PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

DOU
08-06-09, 17:47
Eεεε απλα ο νινο μπηκε φανταρος,δηλωσε οτι ειναι πολυ χαρουμενος που θα υπηρετησει την θητεια του,και απλα ακουστηκε οτι θα παρει 3 μηνες αδεια.... Ορκιστηκε κιολας...Οχι μονο αυτο αλλα εβγαινε εξω οταν ολοι οι αλλοι εμεναν μεσα μεχρι να ορκιστουν.

Απλα του ευχομαι να πηξει το κολοπαιδι και να μην απολυθει ποτε,λυπαμαι..:whistle:

hemlock
08-06-09, 18:11
Eεεε απλα ο νινο μπηκε φανταρος,δηλωσε οτι ειναι πολυ χαρουμενος που θα υπηρετησει την θητεια του,και απλα ακουστηκε οτι θα παρει 3 μηνες αδεια.... Ορκιστηκε κιολας...Οχι μονο αυτο αλλα εβγαινε εξω οταν ολοι οι αλλοι εμεναν μεσα μεχρι να ορκιστουν.

Απλα του ευχομαι να πηξει το κολοπαιδι και να μην απολυθει ποτε,λυπαμαι..:whistle:
Εδω (θεωρητικα) επρεπε να κοιμομουν με τον Δωνη στον ιδιο θαλαμο...
Να σου πω μοναχα οτι ουτε αυτογραφο δεν τον προλαβα να μου υπογραψει....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

treli@ris
09-06-09, 14:23
Αναφορα ξανα στη μειωση της θητειας εκανε ο υπουργος.

Οσοι μπουνε απο τον φετινο Αυγουστο και μετα, η θητεια πλεον ειναι 9μηνη.
Οσοι μπηκανε τον φετινο Ιανουαριο, θα κανουν 1 μηνα λιγοτερο.
Οσοι μπηκανε τον φετινο Μαιο, θα κανουν 2 μηνες λιγοτερο.

Κι ολα αυτα ανακοινωθηκαν τωρα ωστε να μην παρουν αναβολη για τον Αυγουστο οσοι θα εμπαιναν πριν (Γεναρη-Μαη).

Για να δουμε αν θα γινει κι αυτο ή απλα ειναι προεκλογικο για να παρουν παλι τα πανω τους :whistle:

iloxos
09-06-09, 14:47
αν πέσει άλλα 5% η ΝΔ σε λίγο θα φέρουνε σκοπιές στις κραβατοκάμαρες...:rofl:

ardi21
09-06-09, 14:47
12/2/08 302σειρά....Παρουσίαζομαι Καλαμάτα απο όντας απο Μακεδονία η καταγωγή και στο σώμα των μόδιστρων άκα ΔΒ για....basic trainning....:lol: Που να ήξερα ότι το κέντρο και δη το τάγμα ήτανε "μαύρο" και η εκπαίδευσή μας πιο μάυρη....Έκατσα 2 μηνάκια,μετάθεση σε άλλο κατάμαυρο ταγμα ΔΒ στην Ελλάδα, στην Βέροια (ΤΔΒ τώρα με 19 άτομα κ δωστου 2πλο υπηρεσίες γιατί στην ουσία ήμασταν υποστήριξη στο ΒΣΣ απέναντι στρατόπεδο ακριβώς.)....

Εκατσα σύνολο 20 μέρες κ απο αυτές οι 12 σχοινάκια...Άσκηση...12ήμερο θεσ/νική σέ ένα λόφο τέρμα θεού...Με βροχή φτάσαμε κ με παγωνια-κοντομάνικα και βροχή στήναμε σχοινάκια...κ μάλιστα σε πλαγια...Κοιμήσου τωρα εσύ σε σχοινάκι σε πλαγιά κ το πρωί να έισαι αντι για μέσα στο σχοινάκι.....κανα 3 μέτρα μακριά του...:lol::respekt:

Τελευταία μέρα και ενω μαζεύαμε απο Σαλονική για επιστροφή πίσω Βέροια, ήρθε fax στην Καναδέζα μέσα στο οποίο στήσαμε το ΚΕΠΙΚ κ το Τηλ.Κεντρο που ήμουνα για τα μετάθεση Αθήνα...και Εκπαιδευση στην Προεδρική Φρουρά για 6 εβδομάδες...στο κατακαλόκαιρο με 40-41c και υπηρεσία Συνταγμα στο Μνημείο για 3μήνες...Συν όλα τα υπολοιπα...Κάθε Κυριακή αλλάγη επίσημη φρουράς...παρατάξεις προέδρων, διαπιστευτήρια...Ακρόπολη....Έμμελλε να αλλάξει η παραμονή μου εκεί για 8 μήνες τον χαρακτήρα μου για πάντα και απλά να συνηδητοποιήσω....ότι σαν άνθρωπος πια...δεν έχω όρια ούτε σωματικά όυτε ψυχικά...ή τουλάχιστον δεν τα έχω φτάσει ακόμα!

Και για ΟΣΟΥΣ γνωρίζουνε τι εστι ΠΦ:

152 ώρες Μ.Α.Σ.
761km Δ/Α (Μ.Α.Σ./Π.Μ.)
21 Κυριακές
5 Σημαίες
3 Επίσημα
4 Παρατάξεις Προέδρων (Ιταλία,Κίνα,Σλοβακία,Κύπρος)
10 Υποστολές Ακρόπολη
8 ώρες παρατηρητής ΜΑΣ
6 ώρες πύλη

Άντε με συγκινήσατε....:cry:

Κοκκάλα για την 302 και την ΠΦ...Κοκκάλα!!

Λεγε διμοιρια ρε κακιά λέξη! Disco 56 εδω, σου εχω στειλει και p.m

Οτι θα εβρισκα 302 απο Φρουρα εδω μεσα....:worthy:

bill2003
09-06-09, 15:37
Για να δουμε αν θα γινει κι αυτο ή απλα ειναι προεκλογικο για να παρουν παλι τα πανω τους :whistle:

Τι προεκλογικό? Οι εκλογές πέρασαν....

Πιστεύω η μείωση θεωρείται δεδομένη, το έχει ανακοινώσει παντού! Και καλά λέει αυτή θα είναι η πρότασή του προς το ΚΥΣΕΑ. Αλλά ο υπουργός είναι, τι θα του πουν στο ΚΥΣΕΑ, να πας να μαμηθείς δεν συμφωνούμε? :p

apok
09-06-09, 15:42
Τι προεκλογικό? Οι εκλογές πέρασαν....

Πιστεύω η μείωση θεωρείται δεδομένη, το έχει ανακοινώσει παντού! Και καλά λέει αυτή θα είναι η πρότασή του προς το ΚΥΣΕΑ. Αλλά ο υπουργός είναι, τι θα του πουν στο ΚΥΣΕΑ, να πας να μαμηθείς δεν συμφωνούμε? :p

Αυτή ήταν " δημοσκόπηση " ;)

Τον Σεπτέμβρη θα έχουμε το κυρίως πιάτο;)

bill2003
09-06-09, 16:16
Τεσπα, δεν νομίζω να είναι τόσοοοοο ξεφτυλας ο τύπος!

PopManiac
09-06-09, 17:05
Σιγά ρε σειρές ΠΦ 302...

302;;;;;

Βγάζουν και σειρές πάνω από 300;;;;;; :p

271 με Σιαμήτρο ΔΚΤ ΠΦ και 1η Διμοιρία...

Elfmeterkiller
10-06-09, 21:28
2007 Α΄ ΕΣΣΟ (298 Σειρά) . Αυλώνα από Φλεβάρη έως και Μάιο για ειδικότητα Αρχηγού Άρματος σε Μ48A5 MOLF.. Μετά Νευροκόπι όπου μέσα Ιούνιου (καλή ώρα..) είχε φτάσει να έχει κοντά στους 0C.. Πολύ τρέξιμο και χάσιμο ~10 κιλών, αρκετές όμως εξόδους. Απλά δεν είχε τίποτα να κάνεις - λιώναμε με ένα παλικάρι στα ούζα και στις ρετσίνες:drunk:

Μετά 211 ΕΜΑ Κομοτηνή. Πολλές φοιτήτριες αλλά εντόπιζαν τον φαντάρο λες και είχαν RADAR.:evil: 2 Ίλες είχαμε ~25 στρατιώτες εκ των οποίων 7 ένοπλοι και οι υπόλοιποι άοπλοι. Και βέβαια από τους αλλοδαπούς έναν ένοπλο θυμάμαι και αυτός ήταν από τους λίγους που έπρεπε να βγεί από άοπλος έως Ι5 λόγω προβλημάτων υγείας..
:down:

Το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι είχα δηλώσει για μετάθεση Έβρο γιατί έχω καταγωγή από εκεί. Προφανώς δεν τους έκανα.. ;)

ghbgr
12-06-09, 19:21
2009 Β' ΕΣΣΟ (307 σειρά) ΚΕΕΜ Σπάρτη :p

ψάρι !!! :cool:

DOU
12-06-09, 19:27
ΛΕΛΕ! ! ! ΛΕΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ....σε λιγο καιρο...:p

julian
04-07-09, 23:22
Στρ ΔΒ Χ.Ψ.Τ.Σ.Κ (χειρίστης ψηφιακών τερματικών συσκευών και κρυπτομηχανων) 2007 Β' ΕΣΣΟ (299)
ΚΕΔΒ Καλαμάτα 1 μήνας
ΚΕΕΜ Σπάρτη 1 μήνας
ΕΛΔΥΚ: Στο σύνταγμα στη Μαλούντα 9 μήνες
Α.Σ. στο Στεφανοβίκειο 1 μήνας

ardi21
04-07-09, 23:34
Σιγά ρε σειρές ΠΦ 302...

302;;;;;

Βγάζουν και σειρές πάνω από 300;;;;;; :p

271 με Σιαμήτρο ΔΚΤ ΠΦ και 1η Διμοιρία...

Ψαρωσα τωρα PopManiac!!:p:p

Εχω αρχισει ΗΔΗ και παιρνω:lol:

hammer21
05-07-09, 14:29
Ενας φιλος παει Τσυπρον...εχετε να προτεινετε κατι?

megahead13
05-07-09, 16:35
Δηλαδή, σαν τι να προτείνουμε;; :what:

treli@ris
05-07-09, 16:38
Χρημα αφθονο να εχει και ολα τα αλλα ερχονται. Κυπρος ειναι αυτη :twisted:

hammer21
05-07-09, 16:47
Δηλαδή, σαν τι να προτείνουμε;; :what:

Ξερω γω...αν ηξερα θα ημουν πιο συγκεκριμενος.:p

arial
05-07-09, 16:48
Αμα ξερουμε καποια τσυπραια να του γνωρισουμε? :p

hammer21
05-07-09, 16:53
Φερτη σε μενα, αυτος δεν εχει χρονο.:twisted:

arial
05-07-09, 16:55
Αμα ειναι εις την Τσυπρον πως να στην φερω σε εσενα? Για τον φιλο σου οτι πρεπει θα ναι :p

hammer21
05-07-09, 16:57
Ο ερως αποστασεις δεν κοιτα.:p

arial
05-07-09, 17:01
Εσυ εχεις το κατερινακι σου !

Τι σοι κουμπαρια θα κανω αν απο τωρα θες αλλες? :evil: :p

To ξεφτυλισαμε και αυτο το thread :p

megahead13
06-07-09, 04:24
Ξερω γω...αν ηξερα θα ημουν πιο συγκεκριμενος.:p
E, μάθε πρώτα και πες να σου απαντήσουμε, όσοι υπηρετήσαμε εκεί πέρα.

DOU
06-07-09, 07:26
Ειναι δυνατον να εχεις στον ΕΣ να υπηρετουν ονοματα οπως χασαν,μουσταφα,μεχμετ,ομερ κλπ? Κ οχι μονο αυτο αλλά οταν απολυονται να τους παιρνουν καπακι σαν ΟΒΑ? Λολ.

iloxos
06-07-09, 09:25
Ενας φιλος παει Τσυπρον...εχετε να προτεινετε κατι?

σαν τι;;;;

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειναι δυνατον να εχεις στον ΕΣ να υπηρετουν ονοματα οπως χασαν,μουσταφα,μεχμετ,ομερ κλπ? Κ οχι μονο αυτο αλλά οταν απολυονται να τους παιρνουν καπακι σαν ΟΒΑ? Λολ.

Ενώ οι δαβίδ γιάννης αποστόλης μπορούν να υπηρετούν;;;;
Με βάση αραβικών ή εβραικών ονομάτων κρίνεις ποιός θα γίνει ΟΒΑ;;;;

δε λες που πάει κάποιος με 800 ευρώ να βαράει σκοπέτα στους κήπους με -20C -αντί να κάνεις 3 χρόνια θητεία- και φωνάζεις και απο πάνω;;;;;

άσε μας ρε φίλε!!!! :nono::nono::nono::nono:

bill2003
06-07-09, 10:26
δε λες που πάει κάποιος με 800 ευρώ να βαράει σκοπέτα στους κήπους με -20C -αντί να κάνεις 3 χρόνια θητεία- και φωνάζεις και απο πάνω;;;;;


Δίκιο έχεις σε αυτό που λες για το ποιος μπορεί να γίνει ΟΒΑ.....

Απλά δύο σημεία...
- Στους κήπους δεν πάει ποτέ -20C, εκεί κοντά ήμουν :p
- ΗΣΑ = Ηλεκτρονικά Συστήματα Ασφαλείας
Πολλές σκοπιές θα μπορούσαν να καταργηθούν αν δεν υπήρχε τόση ευθυνοφοβία από τους γαλονάδες.... Αυτοί είναι ικανοί να γεμίσουν ένα στρατόπεδο κάμερες και μετά να διπλασιάσουν τις σκοπιές για να φυλάμε τις κάμερες!

DOU
06-07-09, 10:29
Γιατι ο αποστόλης κ ο γιαννης να μην υπηρετουν,ελληνες δεν ειναι? Ο χασαν,ο μουσταφα κ ο χαλιλ κοκ που ουτε ελληνικα μπορει να μη μιλανε,που ισως να μην εχουν καν καποιο ελληνικο στοιχειο γιατι να τους παιρνουν στον ΕΣ. Και τους κανουν ΟΒΑ 3-4 μερες αφου εχουν απολυθει,πραγμα που δεν γινεται κανονικα. Αν σε βαλουν σε φυλακιο κοντα στα βουλγαρικα συνορα οπου απο τα 18 ατομα θα ειστε 3 ελληνες κ οι 15 θα ειναι μουσταφαδες κ στα 500 μετρα θα εχει τζαμι,πες μου τοτε γιατι να μην...

iloxos
06-07-09, 11:01
Δίκιο έχεις σε αυτό που λες για το ποιος μπορεί να γίνει ΟΒΑ.....

Απλά δύο σημεία...
- Στους κήπους δεν πάει ποτέ -20C, εκεί κοντά ήμουν :p
- ΗΣΑ = Ηλεκτρονικά Συστήματα Ασφαλείας
Πολλές σκοπιές θα μπορούσαν να καταργηθούν αν δεν υπήρχε τόση ευθυνοφοβία από τους γαλονάδες.... Αυτοί είναι ικανοί να γεμίσουν ένα στρατόπεδο κάμερες και μετά να διπλασιάσουν τις σκοπιές για να φυλάμε τις κάμερες!

Βασίλη καλές οι κάμερες αλλά δεν λύνουν το εξής πρόβλημα: όταν κάποιος μπει και τον δούμε τί κάνουμε;;;;

Οι γαλονάδες θέλουν εδώ και 30 χρόνια κάμερες αλλά με τον εξής απαράβατο νόμο: ο σκοπός/περίπολο αντίδρασης στον εισβολέα θα έχει γεμιστήρα και διαταγές βολής κατά του παρείσακτου.
όπως καταλαβαίνεις αυτομάτως θα είχαμε θύματα απο τις μαντραπήδες ενώ θα κόβονταν και τα τυχερά απο το λαθρεμπόριο όπλων, καυσίμων και ναρκωτικών με το οποίο ζουν αρκετοί "αξιωματικοί/υπαξιωματικοί" και ντόπιοι. ;););)
εγώ φυσικά είμαι υπέρ της κάμερας-περίπολου όπως και γενικά της διάλυσης του 70% των στρατοπέδων.

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 15 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι ο αποστόλης κ ο γιαννης να μην υπηρετουν,ελληνες δεν ειναι? Ο χασαν,ο μουσταφα κ ο χαλιλ κοκ που ουτε ελληνικα μπορει να μη μιλανε,που ισως να μην εχουν καν καποιο ελληνικο στοιχειο γιατι να τους παιρνουν στον ΕΣ. Και τους κανουν ΟΒΑ 3-4 μερες αφου εχουν απολυθει,πραγμα που δεν γινεται κανονικα. Αν σε βαλουν σε φυλακιο κοντα στα βουλγαρικα συνορα οπου απο τα 18 ατομα θα ειστε 3 ελληνες κ οι 15 θα ειναι μουσταφαδες κ στα 500 μετρα θα εχει τζαμι,πες μου τοτε γιατι να μην...

Το ότι κάποιον τον λένε γιάννη δεν σημαίνει οτι είναι έλληνας. Σημαίνει οτι είναι χριστιανός. Άρα ως έλλαδίτης υποίκοος μπορεί άνετα να είναι αλβανός ρουμάνος κτλ κτλ

Ο χασάν μουσταφά κτλ μπορεί να είναι έλληνας μουσουλμάνος ή πομάκος - ο οποίος θα πολεμίσει για την πατρίδα του τον έβρο- και να είναι 1000 φορές πιο έλληνας και απο μας.

Όσο για τον διαχωρισμό που κάνεις με βάση της θρησκείας αυτό ήταν το ΜΕΓΙΣΤΟ λάθος της κυβέρνησης το 1924 όταν έδιωξε έλληνες μουσουλμάνους πχ τουρκοκρητικοί ή όταν άφησε τους μουσουλμάνους κύπριους να εκτουρκιστούν απο την αγγλία καιδέχτηκε τουρκικές οικογένειες επειδή ήταν χριστιανικές πχ τους καραμανλήδες.

Όσο για τα "χασαν" που λες κτλ όταν σε βραχονησίδα σχεδόν πιαστήκαμε με τους τούρκους ο κινέζος με ελληνικό διαβατήριο δεκανέας μου έπιασε το MG-3 στην ακτή μόνος του όταν οι 2 κρητικοί δίμετροι που είχα έκλαιγαν 200 μέτρα πιο πίσω.

Η καρδιά και τα @@ δεν έχουν διαβατήρια ούτε θρησκείες ούτε ονόματα.



ΥΓ οι Χασάν και οι Μουσταφά ήταν μεγάλο ποσοστό την 14η Μεραρχία Πεζικού που σχεδόν σταμάτησε τους γερμανούς στα οχυρά προκαλώντας τους μεγάλες απώλειες το 1941.
Οι μισοί έλληνες επαναστάτες το 1821 δεν μίλαγαν ελληνικά. Οι μισοί μακεδονομάχοι το ίδιο.

Burning Skies
06-07-09, 11:15
Σωστός ο iloxos....

treli@ris
06-07-09, 11:43
:respekt: στις αναλυσεις σου Γιωργη !!! :D

iloxos
06-07-09, 11:51
πάντως ο DOU έμμεσα φέρνει ένα σημαντικό πρόβλημα:
αυτό της επάνδρωσης των ακριτικών φυλακίων - έστω και των απλών συνοριοφυλακής και όχι προκάλυψης (τα 2 διαφέρουν όσο η δημοτική αστυνομία απο τα ΕΚΑΜ) απο άτομα που είτε είναι άτυχα είτε ντόπια.
οι "φανατικοί μάχημοι έλληνες" φαίνεται οτι υπαρασπίζονται την ελλάδα απο την σαλαμίνα τη σούδα τον άραξο και την άρτα....

όταν δεν υπερασπιζόμαστε κάτι είτε είναι χάλια είτε δεν μας αξίζει.

sonypspgr
06-07-09, 17:15
ξεχασες την ακριτικη αθηνα με το 85% πληρωσης:p
αυτα τα μουσεια εχουν πιο πολλα ατομα απο οτι τα συνορα βορειας και νοτιας κορεας:p

iloxos
06-07-09, 22:12
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Νικαετός
06-07-09, 22:15
πάντως ο DOU έμμεσα φέρνει ένα σημαντικό πρόβλημα:
αυτό της επάνδρωσης των ακριτικών φυλακίων - έστω και των απλών συνοριοφυλακής και όχι προκάλυψης (τα 2 διαφέρουν όσο η δημοτική αστυνομία απο τα ΕΚΑΜ) απο άτομα που είτε είναι άτυχα είτε ντόπια.
οι "φανατικοί μάχημοι έλληνες" φαίνεται οτι υπαρασπίζονται την ελλάδα απο την σαλαμίνα τη σούδα τον άραξο και την άρτα....

όταν δεν υπερασπιζόμαστε κάτι είτε είναι χάλια είτε δεν μας αξίζει.

Xμμμ, αυτό το "δεν μας αξίζει" έχει διττή σημασία ;)

iloxos
07-07-09, 09:19
δεν το έγραψα τυχαία

hemlock
07-07-09, 10:04
δεν το έγραψα τυχαία
Α ρε ποσοι τσοπανιδες ΕΠΥ/ΕΠΟΠ θα κανουν βαρδια μιση μερα τον μηνα (με καφε ,τσιγαρο και Playgirl) με τις καμερες και τα καταγραφικα.....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

iloxos
07-07-09, 10:10
σε όλο το κόσμο - μέχρι και η λεγεώνα των ξένων - έχει το ίδιο σύστημα.

οι εποπ-τσοπάνηδες ΠΡΕΠΕΙ να αράζουν μέχρι να κλιθούν να κάνουν τη δουλειά τους: να αφαιρέσουν ή να δώσουν τη ζωή τους.

εδώ αράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι χωρίς κίνδυνο δεν θα αράζουν οι στρατιώτες;;;;;

εδω φυσικά πρέπει να σε ρωτήσω αν θέλεις πραγματικά να ασκούνται στον τρόπο δράσης τους οι ΕΠΟΠ. πχ μια νορμάλ άσκηση στα πρότυπα αμερικής-αγγλίας-ισραήλ-ρωσίας-τουρκίας θα επέβαλε την 5μερη εισβολή στα σκοπια ή την αλβανία με όλους ΕΠΟΠ και την εφεδρία Α'.
θα ήθελες κάτι τέτοιο ή προτιμάς το Playgirl;;;;

bill2003
07-07-09, 10:34
Α ρε ποσοι τσοπανιδες ΕΠΥ/ΕΠΟΠ θα κανουν βαρδια μιση μερα τον μηνα (με καφε ,τσιγαρο και Playgirl) με τις καμερες και τα καταγραφικα.....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Επειδή έχω δει τέτοιο δωμάτιο ελέγχου σε στρατόπεδο υπάρχει μία τεράστια οθόνη χωρισμένη σε περιοχές....
Στο τσακ είσαι να τα αποσυνδέσεις όλα και να πετάξεις πάνω κανένα PS3 :lol:

gpan
07-07-09, 11:54
Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις έμαθα ότι κατατάσσομαι στο Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού (Κ.Ε.ΜΧ.) στο Ναύπλιο. Μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες αναφορικά με το συγκεκριμένο όπλο; Σαν πληροφορικάριος δεν είναι λίγο άκυρο που με τοποθετήσαν εκεί; Επίσης, υπάρχει στο μηχανικό κάποια ειδικότητα 'πιο σχετική' με αυτό που έχω σπουδάσει και αν όχι μπορώ μετά να πάρω μετάταξη σε άλλο σώμα (πχ διαβιβάσεις); Σας ευχαριστώ.

iloxos
07-07-09, 12:15
Το μηχανικό σαν όπλο έχει 2 ρόλους στον ελληνικό στρατό:

1. την κατασκευή πολιτικών έργων: στρατόπεδα, δρόμοι κτλ

2. την συνεχή κίνηση των όπλων ελιγμού μέσω της καταστροφής εμποδίων, της άρσης κολλυμάτων και την κατασκευή γεφυρών/δρόμων ενώ ταυτόχρονα εμποδίζει την κίνηση του εχθρού με την καταστροφή έργων και την στρώση ναρκοπεδίων. Στα νησιά έχουν αναλάβει και την κίνηση με πλωτά.


Σαν επαγγελματίας πληροφορικάριος έχεις 3 δυνατότητες:

Α) να μείνεις ως είσαι με 9μηνη θητεία. πολύ πιθανό να είσαι σε γραφείο πίσω απο υπολογιστή (φτιάχνεις άδειες, σήματα, έγραφα κτλ κτλ) αν όχι το μηχανικό είναι πολύ χαλαρό όπλο με τους πιο μορφωμένους φαντάρους και αξιωματικούς

Β) να πας για ΥΕΑ οπότε γίνεσαι αξιωματικός (και κάνεις + 5 μήνες) οπότε μπορείς να γίνεις ΔΕΑ ΜΧ με όλα τα θετικά-αρνητικά

Γ) να κάνεις τα χαρτιά σου για το σώμα έρευνας πληροφορικής που είναι και το σώμα για τους πληροφορικάριους - και για τους φαντάρους με το μεγαλύτερο βύσμα.

Πολύ καλό όπλο και το όπλο των διαβιβαστών και με καλύτερες πιθανότητες να ζήσεις αν γίνει πόλεμος.
Αλλά οι διαβιβάσεις δεν έχουν σχέση με πληροφορική και αν βάλεις βύσμα να πας μπορεί να καταλήξεις να είσαι σε ραντάρ σε βραχονησίδα ή να απλώνεις καλώδια τηλεφώνου στον έβρο ή σε κανα κέντρο τηλεφώνων σε μεραρχία.

Τι ακριβώς σκέφτεσαι οτι θα ήθελες να κάνεις και που θα ήθελες να πας;;; δουλειά έχεις;;;


Υγ http://www.army.gr/structure/eg/dieuthinseis/Dmx/index.htm
http://www.army.gr/structure/eg/dieuthinseis/DDB/index.html
http://www.army.gr/structure/eg/dieuthinseis/DEPLH/index.php

gpan
07-07-09, 12:58
iloxos θέλω να σε ευχαριστήσω για τις κατοπιστικότατες πληροφορίες που μου έδωσες. Είναι σημαντικό για ένα νέο να έχει κάποια κατεύθυνση και με κάλυψες πλήρως με τα λεγόμενά σου. Στο μυαλό μου είχα αυτά τα δύο σώματα που προανέφερες και εσύ (Διαβιβάσεις και Έρευνας πληροφορικής), αλλά ειδικά για το δεύτερο ξέρω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπεις, αν δεν έχεις τις απαραίτητες διασυνδέσεις. Απ' τα 3 που μου προανέφερες θα απέκλεια το δεύτερο (β) για ευνόητους λόγους. Τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν εργάζομαι, τώρα τελειώνω το μεταπτυχ.(διπλωματική) και μπαίνω καπάκι στρατό τον Αύγουστο.

iloxos
07-07-09, 14:15
οποτε φίλε έχεις τις λύσεις απο μένα:

πρώτα πρώτα να πας να γίνεις στουπί λόγω του πτυχίου (καλορίζικο) και του αρχικού εγκλισμού σοκ στο κέντρο.
δεύτερον να πας να ρωτήσεις τί χαρτιά θέλει για ΣΕΠ (και τί μέσο θέλει)
τρίτον να αγοράσεις τα απαραίτητα υλικά (κάνε και ένα search στο φόρουμ)
και τέταρτον και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:

βρες δουλειά ή κονέ για δουλειά πριν μπεις για μετά. όσο θα είσαι μέσα ψάχνε για δουλειά.

Το ΣΟΚ σε ένα νέο δεν είναι ο στρατός αλλά το διάστημα ανεργείας μετά που φτάνει αρκετούς μήνες (εμένα σχεδόν 7 - αναγκάστηκα και πήγα ιταλία) το οποίο είναι πολύ ψυχοφθόρο.

οτιδήποτε άλλο θες εδώ είμαι.


καλή θητεία φιλαράκο!!!!

gpan
07-07-09, 14:26
οποτε φίλε έχεις τις λύσεις απο μένα:

πρώτα πρώτα να πας να γίνεις στουπί λόγω του πτυχίου (καλορίζικο) και του αρχικού εγκλισμού σοκ στο κέντρο.
δεύτερον να πας να ρωτήσεις τί χαρτιά θέλει για ΣΕΠ (και τί μέσο θέλει)
τρίτον να αγοράσεις τα απαραίτητα υλικά (κάνε και ένα search στο φόρουμ)
και τέταρτον και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:

βρες δουλειά ή κονέ για δουλειά πριν μπεις για μετά. όσο θα είσαι μέσα ψάχνε για δουλειά.

Το ΣΟΚ σε ένα νέο δεν είναι ο στρατός αλλά το διάστημα ανεργείας μετά που φτάνει αρκετούς μήνες (εμένα σχεδόν 7 - αναγκάστηκα και πήγα ιταλία) το οποίο είναι πολύ ψυχοφθόρο.

οτιδήποτε άλλο θες εδώ είμαι.


καλή θητεία φιλαράκο!!!!

Φίλτατε iloxo σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές/συμβουλές σου. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις μέσο δε σε παίρνει κανείς για σοβαρή δουλειά πόσο μάλλον αν δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Προσωπικά είχα φάει άκυρο σε μία δουλειά που με είχαν καλέσει ακριβώς εξ' αυτού του λόγου. Υποθέτω ότι στις περισσότερες εταιρείες το ίδιο θα ισχύει, καθώς καμιά εταιρεία δε τη συμφέρει να σε εκπαιδεύσει και να επενδύσει πάνω σου και μετά εσύ να της πεις "γεια σας", επειδή με καλεί η μαμά πατρίδα. :hmm:

iloxos
07-07-09, 15:06
κράτα κονέ. βρες γνωστούς. καλύτερο απο το να στέλνεις δεκάδες βιογραφικά μετά. κράτα και επαφές απο το πανεπιστήμιο (δεν θα πάνε όλοι φαντάροι - θα πάνε και για δουλειά);)

μόλις απολυθείς τα ξαναλέμε. στο κλάδο είμαι και γω. ποτέ δεν ξέρεις ;)

bill2003
07-07-09, 15:28
Αν έχεις μεταπτυχιακό έχεις πιθανότητες να μπεις στο Ε.Π. και χωρίς βύσμα.

Εγώ υπηρέτησα στο Έρευνας Πληροφορικής και δεν είχα βύσμα, παρότι έψαξα αρκετά:p
Και για να μην αρχίσουν κάποιοι δεν έχω λόγο να πω ότι δεν είχα βύσμα ή να κρύψω κάτι, ειδικά σε ένα forum.

Αυτό που είχα καταλάβει εγώ που είχα πάει πριν 1 χρόνο:
- Διδακτορικό: Πας Ε.Π. κατά 99%, δεν χρειάζεται βύσμα.
- Μεταπτυχιακό: Αν στη σειρά σου υπάρχουν αρκετοί με μεταπτυχιακό και με ένδειξη για Ε.Π. τότε ή θες ένα "μικρό" βύσμα ή απλά να φανείς με πλούσιο βιογραφικό στη mini συνέντευξη που θα σου πάρουν. Πότε γίνεται η συνέντευξη... Όταν είσαι στο κέντρο εκπαίδευσης, έρχεται ένα κλιμάκιο του Ε.Π. και σε ρωτά τι ξέρεις, που σπούδασες, τι διπλωματική έκανες, αν έχεις προϋπηρεσία και που...
- Πτυχίο μόνο: κατά 99% με βύσμα.

Στη σειρά μου από τα 50 άτομα που Ε.Π. 6 ήταν με διδακτορικό, 3 μόνο πτυχίο και οι άλλοι με μεταπτυχιακό. Πολλοί θα αναρωτηθούν "μα καλά δεν υπήρχαν άλλοι με μεταπτυχιακό πληροφορικής σε εκείνη την ΕΣΣΟ???".
Και εδώ έρχεται η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά και μου είπε γνωστός μου από τη Στρατολογία.

Όταν πας να κόψεις την αναβολή ΜΗΝ αφήσεις να σου συμπληρώσουν αυτοί το δελτίο! Και αν γίνει αυτό να είσαι σίγουρος ότι θα γραφούν ΟΛΑ σωστά!
Όπως μου είπε μπορεί να πας εσύ με το μεταπτυχιακό σου κλπ και επειδή ο υπάλληλος βαριέται, ίσως σε δηλώσει ως απόφοιτο Λυκείου ή μόνο με πτυχίο, για να μην συμπληρώνει κουτάκια extra....

Αν περάσεις μέσα στο σύστημα της στρατολογίας με master πληροφορικής θα σου έρθει ΣΙΓΟΥΡΑ τουλάχιστον η ένδειξη για το Έρευνας Πληροφορικής. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και αν τελικά δεν σε πάρουν στο Ε.Π. το πιθανότερο είναι να πας Διαβιβάσεις - Ηλεκτρονικού Πολέμου.
Στον Έβρο που ήμουν είχαμε κοντά σε ένα στρατόπεδο μία διμοιρία ηλεκτρονικού πολέμου που δεν τους ακουμπούσε κανένας καθώς αυτοί ήταν "φιλοξενούμενοι" στο στρατόπεδο (καθώς υπάγονται απ' ευθείας στο Δ Σώμα), από υπηρεσίες είχαν μόνο ένα θαλαμοφύλακα...

julian
08-07-09, 03:35
Ούτε εγώ είμαι original Έλληνας αλλά υπηρέτησα και Ελλάδα -ΕΛ.ΔΥ,Κ και Γερμανία.. Δεν θα ήθελε να μου προσάψει κάνεις κάτι για την διπλή υπηκοότητά μου.

megahead13
08-07-09, 04:27
Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις έμαθα ότι κατατάσσομαι στο Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού (Κ.Ε.ΜΧ.) στο Ναύπλιο.
'Ελα τυχεράκια. Καλοκαιράκι στη Ναυπλιάρα! Μια χαρά θα είσαι!!! :up: Μαζί με το ΚΕΔΒ στην Καλαμάτα που ήμουν εγώ, παίζει να είναι τα καλύτερα ΚΕΝ. Θαλασσίτσα, κοριτσάκια, τι άλλο θες; Ε, ρε και να ξαναπήγαινα ένα μηνάκι Καλαμάτα! Τις καλύτερες διακοπές μου έκανα εκεί!!! :up: Μην άγχεσαι και όλα καλά θα πάνε! Ε ρε τυχεράκια... ;)

albatross
08-07-09, 05:19
Ενας φιλος παει Τσυπρον...εχετε να προτεινετε κατι?

Με το που θα πατήσει πόδι στο τάγμα να βρει αμέσως έναν παλιό και να του πει:
"Βγάλε δύσα κουνέλι." :p :p :biggrin:

iloxos
08-07-09, 09:53
Ούτε εγώ είμαι original Έλληνας αλλά υπηρέτησα και Ελλάδα -ΕΛ.ΔΥ,Κ και Γερμανία.. Δεν θα ήθελε να μου προσάψει κάνεις κάτι για την διπλή υπηκοότητά μου.

και γερμανία;;;; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.