PDA

Επιστροφή στο Forum : 1Mbps και το router συγχρονίζει στα 768....



AUGalos
21-11-07, 13:31
Παιδια καλημέρα

Για παραπάνω από ένα χρόνο είχα adsl από τον ΟΤΕ στη γραμμή του σπιτιού μου με πάροχο το ΤΕΕ μέσω του ΕΔΕΤ. Το router (USR 9108) έδειχνε ότι βρίσκεται σε mode adsl2+ και συγχρόνιζε στα 1022-1025 ανάλογα τα κέφια του. Το downstream attenuation της γραμμής κινούταν μεταξύ 8,5-11 dB. Επειδή έληξε η σύμβαση με τη δίοδο και δεν ήθελα να ανανεώσω με ΤΕΕ ζήτησα να γίνει διακοπή της γραμμής adsl και στο μεταξύ αγόρασα ένα πακέτο εναλλακτικού παρόχου (adsl in a box plus) στο 1mbit για 6 μήνες.

Σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκε η καινούργια πόρτα στο DSLAM και παρατηρώ το εξής κουλό φαινόμενο (το οποίο παρεπιπτώντως συμβαίνει και σε ένα φίλο στο ίδιο DSLAM που έχει το adsl in a box plus της forthnet). Το router συγχρονίζει στα 768/192 και στο Mode δείχνει G.DMT με attenuation 12 dB, τι στο καλό συμβαίνει? Είναι εικονικό η όντως θα έχω χαμηλότερες ταχύτητες από πριν? ('Οχι ότι πριν είχα καλές ταχύτητες αλλά που και πού έπιανα και κανα 100άρι) Μήπως αυτά τα καινούργια DSLAM που βάζουν είναι τελείως για το π*****ο :oops:. Να πάρω στο 121 να δηλώσω βλάβη και να ζητήσω μεταφορά σε άλλο DSLAM ή δεν έχει νόημα?

illmater
21-11-07, 13:55
προφανώς κάνανε λάθος από το τοπικο dslam και σε σε συνδέσαν σε ταχύτητα 768 αντί για 1024,κλασσικό λάθος
σε καινούργια σύνδεση.

AUGalos
21-11-07, 14:02
Η πλάκα είναι ότι πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στο κέντρο και μου είπαν ότι δεν με έχουν συνδέσει ακόμα :p Μου λέει ο τυπάς είσαι για μεσαία ταχύτητα δλδ 1mbit. Το ξέρω του λέω αλλά εδώ συγχρονίζω στα 768. Αυτός επέμενε ότι στο computer δείχνει πως δεν με έχουν συνδέσει ακόμα και η αίτησή μου εκρεμεί....

k_koulos
21-11-07, 14:05
κοίτα στο κέντρο που είσαι απο οτι ξέρω, καλύτερα να μείνεις στο χαμηλό κλείδωμα, τα ψηλά είναι μπουκωμένα όσο δεν παίρνει!!!!!!

illmater
21-11-07, 14:11
καλά και πως έχεις internet αφού δεν σε έχουν συνδέσει ακόμα, έτσι του κατέβηκε του router και γράφει 768 ταχύτητα? δεν μας τα λέει καλά ο τύπος στον ΟΤΕ.εγώ με παρόμοιο πρόβλημα μίλησα με τον μισό OTE για να βρώ λύση.

AUGalos
21-11-07, 14:45
internet δεν έχω τώρα σας γράφω από dial up :p

kyriakos7
21-11-07, 14:48
τελικά τι έγινε? βρήκες άκρη?
μπορει απλα να σε συνδεσαν προς το παρον σε τετοια συνδεση και να σε αλλαξουν μετα.

anon
21-11-07, 15:09
Oταν σε "κουμπώσουν" την γραμμή σου στο dslam, παίρνει αυτομάτως την ελάχιστη ταχύτητα. Μετά, και αναλόγως φόρτου εργασίας, το διαχειριστικό τμήμα, θα το ρυθμίσει, στην σωστή ταχύτητα. Δεν είναι λάθος, απλά εαν περίμενες μέχρι να σου βάλουν την σωστή ταχύτητα, μπορεί να περιμενες και καμμιά εβδομάδα, και σε ορισμένες περιπτώσεις (να χαθεί κάπου το χαρτί σου), μπορεί και μήνες. Τουλάχιστον έτσι έχεις απευθείας σύνδεση.

Koala_
21-11-07, 16:03
Στον υπολογιστή βλέπει ότι δεν είσαι συνδεδεμένος γιατί δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες για την γραμμή σου και δεν έχει γίνει "κάλυψη"- ολοκλήρωση στο Π.Σ. που δουλεύουν στον ΟΤΕ. Απλά σου δώσανε την πόρτα αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί οι ρυθμίσεις, οι οποίες γίνονται σε επίπεδο software απο την εφαρμογή διαχείρισης του DSLAM. Όσο δεν σε βλέπει ολοκληρωμένο στο 134 δεν χρεώνεσαι, οπότε απόλαυσε το, γιατί στην δικιά σου περίπτωση το τσάμπα είναι καλό!!! Αύριο τα πράγματα όμως θα έχουν αλλάξει....

kyriakos7
22-11-07, 01:28
το καλο ειναι οτι εχεις ιντερνετ για να κανεις την δουλεια σου για να μην περιμενεις μεχρι το τελικο σταδιο, ωστε να παρεις ολη την ταχυτητα.

AUGalos
22-11-07, 14:12
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες απαντήσεις σας. Όντως σήμερα το πρωί το router συγχρονίζει κανονικά στα 1024/256. Ακόμα βέβαια στο modulation έχω G.DMT αντί για ADSL2+ και το attenuation είναι πολύ τσιμπιμένο για τα δεδομένα της γραμμής μου (16dB από τα 11dB που έιχα συνήθως). Ελπίζω όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία να είμαι κομπλέ. Λέτε να ζητήσω κανα demo από τη forthnet μέχρι να με συνδέσουν κανονικά? Ούτως η άλλως την αίτησή μου την έχουν και απλά περιμένουν σήμα από τον ΟΤΕ ότι η γραμμή είναι έτοιμη.

kyriakos7
22-11-07, 14:37
:oneup:

Koala_
23-11-07, 18:51
Μέχρι να τους πιάσεις στο τηλ θα σου έχουν στείλει του κανονικούς σου!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.