PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλ & internet από 13/11/07



Shpongled
26-11-07, 16:33
Θα σας περιγράψω το πρόβλημά μου με απλά λόγια, γιατί οι τεχνικές γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

Ήμουν συνδρομητής Forthnet adsl 1mbps με τηλεφωνία ΟΤΕ ISDN. Τον Αύγουστο που μας πέρασε έκανα αίτηση για να μετατραπεί η γραμμή μου σε 2play.
Στις 13/11 το τηλέφωνο και το internet κόπηκαν και μαθαίνω , αφού κάλεσα τον ΟΤΕ για βλάβη, πως δεν είμαι πια συνδρομητής του ΟΤΕ και πως για κάθε πρόβλημα που έχω να απευθυνθώ στη Forthnet. Σημειώνω πως εξοπλισμό για pstn δεν είχα λάβει ακόμα από τη forthnet. Κάλεσα τη forthnet και μου επιβεβαίωσαν πως το 2play είναι σε διαδικασία ενεργοποίησης και πως δε θα έχω internet μεχρι να αλλάξω τον εξοπλισμό μου (λογικό, είχα ρούτερ annex B και θα μου στείλουν adsl2 annex a), αλλά το τηλέφωνό μου θα πρέπει να λειτουργεί. Με ρώτησαν αν έχω αποσυνδέσει το netmod - Ναι - άν έχω αντικάταστήσει το πριζάκι του ΟΤΕ με συμβατικό - Ναι - αν έχω βάλει φίλτρο στις τηλεφωνικές συσκευές - Ναι - αν έφερα ηλεκτρολόγο στο σπίτι να ελέγξει την εγκατάσταση - Ναι-.
Με σύνδεσαν με την ΤΥ και δήλώθηκε βλάβη.
Μη πολυλογώ, αυτή η βλάβη έχει ανοίξει και κλεισει 4 φορές χωρίς καμία πρόοδο. Αξίζει να σημειώθεί πως όταν με καλούν στο τηλέφωνο, αυτό κουδουνίζει αλλά δεν ακούω τίποτα όταν το σηκώνω. Επίσης δεν έχει τόνο σήματος. Παρόλα αυτά η υπηρεσίες είναι ενεργοποιημένες από 19/11/07.
Σήμερα μιλώντας πάλι με την ΤΥ τους ζήτησα να ελεγχθεί αν έχει αλάξει ο ΟΤΕ τη γραμμή μου από ISDN σε PSTN. Αφού το κοίταξαν μου είπαν πως θα προωθήσουν το αίτημα στον ΟΤΕ.


Με λίγα λόγια, αυτή τη στιγμή η dsl είναι down και το τηλέφωνο δεν έχει σήμα, αλλά χτυπάει. :(

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια / σχόλιο.

deniSun
26-11-07, 19:15
Την καταγγελία την σκέφτηκες;;;

Shpongled
27-11-07, 10:48
Την σκέφτηκα την καταγγελία, αλλά θα μου ήταν πιο χρήσιμο προς το παρόν να μάθω από κάποιον με τεχνικές γνώσεις τι μπορεί να συμβαίνει.... :hmm:

Καμιά ιδέα?

deniSun
27-11-07, 13:43
Πολλά μπορούν να συμβαίνουν.
Κανένας δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς τι πρόβλημα έχεις, παρά μόνο να σου πουν μερικές ιδέες για το τι μπορεί να ευθύνεται.

Shpongled
27-11-07, 16:08
Ναι, ακριβώς αυτό ! ;) Καμιά ιδέα?!:hmm:

Μου φαίνεται τραγικό το γεγονός να έχω ενεργοποιηθεί και να μη δουλεύει τίποτα.

Κανείς με το ίδιο πρόβλημα?

Πάντος αποφάσισα να περάσω τηλεφωνία και internet στον ΟΤΕ. Φυσικά την επιστολή καταγγελίας, κοινοποιημένη σε ΕΕΤΤ ΕΚΠΟΙΖΩ και adsl.gr.com, θα τη φάνε.

kran
27-11-07, 18:03
Αν έχεις καλό δικηγόρο μπορείς να τους χορέψεις στο τάψι. :oneup:

Shpongled
28-11-07, 14:08
Ίσως να ήταν κι από τις λίγες φορές που στν ΤΥ της forthnet είχαν δίκιο. Μόλις ενημερώθηκα πως ήρθε στο σπίτι τεχνικος του ΟΤΕ και επιδιόρθωσε τη βλάβη.

Το τηλέφωνο και η ΑDSL δουλεύουν. Θα δω το απόγευμα stats και θα σας πω. :eguitar

@ ADSLgr.com All rights reserved.