PDA

Επιστροφή στο Forum : Από μόνο γραμμή ADSL σε conn-x



Anonyma
23-11-07, 11:15
Εδώ και σχεδόν 4 χρόνια έχω γραμμή ADSL στον ΟΤΕ (βασική ταχύτητα) πληρώνοντας για τη γραμμή ADSL χωρίς σύνδεση Internet γύρο στα 17,50 Ευρώ / μήνα. Την γραμμή την πήρα απευθείαν εγώ κάνοντας τη σχετική αίτηση στον ΟΤΕ, δηλ. όχι μέσω κάποιων πακέτων άλλων παρόχων (στον οποίο πληρώνω μόνο τη σύνδεση στο Internet, δήλ. άλλα περίπου 10 Ευρώ/ μήνα και από τον οποίο θέλω να φύγω....).

Για το conn-x θα πλήρωνα 18,50 Ευρώ, και θα είχα και σύνδεση Internet. Στο 134 μου είπαν ότι δεν είναι κανένα πρόβλημα, μπορώ να κάνω άμεση αίτηση, και με 1 Ευρώ παραπάνω θα έχω και σύνδεση από αυτούς (δηλ. conn-x στη βασική ταχύτητα), χωρίς να χρειάζομαι να πληρώσω ενεργοποίηση, άλλο εξοπλισμό κλπ., μία που έχω ήδη τη γραμμή στον ΟΤΕ και τον εξοπλισμό.

Τώρα:
Αυτό ισχύει έτσι;
Θα με θεωρούν ως "καινούργιο πελάτη", δηλ. θα έχω κάποια χρονική δέσμευση; Και, αν ναι, για πόσο καιρό (αφού δεν θα πάρω και κάτι δωρεάν...); Γιατή στη ουσία το σκέφτομαι για μεταβατική λύση, μέχρι να υπάρχουν εναλλακτικοί στη περιοχή μου και βλέπω πώς λειτουργούν (εκτός εάν εν τω μεταξύ κάνει συμφέρουσα προσφορά ο ΟΤΕ, γιατί με τη γραμμή τα 4 χρόνια ελάχιστα προβλήματα είχα και η εξυπηρέτηση σχετικά καλά, αλλά στο Forthnet 2play SoHo για γραμμή ADSL και τηλεφόνου 10 Ευρώ λιγότερο θα πλήρωνα....).

ariadgr
23-11-07, 16:26
Αυτό ισχύει έτσι;

Ισχύει


Θα με θεωρούν ως "καινούργιο πελάτη", δηλ. θα έχω κάποια χρονική δέσμευση; Και, αν ναι, για πόσο καιρό (αφού δεν θα πάρω και κάτι δωρεάν...);

Γιατί δεν τους ρωτάς αν θα έχεις κάποια δέσμευση;
Μάλλον 6μηνη θα έχεις αλλά επιβεβαίωσέ το.

Anonyma
23-11-07, 18:59
Ξέχασα να τους ρωτήσω όταν πήρα να ενημερωθώ για τις διαδικασίες. Δεν ασχοληθηκα ποτέ με τέτοια θέματα, πλήρωσα κανονικά τη γραμμή μου στον ΟΤΕ, και πήρα πακέτο για 1 χρόνο για τη σύνδεση, το οποίο ανανέωσα όταν έληξε. Πριν από σχεδόν 4 χρόνια, όταν πήρα τη γραμμή, δεν είχε και πολλές άλλες επιλογές .... Και τώρα ξαφνικά γίνεται αυτός ο χαμός.

Θα τους ρωτήσω βέβαια πριν να αλλάξω. Αλλά 6 μήνες καλά θα ήτανε, αφού Forthnet 2play SoHo ακόμα δεν έχει, και δεν θα αλλάξω πριν είναι όντως εδώ και βλέπω πώς λειτουργεί.

vspiros
23-11-07, 20:43
Την ίδια περίπτωση είχα κι εγώ.Με αίτηση δική μου είχα ενεργοποιήσει την adsl στον Ο.Τ.Ε. και πλήρωνα παροχή internet στην Altec. Με το Conn-x θεωρείται ότι η γραμμή είναι στο όνομά σου οπότε δε θεωρείσαι νέος πελάτης και να χρειάζεσαι τέλος ενεργοποίησης αλλά και δε δικαιούσαι νέο μόντεμ ρόουτερ αν το είχες προμηθευτεί από τον Ο.Τ.Ε. Από εκεί και πέρα με το που ενεργοποιείται το Conn-x υπάρχει εξάμηνη δέσμευση και δέσμευση τιμής για ένα χρόνο. Εγώ ζήτησα τηλεφωνικώς στο 134 Conn-x με αναβάθμιση γραμμής σε 4άρα και μέσα σε 5 εργάσιμες με πήραν τηλέφωνο να μου δώσουν τους κωδικούς αφού είχε πραγματοποιηθεί η αναβάθμιση ,ενεργοποίησα τους κωδικούς και έτσι απλά έγινε η μετατροπή. Αν δεν κάνω λάθος μόνο στον πρώτο λογαριασμό πληρώθηκε το τρέχον δίμηνο και προπληρώθηκε το άλλο.

Anonyma
23-11-07, 21:22
Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ στη Altec έχω παροχή internet. Αν αυτό στον ΟΤΕ είναι τόσο εύκολο και γρήγορο, θα περιμένω ακόμα μέχρι μέσα Δεκεμβρίου, μήπως κάνουν κάποια χρηστογενιάτικα πακέτα....
Μοδεμ και ρουτερ πήρα τότε από ΟΤΕ, αν και δεν θυμάμαι αν ήτανε δώρο ή τα πλήρωσα... Τέλος πάντων, όλα λειτουργούν καλά, ούτε αναβάθμιση δεν θέλω.

Είχες κάποια πρόβλημα να φύγεις από τη ALTEC; Έχω προπληρωμένη συνδρομή για τη παροχή ιντερνετ, που λήγει αρχές Ιανουαρίου, επομένως μάλλον και αυτό εύκολο θα είναι....

vspiros
24-11-07, 00:54
Η συνδρομή στην ALTEC έληγε τον Οκτώβριο κι εγώ έκανα σύνδεση Conn-x το Μάιο.Απλούστατα άλλαξα τους κωδικούς στο ρόουτερ.Μέχρι τον Οκτώβριο έπαιρνα κανονικά την ηλεκτρονική αλληλογραφία από την ALTEC.Λίγο πριν λήξει η συνδρομή με πήραν δύο φορές τηλέφωνο σε ώρες που δε μπορούσα να επικοινωνήσω και μου έστειλαν 2-3 e-mail για μου υπενθυμίσουν ότι λήγει η συνδρομή. Δεν τους απάντησα και την ημέρα που έληγε τυπικά η συνδρομή, έπαψαν να ισχύουν οι κωδικοί μου. Μέχρι σήμερα καμία άλλη επαφή...

Anonyma
24-11-07, 14:31
Τέλεια ! Θα έπρεπε και εγώ να το είχα σκεφτεί πιο νωρίς. Γιατί τώρα μάλλον πρέπει να ρωτήσω για ανανέωση το mail account (20 Ευρώ / χρόνο), για να μη χάσω πελάτες, που έχουν ή βρήκαν κάπου τα παλαιά μου στοιχεία. Για αυτό μέχρι τώρα και δεν ήθελα να αλλάξω συχνά πάροχο ...
Τέλος πάντων, τώρα έκανα domain registration του επίθετού μου με σταθερό e-mail στο δικό μου όνομα, και στο μέλλον θα είμαι πλέον ελεύθερη να αλλάξω σ' αυτόν, που με συμφέρει περισσότερο :) Αν αυτή τη στιγμή από άποψη αξιοπιστίας ο ΟΤΕ ούτως ή αλλιώς μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή. Αν δεν ήτανε αυτά τα υψηλά πάγια τηλεφώνου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.