PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά DrayTek



aleex
25-11-07, 23:50
Γειά σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω κ εγώ ένα modem/router DrayTek. Ένας από τους λόγους είναι ότι διαβάζω από σας λιγότερα προβλήματα απ' ότι στα forum των D-Link, Zyxel κλπ, όπως επίσης είναι και από τα λίγα που δεν αναφέρονται στη λιστα των bad routers :twisted:(http://www.azureuswiki.com/index.php/Bad_routers#Usual_solutions). Στα site των γνωστων μαγαζιών της Στουρνάρη δεν βρίσκω DrayTek, ούτε στο eshop.gr.:(

plz heeeeeeelp

Πύρρος
25-11-07, 23:58
Το έχει σίγουρα το Πλαίσιο, δες και στον skroutz μήπως το βρεις φτηνότερα.

nnn
26-11-07, 00:33
Θα σου προτείνω να μην το πάρεις, διάβασε τα δικά μας προβλήματα.
Προσωπικά μου λείπουν τα features του αλλά είναι αρκετά buggy.

Καλώς ήρθες.

aleex
26-11-07, 02:13
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Πύρρο, το Πλαίσιο δεν έχει τίποτα, όμως ο skroutz έχει τα πάντα, ευχαριστώ ειλικρινά.:respekt:
Και τι να πάρω τελικά StormShadow? Έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια τελικά για όλες τις μάρκες που υπάρχουν.:hmm: Εδώ κ κάποιες μέρες ασχολούμαι με αυτό το θέμα αρεκτές ώρες την ημέρα. Στην αρχή ήθελα να πάρω Zyxel P660HW-D3, μετά 3COM 3CRWDR200B-75 (μάλλον θέλει εξαρχής άλλο firmware το οποίο δεν το βρίσκεις στο επίσημο site και πρέπει να στείλεις mail κ να παρακαλάς). Για τα DrayTek διάβασα ότι έχει "Guarantee bandwidth for VoIP" κ από το manual συμπεραίνω ότι θα δουλεύει καλά p2p, που κ τα δύο παίζουνε πολύ για μένα.

Καλώς σας βρήκα.

........Auto merged post: aleex added 20 Minutes and 1 Seconds later........

Τελικά Πύρρο είχες δίκιο κ για το πλαίσιο. Είμαι ακόμα άσχετος κ κοίταζα μόνο στα modem/routers ενώ τα DrayTek είναι στα VPN routers.

nnn
26-11-07, 10:07
Λίγο πολύ όλα έχουν τα προβλήματα τους.
Το Draytek έχει πάρα πολλά χαρακτηριστικά αλλά πάσχει στο firmware.

aleex
26-11-07, 21:59
Λίγο πολύ όλα έχουν τα προβλήματα τους.
Το Draytek έχει πάρα πολλά χαρακτηριστικά αλλά πάσχει στο firmware.

Όμως router με αξιοπρεπή υποστήριξη voip όπως: qos, connectors για σταθερά τηλέφωνα και τη γραμη isdn που να παρκάμπτει κ το modem του οτε, και να έχει και καλή απόδοση ως modem/router υπάρχει άλλο στην ελληνική αγορά?:hmm: Σκέφτομαι να πάρω ένα Vigor2700VGi (AnnexB). Υπάρχει άραγε λόγος να δώσει κανείς ακόμα περισσότερα λεφτά και να πάρει κάτι από τη σειρά 2800?:hmm:

Να πω τέλος για κάποιον από το forum που αναφέρει ότι παρήγγηλε κάτι από Γερμανία, η Amazon.de πχ δεν αποστέλει ηλεκτρονικά αντικείμενα στην Ελλάδα αλλά ούτε κ η Amazon.com όποτε προσπάθησα.:(

Crosstalk
26-11-07, 22:55
Τα draytek τα εισαγει η Lexis πληροφορικη που τα πουλαει μονο χονδρικη!
Τελευταια φορα ειχα δει οτι η microland εχει καποια μοντελα --> www.eml.gr

aleex
26-11-07, 23:31
Ευχαριστώ:) Crosstalk, κοίταξα αλλά δεν έχει το 2700VGi. Βρήκα στο play247.gr μεσω του skroutz που μου είπε ο Πύρρος. Εσένα ποιό είναι το αγαπημένο:oneup: σου router που να έχει κ υποδοχές για σταθερά?:hmm:

aleex
27-11-07, 04:56
Τελικά είμαι ιδιαίτερα ευτυχής καθώς μόλις παρήγγειλα το 2700VGi :oneup:από το play247 που είναι στη Πάτρα και ελπίζω να το παραλάβω σύντομα. Σκοπεύω να συνδέσω πάνω στο router το καλώδιο isdn και 2 σταθερά ασύρματα που θα προσπαθήσω να παίξουνε με voip:)

Τελικά την ακύρωσα την παραγγελία γιατί σε περίπτωση που σταματήσω τη γραμμή isdn προσεχώς το 2700VGi δεν θα παίζει καθώς είναι μόνο annexB. Σ'αυτή τη περίπτωση αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να πάρω 2800VGi για να έχει σχεδόνο όλα τα τεχνικά χαραχτηριστικά του 2700VGi και να παίζει και χωρίς isdn. Τα λέω καλά άραγε?

Surface
26-12-07, 12:04
Μια γρήγορη ερώτηση:

Πως τα πάνε οι draytek σε μέτριες συνθήκες γραμμής.. Att. 32-33 db ??

Quadcore
03-01-08, 15:38
Μια γρήγορη ερώτηση:

Πως τα πάνε οι draytek σε μέτριες συνθήκες γραμμής.. Att. 32-33 db ??

Δες εδώ....

--------------------------- ATU-R Info (hw: annex B, f/w: annex B) -----------
Running Mode : ADSL2+(G.992.5) State : SHOWTI
ME
DS Actual Rate : 8191000 bps US Actual Rate : 381000 bps
DS Attainable Rate : 18032000 bps US Attainable Rate : 1129000 bps
DS Path Mode : Interleave US Path Mode : Interleave
NE Current Attenuation : 31 dB Cur SNR Margin : 20 dB
DS actual PSD : 9. 9 dB US actual PSD : 15. 9 dB
ADSL Firmware Version : 2121302_B
-------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
Far Current Attenuation : 28 dB Far SNR Margin : 19 dB
CO ITU Version[0] : 00004244 CO ITU Version[1] : 0000434d

Καλά είναι εεε?

Αυτό είναι απο ένα 2820n.

@ ADSLgr.com All rights reserved.