PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλώ θέλω την γνώμη σας.



NeK
19-08-03, 04:27
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα βασικά την γνώμη σας στα παρακάτω θέματα αν μπορείτε για να με βοηθήσετε αν θέλετε να κάνουμε το ADSLgr ακόμη καλύτερο, μόνο που θα ζητούσα να σκεφτείτε καλά αυτό που θα προτίνετε από όλες τις πλευρές.

1. Τα Νέα όπως θα είδατε τα άλλαξα, έβαλα εικόνες για να δηλώνουν τι Κατηγορία είναι και αντί για 3 νέα ανά σειρά τα μείωσα σε 2.

Πείτε μου αν αυτός ο τρόπος σας φαίνεται καλύτερος ή θα προτιμούσατε τον κλασσικό τρόπο που έιναι μία Είδηση σε κάθε σειρά που πιάνει πολύ χώρο όπως ήταν πριν λίγους μήνες;

Και δικαιολογήστε το σας παρακαλώ πολύ.

2. Αυτό το "Τελευταία Μηνύματα του Forum" που έχουμε στην πρώτη σελίδα
δεν μου κάθεται καλά με τίποτα, γιατί πρώτον παραγκονίζεται το ίδιο το Forum και κανείς δεν πατάει εκεί γιατί ρίχνει μιά ματιά μόνο στα 10-15 νέα θέματα από την πρώτη σελίδα και σταματάει εκεί.

Με αποτέλεσμα να ΘΑΒΟΝΤΑΙ πολλά μηνύματα γιατί απλά δεν εμφανίζονται στην αρχική σελίδα!

Επίσης σημαντικό είναι ότι έτσι δεν υπάρχει και λόγος ύπαρξης των Forum γιατί απλά κανείς δεν κοιτάει μέσα στο Forum, κάλιστα θα μπορούσε να υπήρχε μόνο ένα Forum και να μπαίναν όλα τα μηνύματα εκεί.

Γενικά μπορεί να είναι πολύ εύχρηστο μερικές φορές το Last Messages αλλά έχει ως συνέπεια την υπολειτουργία/δυσλειτουργία των Forum.

Πείτε μου τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει; Να φύγει εντελώς ή να μείνει έτσι (σαν χαρακτηριστικό του ADSLgr);

Σημ. Όλα τα website ανά τον κόσμο δεν έχουν τέτοια πράγματα, άρα κάτι θα ξέρουν.

3. Τι δεν σας αρέσει στο ADSLgr, από το design του (χρώματα, σχήματα κλπ) μέχρι και τα features του.

Αυτά είναι που με πεδεύουν πολύ και θα ήθελα την πολύτιμη συμμετοχή σας.

Ευχαριστώ.

rainbow
19-08-03, 08:48
Λοιπόν, δεδομένου ότι δεν είναι τεχνικό το θέμα, ας αποπειραθώ μια απάντηση.
1. Σαν εικόνα πιο πολύ μου αρέσει έτσι. Ίσως να είναι λίγο βαρύτερο, αλλά φαντάζομαι ότι όσο περισσότεροι αποκτούμε ADSL, τόσο λιγότερο μας πειράζει.

2. Προσωπικά, με έχει βολέψει. Αν δεν σου κάθετε καλά στην πρώτη σελίδα, βάλτο optional, και μόνο για μέλη αν θέλεις. Η βάλτο σαν επιλογή μέσα στις σελίδες του forum.

Επίσης, πολύ βολικό είναι ότι θυμάται τι έχω διαβάσει σαν θέματα, αλλά δεν ξέρω που το αποθηκεύει αυτό, αλλά το θυμάται λάθος. Τι θέλω να πω: Αν διαβάσω κάτι στο γραφείο, και μετά πάω στο σπίτι, στο σπίτι δεν θυμάται ότι το διάβασα. Είναι δηλαδή ρυθμισμένο με τον χώρο και όχι με ο χρήστη;

3. μόνο το ως άνω. Ευχαριστούμε πολύ!

Aris_Sat
19-08-03, 09:07
Kalimera
Tha diatyposo tis apopseis moy xoris ayto na simainei oti oi protimiseis kai i gnomi i dikia moy einai i sosti.....
1. Einai pio kalo tora mono poy nomizo koyrazoyn ta polla themata.....
Nomizo kalitera tha itan na exei mono ta nea tis teleytaias eydomados i esto 15meroy..... Ektos kai an kapio einai poly simantiko kai paramenei epikero ....
Ta ypoloipa tha mporoysan na yparxoyn se arxeio opote gia opion endiaferete na anatrexei ekei...
Isos tha mporoyse na einai ligo pio periektiki i perilipsi kathe neas eidisis.... As poyme kati san kyrio thema...
2. Gnomi moy lathos na emfanizonte tosa post apo to forum stin proti selida....
Kalitera tha itan na exei ta 5 teleytaia post apo to forum kai oxi oloklira.... px tis protes 20-25 lexeis toy kathe post poy to link na parapempei sto forum.... (To forum na parameinei opos einai to brisko para poly boliko)
3. Nomizo exei poly kala apala xromata kai genika to olo Design einai poly kalo kai den koyrazei sto mati....

Filika Aris

elias24
19-08-03, 09:07
Αυτό που λες για το forum είναι σωστό. Εγω το έχω βάλει να κάνει display τα 100 πρώτα messages και εχω να μπω στο forum 1 μήνα. Πράγματι θα ήταν καλύτερο αν δεν υπήρχε αυτό.
Αλλά για το forum θέλω να προσθέσω οτι έχει πάρα πολλές μικροκατηγορίες, πολλές απο τις οποίες έχουν 1-2 posts μόνο. Και να θέλει δηλαδή κάποιος να κάνει post εκεί δεν έχει νόημα, γιατί δεν θα το δεί κανένας, πολύ δε περισσότερο αν δεν υπάρχει η λίστα με τα 10-100 last-modified messages στην αρχική σελίδα.
Με τη δεδομένη κίνηση που υπάρχει σε κάθε υποενότητα του forum, θα βόλευε π.χ. όλες οι υποκατηγορίες που αφορούν τον κάθε ADSL provider ξεχωριστά, να ενωθούν σε μια μεγάλη υποκατηγορία. Η τουλάχιστον μια υποκατηγορία να έχει κάθε γνωστός provider και άλλη μια οι υπόλοιποι που δεν έχουν μεγάλη κίνηση στο forum

Johny
19-08-03, 10:31
Το site έχει πολύ καλό design και χρώματα και πιστεύω δεν χρειάζεται καμία αλλαγή. Τα νέα με τον τρόπο που εμφανίζονται τώρα είναι πολύ πιο όμορφα και ένας που μπαίνει για πρώτη φορά στο site θα έχει μια καλύτερη εικόνα. Όσο για το forum μου αρέσει έτσι όπως είναι. Δηλαδή με άλλα λόγια το site είναι τέλειο :!: :!: :wink:

morfeas-dsl-
19-08-03, 15:37
allo. εχω δει καποια site που σε αφηνουν αυτα να ρυθμισεις πως θα εμφανιζονται. αν εχετε αυτη τη δυνατοτητα τοτε δοκιμαστε το. οι φωτογραφιες μου αρεσαν πολυ σαν εμφανιση αλλα να πω την αληθεια δε θα καθομαι να τις κοιταω για να δω το θεμα,παλι τον τιτλο καθε αρθρου διαβαζω.

SiR_DreAm
20-08-03, 00:10
Το ίδιο πρόβλημα που παρουσιάζεται στον Rainbow το εχω και εγω σχετικά με τα διαβασμένα topics.Αν κατάλαβα καλά αποθηκεύεται στα cookies και έτσι δεν το έχει σε κάθε pc που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ.Δεν υπάρχει τρόπος να αποθηκεύεται στο profile του χρήστη?(Δεν ξέρω!Ερώτηση έκανα :D )

NeK
20-08-03, 01:10
Είδατε τι θέλω να πω για τα Last Topics;

Καταρχάς έχω περάσει στο forum ένα Mod που κρατάει read history για τον κάθε χρήστη για κάθε μήνυμα και πατώντας στο "Νέα μηνύματα" στο Forum σας βγάζει όσα πραγματικά ΔΕΝ έχετε διαβάσει και ΟΧΙ όσα μηνύματα γίναν από μία συγκεκριμμένη ημερομηνία και νεότερα.

Δοκιμάστε το!

Αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που δεν θέλω το Last Topics στην Κεντρική Σελίδα.

Τώρα για τα υπόλοιπα θα σας απαντήσω μόλις βρω λίγο χρόνο thanks όλους.

bond
28-08-03, 18:57
Αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που δεν θέλω το Last Topics στην Κεντρική Σελίδα.


Θα μπορούσε να επανέλθει το Last topics στις εσωτερικές σελίδες του forum; Ή να μπει ένα κουμπί σαν "next unread topic". Για όποιον διαβάζει καθημερινά το forum είναι πολύ χάσιμο χρόνου να γυρνά στην κεντρική σελίδα του φόρουμ.

edit: Τώρα είδα το link "Νέα μηνύματα" που κάνει αυτό που θέλω.

NeK
28-08-03, 20:04
Αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που δεν θέλω το Last Topics στην Κεντρική Σελίδα.


Θα μπορούσε να επανέλθει το Last topics στις εσωτερικές σελίδες του forum; Ή να μπει ένα κουμπί σαν "next unread topic". Για όποιον διαβάζει καθημερινά το forum είναι πολύ χάσιμο χρόνου να γυρνά στην κεντρική σελίδα του φόρουμ.

edit: Τώρα είδα το link "Νέα μηνύματα" που κάνει αυτό που θέλω.

Ακριβώς, το "Νέα Μηνύματα" είναι απείρως καλύτερο από το Last Messages γιατί πολύ απλά εμφανίζει μόνο όσα δεν έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης.

Απλά πρέπει να το συνηθίσετε.

Shaman
28-08-03, 20:41
Συμφωνώ οτι είναι καλύτερα να φύγουν τα μηνύματα από την κεντρική σελίδα για τον λόγο που αναφέρεις empire..Απλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μειωθούν οι κατηγορίες μηνυμάτων γιατί τώρα μου φαίνονται υπερβολικά πολλές!Το design γενικά είναι αρκετά καλό και ξεκούραστο και ο νέος τρόπος εμφάνισης των ειδήσεων είναι βολικότερος.

UGF_GreekMind
28-08-03, 23:20
Οι κατηγορίες δεν είναι και τόσες πολλές...

Αλλά κι έτσι να 'ναι με την επιλογή "νέα μηνύματα" είναι πολύ καλύτερα από πριν.

ABEZ
28-08-03, 23:29
Τα <<Τελευταία Μηνύματα>> καλά έκανες και τα έβγαλες από την αρχική σελίδα.
Συμφωνώ με όσους παρατήρησαν ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλές κατηγορίες θεμάτων. Πολλά θέματα είναι και πολύ παλιά και μια εκκαθάριση θα βοηθούσε.

Αν είναι όμως κάτι που χτυπάει πολύ άσχημα, είναι τα μηνύματα γραμμένα με λατινικά. Προσδίδουν μιαν IRC ακαλαισθησία και ένα site χάνει πολύ από αυτή.

NeK
28-08-03, 23:38
Πολύ σωστά Abez για τα παραπάνω, όμως για τα Ελληνικά δεν μπορώ να κάνω πολλά αυτό εξαρτάται από τους ίδιους τους χρήστες που απαρτίζουν το forum, συνέχισε να γράφεις με Ελληνικά και εσυ και εγώ και όσοι γίνετε περισσότεροι και σιγά σιγά θα γράφουν όλοι Ελληνικά.

ABEZ
29-08-03, 00:22
Ή γράφω ελληνικά ή φεύγω από μια σελίδα. Η ADSLgr είναι η μόνη ελληνόφωνη σελίδα που επισκέπτομαι εδώ και πολύ καιρό. Αλλά όταν υπάρχουν τόσα λατινικά στο forum χάνεται το ενδιαφέρον. Τί κατάντια και αυτή, να πρέπει να κάνουμε αγώνα για να κρατήσουμε την γλώσσα μας. Σήμερα είδα στις ειδήσεις ότι το υπουργείο παιδείας θεσμοθέτησε την διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας από την 3η τάξη του δημοτικού.

UGF_GreekMind
29-08-03, 01:16
Δε φταίει η αγγλομανία μας... η ανορθογραφία μας φταίει και πολλοί χρήστες δεν γράφουν Ελληνικά.

Μη μασάτε όμως... στο δημοτικό δε μας μάθανε ορθογραφία όπως θα 'πρεπε. Καιρός να τη μάθουμε μόνοι μας (βλ.Word).

Ducklord
29-08-03, 12:41
Εγώ σου είχα προτείνει κάποια πράγματα φίλτατε Γιάννη και εσύ με έγραψες. Δεν θα στο συγχωρήσω ποτέ...
(σύντομα, καλό μου δίκανο, σύντομα...)

Δύο πράγματα μόνο, για τα άλλα κάντε ό,τι θέλετε:
1. Τα χρώματα αν και καλά είναι πολύ έντονα. Καλό το μπλέ που βλέπω αυτή τη στιγμή να με πληροφορεί πως γράφω μια "Γρήγορη Απάντηση" μα είναι τόσο έντονο που τα μάτια μου ξεφεύγουν προς αυτό. Αντέγραψε στο φωτοσόπι την αξία του γαλάζιου που έχεις ως μπακγκράουντ στις σελίδες και κατέβασέ την 20-30 βαθμούς, όχι περισσότερο. Μετά χώσε εκείνο ως χρώμα "σε αυτά τα μπλέ"...

2. Το λογότυπό σου θέλει ψιλο-αλλαγές. Σου είχα κάνει μια σχετική πρόταση κάποτε. Δες, απλά, πως ούτε καν φαίνεται το τι λέει απο κάτω αν δουλεύεις σε ανάλυση 1024χ768. Εντάξει, φαίνεται. Αν σκύψεις. Και πλησιάσεις την οθόνη. Και το διαβάσεις αργά - αργά.

Αυτάααααα!

Φιλικά
Ducklord: Ο άρχοντας των σατανικών παπιών της κολάσεως. Φηλ δε Φηρ: ΚΟΥΑΚ!

bond
29-08-03, 12:56
Ακριβώς, το "Νέα Μηνύματα" είναι απείρως καλύτερο από το Last Messages γιατί πολύ απλά εμφανίζει μόνο όσα δεν έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης.


Άλλαξες κάτι σήμερα το πρωί; Γιατί ενώ δούλευε μιά χαρά το "Νέα μηνύματα", τώρα πλέον μου βγάζει σαν αδιάβαστα και μηνύματα του Aπριλίου και του Μαΐου, που δεν μου τα έβγαζε χτες και είναι σίγουρο ότι τα έχω διαβάσει.

NeK
29-08-03, 13:17
Ακριβώς, το "Νέα Μηνύματα" είναι απείρως καλύτερο από το Last Messages γιατί πολύ απλά εμφανίζει μόνο όσα δεν έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης.


Άλλαξες κάτι σήμερα το πρωί; Γιατί ενώ δούλευε μιά χαρά το "Νέα μηνύματα", τώρα πλέον μου βγάζει σαν αδιάβαστα και μηνύματα του Aπριλίου και του Μαΐου, που δεν μου τα έβγαζε χτες και είναι σίγουρο ότι τα έχω διαβάσει.

Μόλις μου το έκανε και εμένα (μου εμφάνισε 2-3 παμπάλαια μηνύματα) ελπίζω να είναι επειδή είχε πολλές εγγραφές και θέλει λίγο καιρό να φτιάξει.

Για δοκίμασε να τα κάνεις όλα Read να δουμε αν θα το ξανακάνει.

Dimitris
29-08-03, 19:55
Αν γινόταν να προστεθεί ως ξεχωριστή σελίδα κάπου το Last Messages θα ήταν πολύ βολικό :) Η τουλάχιστον ας εμφανιζόταν κάτω κάτω όταν διαβάζουμε κάποιο θέμα στο Forum. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ομορφα και εύκολα στη χρήση :)

hippie
29-08-03, 20:42
...τώρα πλέον μου βγάζει σαν αδιάβαστα και μηνύματα του Aπριλίου και του Μαΐου, που δεν μου τα έβγαζε χτες και είναι σίγουρο ότι τα έχω διαβάσει.

εμενα εφτασε μεχρι 22 Φεβρουαριου 2003.... :wink:

εν μερει ειναι λογικο να εμφανιζεται ως νεο μηνυμα και αδιαβαστο (αφου εκεινη την εποχη δεν παρακολουθουσα το forum :cry: ...)

αλλα παραειναι παλιο και μαλλον μη χρησιμο (αφου εκεινη την εποχη δεν υπηρχε διαθεσιμη η adsl... :evil: )

παντος υπαρχουν και ορισμενα μηνυματα για τα οποια ειμαι σιγουρος οτι τα εχω διαβασει (ισως απο διαφορετικο computer) και μου τα βγαζει ως αδιαβαστα... :twisted:

αληθεια, στις ποσες εγγραφες μηνυματων ( η αλλιως μεχρι πιο χρονικο διαστημα στο παρελθον) ειναι ρυθμισμενη να φτανει η αναζητηση :?:

τεσπα, το κουμπι διαγραφη ολων λειτουργει περιφημα (ισως με καποια πιθανοτητα να χανεις ως διαβασμενα καποια αδιαβαστα μηνυματα 8) ) αλλα ειναι αποτελεσματικο για την παρακολουθηση του forum σε καθημερινη βαση... :wink:

NeK
29-08-03, 23:17
εμενα εφτασε μεχρι 22 Φεβρουαριου 2003.... :wink:

εν μερει ειναι λογικο να εμφανιζεται ως νεο μηνυμα και αδιαβαστο (αφου εκεινη την εποχη δεν παρακολουθουσα το forum :cry: ...)

αλλα παραειναι παλιο και μαλλον μη χρησιμο (αφου εκεινη την εποχη δεν υπηρχε διαθεσιμη η adsl... :evil: )


Ε την πρώτη φορά είναι λογικό να σου βγάζει τόσα πολλά. Καλό θα ήταν να διάβαζες όσα σε ενδιαφέρουν από τα νέα μηνύματα και μετά να πατήσεις το "mark all read" και έτσι να είσαι σίγουρος.



παντος υπαρχουν και ορισμενα μηνυματα για τα οποια ειμαι σιγουρος οτι τα εχω διαβασει (ισως απο διαφορετικο computer) και μου τα βγαζει ως αδιαβαστα... :twisted:


Αν διαβάσεις από οποιοδήποτε computer και είσαι logged in σίγουρα θα γίνει read το μύνημα από εκεί και πέρα αν είσουν ανόνυμος τότε μόλις πάς σπίτι σου πάλι θα στο έχει ως unread αφού δεν μπορεί να μαντέψει ποιος είσαι. :)



αληθεια, στις ποσες εγγραφες μηνυματων ( η αλλιως μεχρι πιο χρονικο διαστημα στο παρελθον) ειναι ρυθμισμενη να φτανει η αναζητηση :?:


Δεν υπάρχει όριο. :) Ίσως να το προσθέσω αργότερα, μόλις δω ότι η database αρχίζει να τα παίζει.

hippie
30-08-03, 00:24
...Ε την πρώτη φορά είναι λογικό να σου βγάζει τόσα πολλά. Καλό θα ήταν να διάβαζες όσα σε ενδιαφέρουν από τα νέα μηνύματα και μετά να πατήσεις το "mark all read" και έτσι να είσαι σίγουρος....

το θεμα ειναι οτι δεν ηταν η πρωτη φορα... :?

σημερα αρχισε να συμπεριφερεται πιο ομαλα... :D

(για την ιστορια> στην πρωτη αναζητηση μου εβγαλε 59 εγγραφες, κοιτακσα/διαβασα λιγο καποια μηνυματα , εκανα "mark all read" και στην δευτερη αναζητηση μου εβγαλε αλλες 26 εγγραφες :!: :!:
σε αυτην την δευτερη αναζητηση υπηρχε το τελευταιο μηνυμα ειχε ημερομηνια 22 φεβρουριου 2003, το προτελευταιο καπου στο απριλιο 2003 και τα υπολοιπα στο διαστημα ιουνιο εως αυγουστο 2003)
ισως να μην λειτουργησε σωστα στην δικη μου περιπτωση γιαυτο μου δημιουργηθηκε η απορια μεχρι ποσες εγγραφες φτανει η αναζητηση... 8O

παντος αν γινεται καλο ειναι να υπαρχει και μια ημερομηνια στο δημιουργο του πρωτου μηνυματος (οπως ακριβως γινεται με την στηλη "τελευταιο μηνυμα" οπου φαινεται ημερομηνια και μελος που εκανε το τελευταιο post)

( για την ιστορια> υπαρχει καπου μηνυμα οπου το πρωτο post εγινε το Σεπτεμβριο 2002 και καποια μελη απαντησαν/συνεχισαν σε αυτο το θεμα το 2003)... :wink:

το θεμα ηταν εδω> http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=151

ευχαριστω :D

Johny
30-08-03, 10:35
eMPiRe γιατί η ώρα δεν πάει σωστά :?:

vass
30-08-03, 11:23
eMPiRe φαίνεται ότι μέσω του forum γίναμε Ιαπωνία (βλέπε 7 ώρες μετά την ώρα Ελλάδος...) :lol: :lol:

Πάντως για το Νο 2 θέμα που θίγεις, είναι αλήθεια ότι για πολλούς μήνες διάβαζα τα τελευταία μηνύματα που υπήρχαν στην πρώτη σελίδα και ξεχνούσα εντελώς ότι υπάρχει forum. Έτσι μάλλον η νέα μορφή είναι πιο δίκαιη για όλα τα μηνύματα.

Να θέσω όμως ένα ερώτημα. Μετά από πολύ καιρό που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα μέσω του Site, αποφάσισα να δημοσιεύσω ένα θέμα στην περιοχή «ADSL Γενικά». Όταν αργότερα ξαναμπήκα στο forum σκέφτηκα να πατήσω το link Νέα Μηνύματα και τότε βλέπω, ότι το θέμα μου δεν εμφανίζεται εκεί, γιατί προφανώς δε είχε απαντήσει κανένας χρήστης.
Αν όμως κάποιος ενδιαφέρεται για τα νέα μηνύματα μόνο, και πατήσει το σχετικό link, σίγουρα θα βλέπει τα νέα μηνύματα, αλλά μόνον αυτά που έχουν έστω και μία απάντηση. Τα εντελώς καινούργια δε θα τα βλέπει! Έτσι είναι η φιλοσοφία του ή όχι;

Αυτά και ελπίζω να μη σε μπέρδεψα…

bond
30-08-03, 11:45
Αν όμως κάποιος ενδιαφέρεται για τα νέα μηνύματα μόνο, και πατήσει το σχετικό link, σίγουρα θα βλέπει τα νέα μηνύματα, αλλά μόνον αυτά που έχουν έστω και μία απάντηση. Τα εντελώς καινούργια δε θα τα βλέπει! Έτσι είναι η φιλοσοφία του ή όχι;


Εσύ δεν το βλέπεις γιατί θεωρείται διαβασμένο από εσένα. Οι υπόλοιποι το βλέπουν κανονικά.

NeK
30-08-03, 16:39
Με κάλυψε ο Bond, όσο για την ώρα δεν το είχα προσέξει γιατί τόσο καιρό δούλευε κανονικά.

Οκ θα το κοιτάξω σήμερα.

Thanks!

NeK
31-08-03, 00:23
Η ώρα πρέπει να είναι εντάξει πλέον.

Johny
31-08-03, 00:38
Από ότι φαίνεται η ώρα διορθώθηκε. Καλά δεν το είχες προσέξει τόσο καιρό :?:

NeK
31-08-03, 02:37
Μόνο μερικοί από εσάς βλέπαν την ώρα λάθος όλοι οι υπόλοιποι (και εγώ) την έβλεπαν σωστά, οπότε οχι δεν το είχα προσέξει αν δε μου έλεγε κάποιος.

:)

PALADIN
31-08-03, 15:36
σχετικά με τα "Last Messages" πρέπει κατα την γνώμη μου να υπάρχει δυνατότητα σε όποιον το επιθυμεί να διαβάζει μόνο τα 15-20 τελευταία active messages.

εγώ προσωπικά τις τελευταίες ημέρες έχω διαβάσει πολύ λίγα messages διότι πρέπει να πάω στο Forums καί απο εκεί να διαλέξω την κατηγορία αν καί δεν ξέρω πιό χρονολογικά είναι τελευταιό, πράγμα που με ενδιαφερει.

Σαν δημοκρατικά σκεπτόμενοι πολίτες πρέπει να αποφύγουμε τους αποκλεισμούς καί τους εξαναγκασμούς. Ούτε πρεπει να αφαιρεθεί η δυνατότητα σε όσους απο εμάς θέλουν να διαβάζουν μόνο ταχρονολογικά πρόσφατα μηνύματα ούτε πρέπει να μας επιβληθεί αναγκαστηκά η ανάγνωση όλων των τίτλων προκειμένου να βρούμε τα πιό πρόσφατα.

Επαναλαμβάνω ότι από τότε που αφαιρέθηκαν τα τελευταία 15 πιό πρόσφατα μηνύματα από το κάτω μέρος του home page έχω διαβάσει ελάχiστα (πολύ λιγότερα από πρίν). Καί ο λόγος δεν είναι από τσντίλα ή από hard feelings επειδή μου την σπάσατε αλλά επειδή απλά βαριέμαι να ψάχνω να βρώ ποιά είναι τα τελαυταία.

Οι administrators πρέπει να λάβουν υπ' όψη τους ότι το forum το επισκέπτονται καί ενδιαφερόμενοι με πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο που απλά θέλουν να μάθουν που βρήσκοντε τα τελαυταία θέματα.

Ελπίζω να βρεθεί τρόπος καί δίαθεση να επανελθουν τα 15-20 τελευταία μηνύματα.
Ισως με κάποιο link πού θα τα εμφανίζει όταν το κάνουμε click.

Lurker
31-08-03, 22:55
Συμφωνω και εγω με τα "Last Messages". Πρεπει να υπαρχουν ή να υπαρχει επιλογη για καποιον αν θελει να τα βλεπει.

Εγω εχω παρατηρησει κατι αλλο στο ADSLgr.com. Καθε φορα που κανω "back" ποτέ δεν μου βγαζει την προηγουμενη σελιδα... αλλα ΠΑΝΤΑ μια παλιοτερη... να σκεφτειτε στο στο φορητο μου οποτε κανω "back" εχει μεινει ακομη εκεινη η μαυρη σελιδα που το adslgr.com ειχε μεινει κλειστο λογω του δυστυχηματος ...

Να σημειωσω οτι αυτα συμβαινει και στα 3 pc που μπαινω και μονο στο adslgr.com

bILL

cosmos
02-09-03, 15:15
Είναι ok.
Κάθετα εναντίον του νέου συστήματος με τα unread posts. Ο παλιός μηχανισμός μου ήταν απείρως βολικότερος. Επέτρεπε επίσης σε logged-in χρήστες να εμφανίζουν μόνο τα μηνύματα που δεν έχουν διαβάσει.

Θα πρέπει να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τους dsl_ole & Lurker: power to the user! Ας διαλέγει ο ίδιος ο χρήστης τι θέλει και πως θέλει να δει κάτι...
Δεν έχω χωνέψει το άτιμο το login που απαιτεί να βάζω πάντα εκείνο το νουμεράκι. Είμαι εναντίον του να έχω μόνιμα sessions και ειδικά με τον browser που χρησιμοποιώ (Firebird) έχω και κάποια χρηστικά ψιλοπροβληματάκια, λόγω του ότι αν διαλέξψ να σώζω τα στοιχεία που βάζω στη φόρμα, μου κρατάει τα δεδομένα από όλες τις φορές που έκανα login στο site. Κρατήστε το σύστημα αυτό για εγγραφές/validations νέων μελών και όχι για κάθε login.


Μία μικρή παράκληση τέλος: βάλτε ένα "ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ" κάπου στην αριστερή μπάρα ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνουμε στο my account ή στο forum για αποσύνδεση.

yiapap
02-09-03, 15:34
ΠΡΟΤΑΣΗ:
Να υπάρχει link για τα νέα μηνύματα στην κεντρική (αρχική) σελίδα.
Κατά τα άλλα... εντάξει, θα μας πάρει λίγο χρόνο εξοικείωσης, αλλά συμφώνω με τη λογική με την οποία έγινε η αλλαγή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.