PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL vs OTE vs Otenet- ποιος φταίει



mesa.sto.k
20-11-07, 13:16
αίτηση για douple play 18/10.
μετά από τηλεφωική επικοινωνία πριν από μια εβδομάδα μου είπαν ότι έχει προγραμμάτιστεί φορητότητα για τις 21/11 (αύριο).
Κυριακή επικοινωννώ ξανά μαζί τους και μου λένε το ίδιο.
χαίρομαι και εγώ είμαι στην τελική ευθεία. Πάιρνω σήμερα το πρωί και μου λένε ότι το αίτημα απορίφθηκε από τον ΟΤΕ για κάποιο λόγο που δεν μου λένε. Μου λένε θα ξαναστείλουν το αίτημα.
-Παίρνω τον ΟΤΕ και μου λένε να μιλήσω με ΟΤΕΝΕΤ γιατί εκεί έχω ιντερνετ τώρα.
Μιλάω με Οτενετ (είχα κάνει αίτηση διακοπής με fax ) και μου λένε ότι δεν έχουν λάβει το fax διακοπής το οποίο το έχω στείλει 2 φορές και σε επικοινωνία που είχα μετά ήταν όλα καλά. Τώρα ξαφνικά δεν έχουν λάβει κάτι.
Τι να πω???
Μας δουλεύουν όλοι τους..είναι απαράδεκτοι και οι 3.
Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει η δουλειά μου?

dimstog
20-11-07, 13:33
αίτηση για douple play 18/10.
μετά από τηλεφωική επικοινωνία πριν από μια εβδομάδα μου είπαν ότι έχει προγραμμάτιστεί φορητότητα για τις 21/11 (αύριο).
Κυριακή επικοινωννώ ξανά μαζί τους και μου λένε το ίδιο.
χαίρομαι και εγώ είμαι στην τελική ευθεία. Πάιρνω σήμερα το πρωί και μου λένε ότι το αίτημα απορίφθηκε από τον ΟΤΕ για κάποιο λόγο που δεν μου λένε. Μου λένε θα ξαναστείλουν το αίτημα.
-Παίρνω τον ΟΤΕ και μου λένε να μιλήσω με ΟΤΕΝΕΤ γιατί εκεί έχω ιντερνετ τώρα.
Μιλάω με Οτενετ (είχα κάνει αίτηση διακοπής με fax ) και μου λένε ότι δεν έχουν λάβει το fax διακοπής το οποίο το έχω στείλει 2 φορές και σε επικοινωνία που είχα μετά ήταν όλα καλά. Τώρα ξαφνικά δεν έχουν λάβει κάτι.
Τι να πω???
Μας δουλεύουν όλοι τους..είναι απαράδεκτοι και οι 3.
Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει η δουλειά μου?

Δλδ αν η ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει διακόψει την θύρα σου (γιατί φαντάζομαι είσαι με πακέτο) ο ΟΤΕ ή η HOL τι φταίει ακριβώς;

sogrwig
20-11-07, 13:48
Βεβαιώσου οτι το νούμερο FAX που έστηλες την αίτηση διακοπής είναι σωστο! Εγώ την
πάτησα έτσι γιατί η αίτηση διακοπής είχε ΛΑΘΟΣ νούμερο πάνω και απλώς την πετάξαν
και τις 10 φορές που την έστηλα. Ψάξε το site πάνω-κάτω να βρεις το σωστό νούμερο.
θα στο δώσουν και στο support λογικά για να κάνεις double-check.

mesa.sto.k
20-11-07, 13:53
Τα fax ειναι σωστά σίγουρα έχω και αποδεικτικό ότι εφτασαν.
Τι φταίει η HOL????Υποτίθεται ότι τη διακοπή θα την έκαναν αυτοί !
Και φίλε μου γιατί δε μου λένε το λόγο απόρριψης??
Μου είχαν πει μετά από 20-25 λεπτά αναμονής(2 φορές) ότι 21/11 θα γίνει η φορητότητα.Τελικά απορίφθηκε η αίτηση χωρίς να μου λένε το λόγο και λέει θα την ξανακάνουν.
Αν απορρίφθηκε μία φορά γιατί να μην ξαναγίνει??

dimstog
20-11-07, 15:09
Τα fax ειναι σωστά σίγουρα έχω και αποδεικτικό ότι εφτασαν.
Τι φταίει η HOL????Υποτίθεται ότι τη διακοπή θα την έκαναν αυτοί !
Και φίλε μου γιατί δε μου λένε το λόγο απόρριψης??
Μου είχαν πει μετά από 20-25 λεπτά αναμονής(2 φορές) ότι 21/11 θα γίνει η φορητότητα.Τελικά απορίφθηκε η αίτηση χωρίς να μου λένε το λόγο και λέει θα την ξανακάνουν.
Αν απορρίφθηκε μία φορά γιατί να μην ξαναγίνει??

Για να διακόψει η HOL την θύρα σου (γιατί περί της θύρας ADSL γίνεται η φασαρία) πρέπει να το πει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ ελέγχει αν μπορεί να κόψει την θύρα, ή οποία επειδή είσαι στην Otenet και ενδεχομένως με πακέτο που δεν έχει λήξει, πρέπει να πάρει την άδεια από την Otenet. Η Otenet με τη σειρα της, δεν κόβει την θύρα εάν α) δεν έχει λήξει το συμβόλαιο σου με αυτήν, β) δεν έχει άδεια από εσένα να το κάνει. Φαντάζομαι βλέπεις την τρύπα σε αυτόν τον καταπληκτικό σχεδιασμό. Έχε επίσης υπ' όψη σου, ότι α) η HOL δεν μπορεί να ζητήσει απευθείας από την Otenet την θύρα και β) ο ΟΤΕ δεν λέει στην HOL ότι την θύρα σου την μπλοκάρει η Otenet.

Τον λόγο της απόρριψης δεν σου τον λένε διότι δεν τον γνωρίζουν διότι το σύστημα του ΟΤΕ δεν τους λέει γιατί την απορρίπτει - αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία, από εμπειρία δύο φίλων μου και από ό,τι έχω συμπεράνει από αυτό το φόρουμ.

Για να είμαι ακριβής, ακόμα και στον ΟΤΕ να πάρεις, πάλι δεν θα ξέρουν, καθώς υπάρχουν -όπως πρόσφατα έμαθα- δύο πληροφοριακά συστήματα που δίνουν πληροφορίες για τέτοιου είδους πράγματα. Το ένα από αυτά δεν δουλεύει -είναι 'κολλημένο', άγνωστο για πόσο- και πολλοί υπάλληλοι στο 134 κοιτάζουν το κολλημένο μόνο. Αυτό το τελευταίο δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, το είπε ο 8ος στη σειρά υπάλληλος του 134 σε ένα φίλο μου που προσπαθεί εδώ και 4 εβδομάδες να 'κόψει' ένα πακετο connex (ο οποίος 8ος υπάλληλος προώθησε σωστά το αίτημα και η θύρα κοπηκε την επόμενη μέρα).

Άρα η δουλειά σου θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα, δλδ κάποιος από την HOL να μιλήσει με κάποιον από τον ΟΤΕ - και ενδεχομένως αυτοί (και οι δύο) να μιλήσουν με την Otenet. Θα πρέπει επίσης και οι δύο ή τρεις αυτοί συνδιαλεγόμενοι να γνωρίζουν για ποιο πράγμα μιλάνε, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα - συνήθως γνωρίζει ο ένας μόνο.

Αν θες να ξεμπλέξεις γρήγορα, κόψε πρώτα το πακέτο που έχεις στην Otenet, το οποίο αφορά Otenet & OTE, ώστε να μείνει μόνο τηλέφωνο.

Από την στιγμή που θα γίνει αυτό η HOL θα σε συνδέσει σε dt εφόσον έχει ελεύθερες θύρες και εφόσον ο ΟΤΕ της δώσει το κύκλωμα σε μικρό χρόνο.

jaggelo
20-11-07, 15:47
Άρα η δουλειά σου θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα, δλδ κάποιος από την HOL να μιλήσει με κάποιον από τον ΟΤΕ - και ενδεχομένως αυτοί (και οι δύο) να μιλήσουν με την Otenet. Θα πρέπει επίσης και οι δύο ή τρεις αυτοί συνδιαλεγόμενοι να γνωρίζουν για ποιο πράγμα μιλάνε, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα - συνήθως γνωρίζει ο ένας μόνο.


Εδώ δεν γίνονται τα αυτονόητα. Τα παραπάνω σενάριο μου φαίνεται...:ufoabduct :p

mesa.sto.k
20-11-07, 17:30
Για να διακόψει η HOL την θύρα σου (γιατί περί της θύρας ADSL γίνεται η φασαρία) πρέπει να το πει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ ελέγχει αν μπορεί να κόψει την θύρα, ή οποία επειδή είσαι στην Otenet και ενδεχομένως με πακέτο που δεν έχει λήξει, πρέπει να πάρει την άδεια από την Otenet. Η Otenet με τη σειρα της, δεν κόβει την θύρα εάν α) δεν έχει λήξει το συμβόλαιο σου με αυτήν, β) δεν έχει άδεια από εσένα να το κάνει. Φαντάζομαι βλέπεις την τρύπα σε αυτόν τον καταπληκτικό σχεδιασμό. Έχε επίσης υπ' όψη σου, ότι α) η HOL δεν μπορεί να ζητήσει απευθείας από την Otenet την θύρα και β) ο ΟΤΕ δεν λέει στην HOL ότι την θύρα σου την μπλοκάρει η Otenet.

Τον λόγο της απόρριψης δεν σου τον λένε διότι δεν τον γνωρίζουν διότι το σύστημα του ΟΤΕ δεν τους λέει γιατί την απορρίπτει - αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία, από εμπειρία δύο φίλων μου και από ό,τι έχω συμπεράνει από αυτό το φόρουμ.

Για να είμαι ακριβής, ακόμα και στον ΟΤΕ να πάρεις, πάλι δεν θα ξέρουν, καθώς υπάρχουν -όπως πρόσφατα έμαθα- δύο πληροφοριακά συστήματα που δίνουν πληροφορίες για τέτοιου είδους πράγματα. Το ένα από αυτά δεν δουλεύει -είναι 'κολλημένο', άγνωστο για πόσο- και πολλοί υπάλληλοι στο 134 κοιτάζουν το κολλημένο μόνο. Αυτό το τελευταίο δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, το είπε ο 8ος στη σειρά υπάλληλος του 134 σε ένα φίλο μου που προσπαθεί εδώ και 4 εβδομάδες να 'κόψει' ένα πακετο connex (ο οποίος 8ος υπάλληλος προώθησε σωστά το αίτημα και η θύρα κοπηκε την επόμενη μέρα).

Άρα η δουλειά σου θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα, δλδ κάποιος από την HOL να μιλήσει με κάποιον από τον ΟΤΕ - και ενδεχομένως αυτοί (και οι δύο) να μιλήσουν με την Otenet. Θα πρέπει επίσης και οι δύο ή τρεις αυτοί συνδιαλεγόμενοι να γνωρίζουν για ποιο πράγμα μιλάνε, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα - συνήθως γνωρίζει ο ένας μόνο.

Αν θες να ξεμπλέξεις γρήγορα, κόψε πρώτα το πακέτο που έχεις στην Otenet, το οποίο αφορά Otenet & OTE, ώστε να μείνει μόνο τηλέφωνο.

Από την στιγμή που θα γίνει αυτό η HOL θα σε συνδέσει σε dt εφόσον έχει ελεύθερες θύρες και εφόσον ο ΟΤΕ της δώσει το κύκλωμα σε μικρό χρόνο.


Από την ΟΤΕΝΕΤ δυσκολεύομαι να διακόψω με τα κωλοfax ...
απο τη HOL δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και αν πιάσω δε μου λένε τίποτα..
απο τον ΟΤΕ απλά δεν είναι υπεύθυνοι λένε...
Το πιο σπαστικό είναι ότι πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία σκέψης ,να χαλάω χρόνο κτλ άδικα
γιατί δεν μπορούν να συντονιστούν 3 εταιρείες. Νομίζω τα πράγματα είναι χειρότερα του δημοσίου(εφορία,ΙΚΑ)...Αυτά

georgis4
20-11-07, 18:15
Από την ΟΤΕΝΕΤ δυσκολεύομαι να διακόψω με τα κωλοfax ...
απο τη HOL δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και αν πιάσω δε μου λένε τίποτα..
απο τον ΟΤΕ απλά δεν είναι υπεύθυνοι λένε...
Το πιο σπαστικό είναι ότι πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία σκέψης ,να χαλάω χρόνο κτλ άδικα
γιατί δεν μπορούν να συντονιστούν 3 εταιρείες. Νομίζω τα πράγματα είναι χειρότερα του δημοσίου(εφορία,ΙΚΑ)...Αυτά

Την δουλεια στην κανει η οτενετ μονος σου το ειπες..η καποιος υπαλληλος χαντακοσε το φαξ που εστειλες η πηγε σε λαθος νουμερο.λεγοντας λαθος νουμερο δεν ενοουμε εκτος οτενετ απλα σε φαξ τμηματος εκτος του τμηματος πωλησεων που υποθετω πρεπει να στειλεις το φαξ για διακοπη..το καθηκον της HOL ηταν να στειλει το αιτημα στον οτε που οπως λες το εκανε και απο τη στιγμη που σε δεσμευει η οτενετ αφου δεν εχει γινει διακοπη ο οτε δεν μπορει να κανει κατι..
Γιαυτο παρε στην οτενετ και ΚΡΑΞΕ!!!!

mesa.sto.k
20-11-07, 18:22
βασικα η hol μου ειπε οτι τη διακοπτον μονοι τους την otenet απλα εγω εστειλα αιτημα για σιγουρια αλλα...
Απο Hol ειστε ευχαριστημενοι απο ποιοτητα υπηρεσιων?

georgis4
20-11-07, 18:33
βασικα η hol μου ειπε οτι τη διακοπτον μονοι τους την otenet απλα εγω εστειλα αιτημα για σιγουρια αλλα...
Απο Hol ειστε ευχαριστημενοι απο ποιοτητα υπηρεσιων?

η hol προσεξε μπορει να αιτηθει οχι διακοπη αλλα να της επιτραπει απο τον οτε να σου δωσει adsl.αν δεν ειχες ιντερνετ πριν η ειχες κανει διακοπη απο πριν (πριν καν μιλησεις με hol) δεν θα υπηρχει κανενα προβλημα προσεξε τωρα...αν ειχες hol η οποιαδηποτε αλλη συνδεση εκτος οτε,με ενα τηλεφωνο στο 134 διακοπτουν τα παντα!!!αλλα φυσικα για να βαλεις connex.ο οτε φυσικα σιγα να μην ασχοληθει με την διακοπη που θελεις απο οτενετ αφου ειναι ενα και το αυτο!
δεν θα ασχολιθεις πλεον παρα μονο με την οτενετ.ακομη και στον ελευθερο χρονο σου,στο μπανιο στο χομπυ στις διακοπες ΠΕΡΝΕ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ http://www.myemailemoticons.com/drop_down/communicate/communicate_12.gifhttp://www.myemailemoticons.com/drop_down/communicate/communicate_12.gifμεχρι να σε διακοψουν!!!!!
Για την hol που λες εγω δεν ειχα και ιδιαιτερα προβληματα αλλα ειμαι μονο ιντερνετ ετσι οχι τηλεφωνια....εκει δεν ξερω.

dimstog
20-11-07, 18:46
Εδώ δεν γίνονται τα αυτονόητα. Τα παραπάνω σενάριο μου φαίνεται...

Πίστεψε με μόνο επιστημονική φαντασία δεν είναι, το έπαθε φίλος που ήθελε απλά να διακόψει ένα πακέτο (Connex) και να βάλει άλλο (ΔΙΟΔΟΣ) - πακέτα της ίδιας εταιρίας για όνομα του θεού. Φαντάσου τι θα περνούσε αν ήθελε double play !


Από την ΟΤΕΝΕΤ δυσκολεύομαι να διακόψω με τα κωλοfax ...
απο τη HOL δεν μπορώ να πιάσω γραμμή και αν πιάσω δε μου λένε τίποτα..
απο τον ΟΤΕ απλά δεν είναι υπεύθυνοι λένε...
Το πιο σπαστικό είναι ότι πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία σκέψης ,να χαλάω χρόνο κτλ άδικα
γιατί δεν μπορούν να συντονιστούν 3 εταιρείες. Νομίζω τα πράγματα είναι χειρότερα του δημοσίου(εφορία,ΙΚΑ)...Αυτά

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, ο φίλος που αναφέρω αναγκάστηκε να μιλήσει (ήρεμα, χωρίς φωνές, με άπειρη υπομονή και όλες τις τεχνικές γνώσεις για την διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθει) με τους υπεύθυνους τμημάτων ΟΤΕ και Otenet ώστε να γίνει η δουλειά του. Του πήρε δε 2 εβδομάδες από τη στιγμή που εμείς καταλάβαμε ποιο είναι το πρόβλημα μέχρι να το εξηγήσει σε αυτούς.

Μόνος σου το είπες, Δημόσιο - τα καινούρια πράματα τους τρομάζουν.


βασικα η hol μου ειπε οτι τη διακοπτον μονοι τους την otenet απλα εγω εστειλα αιτημα για σιγουρια αλλα...
Απο Hol ειστε ευχαριστημενοι απο ποιοτητα υπηρεσιων?

Ναι, στη HOL αυτό λένε γιατί αν λέγαν την αλήθεια ώς έχει (δες τι έγινε με σένα) απλά κανένας δεν θα άλλαζε provider. Επίσης δεν φταίει ακριβώς η HOL σε αυτή την περίπτωση, γιατί όταν λένε διακόπτουμε την Otenet εννοούν 'λέμε στον ΟΤΕ να μας δώσει την θύρα, και μόλις μας την δώσει διακόπτεται το internet από την Otenet' - αν για οποιοδήποτε λόγο η θύρα δεν έχει 'πράσινο φως' για διακοπή, τότε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα - ούτε ο ΟΤΕ τους λέει γιατί και πώς (τουλάχιστον όχι αυτόματα) αλλά ούτε επεμβαίνει για την HOL προκειμένου να την ελευθερώσει η Οtenet. Ελπίζω να έχεις καταλάβει, ότι αν έχεις βάλει πακέτο (ενεργοποίηση θύρας + internet) της Otenet, η θύρα στον ΟΤΕ φαίνεται ότι είναι στην κατοχή της Otenet και όχι στην δικιά σου. Ενώ η αίτηση της HOL έχει την εξουσιοδότηση να πάρει την δικιά σου θύρα, αλλά όχι της Otenet. Το ότι η HOL θα έπρεπε να έχει διαδικασίες για την συγκεκριμένη περίπτωση... είναι θέμα φιλοσοφίας πλέον.

Από internet και τηλεφωνία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Fritz λίγο μου κάνει νερά αλλά για λογική χρήση είναι μια χαρά. Βασικά, αν δουλεύει φουλ downloading-τηλέφωνο-wifi μαζί μερικές φορές μου 'κολλάει'. Αυτό βέβαια είναι λίγο ακραία περίπτωση και υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.