PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet Firewall - Πρόβλημα!!!



mixas_gr
25-11-07, 02:45
Έχει γίνει τίποτα τις τελευταίες ημέρες στο σύστημα της otenet;

Λοιπόν, ενώ εγώ περίμενα την ενεργοποίηση της γραμμής μου, και ο server μου έπαιρνε υπνάκο...ένας φίλος μου συνάντησε το εξής πρόβλημα με τον Ubuntu Dedicated Server του...

Ενώ η γραμμή φαίνεται να λειτουργεί κανονικά και όλες οι πόρτες είναι σωστά ανοικτές στο router κτλ, έχει πρόβλημα στην επικοινωνία ως σαν να είναι μπλοκαρισμένες κάποιες πόρτες... [80...κτλ]
Έχουμε απενεργοποιήσει την "ενεργοποιημένη ασφάλεια" αλλά πάλι τίποτα...
Δοκιμάσαμε φυσικά να κλείσουμε εντελώς όλα τα firewall...αλλά πάλι τίποτα...
Δεν μπορούμε να δούμε τον server εξωτερικά, σαν να είναι κλειστή η 80 αλλά και άλλα τρελά του τύπου οτι δεν βλέπει τα sources απ' ευθείας ενώ με από το laptop του μπορούμε να μπούμε κανονικά σαν http στον broswer...

Η πλάκα είναι ότι νομίζαμε μέχρι σήμερα ότι κάτι δεν στήθηκε σωστά...αλλά σήμερα που επανέφερα τον δικό μου webserver αφού επιτέλους με συνδέσανε... έχω το ίδιο πρόβλημα!!! :hmm:

Καμιά ιδέα;;;

sdikr
25-11-07, 03:03
Την 80 την κρατάτει πάνω απο όλα το router, στην περίπτωση του usr αλλάζει ευκολά (φτάνει να κάνει το ανάλογο Port forward)

ΥΓ για την σωστή λειτουργία της απενεργοποιήσης της αυξημένης ασφάλειας πρέπει να κανεις logoff και log in

mixas_gr
26-11-07, 13:08
Παιδιά άκυρο...
χθές...για κάποιο μαγικό λόγο...όλα διορθώθηκαν...

Αν όταν τους πήρα μου είπαν ότι υπάρχαν κάποια προβλήματα δικτύου χωρίς κλασσικά να ξέρουν τι και πώς....

Οπότε φαντάζομαι ότι όντως κάτι έτρεχε...

Υ.Γ Σβήστε το, κάψτε το, ή κάντε το οτι θέλετε το παρών topic! :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.