PDA

Επιστροφή στο Forum : Spam plz help!!



lidia
10-03-05, 16:11
Καλημέρα παιδιά!
Έχω μια σύνδεση adsl και χτες διαπίστωσα εντρομη ότι εστελνα χιλίαδες mail σε αγνωστους!Μου ήρθε και ένα μυνημα απο καποιον υπέυθηνο της οτεnet να επιβεβαιώση την διαπίστωσή μου!
δοκίμασα να βγάλω το προγραμματάκι με το adaware6 και με το αντιvirus μου αλλα το πρόβλημα συνεχίζει να με τυρανά!

μήπως ξέρετε κάτι πιο αποτελέσματικό???

Ευχαριστώ.

sdikr
10-03-05, 16:19
βάλε και κανά software firewall, δοκίμασε και με το spybot S&D

Lazy Dog
10-03-05, 16:27
Microsoft Antispyware

ZORO
10-03-05, 17:47
Μια επιλογή που μπορεί να σε βοηθήσει εάν χρησιμοποιείς το outlook express είναι "Να ειδοποιούμαι όταν άλλες εφαρμογές προσπαθούν να στείλουν μήνυμα για λογαριασμό μου." Αυτό βρίσκεται μέσα στην καρτέλα ασφάλεια των ρυθμίσεων του outlook express. Επίσης πολλές φορές μαζική αποστολή e-mail προσπαθούν να στείλουν κάποιοι ιοί-worms. Οπώτε η ύπαρξη ενός σύγχρονου και ενημερωμένου προγράμματος καταπολέμησης ιών, και ο περιοδικός έλεγχος του συστηματός μας κρίνεται επεβεβλημένη. Καλό θα είναι επίσης να κάνεις έλεγχο για πιθανές αναβαθμίσης του λειτουργικού σου. Τέλος ένα καλό firewall θα σε βοηθήσει αρκετά. Ένα πολύ καλό κατά την αποψή μου είναι το Zone Alarm το οποίο ελέγχει και εάν κάποια εφαρμογή προσπαυεί να στείλει e-mail και σε προειδοποιεί, μάλιστα υπάρχει και μια δωρεά έκδοση του για προσωπική χρήση. Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είμαι σίγουρος εάν το πιο πάνω χαρακτηριστικό περιλαμβάνεται στην δωρεάν έκδοση.
Εάν επιθυμείς μπορείς να το κατεβάσεις από αυτή την διεύθυνση : http://www.zonelabs.com
Καλή σου τύχη.

lidia
10-03-05, 18:02
Microsoft Antispyware

εννοεις το firewall του SP2 των XP lazy dog?

dantouan
10-03-05, 18:37
Microsoft Antispyware

εννοεις το firewall του SP2 των XP lazy dog?

Οχι φιλε (φιλη :?: :oops: ) lidia, υπαρχει αλλο προγραμματακι που λεγεται Microsoft Antispyware και μαλιστα ειναι και real time protection.

Anarki
10-03-05, 18:53
Και το ad-aware έχει real-time protection μέσω του adwatch ;).

lidia
10-03-05, 20:11
κανένα link για να το κατευάσω??

Lazy Dog
10-03-05, 20:16
κανένα link για να το κατευάσω??
Οριστε,

Microsoft Antispyware (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=321cd7a2-6a57-4c57-a8bd-dbf62eda9671&displaylang=en&Hash=LJ6SCR)

Επισης σαν συμβουλη θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον *Thunderbird* (http://www.mozilla.org/products/thunderbird/) ;)

JediCosman
26-03-05, 18:21
Ψάξε και στο TASK MANAGER για ύποπτα προγράμματα... :|
Και για να ξέρεις τι κάνει το καθένα :shock: http://www.processlibrary.com/

no_logo
26-03-05, 21:54
τι να το κάνει το microsoft antispyware;
το ποιο πιθανό είναι πως έχει κάποιο trojan, χρειάζετε ενα καλό antivirus με τα τελευταία updates

WinMik
27-03-05, 02:10
*Γκουχ γκουχ* "This download is available to customers running genuine Microsoft Windows. Please click Continue to begin Windows validation. " *Γκουχ* Αυτό -*Γκουχ*- τι είναι..?? *Γκουχ**Γκουχ**Γκουχ*

no_logo
27-03-05, 02:30
*Γκουχ γκουχ* "This download is available to customers running genuine Microsoft Windows. Please click Continue to begin Windows validation. " *Γκουχ* Αυτό -*Γκουχ*- τι είναι..?? *Γκουχ**Γκουχ**Γκουχ*

όταν εγώ κατέβασα το antispyware της microsoft δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, αν το θες μπορείς να το βρεις με κάποιο πρόγραμμα p2p
πάντως πολύ ανώτερα είναι τόσο το ad aware αλλά και το spybot

WinMik
27-03-05, 02:48
όταν εγώ κατέβασα το antispyware της microsoft δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, αν το θες μπορείς να το βρεις με κάποιο πρόγραμμα p2p
πάντως πολύ ανώτερα είναι τόσο το ad aware αλλά και το spybot

Καλά και εγώ αυτά τα 2 χρησιμοποιώ αλλά ακούω αρκετα καλά για το νέο microsoft-tool και έλεγα να το δοκιμάσω..! :oops: Τέσπα δεν πεθαίνω κιόλας, αν τον έχει περάσει κάποιος τον έλεγχο ας το πει, από περιέργεια και μόνο! :cool:

dantouan
27-03-05, 06:48
το ποιο πιθανό είναι πως έχει κάποιο trojan, χρειάζετε ενα καλό antivirus με τα τελευταία updates

Kaspersky rulezzzzzzz....

dragon_syr
28-03-05, 09:43
*Γκουχ γκουχ* "This download is available to customers running genuine Microsoft Windows. Please click Continue to begin Windows validation. " *Γκουχ* Αυτό -*Γκουχ*- τι είναι..?? *Γκουχ**Γκουχ**Γκουχ*

Συνεχισε κανονικά και στην δευτερη καρτελα υπαρχει επιλογη να μην γινει validation...
Δεν υπαρχει προβλημα,,,μην ανησυχεις :-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.