PDA

Επιστροφή στο Forum : Disconnects ΜΕΤΑΞΥ ΑΠΟΓΕΥΜΑ-ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ



Σελίδες : [1] 2

Maidenx
26-11-07, 21:30
Καλησπέρα σας,

Υπάρχουν και άλλοι που παθαίνουν το ίδιο με εμένα?

Μετά την Αναβάθμιση στα 12 έχω συνεχείς αποσυγχρονισμούς συγκεκριμένα από τις 18:00 έως και τις 01:00 και κάποιες φορές ποιο αργά....

Ξέρει κανείς να μας πει γιατί συμβαίνει αυτό?

Να σημειώσω ότι είμαι τεχνικός δικτύων σε ιδιωτική εταιρία και το γεγονός αυτό μου μυρίζει κάτι που δεν πρέπει να έχει σχέση με εξοπλισμό δικό μου αλλά με κάτι που κάνει η Tellas τις συγκεκριμένες ώρες, ή υπάρχει και κάποια πιθανότητα να μην αντέχει η Tellas το φόρτο στις συγκεκριμένες ώρες.

Δεν μπορώ με τίποτα να εξηγήσω ότι όλο το 24ώρο εκτός της συγκεκριμένης ζώνης(απόγευμα-βράδυυ) έχω σταθερά καρφωμένα χωρίς καμία αποσύνδεση Internet.

Με το Tech-HelpDesk της Tellas δεν βρίσκω άκρη και όσο και να χτυπιέμαι πάντα παίρνω την ίδια απάντηση (θα πρέπει να το κοιτάξουν οι τεχνικοί....) Περιμένω τους τεχνικούς να το κοιτάξουν 2 εβδομάδες τώρα..

Βαριέμαι ρε γαμότο να μπαίνω στην διαδικασία καταγγελιών για μία ακόμη φορά !!!

Ευχαριστώ.

Spanos
26-11-07, 21:34
Η μόνη λογική εξήγηση που έχω σκεφτεί, γιατί το έχω ακούσει και απο αλλού για τις συγκεκριμένες ώρες, είναι οτι σε επηρεάζουν γειτονικές τηλεφωνικές γραμμές. Ο θόρυβος αυξάνεται εκείνες τις ώρες γιατί κάθονται πολλοί το απόγευμα στον υπολογιστή, κάποιοι ίσως να ανοίγουν το router εκείνη την ώρα.

Τι χαρακτηριστικά δίνει για τη γραμμή σου το menu του router, τι roυter εχεις;

Σαν πρώτη λύση μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το modulation απο ADSL2+ σε ADSL μήπως γίνει πιο σταθερό.

vaggos_fromhell
26-11-07, 21:42
Καλησπέρα σας,

Υπάρχουν και άλλοι που παθαίνουν το ίδιο με εμένα?

Μετά την Αναβάθμιση στα 12 έχω συνεχείς αποσυγχρονισμούς συγκεκριμένα από τις 18:00 έως και τις 01:00 και κάποιες φορές ποιο αργά....

Ξέρει κανείς να μας πει γιατί συμβαίνει αυτό?

Να σημειώσω ότι είμαι τεχνικός δικτύων σε ιδιωτική εταιρία και το γεγονός αυτό μου μυρίζει κάτι που δεν πρέπει να έχει σχέση με εξοπλισμό δικό μου αλλά με κάτι που κάνει η Tellas τις συγκεκριμένες ώρες, ή υπάρχει και κάποια πιθανότητα να μην αντέχει η Tellas το φόρτο στις συγκεκριμένες ώρες.

Δεν μπορώ με τίποτα να εξηγήσω ότι όλο το 24ώρο εκτός της συγκεκριμένης ζώνης(απόγευμα-βράδυυ) έχω σταθερά καρφωμένα χωρίς καμία αποσύνδεση Internet.

Με το Tech-HelpDesk της Tellas δεν βρίσκω άκρη και όσο και να χτυπιέμαι πάντα παίρνω την ίδια απάντηση (θα πρέπει να το κοιτάξουν οι τεχνικοί....) Περιμένω τους τεχνικούς να το κοιτάξουν 2 εβδομάδες τώρα..

Βαριέμαι ρε γαμότο να μπαίνω στην διαδικασία καταγγελιών για μία ακόμη φορά !!!

Ευχαριστώ.
Τα ίδια και γω με σένα. Το απόγευμα αρχίζουν οι αποσυνδέσεις και σταματάνε μετά από κανα 2ωρό καμιά φορά παραπάνω. Σήμερα μόνο 2-3 είχα ευτυχώς......

Maidenx
26-11-07, 21:48
Βασικά έχω το Zyxel P-661HW-D1 με το τελευταίο firmware που δίνει η Zyxel(V3.40(AHQ.3) | 7/11/2007).

noise margin upstream: 11 db
output power downstream: 21 db
attenuation upstream: 11 db

noise margin downstream: 10 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 24 db

:)

skatop
26-11-07, 21:53
Καλησπέρα σας,

Υπάρχουν και άλλοι που παθαίνουν το ίδιο με εμένα?

Μετά την Αναβάθμιση στα 12 έχω συνεχείς αποσυγχρονισμούς συγκεκριμένα από τις 18:00 έως και τις 01:00 και κάποιες φορές ποιο αργά....

Ξέρει κανείς να μας πει γιατί συμβαίνει αυτό?

Να σημειώσω ότι είμαι τεχνικός δικτύων σε ιδιωτική εταιρία και το γεγονός αυτό μου μυρίζει κάτι που δεν πρέπει να έχει σχέση με εξοπλισμό δικό μου αλλά με κάτι που κάνει η Tellas τις συγκεκριμένες ώρες, ή υπάρχει και κάποια πιθανότητα να μην αντέχει η Tellas το φόρτο στις συγκεκριμένες ώρες.

Δεν μπορώ με τίποτα να εξηγήσω ότι όλο το 24ώρο εκτός της συγκεκριμένης ζώνης(απόγευμα-βράδυυ) έχω σταθερά καρφωμένα χωρίς καμία αποσύνδεση Internet.

Με το Tech-HelpDesk της Tellas δεν βρίσκω άκρη και όσο και να χτυπιέμαι πάντα παίρνω την ίδια απάντηση (θα πρέπει να το κοιτάξουν οι τεχνικοί....) Περιμένω τους τεχνικούς να το κοιτάξουν 2 εβδομάδες τώρα..

Βαριέμαι ρε γαμότο να μπαίνω στην διαδικασία καταγγελιών για μία ακόμη φορά !!!

Ευχαριστώ.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τίς ίδιες ώρες, από την πρώτη μέρα της αναβάθμισης, έχω και εγώ από dslam Αιγάλεω. Δεκάδες τηλέφωνα στην tellas, βελτίωση μόνο σήμερα που ακόμα δεν έχω καμμία αποσύνδεση. Φτου!! φτού!!

Maidenx
26-11-07, 22:00
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τίς ίδιες ώρες, από την πρώτη μέρα της αναβάθμισης, έχω και εγώ από dslam Αιγάλεω. Δεκάδες τηλέφωνα στην tellas, βελτίωση μόνο σήμερα που ακόμα δεν έχω καμμία αποσύνδεση. Φτου!! φτού!!
Προσπάθησε να κάνεις ένα reset τώρα και μακάρι να ξανασυνδεθείς διότι δεν σε βλέπω να συνδέεσαι γενικά εύκολα!!! Για κάνε ένα Test......:rofl:

skatop
26-11-07, 22:03
ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΑ. Μόλις έφαγα την αποσύνδεση και ξανασυγρονίστηκα 800 χαμηλότερα.

Maidenx
26-11-07, 22:06
Να σημειώσω ότι πάντοτε από τα 384 έως και τα 12 που είμαστε τώρα ποτέ μα ποτέ καμία ημέρα η φορά δεν συγχρόνισα κάτω από τις ονομαστικές ταχύτητες....:evil:
Α… και ρε παιδιά τι Pings είναι αυτά? Προς θεού!! Δουλέυει καλύτερα η dialup παρά η Adsl.!!!

........Auto merged post: Maidenx added 1 Minutes and 0 Seconds later........


ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΑ. Μόλις έφαγα την αποσύνδεση και ξανασυγρονίστηκα 800 χαμηλότερα.

Συγνώμη αλλα εύχομαι να μην σου δημιούργησα πρόβλημα!!;)

skatop
26-11-07, 22:06
Προσπάθησε να κάνεις ένα reset τώρα και μακάρι να ξανασυνδεθείς διότι δεν σε βλέπω να συνδέεσαι γενικά εύκολα!!! Για κάνε ένα Test......:rofl:

Οχι. Ευτυχώς, πρόβλημα για να συνδεθώ δεν έχω. Συνδέομαι πάντα αμέσως.

Maidenx
26-11-07, 22:07
Οχι. Ευτυχώς, πρόβλημα για να συνδεθώ δεν έχω. Συνδέομαι πάντα αμέσως.
Εγώ αντιθέτως όταν κάνω reset τις συγκεκριμένες ώρες μπορεί και να περιμένω και 15 λεπτα για να συνδεθεί....;)

vaggos_fromhell
26-11-07, 22:32
Η μόνη λογική εξήγηση που έχω σκεφτεί, γιατί το έχω ακούσει και απο αλλού για τις συγκεκριμένες ώρες, είναι οτι σε επηρεάζουν γειτονικές τηλεφωνικές γραμμές. Ο θόρυβος αυξάνεται εκείνες τις ώρες γιατί κάθονται πολλοί το απόγευμα στον υπολογιστή, κάποιοι ίσως να ανοίγουν το router εκείνη την ώρα.

Παίζει και αυτό.

sv1gzv
26-11-07, 22:37
τρελλας ολε :rofl:

panoc
26-11-07, 22:41
δεν ειναι μονο στη τελλας αυτο, και σε αρυς το ιδιο συμβαινει συχνα, πεφτει πολυ το snr και αποσυνδεετε.

sv1gzv
26-11-07, 22:45
Μαλιστα

Davout
27-11-07, 00:23
Και δω συμβαίνει αυτό.

panifa
27-11-07, 00:56
Κι εμένα το ίδιο παιδιά απο Νέα Ιωνία. Μετά την αναβάθμιση τις ίδιες ώρες και κυρίως μετά τις 10 συνεχόμενα disconnects. Εχω το speedstream 4200 της siemens έκανα update και το firmware που μου έστειλε η tellas αλλα τίποτα. Δεν ξέρω μήπως φταίει το modem μου. Κάποια γνώμη?

kgardas
27-11-07, 08:57
Καλημέρα,

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την μόνη διαφορά οτι γινότανε ΣαββατοΚύριακο. Την τελευταία εβδομάδα συνεχίστηκε και μέσα στην εβδομάδα με το SNR να φτάνει στο -5,5 και φυσικά να έχω disconnect και συγχρονισμό ξανά σε κάποια τρελή ταχύτητα (<10Μβιτ). Από το Σάββατο έχω βγάλει το crypto splitter που είχε μαζί ο router και από τότε δεν έχει ξαναπέσει η γραμμή, το snr ανέβηκε σταθερά στο 15,5 και έπεσε το attenuation. Δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο ή έγινε κάτι από την πλευρά της Tellas.

Smith
27-11-07, 12:19
Mία από τα ίδια.... :down:

gnickos
27-11-07, 13:11
Δυστυχως, μια απο τα ιδια κι εδω..:down:

rcs
27-11-07, 14:08
Μια από τα ίδια τελικά.....

Vale46
27-11-07, 17:53
Το ίδιο και εδώ, χάλια.

vaggos_fromhell
27-11-07, 18:01
Βλέπω τελικά ότι είναι πολλά τα άτομα με το συγκεκριμένο πρόβλημα......

skatop
27-11-07, 18:09
Σήμερα από τις 4.00 και μετά, η κατάσταση είναι χάλια. Συνεχείς αποσυνδέσεις, από 11000 κατέλειξα στα 8600 και έχει ο θεός. Snr από 6 και κάτω. Ε Λ Ε Ο Σ ........

vaggos_fromhell
27-11-07, 18:10
Εγώ ευτυχώς ακόμα δεν είδα τίποτα.... Λές;;;;

skatop
27-11-07, 18:12
Εγώ ευτυχώς ακόμα δεν είδα τίποτα.... Λές;;;;

ΚΑΝΕ ΟΡΕΞΗ......:rofl::rofl::rofl:

cakavera
27-11-07, 18:19
Παντως εγω επειδη ειμαι στα 4 δεν εχω Disconnects.

vaggos_fromhell
27-11-07, 18:29
Παντως εγω επειδη ειμαι στα 4 δεν εχω Disconnects.

Λογικό.... Ακόμα κανένα disconnect. Για να δούμε....

Smith
27-11-07, 18:56
Βλέπω τελικά ότι είναι πολλά τα άτομα με το συγκεκριμένο πρόβλημα......
Εεεεεεμμμμ..... :lol:
(που λέει και γνωστή σχετική διαφήμιση)

Maidenx
27-11-07, 19:46
Αρχίζω και πιστεύω ότι πρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε πιπίλα το γεγονός ότι όντος υπάρχουν θέματα στις γραμμές και στα καλώδια καθώς και στις υποδομές της χώρας μας.
Γενικά κατέληξα σήμερα με συνάδελφο και μου είπε ότι το πρόβλημα πάντα εμπειρικά και πάντα μέσα από τα 10 χρόνια εμπειρία ως δίκτυας και τα 2 τελευταία στις Αττικές τηλεπικοινωνίες, ότι ο φόρτος της συγκεκριμένης ώρας στην κάθε περιοχή κάνει τις κάρτες που πέφτουν επάνω οι χρήστες να τρελαίνονται...(είναι θέμα εξοπλισμού που έχει η κάθε εταιρία μου είπε.)
Παίδες πολύ φοβάμαι χωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό, ότι η Tellas το συγκριμένο πρόβλημα θα το έχει για πολύ καιρό ακόμα!!!

Δυστυχώς όμως το γεγονός είναι ένα πέρα από εξαιρέσεις το σύνολο της αγοράς αυτό το πρόσωπο μας δείχνει και πάντα μιλάμε για την "λιανική πώληση" εμάς δηλαδή τους end χρήστες.

Κρίμα διότι ούτε οι ρυθμιστικές αρχές μπορούνε να κάνουνε κάτι ουσιαστικό πέρα από το να μεγαλώνουν την τσέπη τους με τα λεφτά που δίνουμε σε αυτούς που δεν μας παρέχουν αυτό για το οποίο πληρώνουμε.

Και χωρίς παρεξήγηση κορόιδα, κάντε υπομονή πληρώστε τους φόρους σας και τις υποτιθέμενες υπηρεσίες που προσφέρει η κάθε εταιρία και κάντε το και μόκο, διότι η ψωροκώσταινα δεν πεθαίνει ποτέ!!!

:whistle::clap:

Spanos
27-11-07, 20:25
Βάλτε απλό ADSL να δείτε πως θα πάει, το έχουμε πεί 100 φορές ;)

Μπορείτε επίσης να ζητήσετε να σας χαμηλώσουν την ταχύτητα συγχρονισμού για μεγαλύτερη σταθερότητα, το ίδιο κάνει περίπου και το γύρισμα σε απλό ADSL.

Αν περιμένετε να αλλαχτούν χιλιάδες προβληματικοί βρόχοι συνδρομητών όλων των εταιρειών, θα περιμένετε πολλά χρόνια ακόμα.

Αυτή είναι η γραμμή σας και έτσι θα δουλέυει με πρόβλημα πάνω απο κάποιες ταχύτητες όπου και να πάτε, οτι και να κάνετε.

Ζητήστε χαμήλωμα ή αλλάξτε σε απλό ADSL απο το router σας, αν υποστηρίζει αλλαγή target noise margin ακόμα καλύτερα. Το βάζεις να συγχρονίσει με μεγαλύτερο SNR ρίχνοντας λιγο την ταχύτητα συγχρονισμού για μεγαλύτερη σταθερότητα.

vaggos_fromhell
27-11-07, 21:39
Εγώ πάντως ακόμα κανένα disconnect....:clap:

........Auto merged post: vaggos_fromhell added 52 Minutes and 59 Seconds later........

Αρχίσαμε τελικά παλι.... Είχα και ελπίδες.

tazio nuvolari
28-11-07, 12:59
κάθε δύο μέρες, περίπου 18,00-20,00 μου κάνει δυο τρία disconnect και μετά στρώνει.

Maidenx
28-11-07, 17:12
Βασικά το πρόβλημα συνεχίζει ακάθεκτο ακόμα και σε adsl2 mode άλλα και σε g.dmt.

Αρχίζω να γίνομαι ποιό σίγουρος ότι τελικά δεν φταίω εγώ άλλα κάτι έκανε η Tellas.
Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τις πρώτες 20 ημέρες το είχα λιώσει στα tests και στα manual disconnects και μάλιστα μιλάμε ότι ήταν σκυλί το μόνο μειονέκτημα που είχε ήταν τα ψηλά pings. Και να σου πριν 1 εβδομάδα κάθε απόγευμα.....και πάρε disconnects και κάνε και μια προσευχή μπας και συνδεθείς διότι δεν φτάνει ότι έχει disconnects άλλα για να ξανασυνδεθεί περνάνε περίπου 10 λεπτά!

Davout
28-11-07, 17:17
Για όσους έχουν speedtouch router και τρώνε restarts ρίξτε μια ματιά στο Alcatel forum, έχουμε νέα απάντηση από Thomson, σχετική και με κακή ποιότητα δικτύου και με firmware.

vaggos_fromhell
30-11-07, 16:51
Τις τελευταίες 2 μέρες δεν είχα κανένα απολύτως disconnect που σημαίνει ότι μάλλον έφτιαξε το πρόβλημα+ ότι με πήραν σήμερα από τη Τελλάς να μου πουν ότι το διόρθωσαν. Οπότε μάλλον είμαι οκ.

Davout
30-11-07, 18:09
Το πρόβλημα λογικά ήταν σε όλο το Dslam απλά εσύ ήσουν πιο ευαίσθητος σε αυτό λόγω καβουριών. :)

Rick_641
30-11-07, 19:12
Αρχίζω και πιστεύω ότι πρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε πιπίλα το γεγονός ότι όντος υπάρχουν θέματα στις γραμμές και στα καλώδια καθώς και στις υποδομές της χώρας μας.
Γενικά κατέληξα σήμερα με συνάδελφο και μου είπε ότι το πρόβλημα πάντα εμπειρικά και πάντα μέσα από τα 10 χρόνια εμπειρία ως δίκτυας και τα 2 τελευταία στις Αττικές τηλεπικοινωνίες, ότι ο φόρτος της συγκεκριμένης ώρας στην κάθε περιοχή κάνει τις κάρτες που πέφτουν επάνω οι χρήστες να τρελαίνονται...(είναι θέμα εξοπλισμού που έχει η κάθε εταιρία μου είπε.)
Παίδες πολύ φοβάμαι χωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό, ότι η Tellas το συγκριμένο πρόβλημα θα το έχει για πολύ καιρό ακόμα!!!

Πολύ λογικο αυτο που λες :hmm:
(Εφοσον ισχύει) προσθεσε κ' της 4νετ στο κουβα με τα "καλά" DSLAMs... :down:

sv1gzv
30-11-07, 20:14
εγω εχω ακομα disconnect και η τελλας λεει οτι ειναι ολα οκ:rofl:

turboirc
30-11-07, 21:50
Τα ίδια και εγώ και την Δευτέρα κάνω αίτηση στην NetOne.

rcs
01-12-07, 01:52
Μια χαρά και σήμερα.Μόνο 42 αποσυνδέσεις.....

psolord
01-12-07, 21:09
Για τους χρήστες του speedstream 4200, έχω μία πρόταση να κάνω σε όσους η γραμμή είναι χάλια και δεν έχουν να χάσουν τίποτα. Πήγαιντε εδώ http://www.siemens.com/index.jsp?sdc_p=lo1272700umc9dnsfpκαι κατέβαστε απο αριστερά αριστερά το αρχείο που λέει Latest Optus Firmware : A90 (not Vista compatible. A Vista compatible .exe file yet to be issued) (http://www.siemens.com/Daten/siecom/Australia/ICN/Internet/ICN_Unitwide/WORKAREA/au_ed_in/templatedata/English/file/binary/Update_D240_A90_106-87_6190_v1r_1463435.zip)
Αυτή ειναι η έκδοση Α90 του firmware του μοντεμ την οποία χρησιμοποιεί κάποια εταιρεία OPΤUS. Τώρα δεν ξέρω τι εστί OPΤUS αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι προχτές ήμουν σε ένα ξάδερφο που δεν συνδεόταν με τίποτα και τράβαγε τα μαλιά του. Οπότε δοκίμασα αυτή τη λύση "αυτοκτονίας" η οποία όμως δούλεψε και η γραμμή παίζει καμπάνα απο τότε σε PPPoA (PPPoE δεν δοκίμασα). Το μόντεμ έκανε update μια χαρά, reboot κλπ απλά ήθελε αλλάγη η static ip του pc μετά το reboot γιατί αυτοί στην OPUS χρησιμοποιουν modem ip 10.10.10.1 και όχι 192.168.254.254 που είναι το default του speedstream. Άμα το έχετε σε obtain an ip automatically τότε θα παίξει μια χαρά.

Μη ξεχάσετε ότι δεν παιζει σε vista και θέλει απαραιτήτως σύνδεση ethernet και όχι USB.
;)

giwrgosp1
02-12-07, 04:08
Το κατεβασα και το ετρεξα..
Μεχρις στιγμης ολα καλα.
Μονο που η νεα ip ειναι 10.1.1.1 και οχι 10.10.10.1

Socom
02-12-07, 04:58
Απ ότι βλέπω είναι πολύς ο κόσμος με προβλήματα (και σε άλλους providers βέβαια υπάρχουν πολλοί απογοητευμένοι). Ξέρει κανείς αν θες να πας από τον Χ πάροχο (Full όχι shared) ston Υ πάροχο (πάλι full) ποια είναι η διαδικασία? Μεσολαβεί ξανά ο πΟΤΕ ή είναι θέμα των δύο παρόχων? Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω, μιας και απο την Πέμπτη(που ξεκίνησε η διαδικασία μεάβασης) είμαι χωρίς τηλέφωνο και με το internet σε επίπεδα χειρότερα από το 1mbit που είχα ως shared.

tazio nuvolari
02-12-07, 12:10
Το κατεβασα και το ετρεξα..
Μεχρις στιγμης ολα καλα.
Μονο που η νεα ip ειναι 10.1.1.1 και οχι 10.10.10.1
είχες προβλήματα αποσυνδέσεων και τώρα έστρωσε;
με το router της υπογραφής σου;

turboirc
02-12-07, 14:21
Θα το δοκιμάσω και εγώ το εν λόγω firmware να δούμε...
Με το Jetspeed βέβαια δουλεύει μια χαρά η γραμμή.

giwrgosp1
02-12-07, 14:41
είχες προβλήματα αποσυνδέσεων και τώρα έστρωσε;
με το router της υπογραφής σου;

Με το modem της υπογραφης μου δεν εχω κανενα προβλημα.
Με το 4200 εχω, και ειπα απλα να δοκιμασω...

turboirc
02-12-07, 20:53
Λοιπον σήμερα είμαι όλη μέρα σπίτι και δεν έχει πέσει καθόλου με το Optus . Λες να είμαι τυχερός ?

SoFGR
02-12-07, 21:22
Πως κανω log in στο router αμα εχω το optus firmware ? το admin admin δεν πιανει :S

vaggos_fromhell
02-12-07, 22:10
Πως κανω log in στο router αμα εχω το optus firmware ? το admin admin δεν πιανει :S

admin pass βάζεις. όχι admin admin

SoFGR
02-12-07, 22:34
admin pass βάζεις. όχι admin admin

παλι μου λεει this profile requires a password, πως κανω reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις ? δεν μπορω να βρω κατι σχετικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.