθωση προερχεται απο εκει.

Τα γραφω αυτα γιατι αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα,δεν χανει τιποτα να δοκιμασει αλλαγη θεσης στο ρουτερ.Αν τελικα αυτο ειναι μια λυση θα ειναι ευχης εργο και να ειναι καλα το παιδι με το post του .Εμενα δειχνει να με εβγαλε σχεδον απο το προβλημα

Ioudas1
03-12-07, 02:22
Συχεχιζω να μην ειμαι σιγουρη οτι εχω ησυχασει απο την διμηνη ταλαιπωρια, αλλα ειναι πολυ περιεργο που ειχα τετοια αλλαγη σκηνικου.


Μην σου είναι περίεργο.Η λάμπα φθορισμού προκαλεί παρεμβολές, αλλά δεν ξέρω άν είναι τόσο ισχυρές που να έχουν τέτοιες επιπτώσεις σαν την δική σου. Όπως τα εξήγησες, φαίνεται ότι μάλλον αυτή ήταν η γενεσιοιυργός αιτία των προβλημάτων σου.

aBrakataBRA
03-12-07, 02:38
Θα φανει στην πορεια ..στο μεταξυ το siemens δεν καταλαβαινει τιποτα! Εδω και 8 ωρες δειχνει sn στο down 4.3 db και παντα χωρις disconnects.
Αβυσσος η ψυχη του dsl:sorry:

aBrakataBRA
28-06-08, 10:35
Μετα απο πολυ καιρο επανερχομαι σε αυτο το νημα για να γραψω την (αισια) καταληξη του θεματος!!

Αφου συνεχισα να ταλαιπωρουμαι ολους τους ενδιαμεσους μηνες με το θεμα αυτο και αφου ενω ειχα αποφασισει να φυγω απο την forthnet παρεμεινα, επειδη αλλοι ασχετοι προσωπικοι λογοι δε μου αφησαν χρονο για να συνεχισω να ασχολουμαι με αυτο το ζητημα ολο αυτον τον καιρο, τελικα, 1 μηνα πριν, και επειδη πλησιαζει ο καιρος να ληξει η συμβαση μου με την εταιρια, εφερα εναν ηλεκτρολογο στο σπιτι για να κανει παλι ελεγχο στις πριζες τηλεφωνου (6 συνολικα).
Ο ηλεκτρολογοςς, κατα την συνηθεια του. αργησε πολυ να ερθει στο ραντεβου που ειχαμε και οταν τελικα εδεησε να εμφανιστει πλεον ειχα στην διαθεση μου μονο 20 λεπτα, γιατι επρεπε να φυγω για την εργασια μου, οποτε δεν μπορουσε να κανει κατι πλεον.
Το μονο που εκανε πριν φυγει ηταν το εξης.
Εβγαλε μια απο τις πριζες του οροφου ( την πιο κοντινη προς την εξοδο και η οποια ανηκει σε ενα χωρο που ηταν πριν υπνοδωματιο), απλα και μονο για να τσεκαρει τι ειδους καλωδιο εχω.Ειπε οτi δεν ειναι utp ( λογικο αφου η ηλεκτρολογικη εγκατασταση εχει γινει το 1994) οτι θα εχω απωλεις και εκανε και μια μικρη εκτιμηση του αν θα ειχα βελτιωση και σε τι ποσοστο ,αν επιχειρουσα αλλαγη καλωδιου. Ειδε δε επισης, οτι αυτη η πριζα δεν ηταν η κεντρικη αλλα μαλλον απο αυτην επαιρναν οι αλλες 2 πριζες του οροφου αυτου, που σε μια απο τις 2 αυτες πριζες βρισκεται το router.
Πραγματικα, εκανα εναν ελεγχο και ειδα οτι ηταν πλεον νεκρα τοσο το τηλεφωνο που ειναι στην αλλη πριζα (μονο του και με φιλτρο), οσο και το router που οπως ηταν φυσικο δεν εβρικε να συγχρονισει.
Του ειπα λοιπον να ξαναβαλει την πριζα στα καλωδια πριν φυγει και συμφωνησαμε να μιλησουμε παλι για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.(Πιθανα να να βρει στον αλλο οροφο την κεντρικη πριζα και να στειλουμε απο εκει καλωδιο στο router).
Oντως την συνδεσε, τσεκαρα εγω οτι επανηλθε τοσο το τηλεφωνο οσο και οτι συγχρονισε το router και φυγαμε και οι δυο για τις δουλειες μας.

Ε αυτο ηταν και η λυση του προβληματος που με βασανιζε πανω απο 10 μηνες!!!Απιστευτο αλλα ισχυει.
Απο εκεινη την στιγμη που επανασυγχρονισε το router και ενα μηνα μετα δεν εχει αποσυγχρονισει ΠΟΤΕ!!!
Οι ελαχιστες φορες που το εχει κανει, ειναι επειδη μια φορα για ασχετο λογο επεσε το ρελε στον πινακα, και αλλες 2-3 που το εκλεισα εγω επειδη θα ελειπα καποιο διαστημα αρκετο εκτος σπιτιου!!!
Και οχι μονο αυτο.To snr που ανεβοκατεβαινε σαν ασανσερ ακομα και τα διαστηματα που δεν αποσυγχρονιζε ειναι μονιμα καρφωμενο στα dl: 9.4 db/ up: 10.7 db !!!
Αφησα να περασει μηνας πριν γραψω εδω, για να βεβαωθω οτι δεν ηταν κατι τυχαιο και οτι δε θα επανερχοταν η κατασταση.Και η forthnet πλεον συμφωνησε οτι δεν ηταν τυχαιο και οτι ο ηλεκτρολογος αθελα του κατι διορθωσε με αυτο το βαλε βγαλε της πριζας!!!Το τι... αγνωστο.
Μενει μονο τωρα να αρχισουν να μου μειωνουν σιγα σιγα το snr που το ειχαν φτασει μεχρι 15 db (downstream) χωρις να υπαρχει καμια βελτιωση στο προβλημα.

Αρα αποδεικνυεται και στην περιπτωση μου οτι δεν εφταιγε ουτε η forthnet, ουτε το last mile, αλλα κατι στην δικη μου καλωδιωση που παρα τον ελεγχο που ειχαν κανει δεν ειχε εντοπιστει και που τωρα διορθωθηκε επειδη ισως ο καλος Θεουλης με λυπηθηκε μετα απο τοση ταλαιπωρια που τραβηξα.
Οφειλω να πω οτι πλεον δεν εχω προβλημα με την forthnet και θα συνεχισω μαζι τους αν η κατασταση παραμεινει οπως ειναι αυτη την στιγμη.

Αν εχετε παρομοιο μπλεξιμο με το δικο μου ισως η δικη μου περιπετεια να σας βοηθησει στο να βρειτε πιθανα την αιτια του προβληματος.

hel
28-06-08, 23:40
Στο πα δεν στο πα;:p
Καλό σερφάρισμα:oneup:
Πιστεύω ότι είναι εύκολο να αποκλείσουμε βλάβη στον πάροχο, από τη στιγμή που με έναν remote έλεγχο μπορούν να δουν αν έχει πρόβλημα η πόρτα μας ή έχει κολλήσει κλπ.

chios
29-06-08, 01:04
Μην σου είναι περίεργο.Η λάμπα φθορισμού προκαλεί παρεμβολές, αλλά δεν ξέρω άν είναι τόσο ισχυρές που να έχουν τέτοιες επιπτώσεις σαν την δική σου. Όπως τα εξήγησες, φαίνεται ότι μάλλον αυτή ήταν η γενεσιοιυργός αιτία των προβλημάτων σου.

[OFFTOPIC]Άσχετο, αλλά μια που αναφέρθηκε: οι παρεμβολές αυτές κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορεί να είναι αρκετά ισχυρές και σε αρκετά ευρύ φάσμα συχνοτήτων. Για να το διαπιστώσετε δεν έχετε παρά να συνδέσετε μία ασύρματη συσκευή σε RF συχνότητες και να ανοιγοκλείσετε τις λάμπες φθορισμού ή οικονομίας. Μπορείτε να το δοκιμάσετε εύκολα π.χ. με ένα walkie-talkie ή ακόμα και με ένα baby-phone (με ρεύμα από την πρίζα).

Ωστόσο ακόμα και αν οι λάμπες σας "σκοτώνουν" τελείως το σήμα αυτών των συσκευών, δε συνεπάγεται ότι έχουν την ίδια δραματική επίδραση στο router.

Υπάρχει μια πληθώρα συσκευών (σχεδόν ό,τι μπαίνει στην πρίζα) που μπορεί να προκαλεί παράσιτα. Όλα αυτά έχουν εξηγηθεί αναλυτικά εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683

hel
29-06-08, 08:21
Παράσιτα μπορεί να προκαλούν από το μοτέρ του ασανσέρ στην πολυκατοικία, μέχρι το πετρελαιοφόρο κάτω από το σπίτι (το είχα διαβάσει σε ξένο forum:) ).

aBrakataBRA
29-06-08, 12:10
Στο πα δεν στο πα;:p
Καλό σερφάρισμα:oneup:
Πιστεύω ότι είναι εύκολο να αποκλείσουμε βλάβη στον πάροχο, από τη στιγμή που με έναν remote έλεγχο μπορούν να δουν αν έχει πρόβλημα η πόρτα μας ή έχει κολλήσει κλπ.

Μα βρε παιδι μου ειναι δυνατον να παει το μυαλο σου;;Αφου ειχε γινει ελεγχος στο σπιτι απο τον τεχνικο!
Και να πω οτι εκανε κατι ο ηλεκτρολογος!!!Εβγαλε και ξαναβαλε -τυχαια- την σωστη πριζα απο τα καλωδια,τιποτα αλλο!!!!Ακομα προσπαθω να καταλαβω τι αλλλαξε και διορθωθηκαν τα παντα!

Α παρειπιτοντως, χθες τους επεισα και μου γυρισαν το snr στα 6 db. μετα απο γκρινιες οτι αν αρχισω αποσυνδεσεις θα το ξανανεβασουν κλπ.
Επι 15 ωρες εμενε σταθερο στα down snr :6 db / up snr : 7 db και τις τελευταιες 5 ωρες ειναι στα down snr :6.8 db / up snr : 8.3 db, χωρις καμια αποσυνδεση και εχει ανεβει κατα πολυ το attainable line rate.
To μονο που με προβληματιζει τωρα ειναι οτι κλειδωνω χαμηλα σχετικα με το attenuation ( 23.5 dB).Ειμαι στα 9794/1021 kbps ενα παλια τους πρωτους μηνες ενεργοποιησης μου κλειδωνα γυρω στα 15 Μbits.Υποτιθεται οτι μου ειχαν δωσει σαν εξηγηση για αυτη την μειωση, οτι εριξαν τον συγχρονισμο για να εχω καλυτερη σταθεροτητα.Αντε να δουμε.Τωρα που ανοιξε και καταστημα της forthnet διπλα μου θα τους γινω μονιμη :rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.