PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικα χαρακτηριστικα του νεου xbox2 !!!



Σελίδες : [1] 2

dantouan
09-03-05, 16:11
Το γνωστό portal gamespy παρουσίασε σήμερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νεου Χbox με κωδική ονομασία ΧΕΝΟΝ.

Περισσοτερα εδω:

http://www.adslgr.com/news.php?newsid=1052

ή εδω:

http://xbox.gamespy.com/xbox/microsoft-xbox/594331p1.html?fromint=1

wolfy
09-03-05, 16:42
:shock:

Πςςςςςς!!!!!!! :worthy:

Και πότε με τι καλό;

Πάντως και PS3 από ότι διάβασα σε περιοδικό θα εισαγάγει μια μεγάλη δύναμη οσον αφορά τον επεξεργαστή. Πρόκειτε για το Ceel Chip που αποτελεί συνεργασία IBM - Toshiba - Sony.
Έχει διαστάσεις πινέζας, συχνότητες που ξεκινούν από 4GHz με 90nm. Όπως λένε είναι 10 φορές ταχύτερο απο τους πρόσφατους επεξεργαστες για PC. To chip διαθέτει 234 εκ. τρανζίστορ (εν αντιθέσει με τα 125 ενός Pentium 4 Prescott) 2,5ΜΒ μνημη cashe και αρχιτεκτονική 64bit

To ντεμπούτο του θα γίνει του χρόνου καθώς θα βρίσκεται στην καρδιά του PS3!!!

Έχει να γίνει χαμός!
Λεφτά να χωμεν!
Να πάρωμεν και δυό!
(και να συνεχίσωμεν να έχωμεν Dsl)

mavlok
09-03-05, 17:03
Grasshoppers... οτι h/w και να εχει το xbox 2 αν δεν καταφερει να εχει ποικιλια σε s/w, παλι το ιδιο σεναριο θα επαναληφθει... :p

Περα απο... σαρκασμους τωρα, ελπιζω να βαλουν επιτελους αυτο το ρημαδιασμενο το hardware antialising στο ps3 γιατι μας εχουν πεταχτει τα ματια εξω με τα jaggies...

Αραγε θα μπορει να ενεργοποιει και... πυραυλους οπως ελεγε το hype για το ps2? :p :p :p

adams
09-03-05, 17:10
Ρε Dantouan παντα με καλη διαθεση αφου την κανεις την αντιγραφη (δεν ειναι μεμπτο ολοι απο καπου τα αντιγραφουμε-μεταφραζουμε) βαλε και απο που το εγραψες...
Ας μου ζηταγες κιολας και το full κειμενο με bbcode...θα στο εδινα... ;)
Για οσους δεν καταλαβαν
http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=3&id=718 :)

Ducklord
09-03-05, 17:36
Adams, η πηγή αναφέρεται: Gamespy.
Μετάφραση είναι το κείμενο του Dantouan, από ό,τι βλέπω, όχι copy & paste από Insomnia...

Φιλικά
Ducklord: Άρχων των σκοτεινών παπιών της κολάσεως... Φηλ δε φηρ... ΚΟΥΑΚ!!!

wolfy
09-03-05, 19:09
Πάντως το πιο βασικό σε ένα τωρινό Xbox είναι το dvd-rom του. Έχει κάνει πολλες κουτουράδες οι Microsoft σε αυτόν το τομέα, αλλάζωντας συνέχεια κατασκευαστές. Τι μια Philps (μέτριο) την άλλη Thomson (μούφα) την παράλη SamSung (the best) και φθάσανε στο σημείο μηχανήματα να παίζουν αντιγραφές και να μην μπορούνε να παίξουν original.

Ακόμα ακόμα φθάσαμε στο σημείο να πουλάνε τα Samsung πιο ακριβά από την κονσόλα, επειδή βλέπεις, αύτό είναι που κάνει το μηχάνημα να ξεχωρίζει, τα υπόλοιπα είναι ίδια.

Τέτοιες περιπτώσεις είναι για γέλια! Ελπίζω να μην επαναληφθούν!

dantouan
09-03-05, 19:15
Ρε Dantouan παντα με καλη διαθεση αφου την κανεις την αντιγραφη (δεν ειναι μεμπτο ολοι απο καπου τα αντιγραφουμε-μεταφραζουμε) βαλε και απο που το εγραψες...
Ας μου ζηταγες κιολας και το full κειμενο με bbcode...θα στο εδινα... ;)
Για οσους δεν καταλαβαν
http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=3&id=718 :)

Νομιζω οτι ο παπιας με καλυψε.
Άλλωστε η μετάφραση ηταν αρκετά ευκολη...:cool:

Jsone
09-03-05, 20:04
:shock:

Πςςςςςς!!!!!!! :worthy:

Και πότε με τι καλό;

Πάντως και PS3 από ότι διάβασα σε περιοδικό θα εισαγάγει μια μεγάλη δύναμη οσον αφορά τον επεξεργαστή. Πρόκειτε για το Ceel Chip που αποτελεί συνεργασία IBM - Toshiba - Sony.
Έχει διαστάσεις πινέζας, συχνότητες που ξεκινούν από 4GHz με 90nm. Όπως λένε είναι 10 φορές ταχύτερο απο τους πρόσφατους επεξεργαστες για PC. To chip διαθέτει 234 εκ. τρανζίστορ (εν αντιθέσει με τα 125 ενός Pentium 4 Prescott) 2,5ΜΒ μνημη cashe και αρχιτεκτονική 64bit

To ντεμπούτο του θα γίνει του χρόνου καθώς θα βρίσκεται στην καρδιά του PS3!!!

Έχει να γίνει χαμός!
Λεφτά να χωμεν!
Να πάρωμεν και δυό!
(και να συνεχίσωμεν να έχωμεν Dsl)

Καααλαα, η Sony και το marketing της.Δεν ξέρω αν θυμάστε τις παραμονές της κυκλοφοριας του PS2 τι ντόρος είχε γινει (ειχαν κάνει μαλλον) για το φοβερο, τρομερο, ultra-πανίσχυρο "Εmotion Engine"(το οποιο τελικά έπασχε άσχημα απο έλλειψη memory bandwidth).Ειχαν εμφάνιστει (είχαν κατασκευάσει δηλαδή)απίστευτες ιστορίες.Μια οτι το υπουργείο εξωτερικών της Ιαπωνίας απαγόρευε την εξαγωγή του επειδή και καλά εκανε για καθοδήγηση πυραύλων.Μια οτι το Ιράκ (προ εισβολής) ειχε αγοράσει και καλα ενα μεγάλο φορτίο με κατχθόνιους σκοπους (ή ηταν το Ιράν; ).

Ακόμα και οι προβλέψεις για το Cell εχουν περιοριστεί απιστευτα απο την αρχή του σχεδιασμού.Στην αρχή μιλάγανε για ισχύ εφάμιλλη υπερυπολογιστή, για δεκάδες πυρηνες σε ενα die με άψογο multiprocessing,μέχρι και για παράλληλη επεξεργασία μεσω δικτύωσης με αλλα ps3.Τώρα προκειται απλώς για εναν ισχυρό επεξεργαστή.Μεχρι να βγεί πολυ πιθανον να καιει και καρβουνάκια.

Fear the Hype Machine!

epotepia
09-03-05, 22:26
Καααλαα, η Sony και το marketing της.Δεν ξέρω αν θυμάστε τις παραμονές της κυκλοφοριας του PS2 τι ντόρος είχε γινει (ειχαν κάνει μαλλον) για το φοβερο, τρομερο, ultra-πανίσχυρο "Εmotion Engine"(το οποιο τελικά έπασχε άσχημα απο έλλειψη memory bandwidth)

get your facts straight αν κατι *εχει* το ps2 ειναι bandwith, το ps2 "επασχε" (η για την ακριβια πασχει γιατι την εποχη του δεν ειχε ιδιαιτερο prob) απο ελειψη ram και κυριος απο την ελειψη cache ειχε, τεραστιο bandwith αλλα μικρες μνημες, συν το οτι το ps2 is a biatch to program

btw το emotion engine ηταν μια χαρα για την εποχη του και μην το κοιτας σε απολυτη δυναμη, δες το cost/power ratio το οποιο ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

wolfy
09-03-05, 23:34
Καααλαα, η Sony και το marketing της.Δεν ξέρω αν θυμάστε τις παραμονές της κυκλοφοριας του PS2 τι ντόρος είχε γινει (ειχαν κάνει μαλλον) για το φοβερο, τρομερο, ultra-πανίσχυρο "Εmotion Engine"(το οποιο τελικά έπασχε άσχημα απο έλλειψη memory bandwidth).Ειχαν εμφάνιστει (είχαν κατασκευάσει δηλαδή)απίστευτες ιστορίες.Μια οτι το υπουργείο εξωτερικών της Ιαπωνίας απαγόρευε την εξαγωγή του επειδή και καλά εκανε για καθοδήγηση πυραύλων.Μια οτι το Ιράκ (προ εισβολής) ειχε αγοράσει και καλα ενα μεγάλο φορτίο με κατχθόνιους σκοπους (ή ηταν το Ιράν; ).

Ακόμα και οι προβλέψεις για το Cell εχουν περιοριστεί απιστευτα απο την αρχή του σχεδιασμού.Στην αρχή μιλάγανε για ισχύ εφάμιλλη υπερυπολογιστή, για δεκάδες πυρηνες σε ενα die με άψογο multiprocessing,μέχρι και για παράλληλη επεξεργασία μεσω δικτύωσης με αλλα ps3.Τώρα προκειται απλώς για εναν ισχυρό επεξεργαστή.Μεχρι να βγεί πολυ πιθανον να καιει και καρβουνάκια.

Fear the Hype Machine!

XAXA έτσι είναι. Σωστός !!! :thumbsup1
Όλο λόγια και μετά καμιά σχέση!! Ειδικά αυτό με το Ιρακ-πολύ γέλιο... ΧΕΧΕ

Πάντως, ότι και να λένε, οι παιχνιδομηχανές θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω από τα ΠιΣια, από την άποψη επιδώσεων!

Το PS2 :respekt: όταν κυκλοφόρησε ήταν κορυφαίο και άντεξε και σχεδόν ακόμα αντέχει! Εγω xbox έχω αλλα αν μου πέφτε στα χέρια κάνα PS2 σε καλή κατάσταση δεν θα έλεγα όχι.

Επαναλαμβάνω, πάντα οι κονσόλες θα είναι πίσω σε σχέση με τα PC, απο τα πράγματα, σε θέμα επιδόσεων. Όποτε δεν εντυπωσιάζομαι κι ολας. (λέμε τώρα)

epotepia
10-03-05, 03:28
Ακόμα και οι προβλέψεις για το Cell εχουν περιοριστεί απιστευτα απο την αρχή του σχεδιασμού.Στην αρχή μιλάγανε για ισχύ εφάμιλλη υπερυπολογιστή, για δεκάδες πυρηνες σε ενα die με άψογο multiprocessing,μέχρι και για παράλληλη επεξεργασία μεσω δικτύωσης με αλλα ps3.Τώρα προκειται απλώς για εναν ισχυρό επεξεργαστή.Μεχρι να βγεί πολυ πιθανον να καιει και καρβουνάκια.

οχι, φυσικα και εχει υπαρξει hype αλλα ο τροπος με τον οποιο το αναμεταδιδεις εσυ εδω ειναι χειροτερος απο τον αρχικο.

τα πρωτα λογια για τον cell λεγανε οτι θα ειναι arbitary επεκτασιμος με την εννοια οτι θα μπορει ελευθερα να συνδεετε (δεν διευκρινιζαν bandwith συνδεσης) με αλλους cell κατι το οποιο ειναι εφικτο βασι design. Ειναι "υπεριπολογιστης" καθοτι θα χρησημοποιηθει σε υπεριπολογιστες και workstations. Απο που προκυπτει το "απλως" δεν ξερω, καθοτι οι σχεδιαστικες διαφορες του με τους υπολοιπους ειναι αρκουντος μεγαλες. Θα προκυπτει μαλλον απο το ιδιο μερος απο το οποιο βγηκε η ελειψη bandwith του ps2....sigh....


Πάντως, ότι και να λένε, οι παιχνιδομηχανές θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω από τα ΠιΣια, από την άποψη επιδώσεων!

Το PS2 όταν κυκλοφόρησε ήταν κορυφαίο και άντεξε και σχεδόν ακόμα αντέχει! Εγω xbox έχω αλλα αν μου πέφτε στα χέρια κάνα PS2 σε καλή κατάσταση δεν θα έλεγα όχι.

αντιφασκεις. Τεσπα, το ολο επιχειρημα σου στερηται νοηματος. Ειναι δυνατον μια σταθερη πλατφορμα να ειναι συνεχως ισχυροτερη υπολογιστικα απο ενα συνεχως εξελισομενο και αναβαθμιζομενο pc? Ειναι ανοητο να το ισχυριζεται καποιος αυτο. Οι κονσολες στην κυκλοφορια τους ειναι μια γενια μπροστα απο τα Pc και μετα χανουν εδαφος μεχρι που ξεπερνιουνται, ετσι ηταν απο την εποχη amiga

NIB
10-03-05, 05:56
Οι κονσολες στην κυκλοφορια τους ειναι μια γενια μπροστα απο τα Pc και μετα χανουν εδαφος μεχρι που ξεπερνιουνται, ετσι ηταν απο την εποχη amiga

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει αυτό με τις νέες κονσόλες. Ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε ati/nvidia και intel/amd έχει σπρώξει τις εξελίξεις μπροστά πολύ πιο γρήγορα απ’ ότι προβλέπανε οι εταιρίες.. Και ενώ παλιά, τα pc ήθελαν περίπου 2 χρόνια για να ξεπεράσουν τις κονσόλες, νομίζω ότι με τους ρυθμούς που πάμε τώρα και τον έντονο ανταγωνισμό που υπάρχει στο computer hardware, οι κονσόλες θα ξεπεραστούν μέσα σε ελάχιστους μήνες.

Cafeeine
10-03-05, 06:14
να μην ξεχνάμε οτι διάφορα παιχνίδια παίζονται και στα δύο (πισι-κονσόλα) αλλά στο πισί χρειάζονται πιο δυνατα μηχανήματα (στην κονσόλα το τσιπάκι έχει μόνο μία δουλειά)

Crosstalk
10-03-05, 09:35
Ωραια και ψηνομουνα για μια παιχνιδομηχανη, αλλααφου ειναι να ερθουν τα νεα κολπα, θα περιμενω, δεν επειγει κιολας!

epotepia
10-03-05, 12:06
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει αυτό με τις νέες κονσόλες. Ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε ati/nvidia και intel/amd έχει σπρώξει τις εξελίξεις μπροστά πολύ πιο γρήγορα απ’ ότι προβλέπανε οι εταιρίες..

δεν νομιζω, αυτο το λεω γιατι μπορει μεν οι gpu να φτασουν γρηγορα τις gpu των κονσολων αλλα μια κονσολα is so much more.

θα πρεπει να προλαβουν οι επεξεργαστες οι μνημες και το bandwith για να ερθουν στα ισα (μαλιστα το DMAC του Ps2 τα Pc ακομα δεν το εχουν πιασει). Οι κονσολες παντα ειχαν propiator κοματια μεσα τους τα pc εφταναν οταν οι cpu και τα λοιπα υποσυστηματα τους ανεβαζαν συχνωτητες. Τωρα με το τοιχο που φαγανε στη μαπα τα Pc θα αρχισουν να μοιαζουν στις κονσολες, για να φτασουμε τον r3000Α του psx χρειαστηκαμε p2 στα 400 (δεν θυμαμαι ακριβος, ενα παραδειγμα φερνω) το ζητημαειναι οτι τωρα πια τα 4γιγα ειναι το οριο more or less συνεπως για να πιασουν τα Pc την cpu του xbox θα χρειαστουν well ενα τριπυρηνο cpu....βλεπεις που το παω?

NIB
10-03-05, 23:49
Καλά εγώ θα περιμένω να δω τους "3 πυρήνες". Διότι κάτι τέτοιες λαμακίες έλεγε και η intel με το hyperthreading. Άσε που τα cpu με πολλαπλούς πυρήνες έρχονται και στα pc σύντομα. Συμφωνώ ότι ο τρόπος με τον οποίο οι κονσόλες είναι σχεδιασμένες, τους επιτρέπει να είναι πιο αποτελεσματικές σε σχέση με τα pc. Αλλά μην ξεχνάς ότι τώρα πια, οι κάρτες γραφικών των pc ουσιαστικά είναι mini κονσόλες. Μπορούν να προγραμματισθούν σε μεγάλο βαθμό. Το ίδιο και τα cpu. Τα τελευταία χρόνια, τα pc έχουν κάνει αρκετά βήματα μπροστά και έχει δημιουργηθεί 1 πλεόνασμα στις επιδόσεις.

Πχ, με 1 p4@2.4ghz είσαι μια χαρά σήμερα. Και αυτός ο επεξεργαστής βγήκε πριν από πόσα χρόνια και είναι πολύ πιο αργός από 1 fx55. Αλλά δεν υπάρχει εφαρμογή που πραγματικά να χρειάζεται τόσο μεγάλη ισχύ. Ναι σίγουρα μερικά παιχνίδια ζορίζουν τα cpu/gpu αλλά τα ζορίζουν επειδή όντως χρειάζονται την ισχύ; Ή επειδή έχουν γτπ προγραμματισμό και δεν μπορούν να κάνουν καθόλου καλό cpu/gpu utilization; Και μήπως αυτός ο γτπ προγραμματισμός οφείλεται στο γεγονός ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι απλώς μεταφορές από κονσόλες; Και άρα κανείς δεν έχει κάτσει να κάνει optimize τον κώδικα για pc;

Άρα δεν φταίνε τα pc ή η αρχιτεκτονική τους ή ισχή τους. Φταίνε οι game developers. Αλλά τώρα θα βγει το xbox 2 το οποίο έχει πολύ παρόμοια αρχιτεκτονική και api με τα pc και άρα η διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη και το porting ενός παιχνιδιού θα είναι πιο ανώδυνο. Και τότε το δυναμικό και ολοένα μεταβλητό(προς το καλύτερο) pc θα δείξει τα δόντια του. Διότι όπως και να το κάνουμε, τα πράγματα στο χώρο του hardware κινούνται με ιλιγγιώδεις ρυθμούς και μέσα σε 1 χρόνο το hardware γίνεται σχεδόν obsolute.

Οι κονσόλες απλώς θα είναι πιο φτηνές. Διότι σκας 400euro και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 4-5 χρόνια. Και για τα πρώτα 1-2 χρόνια έχεις top επιδόσεις. Αλλά άμα θέλεις ότι καλύτερο, το pc είναι μονόδρομος και όλα τα άλλα απλώς κατώτερα υποκατάστατα. Άσε που όλη η φύση των κονσόλων παραείναι noobικη για τα γούστα μου. Οι άνθρωποι παίζουν rts/fps με gamepads for crying out loud. Ακόμα και τα μενού και τα game mechanics στα περισσότερα console games είναι λες και έχουν φτιαχτεί για καθυστερημένους.

wolfy
11-03-05, 00:46
NIB

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και επιμένω ότι οι κονσόλες δεν θα ξεπεράσουν τα ΠιΣια. Αν εγώ έχω σκάσει τα πενταπλάσια, ένα μήνα πρίν βγεί το xbox2 ή το ps3, και έχω αγοράσει high end pc, δεν πρόκειτε να φάω ήττα. Ισα ίσα θα έλεγα.

Έχει περάσει ο καιρος που τα home PC ήταν πρωτίστος απλά κομπιούτερς. Τώρα είναι και Media center και παιχνιδομηχανές.

Αυτό που πονάει όμως έιναι η τιμή, και αυτό είναι που κάνει την διαφορά και όλο το παιχνίδι εκεί θα πεχτεί μετάξύ υπερκομπιούτορα και κονσόλας

pelasgian
11-03-05, 04:56
Grasshoppers... οτι h/w και να εχει το xbox 2 αν δεν καταφερει να εχει ποικιλια σε s/w, παλι το ιδιο σεναριο θα επαναληφθει... :p

Περα απο... σαρκασμους τωρα, ελπιζω να βαλουν επιτελους αυτο το ρημαδιασμενο το hardware antialising στο ps3 γιατι μας εχουν πεταχτει τα ματια εξω με τα jaggies...

Αραγε θα μπορει να ενεργοποιει και... πυραυλους οπως ελεγε το hype για το ps2? :p :p :p

Αν η M$ το βγάλει πιο γρήγορα από τη SONY και η SONY δεν βγάλει μετά κάτι 3-4 φορές πιο γρήγορο, μπορεί να κερδίσει η M$ αυτό το γύρο.

pelasgian
11-03-05, 05:02
XAXA έτσι είναι. Σωστός !!! :thumbsup1
Όλο λόγια και μετά καμιά σχέση!! Ειδικά αυτό με το Ιρακ-πολύ γέλιο... ΧΕΧΕ


Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει υπάρχουν ps2 supercomputing grids/clusters τα οποία μάλιστα δίνουν τόσα megaflopps όσο και τα XDI της Cray.
http://arrakis.ncsa.uiuc.edu/ps2/cluster.php

Επίσης πιθανόν να σε ενδιέφερε ότι είχε απαγορευτεί η εξαγωγή του στο Ιράκ.

WAntilles
11-03-05, 11:18
Στα περισσότερα συμφωνώ με τον NIB.

Οι κονσόλες είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος τους μή υλοιποιημένες φανφάρες και paper-launches.

Εξάλλου μέσα στα επόμενα 6 μηνάκια θα έχουμε δίκορους Opteron & Athlon-64.

Και μιλάμε για πλήρεις και πραγματικούς δίκορους, όχι "δήθεν" "Hyper"κορους.

mavlok
11-03-05, 11:49
Αν η M$ το βγάλει πιο γρήγορα από τη SONY και η SONY δεν βγάλει μετά κάτι 3-4 φορές πιο γρήγορο, μπορεί να κερδίσει η M$ αυτό το γύρο.

Φιλε pel, το ειπα και παραπανω. Ουτε το ps1 ουτε το ps2 ειχαν το καλυτερο h/w αλλα κυριαρχησαν. Στις κονσολες, κατα κανονα, δεν κερδιζουν τα καλυτερα specs αλλα το s/w. Και καλως κατα τη γνωμη μου.


Οι κονσόλες είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος τους μή υλοιποιημένες φανφάρες και paper-launches.

Εξάλλου μέσα στα επόμενα 6 μηνάκια θα έχουμε δίκορους Opteron & Athlon-64.

Οταν θα εχω τη δυνατοτητα να παιξω τιτλους τυπου Zelda, FFTactics ή Gitaroo Man σε οποιο hyper-pc (και οχι σε monitor, emulated μετα απο χρονια και καμπουριασμενος στην καρεκλα) τοτε θα εχει νοημα αυτο. Μεχρι τοτε, στο pc μου δεν γινονται install games. (Αντε, κανα Baldur's Gate :p)

mavlok
11-03-05, 11:56
Οι άνθρωποι παίζουν rts/fps με gamepads for crying out loud. Ακόμα και τα μενού και τα game mechanics στα περισσότερα console games είναι λες και έχουν φτιαχτεί για καθυστερημένους.

Τα game mechanics σε πολλα rpg και rps φιλε μου θα σου... εκαιγαν το μυαλο μεχρι να καταλαβεις τι συμβαινει! Δεν ειναι ολα mainstream games για δεκαπενταχρονα.

wolfy
11-03-05, 12:35
Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει υπάρχουν ps2 supercomputing grids/clusters τα οποία μάλιστα δίνουν τόσα megaflopps όσο και τα XDI της Cray.
http://arrakis.ncsa.uiuc.edu/ps2/cluster.php

Επίσης πιθανόν να σε ενδιέφερε ότι είχε απαγορευτεί η εξαγωγή του στο Ιράκ.

Nαιι ναι...και το splinter cell chaow theory απαγορεύτικε στην Κίνα!!!

NIB
Πάντως το Halo1 το ευχαριστήθικα καλύτερα με joypad παρά με mouse. Άλλη αίσθηση σκανδάλη και η δόνηση!!!

epotepia
11-03-05, 13:55
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και επιμένω ότι οι κονσόλες δεν θα ξεπεράσουν τα ΠιΣια. Αν εγώ έχω σκάσει τα πενταπλάσια, ένα μήνα πρίν βγεί το xbox2 ή το ps3, και έχω αγοράσει high end pc, δεν πρόκειτε να φάω ήττα. Ισα ίσα θα έλεγα.

θα διαφωνησω. Η ιστορια μας εχει δειξει οτι ακομα και το πλεον high end pc ειναι ελαφρως πισω απο τις κονσολες. Τοσο σε απολυτη υπολογιστικη ισχυ οσο και στο τελικο αποτελεσμα, κυριος λογο κακου optimization του κωδικα των παιχνιδιων. Πιστευεις οτι τα χριστουγενα του 2005 θα υπαρχει pc με τρεις πυρηνες των 3 ghz? Και ακομα και αν υπαρχει ποσο θα κωστιζει?

οι κονσολες εχουν το πλεονεκτιμα οτι τα πρωτα χρονια παραγωγης τους πολουνται με ΖΗΜΙΑ, ενας κατασκευαστης pc δεν μπορει να το κανει αυτο. Οι κονσολες βγαζουν τα λεφτα τους απο τα παιχνιδια. Το ps2 ως συσκευη τον πρωτο χρονο εκανε τη sony να μπαινει 50 δολαρια ανα κονσολα και τα επομενα δυο τα πουλουσε σε τιμη κοστους


Στα περισσότερα συμφωνώ με τον NIB.

Οι κονσόλες είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος τους μή υλοιποιημένες φανφάρες και paper-launches.

Εξάλλου μέσα στα επόμενα 6 μηνάκια θα έχουμε δίκορους Opteron & Athlon-64.

Και μιλάμε για πλήρεις και πραγματικούς δίκορους, όχι "δήθεν" "Hyper"κορους.

τι σημαινει "δικορος"? εψαξα σε λεξικο και δεν το βρηκα, γιατι δεν χρησημοποιεις την αγγλικη λεξη?

btw στα επομενα "μηνακια" θα εχουμε επεξεργαστες με περισοτερους του ενα πυρηνα αλλα σε τι συχνοτητες....

ενας athlon 64 ρουφαει καμια 70αρα watt δυο ρουφανε 140... πως θα ψυχεται αυτο το πραγμα αληθεια?

Μην ξεχνας επισις οτι ενας dual core athlon θελει και αναλογο λειτουργικο, αναλογo software...ενα καρο πραγματα

theres no point denying it οι κονσολες τα πρωτα δυο χρονια κυκλοφοριας τους ειναι μπροστα απο τα pc στο gaming. Δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι κακο...

pelasgian
11-03-05, 16:34
Nαιι ναι...και το splinter cell chaow theory απαγορεύτικε στην Κίνα!!!

NIB
Πάντως το Halo1 το ευχαριστήθικα καλύτερα με joypad παρά με mouse. Άλλη αίσθηση σκανδάλη και η δόνηση!!!

Ευχαριστήθηκες shooter χωρίς mouse; Αυτό είναι διαστροφή!
Όπως διαστροφή είναι και ραλάκι χωρίς ps2 pad.
(το χειριστήριο του xbox σε σχέση με του PS2 είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!)

Παρόλα αυτά, το splinter cell με χειριστήριο, μου έβγαλε το λάδι.
Το halo, quake και τα συναφή, απλά δεν παίζονται χωρίς πλήκτρα και mouse, γιατί δεν μπορείς να σημαδέψεις με ακρίβεια.

Όσο για τη δόνηση, εμένα δεν με πείραζε, γιατί στην Αγγλία είχαμε 4KW ενισχυτή συναυλιών στο σπίτι και όταν κάναμε lan party, μας φέρναν την αστυνομία. (Τον είχαμε αγοράσει για να πείσουμε (με εξαιρετική επιτυχία) τον γείτονα να μην αφήνει το σκύλο του να γαυγίζει όταν διαβάζαμε -> έδωσε το σκύλο, όταν αφήσαμε τον ενισχυτή στο σπίτι να παίζει Καρά «αν αισθάνεσαι τύψεις» και πήγαμε στο pub για μπύρες.)

wolfy
11-03-05, 17:39
Όταν έπαιξα την πρώτη φορά Halo στο xbox μου φαινόταν αίσχος, μετα από ώρα όμως το γούσταρα τρελά. Το Hαλο έχει μεγάλο στόχαστρο και διευκολύνει το σημάδι ακόμα και των όχι τόσο ικανών παικτών!

Μάλιστα, είχα αγοράσει και τιμονιέρα για το PC αλλά δε μου άρεσε και την αντάλλαξα με ένα καλό gamepad.
Με την τιμονιέρα πρέπει να εισαι συνεχώς στην τσίτα και εγώ δεν μπορώ. Προτιμώ να είμαι χύμα στην πολυθρόνα χωρίς τιμόνια και πετάλια, αλλά σταυροπόδι. :mrgreen:

blizard
11-03-05, 20:35
Εγώ πιστεύω ότι η sony θα κερδίσει, γιατί έχει σχέδιο και έβλεπε από την αρχή μακριά ...
Ήξερε ότι το μέλλον είναι η CPU και η πολυεπεξεργασία, και όχι μια πανίσχυρη αλλά περιοριστική κάρτα γραφικών που ακολουθούν οι άλλοι.

-Αρχικά με το ps1 έκανε την αρχή, και παρόλα τα μειονεκτήματα σε σχέση με το N64 , η ελευθερία που έδινε στους προγραμματιστές η ύπαρξη προγραμματιζόμενου γενικού cpu και όχι τόσο δυνατή αλλά “fix” κάρτα γραφικών, επικράτησε.
-Στο ps2 πήγε ένα βήμα παραπέρα στην πολυεπεξεργασία, και παρόλες τις δυσκολίες που υπάρχουν όταν προγραμματίζεις επεξεργαστές ,αντί κάρτα γραφικών μέσω του directx , πάλι τα κατάφερε με ένα σύστημα 2 χρόνια νεότερο και με πολύ μεγαλύτερο κατασκευαστικό κόστος.
-Τώρα με το cell , δίνει όλη την δύναμη στο συνδυασμό πολλών επεξεργαστών μαζί, που σε παράλληλη επεξεργασία βγάζουν τεράστια δύναμη .
Εκτός τις δυνατότητες σαν παιχνιδομηχανή, μπορεί πλέον αυτή η τεχνολογία να σημαίνει και πιο γρήγορη αλλαγή στην τεχνολογία των PC ,
(αυτός και ο λόγος που η Microsoft μπήκε με το xbox2, παρότι χάνει λεφτά, γιατί αν αφήσει την sony μπορεί σε πολύ λίγο καιρό με ένα λειτουργικό σε αυτή την πανίσχυρη τεχνολογία να τα πάρει όλα.)

ΥΓ
Πολλά θα παιχτούν από την υποστήριξη που θα δώσει η sony και οι άλλοι στο ps3, γιατί μιλάμε για κάτι καινούργιο με τεράστιες δυνατότητες, αλλά μπορεί να πατώσει αν δεν το εκμεταλλευτούνε αρκετά από την αρχή.

Ducklord
12-03-05, 01:29
Computers design 101: Cell και άλλα

1. Τα PCs διαθέτουν ένα κεντρικό επεξεργαστή και ένα σύνολο υποσυστημάτων που τον βοηθούν σε ορισμένες "δευτερεύουσες εργασίες". Σχεδιάστηκαν ως ηλεκτρονικές γραφομηχανές από την ΙΒΜ, και εξακολουθούν να έχουν αυτό το ηλίθιο "ο επεξεργαστής ασχολείται με τα πάντα" design.

2. Το PC δουλεύει με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών, ήχου κ.τ.ρ.. Η κονσόλα όχι. Οι κονσόλες σχεδιάζονται εξαρχής ώστε τα τμήματά τους να συνεργάζονται αρμονικά - και αυτό ΔΕΝ αλλάζει. Στο PC, ο άρχοντας είναι ο επεξεργαστής, και όλα τα άλλα οι "βοηθοί" του. Οι κονσόλες έχουν... δημοκρατική σχεδίαση (!!!)

3. Ο Cell θα είναι αρκετά γρήγορος ώστε να εξομοιώσει έναν Pentium με ταχύτητα περί τα 2,5 - 3,5 GHz. Με κόστος χαμηλότερο ενός τέτοιου PC, θα μπορείς να το... εξομοιώσεις (λέεεμε τώρα).

4. Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Cell =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα Sony. =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα IBM. Είναι συνεργασία Sony, IBM και αν δεν απατώμαι Mitsubishi, με στόχο τη δημιουργία μίας νέας, scalable αρχιτεκτονικής CPUs και ενός νέου τρόπου αντιμετώπισης του όρου "Computing". Μία από τις πρώτες εφαρμογές του θα είναι σαν κεντρικός επεξεργαστής σε workstations για high-end επεξεργασία multimedia. ΠΟΙΟ PS3 και βλακείες;

5. Ο Cell είναι ό,τι πιο επαναστατικό έχει εμφανιστεί στον τρόπο σχεδίασης υπολογιστών. Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ορίστε μία ανώμαλη λογική που μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Ο Cell είναι σχεδιασμένος ώστε να επεκτείνεται ή να περιορίζεται "ελεύθερα", ανάλογα με το πόσους "συνάδελφούς" του συναντά. Θεωρητικά, αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση στο PS3 σου, θα μπορείς να αγοράσεις τηλεόραση με Cell - θα δικτυώνεται ασύρματα με αυτήν και θα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή της για τις δικές του ανάγκες. Η επόμενη αναβάθμισή σου θα είναι ένα... κινητό με Cell. Ή μια τοστιέρα. Ή ένας ενισχυτής. Καταλαβαίνετε "που το πάει" η Sony;

Απορία σχετικά με το παραπάνω: Πως θα σας φαινόταν αν αντί να αλλάζατε επεξεργαστή, αποκτούσατε μία νέα, ανεξάρτητη συσκευή για τον ίδιο σκοπό; Για να το θέσω διαφορετικά, μιλάμε για λογική "αντί για επεξεργαστή, παίρνω... κινητό και έχω τα ίδια οφέλη"! Μιλάμε για ε-πα-να-στα-τι-κή λογική. Ανώμαλη. Περίεργη. Ακατανόητη μέχρι να την δούμε στην πράξη. Αν πιάσει, βεβαίως - βεβαίως.

Ο Cell, ουσιαστικά, δεν είναι "η καρδιά του PS2". Είναι ένα πείραμα των παραπάνω εταιριών για κυριαρχία σε όλους τους τομείς. Είναι, επίσης, κάτι το... εξωγήινο, αφού επιχειρή να φέρει τη λογική του P2P στο χώρο των επεξεργαστών και της σχεδίασης υπολογιστών. Και, παρεπιπτόντως, σαν δεύτερη σκέψη, θα είναι ΚΑΙ "η καρδιά του PS2". Δεν είναι αυτή η βασική λειτουργία του. Είναι ΜΙΑ από τις χρήσεις του. Μην το αντιμετωπίζετε λες και "δεν τρέχει τίποτα μωρέ, είναι άλλη μια κονσόλα"...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

epotepia
12-03-05, 19:04
1. Τα PCs διαθέτουν ένα κεντρικό επεξεργαστή και ένα σύνολο υποσυστημάτων που τον βοηθούν σε ορισμένες "δευτερεύουσες εργασίες". Σχεδιάστηκαν ως ηλεκτρονικές γραφομηχανές από την ΙΒΜ, και εξακολουθούν να έχουν αυτό το ηλίθιο "ο επεξεργαστής ασχολείται με τα πάντα" design.

ειναι ευκολο για τους προγραμματιστες και απλο (ουστερο) στην κατασκευη παρολαυτα. Αλλωστε ο επεξεργαστης στα pc πλεον *δεν* ασχοληται με τα παντα


2. Το PC δουλεύει με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών, ήχου κ.τ.ρ.. Η κονσόλα όχι. Οι κονσόλες σχεδιάζονται εξαρχής ώστε τα τμήματά τους να συνεργάζονται αρμονικά - και αυτό ΔΕΝ αλλάζει. Στο PC, ο άρχοντας είναι ο επεξεργαστής, και όλα τα άλλα οι "βοηθοί" του. Οι κονσόλες έχουν... δημοκρατική σχεδίαση (!!!)

μα ακομα και οι κονσολες χρειαζονται μια βασικη μοναδα ελεγχου των υποσυστηματων. Δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα πχ του xbox η του ps2 απο ενα pc. Θεμελιωδος ποια η διαφορα θελω να πω


3. Ο Cell θα είναι αρκετά γρήγορος ώστε να εξομοιώσει έναν Pentium με ταχύτητα περί τα 2,5 - 3,5 GHz. Με κόστος χαμηλότερο ενός τέτοιου PC, θα μπορείς να το... εξομοιώσεις (λέεεμε τώρα).

care to back that up γιατι πολυ αμφιβαλω


4. Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Cell =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα Sony. =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα IBM. Είναι συνεργασία Sony, IBM και αν δεν απατώμαι Mitsubishi, με στόχο τη δημιουργία μίας νέας, scalable αρχιτεκτονικής CPUs και ενός νέου τρόπου αντιμετώπισης του όρου "Computing". Μία από τις πρώτες εφαρμογές του θα είναι σαν κεντρικός επεξεργαστής σε workstations για high-end επεξεργασία multimedia. ΠΟΙΟ PS3 και βλακείες;

σιγα την καινοτομια! ενταξι δεχομαι πως ο τροπος με τον οποιο προσεγγισαν την αρχικη ιδεα της trasmeta εχει αυτο το spark και την "προφανεια" της πανεξυπνης εφευρεσης, αλλα εν πασι περιπτοση η ιδεα να μεταφερεις στο software και τελικα τον προγραμματιστη την διευθετηση του φορτου εργασιας. Παντος το συστημα "μεγαλυτερος πυρηνας εκτελεσης και μεγαλυτερη *τοπικη* μνημη" δεν ειναι δα τοσο καινουριο


5. Ο Cell είναι ό,τι πιο επαναστατικό έχει εμφανιστεί στον τρόπο σχεδίασης υπολογιστών.

ο cell ειναι μια gpu μονο που αντι για vertex shaders και Pixel shaders εχει arbitary programmable μοναδες (τους spe που αρχιδια, πρακτικα SIMD στατικα καθορισμενος με μεγαλη τοπικη μνημη ειναι). Οχι και οτι πιο επαναστατικο....


Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ορίστε μία ανώμαλη λογική που μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Ο Cell είναι σχεδιασμένος ώστε να επεκτείνεται ή να περιορίζεται "ελεύθερα", ανάλογα με το πόσους "συνάδελφούς" του συναντά.

sigh...ξαναλεω get your facts straight. Αν εξαιρεσουμε το latency και τα προβληματα bandwith παλι μενει στον προγραμματιστη να οριζει με ποιο τροπο θα μοιραζονται τα threads στους powerpc των cell που με τη σειρα τους θα μοιραζουν με την "odd-even" λειτουργια τους στoυς spe.


Θεωρητικά, αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση στο PS3 σου, θα μπορείς να αγοράσεις τηλεόραση με Cell - θα δικτυώνεται ασύρματα με αυτήν και θα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή της για τις δικές του ανάγκες. Η επόμενη αναβάθμισή σου θα είναι ένα... κινητό με Cell. Ή μια τοστιέρα. Ή ένας ενισχυτής. Καταλαβαίνετε "που το πάει" η Sony;

lol το ασυρματα μου αρεσε....


Μιλάμε για ε-πα-να-στα-τι-κή λογική. Ανώμαλη. Περίεργη. Ακατανόητη μέχρι να την δούμε στην πράξη. Αν πιάσει, βεβαίως - βεβαίως.

τι διαολο, πληρωμενος ειναι αυτος που το εγραψε?! δεν ειναι ουτε ακατανοητη ουτε περιεργη ολοι οι υπεριπολογιστες ετσι λειτουργουν!


Ο Cell, ουσιαστικά, δεν είναι "η καρδιά του PS2". Είναι ένα πείραμα των παραπάνω εταιριών για κυριαρχία σε όλους τους τομείς. Είναι, επίσης, κάτι το... εξωγήινο, αφού επιχειρή να φέρει τη λογική του P2P στο χώρο των επεξεργαστών και της σχεδίασης υπολογιστών. Και, παρεπιπτόντως, σαν δεύτερη σκέψη, θα είναι ΚΑΙ "η καρδιά του PS2". Δεν είναι αυτή η βασική λειτουργία του. Είναι ΜΙΑ από τις χρήσεις του. Μην το αντιμετωπίζετε λες και "δεν τρέχει τίποτα μωρέ, είναι άλλη μια κονσόλα"...

ε οχι αυτο παει πολυ, τη λογικη του P2P? Να υποθεσω οτι φανταζεσαι τεραστια cell δυκτια ανα το κοσμο με απιστευτη υπολογιστικη ισχυ? Ειναι πολυ τοπικη η "δικτυωση" του cell και πιστεψε με δεν διαφερει και ΤΟΣΟ πολυ απο την αρχιτεκτονικη του Ps2. Απλα τωρα αντι για vector units εχεις spe's και την "μοιρασια" δεν την κανεις "με το χερι" αλλα την κανει η κεντρικη υπολογιστικη μοναδα του cell (αν και αυτο μενει να δουμε ποσο θα μηνει ειδικα στις consoles στο τελος θα αρχισουν να χρησημοποιουν κυκλους απο το PE για να βγαλουν δυο πολυγωνα παραπανω και θα μοιραζουν prefixed στις μνημες των spe.

Μην τρελενεστε με τον cell ειναι καλη υποθεση αλλα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα pc απλα στουμπομενο σε ενα chip

blizard
12-03-05, 20:14
Θα προσθέσω ότι η Sony έχει πουλήσει 81 εκ playstation 2 , ενώ η Microsoft 20εκ Xbox, και εκτός αυτού η sony έχει πουλήσει περισσότερα αυθεντικά παιχνίδια ανά consola .

Επίσης θα βγάλει το μηχάνημά της 6 μήνες με ένα χρόνο μετά το Xbox2 αντί 18 μήνες νωρίτερα που είχε κάνει με το ps2 και αυτό διασφαλίζει ότι θα είναι συγκριτικά πολύ καλύτερο από τον ανταγωνισμό.
(Συν την βοήθεια από την Nvidia και άλλες μεγάλες εταιρίες που θα έχει αυτή τι φορά , για να βγάλει ένα σύστημα που θα είναι πιο εύκολο στον προγραμματισμό)

Η Sony θέλει μεγάλο αναμενόμενο χρόνος ζωής ,η Microsoft θέλει κάτι φτηνό και καλό για τα λεφτά του, οπότε δεν υπάρχει θέμα ποιος έχει τον πρώτο λόγο τεχνολογικά... μπορεί να αναγκαστεί να χάσει λεφτά στην αρχή η Sony, αλλά δεν γίνεται να χάσει την μάχη με το xbox2.

epotepia
12-03-05, 21:33
Θα προσθέσω ότι η Sony έχει πουλήσει 101 εκ playstation 2 , ενώ η Microsoft 20εκ Xbox, και εκτός αυτού η sony έχει πουλήσει περισσότερα αυθεντικά παιχνίδια ανά consola .

100.000.000 playstation, 80.000.000 playstation 2


Επίσης θα βγάλει το μηχάνημά της 6 μήνες με ένα χρόνο μετά το Xbox2 αντί 18 μήνες νωρίτερα που είχε κάνει με το ps2 και αυτό διασφαλίζει ότι θα είναι συγκριτικά πολύ καλύτερο από τον ανταγωνισμό.

βεβαια πριν ελεγες οτι η sony καλα εκανε και εβγαλε το ps2 νωριτερα γιατι ειχε προβαδισμα και οτι δεν ειναι το hardware που μετραει αλλα το software βρε πως αλαζουν οι καιροι....


(Συν την βοήθεια από την Nvidia και άλλες μεγάλες εταιρίες που θα έχει αυτή τι φορά , για να βγάλει ένα σύστημα που θα είναι πιο εύκολο στον προγραμματισμό)

με τον cell για επεξεργαστη ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αχεμ.

οκ, καλο


αλλά δεν γίνεται να χάσει την μάχη με το xbox2.

ε αμα το λες εσυ ενταξι

blizard
12-03-05, 21:56
100.000.000 playstation, 80.000.000 playstation 2
Sorry... 81εκ ps2 , 20εκ xbox , 18εκ GC μέχρι το τέλος του 2004.


βεβαια πριν ελεγες οτι η sony καλα εκανε και εβγαλε το ps2 νωριτερα γιατι ειχε προβαδισμα και οτι δεν ειναι το hardware που μετραει αλλα το software βρε πως αλαζουν οι καιροι....

ΠΟΤΕ δεν το είπα αυτό... έλεγα ότι επειδή έβγαλε το Ps2 μετά το Dreamcast, το κατάπιε κυριολεκτικά.
Το xbox είχε τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι στο ps2 τεχνολογικά, και το halo ήταν παιχνιδάρα για την εποχή του.... άσχετα αν δεν είχε ποικιλία τότε και το ps2 φάνηκε τελικά πιο δυνατό από όσο περίμεναν όλοι, και έβγαλε πολύ καλά παιχνίδια.



με τον cell για επεξεργαστη ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αχεμ.
Ο cell είναι τρομερός, και αυτή τη φορά δεν θα γράφουν assembly οι καημένοι οι προγραμματιστές.
Επίσης , ο cpu του xbox2 δεν είναι και κάτι απλό αυτή τι φορά....


It's confirmed: PS3's API will be OpenGL/ES, a form of OpenGL tailored specifically to interactive (read: games) content rather than a catch-all API like standard OpenGL.
http://www.gamespot.com/news/2005/03/09/news_6120123.html

-Its development tools build on those for PS2, rather than being entirely seperate; developers that have used PS2 dev kits will find PS3 reasonably similar
- It will also use Cg, a language developed by nVidia for writing high-level shaders.
- Rather than using assembly code to get any power out of the CPU, developers will be able to extract the majority of its power using C and C++.
- The new system will also use Collada, a form of XML developed by Sony and other development tool creators, which will be used as a standard format for describing game assets, which will allow easier transfer of data through projects:
http://www.gamespot.com/news/2005/03/09/news_6120123.html

epotepia
12-03-05, 22:12
ΠΟΤΕ δεν το είπα αυτό... έλεγα ότι επειδή έβγαλε το Ps2 μετά το Dreamcast, το κατάπιε κυριολεκτικά.

το DC ηταν τεχνολογικα ανταξιο του Ps2 οποσδηποτε δεν ηταν τοσο πιο αδυναμο απο το ps2 οσο το ps2 απο το xbox. Το προβλημα του dreamcast ηταν κακο μαρκετινγκ απο την sega, το ονομα του psx και ελειψη τιτλων. Οχι ελειψη δυνατοτητων


Το xbox είχε τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι στο ps2 τεχνολογικά, και το halo ήταν παιχνιδάρα για την εποχή του.... άσχετα αν δεν είχε ποικιλία τότε και το ps2 φάνηκε τελικά πιο δυνατό από όσο περίμεναν όλοι, και έβγαλε πολύ καλά παιχνίδια.

το xbox ΔΕΝ ειχε την ιαπωνια, ΔΕΝ ειχε παιχνιδια αρκετα και εμοιαζε υπερβολικα με pc. Αναφορικα με τις ικανοτητες του ps2 η sony εριξε απιστευτη προσπαθεια για να "μαθει" τους developers πως να προγραματιζουν το ps2, το οτι αρχισαν να βγαινουν αργοτερα παιχνιδια που να εκμεταλευονται πληρος τις ικανοτητες του ps2 ηταν συγκιρια και μαλιστα ευτυχης για τη sony. Η ms δεν θα κανει το ιδιο λαθος δυο φορες


Ο cell είναι τρομερός, και αυτή τη φορά δεν θα γράφουν assembly οι καημένοι οι προγραμματιστές.
Επίσης , ο cpu του xbox2 δεν είναι και κάτι απλό αυτή τι φορά....

λολ....fear not τελικα assembly θα γραφουν....

blizard
12-03-05, 22:29
Η ms δεν θα κανει το ιδιο λαθος δυο φορες
Η πλάκα είναι ότι δεν είναι στο χέρι της αυτή τη φορά... και η Sony δεν θα αποτύχει εκεί που απέτυχε η Microsoft.
Θα βγάλει κάτι τεχνολογικά καλύτερο γιατί θέλει να το κρατήσει και περισσότερο,
θα του δώσει πολλούς αρχικούς τίτλους και θα κάνει πιο εύκολο τον προγραμματισμό στην αρχή με πολλούς τρόπους .

To Ps3 θα είναι σίγουρα λίγο καλύτερο από το xbox2 από την αρχή, και αυτή η μικρή διαφορά θα παίξει τον πρώτο ρόλο πιστεύω για όποιον δεν θέλει να πάρει και τα δύο συστήματα, αφού στην ποσότητα -ποικιλία παιχνιδιών δεν νομίζω να έχει ποτέ μεγάλο πλεονέκτημα το xbox.


λολ....fear not τελικα assembly θα γραφουν....
Ναι, γιατί θέλει assembly για να εκμεταλλευτείς πλήρως τους 9 πυρήνες στο cell , αλλά για την αρχή θα υπάρχουν σωστά εργαλεία αυτή τι φορά , αφού το προσέχει τρομερά η Sony...
(Και στο xbox2 μην νομίζεις ότι δεν έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη νέα cpu.)

DeLoura told a packed audience that Sony is working with the consortium behind well-known PC graphics interface standard OpenGL to create a specialised version of the library which is optimised for interactive games, by stripping out much of the unnecessary bloat in the library.
http://www.gamesindustry.biz/content_page.php?aid=7352

pelasgian
12-03-05, 23:42
Παίδες, αυτά είναι θεωρίες. Όποιος έχει κονσόλα ps2 ή xbox, θα πάρει την κονσόλα που θα βγει ΠΡΩΤΗ. Το ίδιο θα κάνουν και οι «νέοι». Γιατί όταν θα παίζεις εσύ ακόμα τα «παλιά» και ο άλλος θα σου τη βγαίνει με κόκκινο και θα σου λέει το τάδε έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι, εκεί να δεις τι θα γίνει.

Αυτό τον γύρο θα τον κερδίσει αυτός που θα βγάλει την κονσόλα πρώτος, με τη προϋπόθεση ότι θα έχει για τίτλους «έναρξης» κάτι που θα σκουπιδιάζει τις παλιές κονσόλες. Μετά, θα κερδίσει η κονσόλα με τα καλύτερα παιχνίδια, δηλαδή αυτά που δεν μοιάζουν με τον υπολογιστών.

Η λογική είναι απλή:
αν έχεις καλό πισί, δεν θες κονσόλα να τρέχεις αυτά που έχεις στο πισί
αν δεν έχεις πισί γιατί δεν σου αρέοσυν τα παιχνίδια του, τότε ποια η πιθανότητα να τα θες σε κονσόλα;

ΜΟΝΟ τα παιχνίδια που είναι φτιαγμένα με νοοτροπία κονσόλας (δηλαδή γιαπωνέζικο σχέδιο) είναι αυτά που πουλάνε. Γιατί καλό το halo, αλλά εγώ δεν γελάω μαζί του. Μπορεί να τρομάζεις, να σου αρέσουν τα γραφικά, αλλά δεν σε διασκεδάζει όπως το rachet and Clank, το οποίο είναι ΚΑΘΑΡΑ ουφαδικο κονσολάδικο παιχνίδι.

Δεν θα πάρει κάποιος κονσόλα για να παίξει unreal ή quake. Θα την πάρει για να παίξει super bust a move, flat out, GTA, sonic heroes, ratchet and clank και άλλα μπλιμπλίδικα παιχνίδια. Η M$ μπορεί να την πατήσει και πάλι αν βγάλει κάνα μάπα μηχάνημα που απλά παίζει τα των pc.

NIB
13-03-05, 00:09
1. Τα PCs διαθέτουν ένα κεντρικό επεξεργαστή και ένα σύνολο υποσυστημάτων που τον βοηθούν σε ορισμένες "δευτερεύουσες εργασίες". Σχεδιάστηκαν ως ηλεκτρονικές γραφομηχανές από την ΙΒΜ, και εξακολουθούν να έχουν αυτό το ηλίθιο "ο επεξεργαστής ασχολείται με τα πάντα" design.[quote]

Προφανώς μιλάς για παλιότερες εποχές. Διότι δεν μπορείς να πεις ότι οι νεότερες κάρτες γραφικών θεωρούνται απλό υποσύστημα. Τα πάντα κάνουν. Και πολλά τα κάνουν χωρίς καμία επέμβαση της cpu. Pixel/vertex shaders, antialiasing/anisotropic filtering, κλπ. Μπορείς να γράψεις γιγάντια σε μέγεθος functions τα οποία απασχολούν μόνο τη gpu και τα οποία ουσιαστικά σου κάνουνε παπάδες.

[quote] 2. Το PC δουλεύει με οποιαδήποτε κάρτα γραφικών, ήχου κ.τ.ρ.. Η κονσόλα όχι. Οι κονσόλες σχεδιάζονται εξαρχής ώστε τα τμήματά τους να συνεργάζονται αρμονικά - και αυτό ΔΕΝ αλλάζει. Στο PC, ο άρχοντας είναι ο επεξεργαστής, και όλα τα άλλα οι "βοηθοί" του. Οι κονσόλες έχουν... δημοκρατική σχεδίαση (!!!)

Εγώ είμαι εναντίον της δημοκρατίας. Για αυτό οι κονσόλες είναι περιορισμένες, διότι είναι τόσο καλές όσο το χειρότερο component τους. Ενώ εγώ μπορώ να βάλω μια x800 xt pe σε 1 p4 στα 2ghz, να τρέξω 1 παιχνίδι σε 640x480 και να έχω 6 aa/16 af και τέλεια γραφικά με πλήρης ταχύτητα. Το dynamic > static. Και αυτό είναι το γιγάντιο πλεονέκτημα των pc.


4. Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο Cell =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα Sony. =ΔΕΝ= είναι δημιούργημα IBM. Είναι συνεργασία Sony, IBM και αν δεν απατώμαι Mitsubishi, με στόχο τη δημιουργία μίας νέας, scalable αρχιτεκτονικής CPUs και ενός νέου τρόπου αντιμετώπισης του όρου "Computing". Μία από τις πρώτες εφαρμογές του θα είναι σαν κεντρικός επεξεργαστής σε workstations για high-end επεξεργασία multimedia. ΠΟΙΟ PS3 και βλακείες;

Μπράβο, βλέπω διαβάζεις όλα τα press releases. Το ότι βγαίνουνε intel και amd cpu τα οποία θα έχουν πολλαπλούς πυρήνες δεν το έχεις ακούσει; Το ότι τα περισσότερα workstations έχουν opteron(ή xeon/itanium<--Rofl), δεν το έχεις ακούσει; Για να δούμε, τι ποσοστό workstations έχουν sony/ibm/mitsubishi επεξεργαστές ΤΩΡΑ; Και εγώ να το δεχτώ, ότι στο μέλλον θα έχουν τέτοιους επεξεργαστές, εσύ νομίζεις ότι οι amd/intel θα καθίσουν με τα χέρια σταυρωμένα; Ήδη βλέπουμε ότι ενώνουνε τη workstation αγορά με την αγορά για απλά pc. Η amd έχει ήδη υιοθετήσει ίδιο socket για όλους τους high end επεξεργαστές της.


5. Ο Cell είναι ό,τι πιο επαναστατικό έχει εμφανιστεί στον τρόπο σχεδίασης υπολογιστών. Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ορίστε μία ανώμαλη λογική που μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Ο Cell είναι σχεδιασμένος ώστε να επεκτείνεται ή να περιορίζεται "ελεύθερα", ανάλογα με το πόσους "συνάδελφούς" του συναντά. Θεωρητικά, αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση στο PS3 σου, θα μπορείς να αγοράσεις τηλεόραση με Cell - θα δικτυώνεται ασύρματα με αυτήν και θα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή της για τις δικές του ανάγκες. Η επόμενη αναβάθμισή σου θα είναι ένα... κινητό με Cell. Ή μια τοστιέρα. Ή ένας ενισχυτής. Καταλαβαίνετε "που το πάει" η Sony;

Τέλεια. Επιτέλους το προαιώνιο ερώτημα που σου κάνουν όταν τους λες ότι έχεις kickass μηχάνημα θα μπορεί να απαντηθεί θετικά. Ποιο είναι αυτό το ερώτημα; Το “Καλά γαμάει και δέρνει η κονσόλα σου, αλλά καφέ κάνει;” :p. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ότι γράφεις είναι απλώς οι στόχοι της Sony για το μέλλον. Οι οποίοι βέβαια είναι overhyped μέχρι θανάτου. Μπορεί όντως να γίνει έτσι αλλά υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μην γίνουν έτσι τα πράγματα. Και απλώς να σου υπενθυμίσω ότι όλα τα μεγαλεπήβολα σχέδια τέτοιου τύπου(όπως power pc πχ) απέτυχαν. Ποιος θυμάται τα φοβερά md που είχε βγάλει η Sony και που θα ήταν το νέο walkman; Ή τις super duper κάρτες γραφικών με τους 4 πυρήνες που είχε βγάλει η 3dfx;

blizard
13-03-05, 00:40
Μπράβο, βλέπω διαβάζεις όλα τα press releases. Το ότι βγαίνουνε intel και amd cpu τα οποία θα έχουν πολλαπλούς πυρήνες δεν το έχεις ακούσει;
Σίγουρα έτσι θα γίνει , αυτό είναι το μέλλον , και γιαυτό και η Microsoft διάλεξε cpu με 3πλο πυρήνα θυσιάζοντας κάτι από την συμβατότητα των κλασικών σχεδιασμών .

Αλλά ξέρεις ότι η Sony έχει επενδύσει απίστευτα ποσά σε αυτή ακριβώς την τεχνολογία , σε συνεργασία με άλλους μεγάλους του χώρου.
Οπότε περιμένουμε λογικά να έχει το μεγάλο πλεονέκτημα σε αυτό το πολύ σημαντικό σημείο σε hardware αλλά και σε software ίσως.
(αφού και με τα ps1-2 είχε μπει σε κάποιο βαθμό σε αυτό το μονοπάτι, ενώ χάνει λίγο και η microsoft από αυτήν την αλλαγή)

epotepia
13-03-05, 04:40
θα του δώσει πολλούς αρχικούς τίτλους και θα κάνει πιο εύκολο τον προγραμματισμό στην αρχή με πολλούς τρόπους .

μακαρι. Η ευκολια προγραματισμου ειναι παντος ενα ζητημα. Ομωλογουμενος η παραπανισια ισχυς των ps3-xbox2 κανει τον προγραματισμο σε API πιο ευκολο. Φοβαμαι μην οι κονσολες pc-οποιηθουν και οι προγραματιστες γινουν "νωθροι" θα δειξει ομολογουμενος μια OpenGL βιβλιοθηκη θα εχει ως αμεσω αποτελεσμα πολλους αρχικους τιτλους. Αλλωστε ετσι εγινε και με το ps1


(Και στο xbox2 μην νομίζεις ότι δεν έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη νέα cpu.)

ναι φυσικα και το εχουν! Εδω οπου νανε θα αρχισουν να το εχουν και στα κανονηκα Pc


Παίδες, αυτά είναι θεωρίες. Όποιος έχει κονσόλα ps2 ή xbox, θα πάρει την κονσόλα που θα βγει ΠΡΩΤΗ.

το snes, το playstation 1 *και* το playstation 2 βγηκαν μετα τα genesis, saturn, dreamcast παρολαυτα πουλησαν περισοτερο. Αν κατι εχει να μας πει η ιστορια ειναι οτι η αγορα δεν ειναι οι πρωτοι τρεις μηνες...


ΜΟΝΟ τα παιχνίδια που είναι φτιαγμένα με νοοτροπία κονσόλας (δηλαδή γιαπωνέζικο σχέδιο) είναι αυτά που πουλάνε. Γιατί καλό το halo, αλλά εγώ δεν γελάω μαζί του. Μπορεί να τρομάζεις, να σου αρέσουν τα γραφικά, αλλά δεν σε διασκεδάζει όπως το rachet and Clank, το οποίο είναι ΚΑΘΑΡΑ ουφαδικο κονσολάδικο παιχνίδι.

ειναι και η ευκολια χρησης, το κοστος, τα καλυτερα (στην αρχη) γραφικα. Καμποσα πραγματα περα απο αυτα που λες εσυ


και άλλα μπλιμπλίδικα παιχνίδια.

ναι, τα pc εχουν "σοβαρα" παιχνιδια-βαστα τωρα να σκοτωσω εναν εξωγηινο-ζομπι με το σιδερολοστο μου-αχεμ....


Εγώ είμαι εναντίον της δημοκρατίας. Για αυτό οι κονσόλες είναι περιορισμένες, διότι είναι τόσο καλές όσο το χειρότερο component τους. Ενώ εγώ μπορώ να βάλω μια x800 xt pe σε 1 p4 στα 2ghz, να τρέξω 1 παιχνίδι σε 640x480 και να έχω 6 aa/16 af και τέλεια γραφικά με πλήρης ταχύτητα. Το dynamic > static. Και αυτό είναι το γιγάντιο πλεονέκτημα των pc.

α)οποιοδηποτε πολυσυλεκτικο συστημα ειναι οσο ικανο οσο το λιγοτερο ικανο τμημα του.
β)640χ480 σε 19αρα οθονη υπολογιστη, i really dont think so...ας ειμαστε ρεαλιστες, κανενας δεν θα το εκανε αυτο
γ)θελω να δω ο p4 στα 2 (που βασικα δεν ειναι κακος επεξεργαστης και δεν χρειαζεται 640χ480:p) πως θα χειρηζεται φυσικες και rasterization ισα ισα το 640χ480 που λες ειναι το κλασικο cpu intencive test. Αν ειχες εναν FX και μια tnt2 θα εκανες αυτο που λες (με αμφιβολα αποτελεσματα)



Μπράβο, βλέπω διαβάζεις όλα τα press releases. Το ότι βγαίνουνε intel και amd cpu τα οποία θα έχουν πολλαπλούς πυρήνες δεν το έχεις ακούσει;

αντιθετα με εσενα που δεν διαβαζεις ουτε καν τα press releasess:p τα πολυπυρινα της ιντελ και της amd δεν εχουν *καμια* σχεση με τον cell και συγγενευουν ελαχιστα με τον πυρηνα του xbox 2. Οι υιοθετησεις της Intel-amd μοιαζουν περισοτερο με hyperthreading παρα με οτιδηποτε αλλο. Δεν ειναι οτι δεν μπορουν η δεν θελουν να κανουν ενα cell η ιντελ το προσπαθησε με τον itanium αλλα η αγορα δεν τους αφηνει θελει backwards compatibility. Πρακτικα ειναι δεσμιοι της επιτυχιας τους ενω οι κονσολες καθε φορα ειναι "φρεσκιες"

kadronarxis
13-03-05, 04:53
Προσωπικά σε όποια κονσόλα βγούν παιχνιδάρες όπως το Resident evil 1, και final fantasy 7, αυτή θα αγοράσω.

NIB
13-03-05, 07:44
θελω να δω ο p4 στα 2 (που βασικα δεν ειναι κακος επεξεργαστης και δεν χρειαζεται 640χ480 ) πως θα χειρηζεται φυσικες και rasterization ισα ισα το 640χ480 που λες ειναι το κλασικο cpu intencive test. Αν ειχες εναν FX και μια tnt2 θα εκανες αυτο που λες (με αμφιβολα αποτελεσματα)

Γιατί τα 640x480 είναι περισσότερο cpu intensive από τις μεγαλύτερες αναλύσεις; Λάθος κάνεις, απλώς είναι οι καλύτερες αναλύσεις για να τεστάρεις cpu διότι είναι οι λιγότερο graphic card intensive. Για αυτό το λόγο, μπορείς να χώσεις 6aa/16af ώστε να ζορίσεις τη κάρτα και να βελτιώσεις να γραφικά χωρίς να πιέζεις καθόλου το cpu.

Επίσης ούτε η fx αλλά ούτε και tnt2 δεν έχουν 6aa. Μόνο ati έχει τόσο υψηλό aa.

epotepia
13-03-05, 10:51
Γιατί τα 640x480 είναι περισσότερο cpu intensive από τις μεγαλύτερες αναλύσεις; Λάθος κάνεις, απλώς είναι οι καλύτερες αναλύσεις για να τεστάρεις cpu διότι είναι οι λιγότερο graphic card intensive. Για αυτό το λόγο, μπορείς να χώσεις 6aa/16af ώστε να ζορίσεις τη κάρτα και να βελτιώσεις να γραφικά χωρίς να πιέζεις καθόλου το cpu.

ναι αυτο εννοουσα ειτε σε 640 ειτε σε 1024 το cpu load ειναι το ιδιο. Συνεπως ριχνεις την αναλυση για να εχεις τρελο ΑΑ και ΑF? Οι κονσολες ετσι και αλλιος εγγενος σχεδιαζουν σε μικρες αναλυσεις (ακομα και οι καινουριες σε HDTV format θα ειναι που προφανως πλησιαζει, αλλα τεσπα δεν ειναι και 1600χ1200)

παντος για να καταλαβω το επιχειρημα σου, το modularity του pc σε τι βοηθησε?

εχεις εναν επεξεργαστη που μπορει να αντεξει το προγραμμα και την καλυτερη καρτα γραφικων (αυτα τα δυο μονο ειναι 700 ευρω). Αν ειχες μια cpu η μια gpu που ΔΕΝ μπορουσε να αντεξει το προγραμα?

btw το ΑΑ και το AF ΕΣΥ τα θεωρεις "καλυτερα γραφικα" εγω απο την αλλη προτιμω καλυτερους shaders και περισοτερα πολυγωνα, αν το AF ειναι 4χ η 16χ λιγη διαφορα μου κανει (και μεταξυ μας και εσενα λιγη σου κανει...) και δεδομενου οτι temporal AA *δεν* εχουμε ακομα ενα υποτηποδες ΑΑ (4χ πχ) ειναι υπερ αρκετο.

My point is οτι οσο ΑΑ και ΑF να δωσεις στο quake Far cry ΔΕΝ προκειτε να γινει

mavlok
13-03-05, 13:06
Παίδες, αυτά είναι θεωρίες. Όποιος έχει κονσόλα ps2 ή xbox, θα πάρει την κονσόλα που θα βγει ΠΡΩΤΗ. Το ίδιο θα κάνουν και οι «νέοι». Γιατί όταν θα παίζεις εσύ ακόμα τα «παλιά» και ο άλλος θα σου τη βγαίνει με κόκκινο και θα σου λέει το τάδε έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι, εκεί να δεις τι θα γίνει.

Ναι, αλλα συνηθως κατα το launch της επομενης γενιας εχεις ηδη μαζεψει... υλικο που ουτε καν το εχεις δει, οποτε δεν υπαρχει λογος βιασυνης. Moreover, στην αρχη οι καλοι τιτλοι ειναι πολυ λιγοι, οι τιμες πολυ ακριβες και το h/w ελαττωματικο σε σχεση με τα αμεσως επομενα μοντελα.


Η λογική είναι απλή:
αν έχεις καλό πισί, δεν θες κονσόλα να τρέχεις αυτά που έχεις στο πισί

Ακριβως. Αυτος ειναι και ο λογος που ποτε δεν με τραβηξε το xbox.


Προσωπικά σε όποια κονσόλα βγούν παιχνιδάρες όπως το Resident evil 1, και final fantasy 7, αυτή θα αγοράσω.

Και εκει για μενα ειναι ολη η ουσια. Τα specs αποτελουν μονο ενα μικρο μερος μιας πετυχημενης φορμουλας. Bring Aeris back :p

pelasgian
13-03-05, 13:19
Ακριβως. Αυτος ειναι και ο λογος που ποτε δεν με τραβηξε το xbox.


Ενώ αντιθέτως τράβηξε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς που δεν ήθελε η M$, δηλαδή αυτούς που ΞΕΡΑΝ, αλλά δεν θέλαν να αγοράσουν pc για να κάνουν κάποια φτηνοδουλειά. Θες ένα server; αγοράζεις ένα xbox που το πουλάει ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ (γιατί ελπίζει ότι θα τα βγάλει από παιχνίδια), το κάνεις linux box ή ακόμα και linux cluster και κάνεις την δουλειά σου.

Αν έβαζα linux, θα το έβαζα σε xbox και όχι σε PS2 (παρόλο που η sony το βγάζει ανοικτό), γιατί όταν το φτιάξω, ξέρω ότι χτυπάω ένα βρωμερό μονοπώλειο και του τη σπάω όπως μου την σπάει που το ονόμασε X-Box (Αν δεν τρέχει X, δεν πρέπει να λέγεται X, οπότε το κάνουμε να τρέχει X! :mrgreen: )

Η χειρότερη ξεφτύλα που μπορούν να πάθουν, είναι να βγάλει κάποιος κάνα hack να παίρνει χειριστήρια sony που είναι καλύτερα, ώστε να μην βγάζει ούτε από τα άθλια υπερτιμολογημένα περιφερειακά που φτιάχνει η M$.

NIB
14-03-05, 06:41
ναι αυτο εννοουσα ειτε σε 640 ειτε σε 1024 το cpu load ειναι το ιδιο

Λάθος κάνεις. Το cpu load ανεβαίνει όσο αυξάνεις ανάλυση. Όχι πολύ, αλλά ανεβαίνει.


παντος για να καταλαβω το επιχειρημα σου, το modularity του pc σε τι βοηθησε?

Στο scalability. Δες πόσα options μπορώ να αλλάξω στα περισσότερα computer παιχνίδια ώστε να μπορώ να πάρω όσο το δυνατόν καλύτερα γραφικά συνδυαζόμενα με την καλύτερη επίδοση.


btw το ΑΑ και το AF ΕΣΥ τα θεωρεις "καλυτερα γραφικα" εγω απο την αλλη προτιμω καλυτερους shaders και περισοτερα πολυγωνα, αν το AF ειναι 4χ η 16χ λιγη διαφορα μου κανει (και μεταξυ μας και εσενα λιγη σου κανει...) και δεδομενου οτι temporal AA *δεν* εχουμε ακομα ενα υποτηποδες ΑΑ (4χ πχ) ειναι υπερ αρκετο.

My point is οτι οσο ΑΑ και ΑF να δωσεις στο quake Far cry ΔΕΝ προκειτε να γινει

Δεν είπα αυτό. Εσύ μιλάς για features, εγώ μιλάω για γενικό image quality(iq). Ακόμα και για features να μιλήσουμε όμως, τα pc πάντα είναι 1 βήμα πιο μπροστά από τις κονσόλες. Και ενώ εσύ θα είσαι κολλημένος με ότι api χρησιμοποιεί η κονσόλα σου, εγώ θα έχω directx next και θα χρησιμοποιώ πάντα το τελευταίο api το οποίο έχει σχεδιαστεί για να εκμεταλλεύεται την όλο αυξανόμενη ισχύ των υπολογιστών.

Τώρα άμα εσύ πιστεύεις ότι είναι το ίδιο είτε έχεις 6aa/16af είτε έχεις 0aa/0 af, τι να πω. Εγώ βλέπω γιγάντια διαφορά στα γραφικά. Και ναι, το 4aa είναι αρκετό.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι το οποίο βελτιώνεται συνέχεια και κάθε μέρα, και σε επίπεδο hardware και σε επίπεδο software, με κάτι το οποίο μένει το ίδιο για 5 χρόνια. Ο συναγωνισμός που υπάρχει στους υπολογιστές, δεν δίνει την ευκαιρία τους κατασκευαστές να κρατήσουν δυνάμεις πίσω για χάρη της Sony/MS και των κονσόλων τους. Άντε να σου δώσουν κάτι που είναι λίγο πιο προηγμένο από αυτό που υπάρχει στα pc. Αλλά η διαφορά είναι γιγάντια σε σχέση με το παρελθόν.

Και για να ολοκληρώσω. Πες μου ένα(1) παιχνίδι το οποίο θεωρείται κορυφή στα γραφικά και έχει βγει πρώτα σε κονσόλα. Κανένα δεν υπάρχει. Ακόμα και αυτά που βγαίνουν στους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας μια κονσόλας, μέσα σε 1 χρόνο(και πολύ λέω) έχουν ξεπεραστεί κατά πολύ από τα pc. Όλες οι επαναστάσεις και οι εξελίξεις στο θέμα των γραφικών έχουν προέλθει από τα pc. Όταν θέλεις να κάνεις κάτι πρωτοποριακό σε επίπεδο γραφικών, το pc είναι μονόδρομος.

epotepia
14-03-05, 12:05
Στο scalability. Δες πόσα options μπορώ να αλλάξω στα περισσότερα computer παιχνίδια ώστε να μπορώ να πάρω όσο το δυνατόν καλύτερα γραφικά συνδυαζόμενα με την καλύτερη επίδοση.


οχι, το ανω οριο των γραφικων "επιδoσεων" ειναι σταθερα καθορισμενο απο τους προγραματιστες (αν εξερεσουμε το forced AA και AF που οπως λες και εσυ ειναι image quality και οχι πραγματικα "καλυτερα" γραφικα). Σε καθε περιπτοση δεν νομιζω πως το τεχνολογικο breakthrough του doom 3 και των r400/nv40 ειναι το 16χ AF ετσι δεν ειναι?:p

mind you οτι αν ολα τα pc ηταν ιδια θα ειχαμε πολυ καλυτερα γραφικα και δεν θα ειχαμε την αναγκη για options του στυλ "ριξε αναλυση, μη σχεδιαζεις σκιες" κτλ. Το scalability ειναι ενας τροπος να παιζεις το παιχνιδι σε φτηνο pc οχι να καλυτερευεις τα γραφικα.

αναφορικα με τις επιδωσεις, αυτα ειναι μεταξυ μας a load of bollocs, κοβω το χερι μου οτι δεν μπορεις να διακρινεις αναμεσα σε 30 και 60 fps αλλα και να μπορεις Little difference does it make, ο μονος λογος για τα 300fps ειναι τα Online παιχνιδια, αν ομως υπαρχει ενα universal fps cup δεν θα υπαρχει ουτε αυτο το προβλημα.

και μα την αληθεια προτιμω 24fps με motion blur παρα 300 χωρις.


Δεν είπα αυτό. Εσύ μιλάς για features, εγώ μιλάω για γενικό image quality(iq). Ακόμα και για features να μιλήσουμε όμως, τα pc πάντα είναι 1 βήμα πιο μπροστά από τις κονσόλες. Και ενώ εσύ θα είσαι κολλημένος με ότι api χρησιμοποιεί η κονσόλα σου, εγώ θα έχω directx next και θα χρησιμοποιώ πάντα το τελευταίο api το οποίο έχει σχεδιαστεί για να εκμεταλλεύεται την όλο αυξανόμενη ισχύ των υπολογιστών.

ναι, την επομενη ati θα την διαφημιζουν για το απιστευτο iq της οχι για τους ps 4 ειμαι βεβαιος για αυτο. Μα τι λες τωρα....το ΑΑ και το ΑF ειναι τρικακια για να υποκαθιστας υψηλες αναλυσεις και καλα textures και μαλιστα ειναι τα "ευκολα" τρικακια. Οχι οτι εχω κανενα προβλημα με αυτα, καθε αλλο φυσικα!

δεν θα διαφωνησω οτι τα pc *τελικα* ειναι ισχυροτερα απο τις κονσολες, αυτο ειναι αλλωστε προφανες, δεν ειναι δυνατον κατι στατικο να παραμενει μπροστα. Ομως, κοιτα το κοστος, κοιτα τις λειτουργιες και κυριως δες το πως με μια αρχικη επενδυση της ταξης των 400 ευρω εχεις 5 χρονια παιχνιδιων αυξανομενης συνεχως ποιοτητας. Μπορεις να το κανεις αυτο με ενα pc, το pc που σημερα παιζει την doom 3 engine δεν φτανει ουτε να "ζωγραφισει" ενα τερας απο την unreal απο την αλλη το xbox ξεκινησε με την quake και κατεληξε στην doom 3 χωρις καμια αναβαθμηση.

Αναφορικα με τα API αυτο πραγματικα το θεωρεις καλο? Αν κατι περιοριζει τις ικανοτητες των pc *ειναι* τα api. Ποιος σοβαρος developer ανεπτυξε παιχνιδια στο xbox χρησημοποιωντας το DX του?

τα pc ειναι καλυτερα in the long run και cost aside λογο brute force.


Άντε να σου δώσουν κάτι που είναι λίγο πιο προηγμένο από αυτό που υπάρχει στα pc.

ρε συ μην βγαζεις το κοστος απεξω. Ειναι λογικο τα πρωτα δυο χρονια οι κονσλες να ειναι μπροστα, οι κονσολες βγαζουν λεφτα απο τα παιχνιδια, το Ps2 τα πρωτα δυο χρονια το πουλουσαν κατω κοστους, σε Pc μπορουν να το κανουν αυτο? Γιατι το ps2 εχει cell ενω τα pc δεν εχουν κατι αντιστοιχο? ΚΟΣΤΟΣ


Και για να ολοκληρώσω. Πες μου ένα(1) παιχνίδι το οποίο θεωρείται κορυφή στα γραφικά και έχει βγει πρώτα σε κονσόλα. Κανένα δεν υπάρχει. Ακόμα και αυτά που βγαίνουν στους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας μια κονσόλας, μέσα σε 1 χρόνο(και πολύ λέω) έχουν ξεπεραστεί κατά πολύ από τα pc. Όλες οι επαναστάσεις και οι εξελίξεις στο θέμα των γραφικών έχουν προέλθει από τα pc. Όταν θέλεις να κάνεις κάτι πρωτοποριακό σε επίπεδο γραφικών, το pc είναι μονόδρομος.

!!

ολα? συγκρινεις το duke nukem 3d με το resident evil? ΦΥΣΙΚΑ ξεπεραστηκαν, αλλα οταν βγηκαν ηταν μπροστα

mavlok
14-03-05, 12:16
Τωρα τι ειδους συγκρισεις ειναι αυτες? Ειναι σαν να βαζετε στη ζυγαρια μια μηχανη enduro με μια street. Οι κονσολες και τα pc εχουν τελειως διαφορετικη φιλοσοφια, δεν ειναι συγκρισιμα μεγεθη. Μην κρινετε απο το xbox που ειναι ενα compact pc, ειναι μια εξαιρεση σε ολη την ιστορια των κονσολων και δεν αποτελει αντιπροσωπευτικο δειγμα.

epotepia
14-03-05, 15:54
Ειναι σαν να βαζετε στη ζυγαρια μια μηχανη enduro με μια street.

και ποιος λεει οτι δεν μπορεις να το κανεις αυτο?

στο τελος αυτο που μετραει ειναι το τι βλεπεις στην οθονη.

blizard
14-03-05, 18:12
στο τελος αυτο που μετραει ειναι το τι βλεπεις στην οθονη.
Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά όχι... γιατί εκτός τις γνωστές διαφορές pc-κονσόλας , στο pc πρέπει να κάνεις αναβάθμιση σχεδόν κάθε 12 μήνες, αλλιώς όλα τα νέα παιχνίδια θα σου φαίνονται χειρότερα από τα προηγούμενα.
Τεράστιο σπάσιμο, σε σχέση με τις κονσόλες και ειδικά το playstation, που συνεχώς βελτιώνετε , αλλά έχει και την ποικιλία όταν αυτό δεν είναι αρκετό.

WAntilles
14-03-05, 20:27
Οι υιοθετησεις της Intel-amd μοιαζουν περισοτερο με hyperthreading παρα με οτιδηποτε αλλο.

Οι multi-core υλοποιήσεις της AMD ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ HyperThreading.

Είναι 2 (και στο μέλλον) 4 ΠΛΗΡΗ + ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ CPU CORES το καθένα με την δική του ΠΛΗΡΗ + ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ L2 CACHE.

Είναι πλήρως ισοδύναμες υλοποιήσεις με τωρινές single-core υλοποιήσεις Opteron 2πλών ή 4πλών χωρίς την παρουσία NUMA.

WAntilles
14-03-05, 20:28
Τα AA & AF δεν αντικαθιστούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ pixels από αύξηση της ανάλυσης.

Ή καλύτερα textures ή/και shaders.

@ ADSLgr.com All rights reserved.