PDA

Επιστροφή στο Forum : Half Bridged και Netmeeting



vagdouk
09-03-05, 11:35
Καλημέρα σας,

έχω συνδεδεμένο το Jetspeed 520i HalfBridged μέσω Ethernet με PPoA wan confiqured.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ενω σε msn,netmeeting κ.τ.λ παίρνω εικόνα και ήχο από τους άλλους δεν μπορώ να στείλω εγώ...
Δοκίμασα να ενεργοποιήσω το UPnP στο jetspeed αλλά πάλι τα ίδια,βέβαια δεν ξέρω αν πρέπει να ενεργοποιήσω και κάτι στο pc και από που (WinXP SP1,όχι SP2 γιατί 2 φορές που δοκίμασα να το βάλω,έχασα το pc,δεν ξαναμπούταρε).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει pls γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα,δοκίμαζα χθες όλο το απόγευμα με ένα φίλο μου από Αγγλία να μιλήσουμε αλλά τίποτα.

Ευχαριστώ

CRC
09-03-05, 12:17
Αν έχεις half bridged τότε δεν θα πρέπει να έχεις και κανένα πρόβλημα με τον ήχο και την εικόνα που να οφείλεται σε σένα. Σε half brdiged (ZIPB) δεν έχεις NAT άρα δεν έχεις και πρόβλημα με τις πόρτες. Αν επιπλέον έχεις φροντίσει ώστε να επιτρέψεις την επικοινωνία και μέσα απο το soft firewall που ενδεχομένως διαθέτεις τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα σε σένα. Μπορεί το πρόβλημα να βρίσκεται στην άλλη πλευρα.

vagdouk
09-03-05, 13:15
Αυτό φαντάζομαι και εγώ. Στο soft firewall δεν πείραξα κάτι με την αλλαγή από isdn σε adsl οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Στο netmeeting και msn έχω permit all στον norton internet security 2004.
Το δοκίμασα με με άσχετους σε netmeeting και μόλις απαντάγαν τους ρώταγα αν παίρνουν εικόνα αλλά τίποτα.
Thanks πάντως.

vagdouk
10-03-05, 23:57
Hello και πάλι.
Έχει κανείς καμιά ιδέα,γιατί έκανα και άλλα τεστ (με άσχετους σε netmeeting) και έχω το ίδιο πρόβλημα γαμώτο....μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Ευχαριστώ.

CRC
11-03-05, 11:02
Επιμένω πως εφόσον έχεις set-άρει σωστά το ZIPB στο 520 και δεν έχεις άλλο firewall στο PC σου τότε δεν έχεις κάνενα απολύτος πρόβλημα. Στο λέω γιατί το έχω κάνει και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι σχετικό με το Modem που να σου δημιουργεί πρόβλημα.

vagdouk
11-03-05, 11:15
Και εμένα δεν μου φαίνεται να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για το πρόβλημα.Στο pc δεν έχω πειράξει κάτι μετά την αλλαγή σε dsl από isdn ,οπότε δεν παίζει κάποιο θέμα με το firewall.Έχω δοκιμάσει και με disabled το firewall και πηγαίνοντας και βάζοντας ειδικό rule να αφήνει την εισερχόμενη και εξερχόμενη κίνηση tcp και udp για τα ports του netmeeting και msn,εκτός του permit all στα 2 αυτά προγράμματα.

Τώρα σκέφτομαι κάποια στιγμή (από Δευτέρα με το καλό που θα γυρίσω από 4ήμερο) να δοκιμάσω PPOE και ZIPB και αν δεν δουλέψει να το βάλω RFC1483.
Μία ερώτηση είναι επιλέγοντας PPOE χρειάζεται να έχω dialer στο pc ή θα είναι συνεχώς συνδεδεμένο το jetspeed?

Επόμενη κίνηση είναι uninstall το norton internet security και μετά πάλι install.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

dpan
11-03-05, 11:21
Αυτό φαντάζομαι και εγώ. Στο soft firewall δεν πείραξα κάτι με την αλλαγή από isdn σε adsl οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Στο netmeeting και msn έχω permit all στον norton internet security 2004.
Το δοκίμασα με με άσχετους σε netmeeting και μόλις απαντάγαν τους ρώταγα αν παίρνουν εικόνα αλλά τίποτα.
Thanks πάντως.

Τα περισοτερα Firewalls κανουν διαχωρισμο στους adapters.Δηλαδη αν ειχες φτιαξει τα rules σου με την dial up αυτα θα εχουν εφαρμογη μονο κατω απο τον dial up adapter.Με την adsl πας σε ethernet adapter οπου μπορει να ειναι τελειως locked (rules) ειτε να μην εχει τιποτα απο κατω του και συ να νομιζεις οτι εχεις firewall.Ριξε μια ματια και πες μας.
Εφοσον νομιζεις οτι ειναι προβλημα στην αλλη πλευρα γιατι δεν δοκιμαζεις με καποιον αλλο που δεν εχει προβλημα για να δεις αν τελικα ειναι αυτο το ζητουμενο?

vagdouk
11-03-05, 12:31
Ο διαχωρισμός που κάνει το Norton Internet Security είναι ανάλογα ομάδων που εντάσεις το connection (π.χ την dial up αλλά και την dsl την έχω ορίσει ως home),το firewall δουλεύει γιατί μου βγάζει διάφορα alerts . Αν ήταν όλα τα rules locked δεν θα δούλευε λογικά τίποτα,όλα τα υπόλοιπα όμως δουλεύουν e-mule,mirc dcc,παίρνω εικόνα και ήχο από τους άλλους κ.τ.λ.

Θα το κοιτάξω σίγουρα μόλις πάω σπίτι ή Δευτέρα που θα γυρίσω και θα σας πω.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να το δοκιμάσω με κάποιον που δεν έχει πρόβλημα,σίγουρα το έχω δοκιμάσει με άτομα που λαμβάνουν κανονικά εικόνα γενικά αλλά και στέλνουν και τους βλέπω και εγώ.

Ευχαριστώ

vagdouk
14-03-05, 22:48
Τελικά με το Norton ισχύει αυτό που γράφω πιο πάνω....κατατάσσεις την κίνηση που δέχεσαι σε κάποια κλάσση (home,office) κ.τ.λ.
Οπότε δεν νομίζω να παίζει εκεί το πρόβλημα....
Από αύριο προχωράω σε αλλαγή από PPOA σε PPOE και το επόμενο βήμα είναι usb σύνδεση....

Να ρωτήσω κάτι όμως, αν το βάλω σε PPOE θέλω dialer στο pc (PPOE client);

Ελπίζω να βρω άκρη γιατί με έχει τσατίσει...
Καληνύχτα σας.

CRC
15-03-05, 16:56
Αν χρησιμοποιήσεις Bridged στο modem τότε ναι χρειάζεσαι PPPoE στο PC. Αν έχεις WinXP τότε είναι ενσωματομένος και δεν θα έχεις πρόβλημα. Σου υπενθημίζω όμως για ακόμα μία φορά πως μάταια ασχολείσε με το Modem. Αν το έχεις πράγματι σε bridge και με disabled το firewall του, τότε δεν υπάρχει καμία απολύτως εμπλοκή του Modem στο πρόβλημα σου. Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις uninstall όλα τα soft-firewall που έχεις και επιπλέον stop το ICS service των WinXP.

mrwireless
15-03-05, 17:40
Netmeeting port usage

----------------------------------------------------
389 Internet Locator Server [Transmission Control Protocol (TCP)]
522 User Location Server (TCP)
1503 T.120 (TCP)
1720 H.323 call setup (TCP)
1731 Audio call control (TCP)

Dynamic H.323 call control (TCP)
Dynamic H.323 streaming [Realtime Transport Protocol (RTP) over User Datagram Protocol (UDP)]


To establish outbound NetMeeting connections through a firewall, the firewall must be configured to do the following:

**Pass through primary TCP connections on ports 522, 389, 1503, 1720 and 1731.

**Pass through secondary UDP connections on dynamically assigned ports (1024-65535).



Δηλαδη ανοιγει οτι port του καπνισει μεταξυ 1024-65535
Πολλα firewall ομως τα φτυνουν ακομα και αν δωσεις "open everything" - το netmeeting πρεπει να ειναι το πιο firewall-hostile app που υπαρχει...

Επειδη δε τα port assignments ειναι dynamic, μπορει ξαφνικα να σταματησει να δουλευει σωστα, χωρις να αλλαξει το setup... και μετα να "επανερθει"



Some firewalls are capable of passing through TCP connections on specific ports, but are not capable of passing through secondary UDP connections on dynamically assigned ports. When you establish NetMeeting connections through these firewalls, you are unable to use the audio features of NetMeeting.
In addition, some firewalls are capable of passing through TCP connections on specific ports and secondary UDP connections on dynamically assigned ports, but are not capable of virtualizing an arbitrary number of internal IP addresses, or are not capable of doing so dynamically. With these firewalls, you are able to establish NetMeeting connections from computers inside the firewall to computers outside the firewall and you are able to use the audio features of NetMeeting, but you are unable to establish connections from computers outside the firewall to computers inside the firewall.


H τελευταια εκδοση του MSN Messenger δεν εχει προβλημα, αρκει να δουλευει σωστα το UPnP του firewall...

vagdouk
15-03-05, 18:52
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Άλλαξα τον router σε ppoe αλλά τίποτα.
Μόλις γυρίσω σπίτι θα κάνω uninstall το norton internet security 2004 και stop το ICS και θα σας πω.

CRC τον router τον έχω σε ZIPB mode με ενεργοποιημένο τον DHCP και disabled το firewall του.

CRC
15-03-05, 19:32
Επιμένω και πάλι πως άσχετα με το τι PPP παίζεις δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με τον router. Και σε ZIPB το μόνο που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα είναι είται το firewall του modem (εφόσον το έχεις ενεργοποιημένο) είται κάποιο external firewall. Κάνε uninstall τα soft firewalls.

vagdouk
15-03-05, 23:25
Έβγαλα το Norton Internet Security 2004,έκανα και το ICS από manual,disabled αλλά τα ίδια....
Θα μου σπάσει τα νεύρα αυτή η ιστορία.....
Δεν ξέρω μπας και φταίει καμιά ρύθμιση της κάρτας δικτύου...αλλά δεν νομίζω γαμώτο....
Τεσπα...ευχαριστώ

vagdouk
16-03-05, 15:02
Βρήκα το παρακάτω σε ένα forum , και πράγματι έχω intel NIC και SP1 (το SP2 μετά από 3 format επειδή δεν ξαναάνοιγε το pc δεν το ξαναδοκίμασα να το βάλω).Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι και θα σας ειδοποιήσω.

It seems the QoS Packet Scheduler is installed and selected by default for network interfaces in both XP, XP SP1 and XP SP2. In some systems it seems to cause strange things to happen with NetMeeting (and MSN/Windows Messenger) audio/video. Symptoms like not transmitting audio/video or causing poor reception of audio/video have been reported. I don't know the exact cause (pre SP2 systems problems seemed to be related to use of Intel NICs) but in systems not on a network with a server managing QoS, disabling the QoS Packet Scheduler seems to be the best action(with no side effects).

vagdouk
16-03-05, 20:50
Η λύση τελικα βρέθηκε, το QoS Packet Scheduler σε συνδυασμό με την Intel NIC έφταιγε......γαμω την microsoft και την intel με τα bug τους....
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σας.

CRC
16-03-05, 22:27
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.....

Απο όλη αυτή την υπόθεση μάθαμε κάτι τελικά που είναι πολύ χρήσιμο.

mrwireless
21-03-05, 00:23
Tα NIC της Intel δημιουργουν προβλημα και με το Messenger audio


If you are using Windows XP and you have an Intel network card, you may experience problems using the MSN Messenger audio feature.
Some Intel network cards enable 802.1p wireless connection support by default, but don't provide a way to disable that support.


Tα προβληματα με το Packet Scheduler συνεχιζουν να υπαρχουν και με το SP2

http://radio.weblogs.com/0127028/2004/10/18.html#a215

@ ADSLgr.com All rights reserved.