PDA

Επιστροφή στο Forum : Α, τώρα μάλιστα!



elias24
20-08-03, 11:48
Αίτηση ADSL 29/7, χωρίς modem, καθώς μου είχαν πει πως έχω τη δυνατότητα να το κάνω αυτό. Παίρνω σήμερα 20/8 το 134 να ρωτήσω τι γίνεται με την αίτηση. Συγκεκριμμένα δηλαδή, αφού ΔΕΝ είχα ζητήσει modem του πΟΤΕ, για να ρωτήσω αν θα έρθει τεχνικός (για να κάνει τι;) ή αν απλά θα ενεργοποιηθεί η γραμμή που και τα υπόλοιπα τα κάνω εγώ.
Ο τύπος στο 134, μου λέει πως αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει δυνατότητα για τον χρήστη να μη βάλει DSL modem απο πΟΤΕ. Η δικιά σου αίτηση, μου λέει, εκκρεμεί, μέχρι να υπάρξει η συγκεκριμμένη δυνατότητα, δηλαδή Οκτώβριο-Νοέμβριο στην καλύτερη περίπτωση. Όμως αυτό, δεν μου το είχατε πει όταν μου είπατε οτι δεν είμαι υποχρεωμένος να πάρω modem απο τον πΟΤΕ.
Αν τώρα, μου λέει, άλλαξες γνώμη και θέλεις να βάλεις modem πΟΤΕτζίδικο, πρέπει να κάνεις αίτηση τώρα και η αίτηση θα μετράει μέρες απο σήμερα 20/8 και όχι απο τότε που έχεις κάνει την άλλη, στις 29/7.-

Σχόλιο 1) Δεν ξέρουνε τι τους γίνεται
Σχόλιο 2)Είναι αδιανόητο να είσαι υποχρεωμένος να βάλεις modem που να σου το χρεώνουν κανονικά. Μόνο δωρεάν modem μπορούσε να δίνει ο πΟΤΕς, όπως συμβαίνει με το ISDN

UGF_GreekMind
20-08-03, 12:52
Wellcome to the club !!! :cry:

SfH
20-08-03, 13:04
Dystyxws autos einai o ote. Ws Telephony provider theoritika to mono pou tha eprepe na se xrewnei ypoxrewtika einai o splitter alla ti na kanoume...diamartiromaste mhpws mas akousoune pote.

Oso gia to den xeroune ti tous ginetai....
"Sas vazw pppoa giati auto exoune epilexei oloi"
"Ehm, to xpresslink se pppoe douleyei nomizw"
"Xpresslink ? De tha valete jetspeed?"
"Symfwna me th selida sas panta, eimai se siemens dslam"
"Siemens dslam?"

Gia na mhn ta polylogw, panw apo mia wra mou phre h aitish :p

rainbow
20-08-03, 14:09
Dystyxws autos einai o ote. Ws Telephony provider theoritika to mono pou tha eprepe na se xrewnei ypoxrewtika einai o splitter alla ti na kanoume...diamartiromaste mhpws mas akousoune pote.

Oso gia to den xeroune ti tous ginetai....
"Sas vazw pppoa giati auto exoune epilexei oloi"
"Ehm, to xpresslink se pppoe douleyei nomizw"
"Xpresslink ? De tha valete jetspeed?"
"Symfwna me th selida sas panta, eimai se siemens dslam"
"Siemens dslam?"

Gia na mhn ta polylogw, panw apo mia wra mou phre h aitish :p

καλά, τι να σας πω; ότι μετά από 1 ώρα στο τηλέφωνο με πήρανε άλλες τρεις φορές πίσω για να μου ζητήσουνε πρόσθετα στοιχεία. Αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΣΜ, νούμερο παπούτσι κλπ κλπ κλπ... Αίτηση, βέβαια, 11/6....

Αλήθεια, θα μπορούσε να κάνει κάποιος ένα poll να συμπληρώνουμε τι στοιχεία ζήτησε από τον καθένα ο ΟΤΕ, για να δούμε τον ακριβή βαθμό της ασυνέπειάς τους;

ssotiris
20-08-03, 14:25
xoris na thelo na thikso katastaseis pantos,emena stin acn (pou piga apo ekei) mou peire 15min,se enan filo mou pali stin acn pou ekane tilefonika aitisi,tou peire 30min,kai ston xrono auto itan i lipsi tis aitisis se fax,i simplirosi kai i apostoli tis,kathos kai i apostoli ton diaforon dikaiologitikon (logariasmos ote,tautotita,ekkatharistiko).

Athlon_XP
20-08-03, 15:04
Εμένα όλη η υπόθεση για αίτηση ADSL μεσώ 134 (γιατι μέσω του πΟΤΕ της περιοχής μου απέτυχε λόγω ότι στην εξουσιωδότηση που είχα έλλειπέ η λέξη για ADSL ενώ υπήρχε μόνο η λέξη για έγραφα του πΟΤΕ), μου πήρε περίπου 15 λεπτά αλλά ο πΟΤΕτζής έλεγε συνέχεια περιμένετε και περιμένετε και μου την έδωσε κάπως αυτό. Την αίτηση την έκανα τις 31/07 και μένω στην περιοχή της Τούμπας στην Θεσσαλονίκη αλλά ακόμα δεν έχω ADSL γιατί υπάρχει έλλειψη εξοπλισμού.

elias24
20-08-03, 16:04
Α καλά, εγώ σας τρώω λάχανο. Έκανα 2 αιτήσεις μέσω 134 την ίδια στιγμή μέσα σε λιγότερο απο 5 λεπτά. Μια για το ISDN και μία για το ADSL, με την ατυχή κατάληξη που είχε. Η κοπέλα ήτανε πολύ εξυπηρετηκή και δεν με έβαλε σε αναμονή καθόλου, παρα μόνο για να επιβεβαιώσει το οτι όντως δεν χρειάζεται να πάρω modem απο τον πΟΤΕ.
Δεν την κατηγορώ, γιατί ο πΟΤΕς είναι που πρέπει να ενημερώνει όλους τους υπαλλήλους του ON-TIME, για το ποιά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η κατάσταση με το ADSL και με όλα τα άλλα που αφορούν το αντικείμενο εργασίας του καθενός. Οι υπάλληλοι δε, πρέπει να τα μαθαίνουν πρώτοι απο όλους τους άλλους.
Για να φανταστείτε δηλαδή, το παλικάρι που ήρθε να πάρει το NETMOD για να ολοκληρώσει την μετατροπή ISDN σε PSTN, με ρωτάει: Γιατί το βγάζεις; Και λέω πως θα βάλω ADSL και δε με ενδοιαφέρει το ISDN πλέον. Και μετά μου λέει "Μα καλά, άρχισαμε να βάζουμε ADSL;". "Ναι λεω, δε σας ενημερώσανε;" Πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει και του είπαν πως δεν τους ενημερώνανε γιατί έτσι κι αλλιώς το DSL δεν θα το παιρνούσε το ίδιο συνεργείο με το ISDN

PS: Δηλαδή απο όσα σου είπαν εσένα Athlon_XP τι πρέπει να αναφέρεται στην εξουσιοδότηση για να την δεχτούν; Λεω να μη κινηθώ με 134 τώρα, μπας και γλιτώσω την επισκεψη των τεχνικών και ΙΣΩΣ και τα 59 Ευρώ της εγκατάστασης . . .

Insomniac
20-08-03, 18:13
Ρε παιδια γιατι να επιμενουμε να κανουμε αιτηση στον πΟΤΕ αφου παρακαμπτεται μεσω ACN και με modem απο 59 ευρω και χωρις εξοδα εγκαταστασης υποχρεωτικα???? :?: :?: :?: Ειπαμε αξιοπιστια (????) ο πΟΤΕ αλλα οχι και να κατεβασουμε τα παντελονια!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Athlon_XP
20-08-03, 18:31
Η εξουσιοδότηση νομίζω πρέπει να λέει το εξης (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος):
Ο κύριος χχχχχχχ επιτρέπω με εξουσιοδότηση στον ψψψψψψψψ ότι μπορεί να βάλει υπογραφές για έγραφα του πΟΤΕ σχετικά με το ADSL.

elias24
21-08-03, 15:19
Και που δε προχώρησε η αίτηση, ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Τώρα δεν θα κάνω μέσω πΟΤΕ και δε σκοπεύω ούτε JetSki να πληρώσω, ούτε εγκατάσταση. Ή ACN δηλαδή ή Sparknet και θα γίνει η ενεργοποίηση σε 9-15 μέρες, χωρίς να περιμένω τεχνικούς ΟΤΑΝ τους βολέψει ή το πότε θα έρθει η παραγγελία των JetSki στο πΟΤΕτζίδικο κατάστημα

Και JetSki εγώ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ

elias24
25-08-03, 08:32
Updated news:

Τελικά ο ΟΤΕ με πήρε τηλέφωνο για την αίτηση στις 29/7 την Παρασκευή 22/8 και σήμερα 25/8 ξεκαθαρίσαμε το θέμα της εκείνης αίτησης. Βασικά, η κοπέλα μου είπε πως μπορεί να την κάνει EDIT, να βάλει MODEM και να μου βάζανε άμεσα την γραμμή και την εγκατάσταση, όμως εγώ είχα ήδη πληρώσει πλέον στην ACN για ενεργοποίηση γραμμής μέσω αυτών και 2 μήνες ΟΤΕ, οπότε την ακύρωσα οριστηκά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.