PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρίστικα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

voithostyrempora2
06-05-11, 17:49
Εχω κοψει αναβολη και παρουσιάζομαι Αύγουστο (ΕΣΣΟ 316 αν δεν κανω λαθος).Ισχυει ότι η 315 παρουσιαστηκε 2-5 Μάη?ξερουμε γιατί τόσο νωρίς καθώς και πιθανες ημερομηνιες Αυγουστου?

(πειτε όσοι παρουσιαζεστε Αυγουστο :cool:)

hemlock
06-05-11, 20:20
Εχω κοψει αναβολη και παρουσιάζομαι Αύγουστο (ΕΣΣΟ 316 αν δεν κανω λαθος).Ισχυει ότι η 315 παρουσιαστηκε 2-5 Μάη?ξερουμε γιατί τόσο νωρίς καθώς και πιθανες ημερομηνιες Αυγουστου?

(πειτε όσοι παρουσιαζεστε Αυγουστο :cool:)
Η καλυτερη περιοδος (λογο κρισης) για φανταριλικι...:worthy::worthy::worthy:
Θες να αλλαξουμε θεση?:twisted:

voithostyrempora2
06-05-11, 21:44
Θες να αλλαξουμε θεση?:twisted:



Εξαρταται από το τί κάνεις εσύ :p.

Πείτε πώς είναι η πρώτη μερα στο στρατό :p.

ΥΓ. Αλλάζω θέση μόνο με τον εραστη (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=120805&cid=11) της υπέροχης Εύας Καϊλή :p .

(όχι για τα λεφτά του,αλλά για την Ευα)

hemlock
06-05-11, 21:48
Εξαρταται από το τί κάνεις εσύ :p.

Πείτε πώς είναι η πρώτη μερα στο στρατό :p.

ΥΓ. Αλλάζω θέση μόνο με τον εραστη (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=120805&cid=11) της υπέροχης Εύας Καϊλή :p .

(όχι για τα λεφτά του,αλλά για την Ευα)
Η δικη μου γυναικα σου κανει-πως σου φαινεται (http://www.startrip.tv/2007/06/eva-mendez-has-.html) ?:rofl:

Morx
06-05-11, 21:49
Πείτε πώς είναι η πρώτη μερα στο στρατό :p.

Εξαρταται απο:

- Που θα παρουσιαστεις
- Ποσο καλομαθημενος και "ζαχαρενιος" εισαι.
- Ποσο "ανθρωπος" εισαι
- Και τελος ... το αν εχεις επιγνωση της καταστασης που λεγεται "στρατος".


Εντελως φιλικα, γιατι εγω αυτο που ειδα τις πρωτες μερες, ειναι ενα μεγαλο ποσοστο ηλιθιων, οι οποιοι δεν ειχαν ιδεα τι παει να πει προσαρμογη και σοβαροτητα. Αυτοι σιγουρα δε περασαν καλα, οχι απο τις καμπανες που μαζευαν, αλλα απο το οτι ολα γυρω τους, τους φαινοταν τοσο παραλογα!!;)

Βλεπω εισαι 24, οποτε σιγουρα θα εκπλαγεις με το τι θα δεις εκει μεσα! Πολλη πιτσιρικαρια σε μυαλο δυστυχως...

hemlock
06-05-11, 21:50
Εξαρταται από το τί κάνεις εσύ :p.

Πείτε πώς είναι η πρώτη μερα στο στρατό :p.

ΥΓ. Αλλάζω θέση μόνο με τον εραστη (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=120805&cid=11) της υπέροχης Εύας Καϊλή :p .

(όχι για τα λεφτά του,αλλά για την Ευα)
Οταν πηγα εγω στο ΠΝ (βασικα τα ιδια θα ειναι και στα αλλα σωματα) η πρωτη μερα ηταν ισως η ποιο ζορικη...Πηγα στο στρατοπεδο 11 το πρωι και ξαπλωσα σε κρεβατι στις 2 τα ξημερωματα της αλλης/επομενης μερα για να ξαναξυπνησω στις 5...;)

jdtech
06-05-11, 22:23
Οι πρώτες μέρες είναι λίγο περίεργες και παίζει πολύ ρόλο πως θα το δεις. Για τους λίγο μεγαλύτερους το βλέπουν σαν εκδρομή με το σχολείο, θυμούνται τα παλιά και γελάνε. Οι πιο πιτσιρικάδες που μόλις τελείωσαν το σχολείο τρώνε μια φρίκη με το γεγονός ότι έχουν ευθύνη για πράγματα που πριν δούλευαν μόνα τους , πχ τα ρούχα να είναι οκ , στρώσιμο κρεβατιού και άλλα τέτοια. Γενικά θεωρώ ότι οι πρώτες μέρες μπορεί να γίνουν πολύ εύκολες αρκεί να περνάς απαρατήρητος από τους ανώτερους και να τα βλέπεις όλα χαλαρά. Στην τελική για φαί θα σε φωνάξουν , για δουλειά θα σε φωνάξουν δε χρειάζεται να σκέφτεσαι και άρα ούτε να αγχώνεσαι.

voithostyrempora2
07-05-11, 01:04
Εξαρταται απο:

- Που θα παρουσιαστεις
- Ποσο καλομαθημενος και "ζαχαρενιος" εισαι.
- Ποσο "ανθρωπος" εισαι
- Και τελος ... το αν εχεις επιγνωση της καταστασης που λεγεται "στρατος".


Εντελως φιλικα, γιατι εγω αυτο που ειδα τις πρωτες μερες, ειναι ενα μεγαλο ποσοστο ηλιθιων, οι οποιοι δεν ειχαν ιδεα τι παει να πει προσαρμογη και σοβαροτητα. Αυτοι σιγουρα δε περασαν καλα, οχι απο τις καμπανες που μαζευαν, αλλα απο το οτι ολα γυρω τους, τους φαινοταν τοσο παραλογα!!;)

Βλεπω εισαι 24, οποτε σιγουρα θα εκπλαγεις με το τι θα δεις εκει μεσα! Πολλη πιτσιρικαρια σε μυαλο δυστυχως...

Εννοεις ότι ειμαι //σχετικά// μεγάλος?θα γνεφω το κεφαλι συγκαταβατικά στην πιτσιρικαρια :rofl:?


Οταν πηγα εγω στο ΠΝ (βασικα τα ιδια θα ειναι και στα αλλα σωματα) η πρωτη μερα ηταν ισως η ποιο ζορικη...Πηγα στο στρατοπεδο 11 το πρωι και ξαπλωσα σε κρεβατι στις 2 τα ξημερωματα της αλλης/επομενης μερα για να ξαναξυπνησω στις 5...;)

Δεν υποτιθεται πως την πρωτη μερα πρέπει να πας όσο το δυνατον πιο νωρις για να προλαβεις αρβυλες και ρουχα στο νουμερο σου,καθως και τις καλυτερες θεσεις στα κρεβατια των θαλαμων :p?αλήθεια,ποιες ειναι αυτες :p?




Οι πρώτες μέρες είναι λίγο περίεργες και παίζει πολύ ρόλο πως θα το δεις. Για τους λίγο μεγαλύτερους το βλέπουν σαν εκδρομή με το σχολείο, θυμούνται τα παλιά και γελάνε. Οι πιο πιτσιρικάδες που μόλις τελείωσαν το σχολείο τρώνε μια φρίκη με το γεγονός ότι έχουν ευθύνη για πράγματα που πριν δούλευαν μόνα τους , πχ τα ρούχα να είναι οκ , στρώσιμο κρεβατιού και άλλα τέτοια. Γενικά θεωρώ ότι οι πρώτες μέρες μπορεί να γίνουν πολύ εύκολες αρκεί να περνάς απαρατήρητος από τους ανώτερους και να τα βλέπεις όλα χαλαρά. Στην τελική για φαί θα σε φωνάξουν , για δουλειά θα σε φωνάξουν δε χρειάζεται να σκέφτεσαι και άρα ούτε να αγχώνεσαι.

Κοιτα,εχω ζησει ~6,5 χρονια μόνος μακριά από το σπιτι μου (rockz bigtime :p) σπουδάζοντας στο Πολυτεχνειο (1 μαθημα ακομα :twisted:),οπότε όλα αυτα τα'χω για πλακα εδώ και χρονια ;).

Βασικά προσπαθουν ολοι να με καθησυχασουν για το στρατο,αν και δεν εχω ΚΑΜΙΑ ανησυχια (κυριως επειδη 8 από τους 9 μηνες θα τους υπηρετησω 10 λεπτά από το σπίτι μου στην Κω :p) πλην δύο :

α)πρωινό ξύπνημα :p,μα 06:30 ειναι ωρα να κοιμηθεις,όχι να ξυπνας:p,αν και εχω ακουσει ότι θες δε θες,μεσα σε λιγες μερες εχεις συνηθισει (ειχε ποσταρει σχετικά ο sdikr κάποτε :cool:)

β)ξυρισμα,μιας και εχω να ξυριστω με ξυραφακι ~5,5 χρονια (οχι,δεν ειμαι μοναχός,απλά χρησιμοποιώ beard trimmer),οπότε θέλω να ρωτησω τί παίζει με αυτες τις ξυριστικες μηχανες με τις 3 κεφαλες (οι οποιες βεβαια κοστιζουν 300-400 ευρώ?),τις εχει δοκιμασει κανεις?κάνουν ή θα βγαινω αναφερομενος (έτσι δεν το λενε ?:worthy:)?



Η δικη μου γυναικα σου κανει-πως σου φαινεται (http://www.startrip.tv/2007/06/eva-mendez-has-.html) ?:rofl:

Μπροστα στον αληθινό άγγελο επί Γης (http://img4.imageshack.us/img4/4632/80235kailhhq1221126lo.jpg),καμία αλλη (πλην της Catherine-Zeta Jones :) ) δε μετράει :).

Morx
07-05-11, 01:14
Οσα λιγοτερα ξερεις και οσο πιο "αυτονομα" πας με καθαρο μυαλο... και οσο πιο μακρια απο το σπιτι σου, τοσο καλυτερα. Ειναι οι τελευταιες σου διακοπες, εκτος και αν ο πατερας σου εχει ετοιμα καραβια να σου γραψει.

pat122
07-05-11, 17:36
σίγουρα οι πρώτες μέρες στο στρατό είναι ζόρικες λόγω ψυχολογίας...αν πας κλαίγοντας, δεν θα περάσεις καλά αλλά αν πας και δεν σε νοιάζει τι θα περάσεις τότε θα γελάσεις πολύ μέσα...

πρώτη μέρα πριν μπω, εγώ είχα πιει ένα ποτηράκι tequila πρώι πρώι...:lol:

jose_ee1985
14-05-11, 22:55
@voithostyrempora2

Καλό είναι να μην είσαι από τους πρώτους, ούτε κ από τους τελευταίους που θα πάνε. Πήγαινε κατά τις 11-1 το μεσημέρι. Τέτοια ώρα θα βρεις ρούχα άνετα πιστεύω. Το κόλπο για τις πρώτες εβδομάδες στο κέντρο είναι να περνάς απαρατήρητος κ να μην δίνεις δικαιώματα. Κοινώς κάνε κ λίγο το μ@λ@κ@ και μην διαμαρτύρεσαι με το παραμικρό αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες κλπ, γιατί θα τραβήξεις την προσοχή κ δεν είναι καλό.

Δεν πιστεύω ότι αξίζει να ξοδευτείς για μια τέτοια μηχανή. Πάρε μια Mach 3 turbo και θα είσαι οκ. Κ εγώ είχα να βάλω ξυράφι γύρω στα 4 χρόνια κ ήμουν με trimmer.

Μην σε απασχολεί το ξύπνημα, θα νιώσεις κομμάτια στην αρχή, μετά το πρώτο δεκαήμερο (κ πάρα πολύ λέω), θα αρχίσεις να συνηθίζεις. Πάντως σε κάθε άδεια/διανυκτεύρευση τον πρώτο μήνα θα είσαι σαν ζαλισμένο κοτόπουλο :p.

Επίσης θα αρχίσεις να γίνεσαι πολύ βαρετός για τους γύρω σου, καθώς θα μιλάς κατά το 90% του χρόνου για το στρατό. :p

Α, και το πιο σημαντικό!!! Ετοιμάσου να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου για το επίπεδο (μορφωτικό, κοινωνικό, πολιτιστικό) του μέσου Έλληνα...

hellenicsun
16-05-11, 01:36
Εχω κοψει αναβολη και παρουσιάζομαι Αύγουστο (ΕΣΣΟ 316 αν δεν κανω λαθος).Ισχυει ότι η 315 παρουσιαστηκε 2-5 Μάη?ξερουμε γιατί τόσο νωρίς καθώς και πιθανες ημερομηνιες Αυγουστου?

(πειτε όσοι παρουσιαζεστε Αυγουστο :cool:)

Ωραίος. Εγώ θα κόψω την αναβολή αυτή την εβδομάδα οπότε κι εγώ Αύγουστο θα μπω.

Η φιλοσοφία μου γύρω από το στρατό είναι η εξής:

Δε μπορώ να το αποφύγω, θα το ευχαριστηθώ.
Οι τελευταίοι εννέα μήνες διακοπών.
Η τέχνη του αόρατου σώζει.


Όλα τα άλλα περιττεύουν. Από ιστορίες, έχω ακούσει πολλές αλλά να πω την αλήθεια, καμία δε συγκρατώ γιατί ο καθένας τα βλέπει από τη δική του "σκοπιά". Αλήθεια, τι χαρτιά χρειάστηκες για να κόψεις την αναβολή;

ardi21
16-05-11, 02:00
Η φιλοσοφία μου γύρω από το στρατό είναι η εξής:

Δε μπορώ να το αποφύγω, θα το ευχαριστηθώ.
Οι τελευταίοι εννέα μήνες διακοπών.
Η τέχνη του αόρατου σώζει.


Πολυ σωστος. Θα περασεις καλα με αυτο το σκεπτικο:oneup: Θα προσεθετα και εναν 4 κανονα. Να εισαι σωστος και να μην "καβατζωνεις" αλλους. Μακροπροθεσμα αυτο θα σε ανταμειμψει.

Κατα τ'αλλα εγω προτεινω να μπειτε οσο πιο νωρις μπορειτε. Για να ξεμπερδευετε μπαμ-μπαμ και μετα να ειστε χαλαροι*. Δεν ειναι οτι καλυτερο να μπειτε στον θαλαμο 3 τα ξημερωματα.. Εγω προσωπικα 3-4 το μεσημερι ειχα τελειωσει τα παντα, εκανα τσιγαρο και ετρωγα σοκολατες απο το αυτοματο μηχανημα:drunk:

*Αυτο εχει και εναν μικρο κινδυνο. Π.χ μπαινουν αξιωματικοι μερικες φορες στους θαλαμους και τσιμπανε καποια ατομα που εχουν τελειωσει με τις διαδικασιες και κ*λοβαρανε, γι'αγγαρειες (συνηθως μαγειρεια για να δινουν φαγητο σε αυτους που μπηκαν μεσημερακι χαλαροι και εχει παει 12 το βραδυ και δεν εχουν φαει ακομα...). Οποτε μολις δειτε μη-φανταρο εξαφανιζεστε απο προσωπου γης. Εφαρμοζετε κατευθειαν δηλαδη τον απαραβατο κανονα του στρατου. ΑΟΡΑΤΟΣ:p

Morx
16-05-11, 03:01
Οταν περασετε απο συνεντευξη στις μοναδες απο το διοικητη του λοχου/μοιρας κλπ... θα αναφερετε μεταξυ των αλλων που θα σας ρωτησει οτι ξερετε να κανετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Κυριολεκτικα τα παντα, αλλαγμα λαμπες, καλωδια, υδραυλικα, κοψιμο χορτων, βαψιμο κλπ!
Να ειστε προθυμοι να βοηθησετε, οχι να γινετε σκλαβοι, αλλα να βοηθησετε.
Μην το παιζετε αναπηροι, το δουλεμα και η φυγο-πονια εκει μεσα, ειναι οτι χειροτερο!

Ολοι οι κληρωτοι που ερωτουνται αν κατεχουν καποια τεχνη κανουν τους κινεζους!
Οι αξιωματικοι καταλαβαινουν οτι ο ταδε το παιζει κυρια μη ξεροντας να κανει το παραμικρο για να γλιτωσει "αγγαρειες" ...

Σε αρκετες αναφορες ο διοικητης με εβαζε να μαζεψω ατομα για καποιες ψιλοδουλειες.
Ρωτησε μια φορα ποιοι ξερουν να κοβουν χορτα με μεσινεζα.... ολοι εκαναν τους κινεζους [εργασια που δεν ειναι επιστημη, ετσι;;]
ΕΝΑΣ ειχε τα κοτσια να πει "εγω θελω" ... τον ρωτησαν αν ξερει και ειπε πως οχι, απλα δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Αυτο το παλικαρι εφτυσε αιμα! Ειχε γινει πιο μαυρος και απο τον Καρεμπε Μαιο μήνα!! Ενα καλοκαιρι περασε που εκοβε χορτα, εβγαινε εξω, εμπαινε μεσα, εκοβε χορτα εβγαινε εξω εμπαινε μεσα. Ειχε τεντωθει το κορμι του, αλλα για 6 ωρες την ημερα, σε ολα τ'αλλα ειχε το ελευθερο! Κηπουρος και γενικων ψιλο-αγγαρειων ο τυπακος...!
Ημουν αυδμ και τον αφηνα με εντολη του διοικητη να κανει οτι θελει αφου τελειωσει το καθημερινο προγραμμα του! Πηρε αρκετες τιμητικες, αρκετες 24ωρες, αρκετες εξοδους και ποτε οταν εκανε καποιο παραπτωμα δεν την ακουγε ασχημα! Ενα μηνα πριν απολυθει δεν υπηρχε στο στρατοπεδο, στην κυριολεξια.

Το καλυτερο ηταν πως υπηρχαν καποια σταθμα στη μοναδα μιας και οποιος γκρινιαζε πως κουραζεται με την υπηρεσια του [ΑΔΙΚΑ!], του προτεινανε να βοηθησει στα χορτα κλπ! Δεν ηθελε ομως κανενας....!
Ολοι οι αλλοι στα σκοπετα και στη λατζα.

Εκει που σε παιρνει, προσφερε! Ειναι ανθρωποι και οσο γουρουνια και να ειναι μερικοι, αν πας με τα "νερα" τους... και δε τους προκαλεις προβληματα τοτε γινονται καλοι φιλοι σου.

Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα τωρα, αλλα σιγουρα ειναι αρκετα δυσκολα απ'οτι μαθαινω με το 9μηνο λογω του οτι δεν ειναι αρκετο το προσωπικο μιας και οι σειρες που ταυτοχρονα εν υπηρεσια, ειναι μονο 3...

........Auto merged post: Morx πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οποτε μολις δειτε μη-φανταρο εξαφανιζεστε :p

Δε θα ξεχασω ποτε ενα θαλαμοφυλακα στο κεντρο που οταν ειχε γυρισει φανταρος απο αγημα, βαραγε προσοχες λες και μπηκε ταξιαρχος!!!:rofl:
Ειδε μπερε και τρομοκρατηθηκε!:worthy:

[Μετα τρομοκρατηθηκα εγω στην εκπαιδευση για δοκιμος... χαχα]

ardi21
16-05-11, 03:05
Δε θα ξεχασω ποτε ενα θαλαμοφυλακα στο κεντρο που οταν ειχε γυρισει φανταρος απο αγημα, βαραγε προσοχες λες και μπηκε ταξιαρχος!!!:rofl:
Ειδε μπερε και τρομοκρατηθηκε!:worthy:

[Μετα τρομοκρατηθηκα εγω στην εκπαιδευση για δοκιμος... χαχα]

:lol::lol: Ναι στις πρωτες μερες που 'σαι λιγο χαμενος δεν ξεχωριζεις μπερεδες!

ΥΓ. Και 'γω ψιλοτρομοκρατηθηκα στην Προεδρικη Φρουρα αλλα νταξει:p

gatoulas
16-05-11, 10:41
Μου θύμισες καζούρα που κάναμε στα ΛΥΒ στους ΥΕΑ...

Έτρεχαν μέχρι τα χαράματα γιατί ακουστήκαμε πιο δυνατά :whistle:

bill2003
16-05-11, 11:11
Ωραίος. Εγώ θα κόψω την αναβολή αυτή την εβδομάδα οπότε κι εγώ Αύγουστο θα μπω.


Γιατί κάτι μου λέει ότι έπρεπε να την κόψεις μέχρι 30/4 για να μπεις τον Αύγουστο?
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ρώτα το για σιγουριά στο στρατολογικό γραφείο...

Morx
16-05-11, 12:26
Μου θύμισες καζούρα που κάναμε στα ΛΥΒ στους ΥΕΑ...

Έτρεχαν μέχρι τα χαράματα γιατί ακουστήκαμε πιο δυνατά :whistle:
Ησουν πυροβολικο;

gatoulas
16-05-11, 12:43
ΚΕΔΒ Χαϊδάρι

Morx
16-05-11, 13:41
ΚΕΔΒ Χαϊδάρι

Γι'αυτο φωναζατε περισσοτερο ησασταν ξερκουραστοι :oops:

Βυσματα του ΚΕΠΙΚ !!!:p

gatoulas
16-05-11, 15:37
Μπά...
Αυτό έγινε μετά το 14ο μήνα στον Έβρο.
Εκεί ναι! Ζωή και κότα.

Το ΚΕΠΙΚ σε μεγάλες μονάδες (πχ Β' σώμα) είναι κολαστήριο.
Και μετά από 12 ώρες εκεί μέσα βάλε και τις παραδοσιακές υπηρεσίες...

hellenicsun
16-05-11, 16:21
Γιατί κάτι μου λέει ότι έπρεπε να την κόψεις μέχρι 30/4 για να μπεις τον Αύγουστο?
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ρώτα το για σιγουριά στο στρατολογικό γραφείο...

Δεν έχεις άδικο - είμαι εκτός των επίσημων ημερομηνιών διακοπής αναβολής. Όμως, υπάρχει δυνατότητα αίτησης την οποία και θα χρησιμοποιήσω ώστε να μπω τον Αύγουστο.

voithostyrempora2
17-07-11, 17:16
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, πριν κανα δίμηνο :p .Για ποστάρετε τπτ τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για να καταταγεί η θρυλική Γ ΕΣΣΟ 2011 :p.

bill2003
18-07-11, 12:13
Πότε μπαίνετε; 1/8 ή 8/8;

voithostyrempora2
18-07-11, 15:05
1 Αυγούστου?δε νομίζω :p.Για 29-31 Αυγουστου ακούγεται.

bill2003
18-07-11, 16:39
1 Αυγούστου?δε νομίζω :p.Για 29-31 Αυγουστου ακούγεται.

Χμ, τέλος Αυγούστου?!
Συνήθως οι δύο πρώτες Δευτέρες είναι οι αγαπημένες τους! Αν συμβεί όπως τα λες, η 2011Γ ΕΣΣΟ ξεκινά δυνατά, έχωντας απολαύσει όλο το καλοκαίρι έξω! :p

Banditgr
18-07-11, 17:28
1 Αυγούστου?δε νομίζω :p.Για 29-31 Αυγουστου ακούγεται.

Τι θες να ποστάρουμε ρε αδερφέ ? Μια χαρά θα τη βγάλεις όταν τελειώσεις με το κέντρο και πας Κω. Θα έχεις τις διανυχτερευσούλες σου εκτός αν είσαι Μητσοτάκης και έχεις βραδυνή υπηρεσία ή γενικά δεν έχει άτομα (ή βρεθείς σε κανά...Φωκά :tooth). Πάντως και έτσι να είναι, άσχημα δεν θα περάσεις, οι "ντόπιοι" έχουν αρκετά προνόμια εκεί όπως θα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Αχχχ, τιμημένο 295 ΤΕ και Λόχος Στρατηγείου, θα ήθελα να ξαναρχόμουν μια βολτίτσα :p

Τώρα για το κέντρο στα έχουν πει λίγο πολύ. Κατ' εμέ μη κάνεις το λάθος που κάναμε αρκετοί και μπεις "αργά" (αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα πας και πρωί πρωί). Θα μαρτυρήσεις στις αναμονές (χαρτιά, εμβόλια κτλ) και θα ντυθείς αργά, οπότε θα πας και για ύπνο αργά (μετά τις 12 το βράδυ) και αυτό είναι κακό διότι θα ξυπνήσεις με τις κότες και όπως επίσης σου έχουν πει, στην αρχή δεν θα είσαι συνηθισμένος. Μέχρι τις 11 θα έλεγα να είσαι μέσα. Στα υπόλοιπα ότι σου έχουν πει, θα τα επαναλάβω συνοπτικά. Low profile, μη δίνεις στόχο, να ακούς πολύ και να μιλάς λίγο, ακόμα και όταν σου λένε ότι ο γάιδαρος πετάει (διότι θα στο πουν, αν όχι αυτό ακριβώς κάτι άλλο εξίσου καταφανέστατα παράλογο) και να μη φοβάσαι/μη ντρέπεσαι να βοηθήσεις, ειδικά αν "κόψεις" ότι υπάρχουν αξιωματικοί που τα προσέχουν αυτά και καβατζώνουν άτομα.

Τέλος, καθαρά προσωπική άποψη, αν μπορείς να αποφύγεις ΥΕΑ/ΛΥΒ. Ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο (έστω και με "κρίση"), όσο καβατζωτικά και αν καταντήσουν τα πράγματα. Διότι κάποτε όλα τελειώνουν και όσο πιο γρήγορα ξεμπερδέψεις, τόσο πιο γρήγορα θα έχεις τη δυνατότητα να προγραμματίσεις την μετέπειτα, πραγματική ζωή σου.

voithostyrempora2
20-07-11, 03:14
Χμ, τέλος Αυγούστου?!
Συνήθως οι δύο πρώτες Δευτέρες είναι οι αγαπημένες τους! Αν συμβεί όπως τα λες, η 2011Γ ΕΣΣΟ ξεκινά δυνατά, έχωντας απολαύσει όλο το καλοκαίρι έξω! :p

Οι άλλοι ναι.Εγω δε θα ξεκινησω καθόλου δυνατά,αφού θα έχω δουλέψει ολόκληρο το καλοκαίρι :twisted::twisted::twisted:.


Τι θες να ποστάρουμε ρε αδερφέ ? Μια χαρά θα τη βγάλεις όταν τελειώσεις με το κέντρο και πας Κω. Θα έχεις τις διανυχτερευσούλες σου εκτός αν είσαι Μητσοτάκης και έχεις βραδυνή υπηρεσία ή γενικά δεν έχει άτομα (ή βρεθείς σε κανά...Φωκά :tooth). Πάντως και έτσι να είναι, άσχημα δεν θα περάσεις, οι "ντόπιοι" έχουν αρκετά προνόμια εκεί όπως θα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Αχχχ, τιμημένο 295 ΤΕ και Λόχος Στρατηγείου, θα ήθελα να ξαναρχόμουν μια βολτίτσα :p

Τώρα για το κέντρο στα έχουν πει λίγο πολύ. Κατ' εμέ μη κάνεις το λάθος που κάναμε αρκετοί και μπεις "αργά" (αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα πας και πρωί πρωί). Θα μαρτυρήσεις στις αναμονές (χαρτιά, εμβόλια κτλ) και θα ντυθείς αργά, οπότε θα πας και για ύπνο αργά (μετά τις 12 το βράδυ) και αυτό είναι κακό διότι θα ξυπνήσεις με τις κότες και όπως επίσης σου έχουν πει, στην αρχή δεν θα είσαι συνηθισμένος. Μέχρι τις 11 θα έλεγα να είσαι μέσα. Στα υπόλοιπα ότι σου έχουν πει, θα τα επαναλάβω συνοπτικά. Low profile, μη δίνεις στόχο, να ακούς πολύ και να μιλάς λίγο, ακόμα και όταν σου λένε ότι ο γάιδαρος πετάει (διότι θα στο πουν, αν όχι αυτό ακριβώς κάτι άλλο εξίσου καταφανέστατα παράλογο) και να μη φοβάσαι/μη ντρέπεσαι να βοηθήσεις, ειδικά αν "κόψεις" ότι υπάρχουν αξιωματικοί που τα προσέχουν αυτά και καβατζώνουν άτομα.

Τέλος, καθαρά προσωπική άποψη, αν μπορείς να αποφύγεις ΥΕΑ/ΛΥΒ. Ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο (έστω και με "κρίση"), όσο καβατζωτικά και αν καταντήσουν τα πράγματα. Διότι κάποτε όλα τελειώνουν και όσο πιο γρήγορα ξεμπερδέψεις, τόσο πιο γρήγορα θα έχεις τη δυνατότητα να προγραμματίσεις την μετέπειτα, πραγματική ζωή σου.

Σε ευχαριστώ πολύ.Όλα κατανοητα,πλην του :



ΥΕΑ/ΛΥΒ

Τι'ν'αυτά? :p

Φαίνεται ότι είμαι κωλόψαρο του κερατά? :rofl:

Επίσης ,έτσι κι αλλιώς είμαι να φεύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (μάλλον στο Πολυτεχνείο του Μονάχου (http://portal.mytum.de/studium/studiengaenge_en/communications_engineering_master)) το φθινόπωρο του 2012.Αν μπορουσα να μην κανω στρατο,δε θα εκανα ;).

Seitman
20-07-11, 07:24
ΥΕΑ -> Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός
ΛΥΒ -> Λόχος Υποψηφίων Βαθμοφόρων (Δεκανείς, Λοχίες κανονικής θητείας)

Πολυτεχνείο βλέπω, μήπως παρουσιάζεσαι και Ναύπλιο (Μηχανικό)? Αν ναι θα περάσεις καλά.

Banditgr
20-07-11, 12:01
Επίσης ,έτσι κι αλλιώς είμαι να φεύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (μάλλον στo Πολυτεχνείο του Μονάχου (http://portal.mytum.de/studium/studiengaenge_en/communications_engineering_master)) το φθινόπωρο του 2012.Αν μπορουσα να μην κανω στρατο,δε θα εκανα ;).

Τα στριμώχνεις πάρα πολύ πάντως. Δουλειά, στρατός, μεταπτυχιακό ? Τι να σου πω, χαρά στο κουράγιο σου, να αναμένεις ότι με τέτοιο πρόγραμμα παίζει να μη πάρεις ανάσα, μιας και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα "ξεκουραστείς" στο στρατό. Αυτό είναι πολύ πολύ σχετικό. Γενικότερα εγώ θα πρότεινα "περίοδο προσαρμογής" λίγο πριν και λίγο έως αρκετά μετά την απόλυση (εγώ προσωπικά 2-3 μήνες μετά δεν είχα όρεξη να κάνω απολύτως τίποτα, ίσως φταίει το γεγονός ότι ταλαιπωρήθηκα και δεν πέρασα και πάρα πολύ καλά αλλά όπως προείπα αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο).

voithostyrempora2
20-07-11, 12:29
ΥΕΑ -> Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός
ΛΥΒ -> Λόχος Υποψηφίων Βαθμοφόρων (Δεκανείς, Λοχίες κανονικής θητείας)

Μπουαχαχαχα,για κανένα λόγο :twisted:.



Πολυτεχνείο βλέπω, μήπως παρουσιάζεσαι και Ναύπλιο (Μηχανικό)? Αν ναι θα περάσεις καλά.

Αμα ειχε ερθει το φύλλο πορείας,θα ηξερα να σου απαντήσω :p. Στο Μηχανικό πάνε κυρίως Πολιτικοί Μηχανικοί καθώς και Μηχανολόγοι Μηχανικοί (και τίποτα Τοπογράφοι ξέρω γω). Από τη σχολή μου (Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών) πάμε συνηθως Διαβιβαστές (άρα Καλαμάτα για αρχή).Καλό αυτό :p?

(ειμαι και Τηλεπικοινωνιακός-Δικτυάς έτσι κι αλλιώς,βέβαια στον ΕΣ αυτά δεν έχουν καμία σημασία :twisted:)


Τα στριμώχνεις πάρα πολύ πάντως. Δουλειά, στρατός, μεταπτυχιακό ? Τι να σου πω, χαρά στο κουράγιο σου, να αναμένεις ότι με τέτοιο πρόγραμμα παίζει να μη πάρεις ανάσα, μιας και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα "ξεκουραστείς" στο στρατό. Αυτό είναι πολύ πολύ σχετικό. Γενικότερα εγώ θα πρότεινα "περίοδο προσαρμογής" λίγο πριν και λίγο έως αρκετά μετά την απόλυση (εγώ προσωπικά 2-3 μήνες μετά δεν είχα όρεξη να κάνω απολύτως τίποτα, ίσως φταίει το γεγονός ότι ταλαιπωρήθηκα και δεν πέρασα και πάρα πολύ καλά αλλά όπως προείπα αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο).

Η δουλειά είναι στην οικογενειακή επιχείρηση :p (ξενοδοχείο). Κυρίως θα δουλεύω μπαρμαν,σερβίροντας σε μεθυσμενες Αγγλίδες:p. Δε θα'ναι τόσο άσχημα,άσε που δε μπορώ να το αποφύγω έτσι κι αλλιώς :p.

Σκεψου οτι θα απολυθω τέλη Μάη 2012 και το Μεταπτυχιακό που βλέπω στο Μόναχο ξεκινάει μέσα Οκτώβρη,άρα θα'χω 4,5 γεματους μηνες (για να δουλέψω και πάλι μπαρμαν :p:p:p) .

Seitman
20-07-11, 13:10
Αμα ειχε ερθει το φύλλο πορείας,θα ηξερα να σου απαντήσω :p. Στο Μηχανικό πάνε κυρίως Πολιτικοί Μηχανικοί καθώς και Μηχανολόγοι Μηχανικοί (και τίποτα Τοπογράφοι ξέρω γω). Από τη σχολή μου (Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών) πάμε συνηθως Διαβιβαστές (άρα Καλαμάτα για αρχή).Καλό αυτό :p?

(ειμαι και Τηλεπικοινωνιακός-Δικτυάς έτσι κι αλλιώς,βέβαια στον ΕΣ αυτά δεν έχουν καμία σημασία :twisted:)


Δε σου έχει έρθει ακόμα το ΦΠ? :hmm:

Όπως σωστά ανέφερες οι "σπουδές" δεν παίζουν και μεγάλη σημασία ως προς τα που θα σε ρίξουν.

Αν έχεις καλό δοντάκι, μπορεί να σε "τραβήξουν" και κατά Δ.Ε.ΠΛΗ. (Διεύθυνση Έρευνας Πληροφοριών) μεριά να περνάς "σήματα" στο τερματικό :whistle:

bill2003
20-07-11, 23:13
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Με αυτό το πτυχίο + ένα καλό βύσμα (λόγω έλλειψης μεταπτυχιακού), το Σώμα είναι ένα! Σώμα Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ) :cool:

Επίσης, το "συνεχόμενο" δουλειά - Στρατός - δουλειά είναι καθαρά στον άνθρωπο. Πριν μπω δούλευα μέχρι και την Παρασκευή (μπήκα Δευτέρα) και έπιασα πάλι δουλειά με την άδεια απολύσεως! Πήρα στη συνέχεια 3-4 μέρες άδεια από τη δουλειά για να πάω να απολυθώ! :p

gatoulas
21-07-11, 12:25
Με αυτό το πτυχίο + ένα καλό βύσμα (λόγω έλλειψης μεταπτυχιακού), το Σώμα είναι ένα! Σώμα Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ) :cool:

Επίσης, το "συνεχόμενο" δουλειά - Στρατός - δουλειά είναι καθαρά στον άνθρωπο. Πριν μπω δούλευα μέχρι και την Παρασκευή (μπήκα Δευτέρα) και έπιασα πάλι δουλειά με την άδεια απολύσεως! Πήρα στη συνέχεια 3-4 μέρες άδεια από τη δουλειά για να πάω να απολυθώ! :p

Έτσι ακριβώς. 18 μήνες ξεκούραση ανάμεσα στη δουλειά. Ψέμματα. 17. Και στην άδεια πάλι δουλειά.

Το ΣΕΠ είναι ωραίο. Πήγαινα σα "σύμβουλος" όταν ήθελα να φιδέψω...

voithostyrempora2
12-08-11, 22:24
Ω καλα,ξεχασα να ποσταρω.

27 Σεπτέμβρη Πυροβολικο @ Θήβα

:twisted:

johnson
13-08-11, 03:13
Ω καλα,ξεχασα να ποσταρω.

27 Σεπτέμβρη Πυροβολικο @ Θήβα

:twisted:

Καλή θητεία φίλε. Βάλε τα γούρια σου να σε πάνε 3η μοίρα, στο λεγόμενο "ξενοδοχείο" για να έχεις ζεστό νερό στα σίγουρα :worthy: Πάντως ότι και να κάνεις εκεί, καμία σχέση με τη μονάδα αργότερα, οπότε μη ξενερώνεις ότι και να δεις :p

Seitman
13-08-11, 07:29
Διαβιβαστές (άρα Καλαμάτα για αρχή).


Πω πωωωωωωωωωωωω πρέπει να έχασα αρκετά επεισόδια... Στα χρόνια μου οι Διαβιβαστές, παρουσιάζονταν Χαϊδάρι :oops:

Αλλά και το πυροβολικό δεν είναι άσχημα. Θα έχει πολύ γέλιο ειδικά στις βολές, όπου θα βλέπεις τους αξιωματικούς να είναι 5 ώρες επάνω στον χάρτη, με πυξίδες να χτυπάνε αζιμούθια και κομπουτεράκια για να βγάλουν τις γωνίες του όπλου και στην τελική να βλήματα να πηγαίνουν στον γάμο του Καραγκιόζη :lol:

Δεν είναι τίποτα. 12 μήνες είναι θα περάσουν. :cool:

johnson
13-08-11, 08:09
Δεν είναι τίποτα. 12 μήνες είναι θα περάσουν. :cool:

12; 9μηνο έχει γίνει :p (και καλά αμετάθετο)

Seitman
13-08-11, 08:10
:oops:

Ωχ... Όντως έχασα επεισόδια :lol:

Νικαετός
13-08-11, 11:10
:oops:

Ωχ... Όντως έχασα επεισόδια :lol:

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι οστρατός πλέον είναι κατασκήνωση? Ωσπου να μάθεις τις "καβάντζες" έχεις απολυθεί. :p

Seitman
13-08-11, 11:22
Κάτι είχα καταλάβει το 2003 όταν με "κάλεσαν" στο Λουτράκι για 2 εβδομάδες, αλλά δεν είχα δώσει σημασία :p

gkimonas
13-08-11, 13:21
Λελέ πλέον..:rolleyes:

313 3η Μοίρα Πυροβολικό Θήβα
Ένα μήνα 290 Μ/Κ ΤΠ στην Λήμνο
Τους υπόλοιπους μήνες στην ΟΑΣ τους ΓΕΣ σ' έναν υπολογιστή. (Δημόσιος Υπάλληλος) :p

hexadecimal
13-08-11, 13:38
Λελέ πλέον..:rolleyes:

313 3η Μοίρα Πυροβολικό Θήβα
Ένα μήνα 290 Μ/Κ ΤΠ στην Λήμνο
Τους υπόλοιπους μήνες στην ΟΑΣ τους ΓΕΣ σ' έναν υπολογιστή. (Δημόσιος Υπάλληλος) :p
Πως επαιζες στο ΓΕΣ?:hmm:

gkimonas
13-08-11, 13:41
Πως επαιζες στο ΓΕΣ?:hmm:

1-1 στην χειρότερη
1-2 στην καλύτερη

hexadecimal
13-08-11, 13:44
1-1 στην χειρότερη
1-2 στην καλύτερη
Απογευματακια σπιτι ή οφφ? Επισης αυτο που με ενοιαξε περισοτερο ηταν το φουλ γυαλισμενος...:whistle:

johnson
13-08-11, 15:02
Φαντάζομαι για δίκτυο βάζατε ethernet over power συσκευές με τόσα πολύμπριζα μαζεμένα εκεί μέσα ε; :lol::lol:

redfever7
13-08-11, 18:07
Με αυτό το πτυχίο + ένα καλό βύσμα (λόγω έλλειψης μεταπτυχιακού), το Σώμα είναι ένα! Σώμα Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ) :cool:

Επίσης, το "συνεχόμενο" δουλειά - Στρατός - δουλειά είναι καθαρά στον άνθρωπο. Πριν μπω δούλευα μέχρι και την Παρασκευή (μπήκα Δευτέρα) και έπιασα πάλι δουλειά με την άδεια απολύσεως! Πήρα στη συνέχεια 3-4 μέρες άδεια από τη δουλειά για να πάω να απολυθώ! :p

ούτε το πτυχίο, ούτε το μεταπτυχιακό έχει να κάνει με ΣΕΠ, μόνο το βύσμα :evil: με αυτά μόνο κάνεις για πεζικάριος με ειδικότητα Ο/Α :rtfm:

γενικά πάντως ο στρατός είναι ένα θέατρο (παραλόγου), αν δε δίνεις σημασία στους άλλους όταν παραλογίζονται (μόνιμο φαινόμενο στο στρατό βέβαια) τότε θα περάσεις καλά. Επίσης, γνώμη μου πάντα, 24-26 είναι η καλύτερη περίοδος γιατί δε σε νιάζει κ όλας το θέμα, δε θα σου αφήσει κανένα κουσούρι μετά αφού σίγουρα τα προηγούμενα χρόνια σου ήταν δυσκολότερα απ' ότι το 9μηνο του στρατού.

Το κακό αυτή τη περίοδο είναι η χαμηλή επάνδρωση σε όλες τις μονάδες και φυσικά ο κακός σχεδιασμός. Όταν πχ στο ΓΕΕΘΑ που πάντα ήταν βισματικό κάποιους τους πάει 6-1 και τους οδηγούς 1-1 είναι ένα θέμα προς εξέταση ενώ σε άλλα στρατόπεδα παραμεθωρίου που τα χωρίζει ένας τοίχος σχεδόν τους μεν 1-3 και τους δε 3-1 είναι πάλι θέμα:rofl:
Όπως κ να 'χει όποιο παρουσιάζεστε Αύγουστο καλώς να 'ρθείτε αλλά δυστυχώς δε θα σας προλάβω:down:
80κατι κ σήμερα πάνω κάτω:rofl: (ναι, είναι πολλές)

bill2003
13-08-11, 18:43
ούτε το πτυχίο, ούτε το μεταπτυχιακό έχει να κάνει με ΣΕΠ, μόνο το βύσμα :evil: με αυτά μόνο κάνεις για πεζικάριος με ειδικότητα Ο/Α :rtfm:


Όταν πήγα εγώ πάντως (302) από όσους πήγαμε ΣΑΕΠ για εκπαίδευση μόνο 3-4 άτομα δεν είχαν μεταπτυχιακό (σίγουρα βύσματα) όλοι οι υπόλοιποι ήταν κάτοχοι μεταπτυχιακού (μικρά ή πιθανά βύσματα ή και καθόλου) ή και διδακτορικού (πιστεύω καθόλου βύσματα)... :)

Νικαετός
13-08-11, 19:51
Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής. Απολύθηκα το 1984 (μετά από θητεία 26 μηνών-όχι διακοπούλες) αλλά απ΄τότε ουδέποτε με κάλεσαν για άσκηση ή επανεκπαίδευση ή whatever. Απλά κάποια στιγμή μετά τα 40 μου, μόνο το απολυτήριό μου άλλαξαν.

Είναι γενικό αυτό ή απλά είναι θέμα όπλου/τύχης?

hemlock
13-08-11, 20:19
Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής. Απολύθηκα το 1984 (μετά από θητεία 26 μηνών-όχι διακοπούλες) αλλά απ΄τότε ουδέποτε με κάλεσαν για άσκηση ή επανεκπαίδευση ή whatever. Απλά κάποια στιγμή μετά τα 40 μου, μόνο το απολυτήριό μου άλλαξαν.

Είναι γενικό αυτό ή απλά είναι θέμα όπλου/τύχης?
Οταν γραφεις σου αλλαξαν το απολυτηριο τι εννοεις?:hmm:
Αν εννοεις οτι απο ναυτη σε μεταταξαν στο ΠΖ τοτε ναι (εμενα το γραφει ηδη)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.