PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με update WinXP Pro



odd
08-03-05, 16:15
Γεια σε όλους,

από τότε που έβαλα dsl δεν μπορώ να κάνω update τα xp, μένει στην αρχή που ψάχνει να δει τι ενημερώσεις έχω ήδη στο pc και η διαδικασία δεν τελειώνει ποτέ

To firewall (za) δεν έχει τίποτα block, μόνο ask και allow.

Καμιά ιδέα;

υγ. επίσης όταν πάω να κλείσω τον ie (μετά από τη παραπάνω διαδικασία) crushάρει ο ie!

troll
08-03-05, 16:45
Αν έχεις τα απλά xp όχι sp κάτι δεν πρόκειτε να ξανακάνεις upgrade

Από εδώ και εμπρός μόνο με SP1 και πάνω θα γίνεται

odd
08-03-05, 16:47
sp2 + framework 1.1 installed

no_logo
08-03-05, 17:09
μήπως εχεις κάποιο ip blocker (πχ protowall) που σου μπλοκάρει τη microsoft; μια σκέψη είναι :x
τώρα που εβαλες dsl ελπίζω να σε βλέπουμε πιο συχνά στο φόρουμ :oops:

troll
08-03-05, 17:36
Βγάλε όλα τα firewall και δες

odd
08-03-05, 18:00
από firewall χρησιμοποιώ μόνο το zone alarm και όχι της microsoft. Μέχρι τώρα δεν δημιουργούσε πρόβλημα.. Τι μ*#$^ία και αυτή να γίνεται Update μόνο από ie..


τώρα που εβαλες dsl ελπίζω να σε βλέπουμε πιο συχνά στο φόρουμ

Σίγουρα!

troll
08-03-05, 18:38
Καλά ρε φίλε πάς να κάνεις update με το zonealarm εγκατεστημένο:p

Δεν γίνεται αυτό γιατι το zone κλείνει όλα τα ports της adsl

Βγάλε το έτσι και αλλιώς μόνο μπελάδες είναι:thumbdown

Οσο για την δεύτερη παρατηρησή σου φυσικά και μόνο από ie γίνεται μόνο αυτός τρέχει τα scripts που χρειάζονται :rtfm:

Πότε θα το πάρετε χαμπάρι:worthy: "its Bill Gates' world":rtfm:

odd
08-03-05, 18:55
Δεν γίνεται αυτό γιατι το zone κλείνει όλα τα ports της adsl

Το zone alarm κλείνει όποια ports θέλεις να κλείνει και όχι όλα, αν δεν κάνω λάθος.

Κι όπως λέει και το γνωστό ρητό "μερικές φορές είναι καλύτερο να μασάς, παρά να μιλάς".

Φιλικά πάντα!

troll
08-03-05, 19:34
Δε μου λες εσύ ξέρεις ποια ports χρειάζονται για το update ; μάλλον όχι λοιπόν;:x

το zone κάνει και κάτι άλλο αποκρύπτει την ip σου μεσo proxy πράγμα δεν αρέσει s
στο Bill


"μερικές φορές είναι καλύτερο να μασάς, παρά να μιλάς". :lol:

Όπως θες αλλά μην κλαις μετά γιατί δεν μπορείς να κάνεις update :sorry:

Πάντα μα πάντα φιλικά ειδικά με άτομα που δεν σέβονται αυτόν που ασχολειτάι μαζί τους :respekt:

odd
08-03-05, 22:38
αν και δεν θέλω να συνεχιστεί η προσωπική αντιπαράθεση οφείλω μια απάντηση.

Στο τεχνικό μέρος: επαναλαβάνω πως στο zone alarm, έχω τα πάντα στο ask και όχι στο block. Αν χρειαστεί να ανοίξει κάποιο port θα με ρωτήσει το za. Εξάλλου δοκίμασα το update και χωρίς το za και πάλι δεν έγινε τίποτα. Για να το κάνω αυτό προφανώς δεν χρειάζεται να ξέρω ποια ports χρησιμοποιεί τοι upadate του bill, γκε γκε; Και ΞΑΝΑΛΕΩ πως παλιότερα έκανα κανονικά update με το za ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ.

Στο ειρωνικό μέρος: συνήθως απαντώ χειρότερα σε ανθρώπους που για να σε "βοηθήσουν", ξεκινούν με ύφος 1000 καρδιναλίων και ατάκες του στυλ: "Καλά ρε φίλε πάς να κάνεις update με το zonealarm εγκατεστημένο :p".

Υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος να βοηθήσει;

troll
08-03-05, 23:07
Λάθος κατάλαβες δεν είναι υπάρχει καμία ειρωνεία σε ότι είπα απλά να βοηθήσω ήθελα αν εσύ έχεις πρόβλημα να λαμβάνεις το τρόπο του άλλου σαν προσβλητικό αυτό είναι δικό σου θέμα. Οσο για για το τεχνικό μέρος σου το ξαναλεώ για να κάνεις update πρέπει να έχεις ie και κανένα firewall εγκατεστημένο όχι απλά απενεργοποιημένο. Όσο για το παλιότερα στο ξαναλέω για τελευταία φορά τα πράγματα αλλάξανε το update. Αυτή είναι η γνώμη μου μπορεί να κάνω λάθος μπορεί εσύ να μην καταλβαίνεις τι εννοώ

Καλη τύχη στο πρόβλημα σου !!!

TheCondor
09-03-05, 05:27
Odd οταν εννοεις οτι το update δεν τελειωνει ποτε ( οταν κανει check ) ποσο εννοεις? Το εχεις αφησει ας πουμε κανενα 5 λεπτο και ειδες οτι δεν αποκρινεται??

Συνηθως τρωει ενα γερο κολλημα στην αρχη και ο,τι και να κανεις δεν ξεκολλαει ( νομιζω οτι τα ξερεις ηδη αυτα ) ενω μετα δουλευει μια χαρα. Αυτο γινεται οταν ελεγχει να δει τι εκδοσεις ενημερωμενες χρειαζεται ο υπολογιστης σου.

Αφησε το για λιγη ωρα χωρις να το σκαλιζεις ( ουτε να μεγιστοποιεις-ελαχιστοποιεις το παραθυρο του internet explorer ) και δες αν δουλευει και πες μας

WAntilles
09-03-05, 17:01
odd εάν δεν δουλέψει τίποτ' άλλο, υπάρχει και το χειροκίνητο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8301

odd
09-03-05, 19:45
Μπράβο βρε Κόνδορα!!

Παιδιά απίστευτο αλλά δουλεύει ανά 5λεπτα!!

Μάλιστα είχα 15 critical updates και κάθε φορά που τελειώνει η λήψη του ενός περιμένω 5 λεπτά για να αρχίσει η λήψη του επόμενου!!

Τί να πω...

Wan πως μπορώ να ξέρω ποια updates μου λείπουν για να χρησιμοποιώ τον οδηγό σου; Γιατί με το windows update είναι πολύ ταλαιπωρία...

GoofyX
09-03-05, 20:34
Καλησπέρα,

Το Windows Update χρησιμοποιεί ένα ActiveX control για τη διαδικασία του update. Μήπως το ZoneAlarm μπλοκάρει την εκτέλεση ActiveX controls; Επίσης, κοίτα από το My Computer -> Properties, αν είναι ενεργοποιήμενο στην καρτέλα Automatic Updates το Update (τουλάχιστον να μην είναι κλειστό).

Re-Ti-Re
09-03-05, 21:40
Να ρίξω και εγώ μια ιδέα μήπως χρειάζεται update το zonealarm πρώτα ;
Μήπως το ZoneAlarm μπλοκάρει την εκτέλεση ActiveX controls;Αν συμβαίνει αυτό, όταν είσαι την σελίδα του update της Microsoft, εμφανίζει μήνυμα και λέει ότι πρέπει να επιτρέψετε την λειτουργία του ActiveX.

WAntilles
09-03-05, 21:48
Wan πως μπορώ να ξέρω ποια updates μου λείπουν για να χρησιμοποιώ τον οδηγό σου; Γιατί με το windows update είναι πολύ ταλαιπωρία...

Αφού έχεις DSL πλέον, κατέβασέ τα όλα μια φορά για τα κρατήσεις κάπου ασφαλώς.

Πού ξέρεις πότε θα ξαναχρειαστούν.

TheCondor
09-03-05, 22:21
Μπράβο βρε Κόνδορα!!

Παιδιά απίστευτο αλλά δουλεύει ανά 5λεπτα!!

Μάλιστα είχα 15 critical updates και κάθε φορά που τελειώνει η λήψη του ενός περιμένω 5 λεπτά για να αρχίσει η λήψη του επόμενου!!

Τί να πω...

Wan πως μπορώ να ξέρω ποια updates μου λείπουν για να χρησιμοποιώ τον οδηγό σου; Γιατί με το windows update είναι πολύ ταλαιπωρία...

Glad I helped :thumbsup1

Παντως επρεπε να το ειχες προσεξει μεχρι τωρα οτι ο internet explorer τρωει φρικη οταν ελεγχει για αναβαθμισεις.

Τωρα οσο για αυτο που λες οτι περιμενεις 5 λεπτα μεχρι να αρχισει να λαμβανει το επομενο ειναι λιγο παραξενο. Μαλλον κατι παιζει με τη συνδεση σου και κανει καποιο time out και αργει τοσο πολυ ( μου συνεβενε και εμενα αρκετες φορες οταν ειχα προβληματα με την συνδεση )

odd
09-03-05, 22:47
Glad I helped :thumbsup1

Παντως επρεπε να το ειχες προσεξει μεχρι τωρα οτι ο internet explorer τρωει φρικη οταν ελεγχει για αναβαθμισεις.

Τωρα οσο για αυτο που λες οτι περιμενεις 5 λεπτα μεχρι να αρχισει να λαμβανει το επομενο ειναι λιγο παραξενο. Μαλλον κατι παιζει με τη συνδεση σου και κανει καποιο time out και αργει τοσο πολυ ( μου συνεβενε και εμενα αρκετες φορες οταν ειχα προβληματα με την συνδεση )

με τη σύνδεση δεν έχω κανένα πρόβλημα όμως!

dowloads 39-43kb/sec και Pings πολύ καλά (cs σε ελληνικούς server 15-50).

Το μόνο πρόβλημα είναι με το win update

Philip_
23-03-05, 14:45
Γεια σας και απο εμενα. 1ο ποστ.

Πρώτα ελεξε αν εχεις enabled το BITS και το Automatic Updates στα sevrices, και τα 2 είναι απαραίτητα για να δουλεψει.
Aν εξακολουθει να βγάζει προβλημα στο site του Windows Update, κάνε τα εξης:

Πήγαινε στο Programms>Accessories>Command Prompt και γράφεις τα παρακάτω στην γραμμή του command πατώντας enter μετα απο κάθε σειρά:
copy con wufix.bat
net.exe stop wuauserv
cd /d %windir%
rd /s softwaredistribution
REGSVR32 C:\WINDOWS\system32\wuapi.dll
REGSVR32 C:\WINDOWS\system32\wuaueng.dll
REGSVR32 C:\WINDOWS\system32\wucltui.dll
REGSVR32 C:\WINDOWS\system32\wups.dll
REGSVR32 C:\WINDOWS\system32\msxml3.dll
net.exe start wuauserv
πατάς F6 και ctrl Break
Θα βγάλει 1 file(s) copied. Μετά τρέχεις το file που εφτιαξες απλά δίνοντας το ονομα του (wufix) και enter πατώντας yes στις ερωτήσεις. Restart το pc και you are ready to go!!!

WAntilles
23-03-05, 15:59
Καλώς όρισες στο φόρουμ.



ΥΓ: Αυτό το BITS πάντως μόνο intelligent δεν είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.