PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz box annex A pstn χαλια ταχυτητα/προβλημα με vista



artkin1984
23-11-07, 00:45
Καλισπερα σας.Ειμαι συνδρομιτης της ΗΟL εδω και 6 μηνες περιπου κ εχΩ 2 ερωτησεις να κανω:
1ον:Ειμαι στο ενα 1mb k ειπα να δοκιμασω το speed test του site k το αποτελεσμα ηταν 412κbps :(
2ov:Εχω περασει εδω κ μια βδομαδα περιπου τα vista με τα οποια δεν μ αναγνωριζει καθολου το lan,ενω με το usb ειμαι οκ.Υκαρχει καπιο εγχειριδιο για vista η απλα δεν μ το αναγνωριζει?

maxorfo
23-11-07, 03:08
Εγχειρίδιο ειδικά για Vista δεν υπάρχει. Σε Vista έχω δοκιμάσει το δικό μου μόνο σε ασύρματη σύνδεση, χωρίς πρόβλημα. Αφού όμως το αναγνωρίζει μέσω USB, πιστεύω ότι δε φταίει το ρούτερ, η στραβή πρέπει να είναι από Windows μεριά.

ZORO
23-11-07, 10:15
Τις ρυθμίσεις τις έκανες σωστά στα vista;

artkin1984
23-11-07, 13:49
Τις ρυθμίσεις τις έκανες σωστά στα vista;

Ναι.Τα Drivers ta βλεπει κανονικα.Αλλα μολισ συνδεσω το καλωδειο σε ethernet δεν βλεπει τπτ.Το παραξενο ειναι οτι μολις συνδεω ενα Belkin που εχω δουλευει μια χαρα.Με βλεπω με usb μεχρι το sp1 των vista.

apagal
23-11-07, 15:37
Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με το WLAN 7140.Δεν δουλεύει ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα στα vista.

papakion
23-11-07, 15:42
κατι αλλο θα φταιει guys. Εχω δοκιμασει και εχει παιξει άψογα Fritz!Box Fon (παλαιότερο μοντελο) με Vista και δεν ειχα κανενα θεμα.
Τσεκάρετε αυτό που λεει ο maxorfo και ο ZORO. Ελεγξτε τι ρυθμισεις έχετε απο τις Ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Το Fritz δεν θα ανταποκρινόταν μόνο αν η καρτα δικτύου δεν είχε σωστά εγκατεστημενους drivers. Ειναι σιγουρο οτι αυτο το κομματι ειναι οκ?

maxorfo
23-11-07, 17:05
Και να προσθέσω ότι τo είχα δοκιμάσει σε RC έκδοση των Vista , από αυτές που έδινε η microsoft σε όσους είχαν γραφτεί ως beta testers. Με το που έβαλα το usb stick και εγκατέστησα τους drivers του, είδα internet.

apagal
23-11-07, 21:27
Κι σε εμένα δούλευε το παλιο fritzaki κανονικά στα vista.Παρόλα αυτά το καινούριο...

tasvar
24-11-07, 12:55
Το 7140 με vista εδώ μια χαρά. :oneup:

Ούτε drivers δέν ήθελε.

apagal
24-11-07, 15:18
Το 7140 με vista εδώ μια χαρά. :oneup:

Ούτε drivers δέν ήθελε.

Τι να πω.Μυστήρια πράγματα.

artkin1984
26-11-07, 01:00
Το εφτιαξα το προβλημα.Απλα εκανα Enable καπιες ρυθμισεις στα bios k το αναγνωρισε αμεσως :D

papakion
26-11-07, 14:14
Το εφτιαξα το προβλημα.Απλα εκανα Enable καπιες ρυθμισεις στα bios k το αναγνωρισε αμεσως :D

Μήπως έκανες Enable από το BIOS την LAN card? :lol: :lol: Δεν εξηγειται αλλιως!

apagal
26-11-07, 15:47
Το εφτιαξα το προβλημα.Απλα εκανα Enable καπιες ρυθμισεις στα bios k το αναγνωρισε αμεσως :D

Τι ρυθμίσεις δηλαδή?

artkin1984
27-11-07, 16:34
Μήπως έκανες Enable από το BIOS την LAN card? :lol: :lol: Δεν εξηγειται αλλιως!

Ακριβως αυτο εκανα :D

papakion
28-11-07, 12:15
best of σημερα!!! :rofl:

viron
03-12-07, 18:14
Ναι.Τα Drivers ta βλεπει κανονικα.Αλλα μολισ συνδεσω το καλωδειο σε ethernet δεν βλεπει τπτ.Το παραξενο ειναι οτι μολις συνδεω ενα Belkin που εχω δουλευει μια χαρα.Με βλεπω με usb μεχρι το sp1 των vista.


Μήπως έκανες Enable από το BIOS την LAN card? :lol: :lol: Δεν εξηγειται αλλιως!


Ακριβως αυτο εκανα :D

artkin1984 δεν μας τα λες καλά...:nono:
Και πώς υποτίθεται ότι δούλευε το Belkin με disable to LAN?
Γιατί αν το κατάφερες αυτό τότε πας για βραβείο και θα σε παραδεχτούμε!

Σοβαρά , προσπαθείστε να είστε ακριβείς σε αυτά που γράφετε όταν ζητάτε βοήθεια, γιατί μετά καταλήγετε στο πατάω στην τύχη κουμπιά και ότι γίνει.

Βύρων.

artkin1984
05-12-07, 16:36
artkin1984 δεν μας τα λες καλά...:nono:
Και πώς υποτίθεται ότι δούλευε το Belkin με disable to LAN?
Γιατί αν το κατάφερες αυτό τότε πας για βραβείο και θα σε παραδεχτούμε!

Σοβαρά , προσπαθείστε να είστε ακριβείς σε αυτά που γράφετε όταν ζητάτε βοήθεια, γιατί μετά καταλήγετε στο πατάω στην τύχη κουμπιά και ότι γίνει.

Βύρων.

Παντα δουλευα το belkin με φυσικα enable to Lan,καπια στιγμη ειπα να το αλαξω κ να βαλω το fritz με αποτελεσμα τα *παραπανω*!Μεχρι που τσεκαρα τα bios κ διαπιστωσα οτι το lan ηταν disable δια μαγειας...τωρα το πως κ ποτε γυρισε απο enable σε disable δεν ξερω τι να πω....

*Βασικα πριν βαλω το fritz ειχα κανει system restore,τωρα δεν ξερω κ δεν νομιζω αυτο να επιρεασε τα bios.

Nemessis
06-12-07, 10:15
best of σημερα!!! :rofl:

Τουλάχιστον λύθηκε το θέμα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.