PDA

Επιστροφή στο Forum : Messenger δεν συνδέεται / Microsoft.com δεν μπαίνει



lexios
21-11-07, 00:48
Εδώ και λίγες ημέρες γνωστός μου εγκατέστησε το F360 και όλα έπαιζαν ΟΚ. Απο χθές δεν μπορεί να κάνει login στο Live Messenger (απο 3 διαφορετικά PC) και δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο www.microsoft.com (http://www.microsoft.com) (και άλλα...).

Τα βασικά τα τσεκάραμε. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

ariadgr
21-11-07, 01:42
Το ρύθμισε σε PPPoE;

Νικαετός
21-11-07, 02:11
Yπάρχει λύση έχει δημοσιευτεί πολλές φορές στο φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση θα το βρεις.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. (Πρώτο βήμα το MTU σε 1492).

deniSun
21-11-07, 13:14
Yπάρχει λύση έχει δημοσιευτεί πολλές φορές στο φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση θα το βρεις.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. (Πρώτο βήμα το MTU σε 1492).

Πολλές φορές δεν αρκεί να ρυθμίσεις μόνο το router με mtu 1492 αλλά πρέπει να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις της κάρτας.
Από default είναι σεταρισμένες με mtu 1500 με αποτέλεσμα να δημιουργείται fragmentation.

kostask
21-11-07, 14:41
Πολλές φορές δεν αρκεί να ρυθμίσεις μόνο το router με mtu 1492 αλλά πρέπει να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις της κάρτας.
Από default είναι σεταρισμένες με mtu 1500 με αποτέλεσμα να δημιουργείται fragmentation.

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο tweak για PPPoA? ή να δοκιμάσω το ίδιο?

deniSun
21-11-07, 14:45
To ίδιο κάνει και για PPPoA και για PPPoE.
Στο TCPOptimizer που μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις PPPoE/A.
Γενικά αν είσαι με PPPoA δεν χρειάζεται να αλλάξεις το MTU.
Εκτός αν θέλεις να πειράξεις το RWIN.

kostask
21-11-07, 14:52
Μήπως να αλλάξω απλά από PPPoA σε PPPoE? ... ή λέω βλακείες?:p

deniSun
21-11-07, 15:02
Συνήθως στα ιδιόκτητα βάζεις PPPoE.
Αν είσαι με ΑΡΥΣ PPPoA.

oekab1992
21-11-07, 16:59
εγώ με το ίδιο πρόβλημα αλλά με wag200 έκανα firmware upgrade και έφτιαξε.

lexios
21-11-07, 19:22
Ρε παιδιά! Ήμαρτον ρε παιδιά!

Είμαι σαφής. Λέω, τις πρώτες μέρες έπαιζε κανονικά και σωστά. Δεν άλλαξα κάτι και ξαφνικά εμφανιστηκε το πρόβλημα.
Τι σχέση μπορεί να έχει το MTU size ;

Επίσης δουλεύει σε PPPoA κανονικά απο την πρώτη στιγμή έως ότου παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

Δοκίμασα και σε PPPoE και δεν άλλαξε κάτι. Μιλάμε πάντα για 3 PC. Στο κάτω-κάτω της γραφής, δεν απασχολεί τον μέσο χρήστη το MTU size. Σιγά μη τον στείλω για CCNA επειδή η Forthnet δεν μπορεί να το ρυθμίσει σωστά.

Σορυ για το έντονο ύφος, αλλά είναι απαράδεκτο να έχεις πρόβλημα απο την τρίτη μέρα σύνδεσης ...

deniSun
21-11-07, 19:45
α) το ποιο φυσικό είναι να έχεις προβλήματα τις πρώτες μέρες και μετά να διορθωθεί
β) μπορεί να μην άλλαξες τίποτε εσύ από την πλευρά σου αλλά να άλλαξαν αυτοί από την πλευρά τους (ο provider σου)
γ) το πρόβλημα που έχεις το συγκεκριμένο αλλά και άλλοι που γράφουν εδώ μπορεί να είναι οτιδήποτε. Σπάνια γράφει κάποιος το πρόβλημά του και υπάρχει με την μια συγκεκριμένη λύση. Πως είναι δυνατόν να ξέρουμε τι ακριβώς έχεις στον ΗΥ σου και τι μπορεί να φταίει. Μπορούν να φταίνε τα πάντα. Έτσι απλά. Γι' αυτό μην παρεξηγείς τις λύσεις που σου δίνονται. Είναι σαν να ζητάς ιατρική γνωμάτευση μέσω τηλεφώνου και να προσπαθεί ο γιατρός να μαντέψει τι έχεις.

ctouris
21-11-07, 21:41
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.