PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια!!!! Linksys Wireless-G (WRT54G)



eltoroniki
11-03-05, 22:16
Για σας.
Μήπως κάποιος μπορει να με βοηθείσει?
Αγόρασα ένα router wireless Linksys WRT54G.
Έχω γραμμή ISDN και σύνδεση ADSL στην Τελλάς. Λοιπον μετα την εγκατάσταση αρχισε το προβλημα μου δεν μπορουσα να συνδεθώ. Οταν όμωσ εβαλα και το παλιό μοντεμ του ΟΤΕ ενα ExpressLink έγινε η σύνδεση κανονικα.
Μήπως θα πρεπει να παρακαμψω το φιλτρο που έχει βάλει ο ΟΤΕ και να πάω κατευθείαν στο router.
Ελπίζω κάποιος να μπορεσει να με βοηθείσει να λυσω το προβλημα.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
eltoroniki

JohnGR
11-03-05, 23:16
Φίλτρο δεν πρέπει να έχεις πριν το router έτσι κι αλλιώς!

Το πρόβλημα σου (μάλλον, δεν ξέρω, με μπέρδεψες λιγάκι) είναι ότι προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις ένα router ως modem. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Θα πρέπει να κρατήσεις και το Siemens...

eltoroniki
12-03-05, 00:00
Ευχαριστω πολυ.
Κάτι ανάλογο ειχα υποψιαστεί αλλα δεν ειμουν σήγουρος.
Και παλι 1000 ευχαριστώ
Υ.Γ.
Οπότε ενα μοντεμ για ISDN ενα μόντεμ για ADSL και το router αυτο μου λές
Ξέχασα να σου πω ότι εχω κάρτα δικτύου wireless την D-Link Airplus DWL-520+

Agent M
12-03-05, 13:54
Ευχαριστω πολυ.
Κάτι ανάλογο ειχα υποψιαστεί αλλα δεν ειμουν σήγουρος.
Και παλι 1000 ευχαριστώ
Υ.Γ.
Οπότε ενα μοντεμ για ISDN ενα μόντεμ για ADSL και το router αυτο μου λές
Ξέχασα να σου πω ότι εχω κάρτα δικτύου wireless την D-Link Airplus DWL-520+
Θα χρειαστείς και splitters για να συνδέσεις τον router σου στο Netmod.

Unreal
12-03-05, 14:16
Το expresslink είναι ISDN modem? Για να συνδεθείς με την ADSL θέλεις ενα ADSL modem που θα συνδεθεί στην έξοδο WAN ή DSL του Splitter(τον οποίο Splitter θα συνδέσεις πάνω στην ISDN γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι). To netmod θα συνδεθεί στην ISDN έξοδο του splitter(που έχει μια είσοδο για τη γραμμή, και δύο εξόδους).

Γραμμη
^
|
Splitter
\
\
DSLmodem
\
LinksysRouter

stehellas
15-03-05, 22:11
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα μια λύση σε ένα πρόβλημα που έχω με ένα μικρό δίκτυο 2 pc με win xp pro πάνω σε ένα linksys wrt54gs . Το πρόβλημα είναι το έξεις ενώ δείχνει να λειτουργεί εντάξει δηλαδή βλέπω τα αρχεία στον άλλο pc και το αντίστροφο δεν μπορώ να μοιράσω την σύνδεση στο internet ενώ έχω κάνει της σωστές ρυθμίσεις στους υπολογιστές υποπτεύομαι ότι φταίει το φούτερ και πρέπει να ρυθμίσω στης πόρτες (?) μήπως θα μπορούσε κανείς να μου υποδείξει τη αλλαγές πρέπει να κάνω .

JohnGR
15-03-05, 22:17
Έχεις ορίσει gateway στα PCs; Δώσε λίγο ένα ipconfig και από τα δύο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.