PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL double-play 21,90€



Cacofonix
24-11-07, 23:26
Καλησπέρα. Είδα σήμερα μία διαφήμηση για HOL 2play μόνο με 21,90€. Ξέρει κανείς τίποτα; Το site δεν λέει τίποτα πάντως.

nikgl
25-11-07, 00:22
Κι εγώ το είδα σήμερα.
Έχει γεμίσει η Μεσογείων και η Κηφησίας με διαφημίσεις.
Υποθέτω ότι θα πρόκειται για πακέτο χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας αντίστοιχο με το soho της forthnet.
Λίγο υπομονή, θα μάθουμε σύντομα.

Cacofonix
25-11-07, 00:30
Για μένα που δεν μιλάω στο σταθερό θα με συνέφερε πολύ κάτι τέτοιο.

nikgl
25-11-07, 00:34
Ομοίως και για μένα.

treli@ris
25-11-07, 13:25
Το θελω , το 'χω αναγκη πολυ:rofl: Ποτε θα ξερουμε περισσοτερα αραγε?

Torrentoo
25-11-07, 14:20
Μη μου πείτε ότι θα κυκλοφορήσει τέτοιο πακέτο DP!! Μόλις έχω ενεργοποιηθεί στα 24mbps! Θα μπορώ να.. "υποβαθμιστώ" χωρίς να πληρώσω "πρόστιμο"; :(

ZHUL
25-11-07, 14:30
torrentoo ,καλημέρα σου. αλήθεια, τα πιάνεις τα 24 mbps ? ζηλεύω πολύ:p

........Auto merged post: ZHUL added 2 Minutes and 43 Seconds later........

έχεις 26db attenuation και σύμφωνα με αυτό max 17,6 mbps μπορείς να πιάσεις,......:hmm:

treli@ris
25-11-07, 14:39
torrentoo ,καλημέρα σου. αλήθεια, τα πιάνεις τα 24 mbps ? ζηλεύω πολύ:p

........Auto merged post: ZHUL added 2 Minutes and 43 Seconds later........

έχεις 26db attenuation και σύμφωνα με αυτό max 17,6 mbps μπορείς να πιάσεις,......:hmm:

Μαλλον εννοει οτι εχει μπει και αυτος στο πακετο με τα 24mbps και οχι οτι τα πιανει;) Ακομα και εγω που ειμαι διπλα στο ΟΤΕ τσεκαρε να δεις τι πιανω:p

edit: οσον αφορα την μετρηση που εκανες για τον torrentoo, δεν κοιτας το SNR αλλα το Attn, το οποιο στην περιπτωση του ειναι 8:cool:

No-Name
25-11-07, 14:48
Η soho πρόταση της HOL πρέπει να είναι.....

Πολύ ξεφτύλα γίναν οι τιμές πάντως,πιο κάτω δεν θα μπρορούσε να πάει για πακέτο 2play

Cacofonix
25-11-07, 15:04
Δεν μπορεί να βάλει και η On ένα τέτοιο πακέτο να μην κάνουμε μετακομίσεις από την μια εταιρεία στην άλλη;

Torrentoo
25-11-07, 15:15
Μόλις έχω ενεργοποιηθεί και συγχρονίζω στα 17000 περίπου! Μου είπαν θα ανέβει κι άλλο η ταχύτητα σιγά σιγα, αλλά δε το πιστεύω! Τώρα την απορία μου μπορεί κάποιος να την λύσει; Μπορείς να πας σε πιο φθηνό πρόγραμμα χωρίς να πληρώσεις "πρόστιμο"; Λογικά αν γινόταν να πέσω στα 6 mbps.. θα μπορώ να μεταφερθώ και σε αυτό χωρίς την τηλεφωνία (αν ισχύει κάτι τέτοιο τελικά)! Το ξέρω ότι προτρέχω αλλά τόσο καιρό περίμενα κάτι τέτοιο από την hol! Τώρα που ενεργοποιήθηκα θα το προσφέρουν; :evil:

grsaint13
25-11-07, 15:21
Εγώ το είδα χθες στο μετρό σε όλους τους σταθμούς που πέρασα,από Άγιο Δημήτριο μέχρι και Πανεπιστήμιο!

Λοιπόν απ'ότι πρόσεξα στα γρήγορα,το πακέτο είναι Ίντερνετ στα 6Mbps και τηλεφωνία.Ωστόσο δεν είχε περισσότερες διευκρινίσεις για το αν η τηλεφωνία είναι απεριόριστη ή είναι τύπου Soho.;)

Λογικά από Δευτέρα θα δούμε και στο site περισσότερα.Περίεργη τακτική,πάντως,αυτή που ακολουθεί η ΧΟΛ που διαφημίζει κάποιο προϊόν της χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση στο site!Δεν το βρίσκω και τόσο έξυπνο...:hmm:

Torrentoo
25-11-07, 15:26
Λογικά θα είναι χωρίς απεριόριστες.. Αφού 6 και απεριόριστες έχει τώρα 34 ευρώ! Με το ερώτημα μου τί θα γίνει; :p:oops:

Cacofonix
25-11-07, 15:26
Λογικά από Δευτέρα θα δούμε και στο site περισσότερα.Περίεργη τακτική,πάντως,αυτή που ακολουθεί η ΧΟΛ που διαφημίζει κάποιο προϊόν της χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση στο site!Δεν το βρίσκω και τόσο έξυπνο...:hmm:
Μπορέι να το κάνουν για να μας βάζουν σε σκέψεις. :whistle:

grsaint13
25-11-07, 16:02
Λογικά θα είναι χωρίς απεριόριστες.. Αφού 6 και απεριόριστες έχει τώρα 34 ευρώ! Με το ερώτημα μου τί θα γίνει; :p:oops:

Θα δείξει...

Αν σε μένα το λες για το ερώτημά σου,θυμισέ μου please...:oops:

dplayer
25-11-07, 16:16
Αυτο ειναι το πακετο:

Χαμηλό πάγιο 21,90 € /μ

Υψηλές ταχύτητες: 6Mbps στο δίκτυο HOL

Υπεραστικές κλήσεις αλλά και διεθνείς προς 38 δημοφιλείς προορισμούς, με αστική χρέωση

60’ δωρεάν αστικές/υπεραστικές κλήσεις για τους πρώτους 6 μήνες

Δωρεάν κλήσεις μεταξύ συνδρομητών hol

1 μήνας δωρεάν στο Panda Antivirus+Firewall (hol pc antivirus) ή Panda Internet Security (hol total security) και επιπλέον προνομιακή συνδρομή των μόλις 2,5€ / μήνα ή 3,5€ / μήνα αντίστοιχα, μετά τον 1ο μήνα.

Torrentoo
25-11-07, 16:39
Θα δείξει...

Αν σε μένα το λες για το ερώτημά σου,θυμισέ μου please...:oops:


Έχω μόλις αναβαθμιστεί στο DP 24mpbs! Θα μπορώ να "υποβαθμιστώ" σε πιο φθηνό πακέτο χωρίς να πληρώσω κάποιο "πρόστιμο";

grsaint13
25-11-07, 16:44
Έχω μόλις αναβαθμιστεί στο DP 24mpbs! Θα μπορώ να "υποβαθμιστώ" σε πιο φθηνό πακέτο χωρίς να πληρώσω κάποιο "πρόστιμο";

Εννοείται αυτό!Θα πάρεις τηλέφωνο στη ΧΟΛ και θα τους το πεις,δεν πρόκειται να στο αρνηθούν.Άλλωστε,αν θυμάμαι καλά,αναφέρεται και στους όρους του συμβολαίου.Ρίξε μια ματιά...;)

Torrentoo
25-11-07, 16:51
Το μόνο σχετικό που βλέπει στους όρους είναι αυτό που λέει:
5.4: Η εταιρεία ικανοποιεί κάθε αίτημα για μεταβολή της ταχύτητας ανόδου/καθόδου εφόσον αυτό είναι τεχνικά δυνατόν!

Απλά πιο πάνω στους όρους λέει για 55 ευρώ αν διακοπεί η σύμβαση.. Το θέμα είναι όμως ότι παραμένω στη HOL άρα προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο :hmm:

Τέλοσπαντων μόλις βάλουν κάτι σχετικό στο site τους, θα το μελετήσω κι αν θέλω να μεταφερθώ στο νέο πακέτο τους παίρνω ένα τηλέφωνο και μαθαίνω...

maxorfo
25-11-07, 16:55
Eδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=3&prd_st=2) κάνει λόγο για μείωση ταχύτητας με 19 ευρώ. Να ισχύει άραγε και για αλλαγή σε άλλο πακέτο DP με μικρότερη ταχυτητα?

Torrentoo
25-11-07, 17:09
Όντως.. λέει για εφάπαξ 19 ευρώ! Αν ισχύει και για την περίπτωση που ζητάω εγώ, τότε είναι μικρό το ποσό..

Gila1899
25-11-07, 19:42
Όντως.. λέει για εφάπαξ 19 ευρώ! Αν ισχύει και για την περίπτωση που ζητάω εγώ, τότε είναι μικρό το ποσό..
Mε τα 3 ευρώ που θα γλιτώσεις(τόσο δεν είναι η διαφορά μεταξύ των πακέτων 24/1 και 16/1; ) θα είναι σαν να πληρώνεις 24 για έξι μήνες και να παίρνεις 6.

nm96027
25-11-07, 19:45
Αυριο που θα εχουμε το επισημο ΔΤ θα μάθουμε (και θα μπορουμε να ρωτησουμε) περισσότερες λεπτομερειες...Υπομονη!;)

Torrentoo
25-11-07, 19:54
Mε τα 3 ευρώ που θα γλιτώσεις(τόσο δεν είναι η διαφορά μεταξύ των πακέτων 24/1 και 16/1; ) θα είναι σαν να πληρώνεις 24 για έξι μήνες και να παίρνεις 6.

Δες από την αρχή το topic:P Kάτι σου ξέφυγε!:P

nm96027
26-11-07, 13:36
Το πακέτο αναρτήθηκε στην σελίδα της hol:
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=101&ct=3&prd_st=2

Ερχεται και η επισημη ανακοινωση.

ssotis
26-11-07, 15:50
Αν είχε τις χρεώσεις του e-voice θα ήταν πραγματικά δελεαστικό....

Lionheart
26-11-07, 15:55
Μπράβο η Hol άντε να πέφτουν οι τιμές και παρακάτω σιγά σιγά !!! Αντε και έρχεται και εδώ πάνω η hol(31/1 και χαίρομαι ιδιαιτέρως :D )

chris01
26-11-07, 16:16
Αν είχε τις χρεώσεις του e-voice θα ήταν πραγματικά δελεαστικό....

Και όχι μόνο. Από ό,τι καταλαβαίνω όλες οι κλήσεις (προς κινητά και σταθερά) χρεώνονται ανά λεπτό.

grsaint13
26-11-07, 16:18
Το πακέτο αναρτήθηκε στην σελίδα της hol:
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=101&ct=3&prd_st=2

Ερχεται και η επισημη ανακοινωση.

Μάλιστα.Καθόλου άσχημα για κάποιον που δε χρησιμοποιεί συχνά το σταθερό του...:oneup:

aa144
26-11-07, 16:18
Ακριβώς, ακόμα και για μια αναπάντητη, θα σε χρεώσουν ένα λεπτό. Ή αν πάρεις ένα σταθερό και δεν απαντήσει κανείς, γιατί π.χ. λείπει, θα χρεωθείς ένα λεπτό.

Ή μήπως κάνω λάθος;

nm96027
26-11-07, 16:20
Ακριβώς, ακόμα και για μια αναπάντητη, θα σε χρεώσουν ένα λεπτό. Ή αν πάρεις ένα σταθερό και δεν απαντήσει κανείς, γιατί π.χ. λείπει, θα χρεωθείς ένα λεπτό.

Ή μήπως κάνω λάθος;

Αμα κάνεις αναπαντητη ή αν παρεις και δεν το σηκώσουν, δεν υφισταται κληση, απο οσο καταλαβαίνω...

Απλως η χρέωση ειναι ανα λεπτο...

grsaint13
26-11-07, 16:24
Αμα κάνεις αναπαντητη ή αν παρεις και δεν το σηκώσουν, δεν υφισταται κληση, απο οσο καταλαβαίνω...

Απλως η χρέωση ειναι ανα λεπτο...

Προφανώς...Αλλοίμονο αν χρεωνόταν και η αναπάντητη!:rolleyes:

aa144
26-11-07, 16:27
Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν υφίσταται κλήση; Όχι με την παραδοσιακή έννοια, που καταλαβαίνει ο πελάτης, αλλά με την έννοια ότι ξεκινάει το ρολόι και μετράει δευτερόλεπτα από τη στιγμή που ολοκληρώνεται ο σχηματισμός του αριθμού στο τηλέφωνο του καλούντα, και ακούγεται ο πρώτος ήχος κλήσης.

Σε κάποιες πιο προηγμένες από εμάς χώρες, αυτό που ξέρω είναι ότι δεν ξεκινάει το ρολόι αμέσως, αλλά μετά τα 20 δευτερόλεπτα πχ, ασχέτως αν έχει απαντήσει κάποιος στην κλήση ή όχι. Για αυτό το λόγο και πολλοί αυτόματοι τηλεφωνητές (συσκευές) έχουν πιο άμεση απάντηση όταν υπάρχουν μηνύματα, για να αποφεύγει ο πελάτης τη χρέωση για έλεγχο μηνυμάτων (απαντάνε τη γραμμή πριν τα 20 δευτερόλεπτα). Κάποιες χώρες επίσης χρεώνουν την κλήση από τον τρίτο ήχο κλήσης πχ, ασχέτως αν απαντηθεί η κλήση ή όχι.

Γι αυτό ρωτάω, είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό που λες;

nm96027
26-11-07, 16:28
Απο τις κλησεις μου στο DP μεχρι στιγμής (απο αυτες που χρεωνονται) δεν εχω τετοια εμπειρια. Ναι για to DP ειμαι σιγουρος πως οι αναπαντητες σε κινητα δεν χρεωνονται.

Δεν νομιζω πως το νεο πακετο να εχει μια διαφορετικη λογικη χρεωσης.

digitals
26-11-07, 16:35
Στο site αναφέρει οτι η αλλαγή προγραμματος στοιχίζει 5 ευρώ και οι κλήσεις χρεώνονται εφόσον απαντηθούν...

aa144
26-11-07, 16:58
Αυτό που βρήκα στις σελίδες της HOL είναι ότι για μεν το <<HOL gr unlimited>> (παλιό 2play) λέει:

5. Όλες οι κλήσεις χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας
6. Ελάχιστη διάρκεια κλήσης προς όλα τα εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας 60 δευτερόλεπτα

Για το καινούργιο πακέτο, << HOL cosmos>> λέει:

3. Όλες οι κλήσεις χρεώνονται ανά λεπτό ομιλίας
4. Ελάχιστη διάρκεια κλήσης προς τα εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας 60 δευτερόλεπτα

Επίσης βρήκα για την αλλαγή προγράμματος τηλεφωνίας:

Αλλαγή προγράμματος τηλεφωνίας €5,00 εφάπαξ

Όμως πουθενά δεν βρήκα αυτό που λες ότι οι κλήσεις χρεώνονται αν απαντηθούν, πού το λέει αυτό;

Cacofonix
26-11-07, 17:37
Προφανώς...Αλλοίμονο αν χρεωνόταν και η αναπάντητη!:rolleyes:
Μακάρι να χρεωνόταν να μην μας σπάγανε τα νεύρα οι Σκρούτζ. :whistle:

aa144
26-11-07, 17:47
Αν κάποιος θέλει να πληρώσει παραπάνω, υπάρχει πάντα και η λύση της δωρεάς, που εκπίπτει και από την εφορία.

nnn
26-11-07, 23:35
Συνεχίζουμε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=151064)

@ ADSLgr.com All rights reserved.