PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάω σε Forthnet;



voger
26-11-07, 21:42
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει ακριβός αυτό το μήνυμα αλλά ελπίζω εδώ να είναι καλά.

Σε λίγες μέρες λήγει η συνδρομή μου στον ISP και θα πρέπει να ψωνίσω από κάπου. Η γραμμή ADSL είναι στο όνομα μου και από τον ISP έχω μόνο την πρόσβαση. Είμαι υπερευχαριστημένος αφού τον περισσότερο καιρό πιάνω 100+ΜΒ. Ψήνομαι όμως για τα 24 της Forthnet και επίσης η τρέχουσα κατάσταση (ξεχωριστά ISP και ΟΤΕ) μου κοστίζει περίπου 10€ παραπάνω τον μήνα από αν είχα πακέτο.

Η Forthnet ακόμα δεν καλύπτει την περιοχή μου και ο wizard της κάθε τέλος του μήνα το αναβάλει για άλλον ένα μήνα. Οπότε για προσωρινά η λύση είναι 1Mb πακέτο από Forthnet. Αυτό όμως σημαίνει νέα πόρτα.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι ασφαλές αυτό; Δηλαδή αν μου αλλάξουν πόρτα υπάρχει κίνδυνος να αρχίσω να πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες. Αν είναι για 10€ να πέσω στα 60MB να μου λείπει.

Επίσης μία εναλλακτική είναι το Conn-x αλλά για αυτό ισχύουν οι ίδιοι φόβοι συν ο φόβος για τέλη ενεργοποίησης και άλλες "αυτονόητες" χρεώσεις που στο 134 λένε ότι δεν υπάρχουν.

Τελικά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάω σε Forthnet, conn-x ή να κάτσω στα αυγά μου :what:;

kyriakos7
26-11-07, 21:48
κοιτα φιλε μου. απο οτι εχω καταλαβει τοσο καιρο που διαβαζω στο forum ειναι οτι το ιντερνετ ειναι καθαρα θεμα τυχης. και το λεω απο την αποψη οτι μπορει να εισαι καλα και ολα τελεια μπορει και οχι.
ρισκαρεις και οτι βγει. (αποψη μου).

theopan
26-11-07, 22:07
Τελικά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάω σε Forthnet, conn-x ή να κάτσω στα αυγά μου :what:;

Connx ή κάτσε στα αυγά σου! :) Όταν σε καλυψουν εναλλακτικοί, και όταν σοβαρευτούν τα ξαναλέμε.

Ioudas1
26-11-07, 22:33
Connx ή κάτσε στα αυγά σου! :) Όταν σε καλυψουν εναλλακτικοί, και όταν σοβαρευτούν τα ξαναλέμε.

Theopan, συμφωνώ μαζί σου για αυτό που προτείνεις στον φίλο:oneup:
Εσύ δεν είσαι σε εναλλακτικό και "ψοφάς να πας σε άλλον εναλλακτκό και όχι στον ΟΤΕ. Δεν είναι διγλωσσία ή έχω καταλάβει λάθος;

kkarakas
26-11-07, 22:52
Νομιζα οτι θα ειχα 24 στην φορθνετ αλλα τελικα πιανω τα 3
εννοω 3μβ και βεβαια αφοθ τους παιρνω καθημερινα τηλ με γραφουν στα α.......α τους και με κοροιδευουν απο πανω. μην κανεις το λαθος που εκανα. Εγω παντως θα φυγω απο τους μ.....ες που εμπλεξα.

mookie
27-11-07, 10:09
οχι μην ερχεσαι, δεν χρειαζομαστε αλλους χρηστες, εχουμε ολη μερα τελειες ταχυτητες ειδικα μετα την αναβαθμιση γραμμης αθηνα-θεσσαλονικη. αν μπουν κι αλλοι χρηστες φοβαμαι οτι θα αρχιζουμε να σερνουμε παλι...

Anonyma
27-11-07, 10:31
Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Γραμμή ΟΤΕ στο όνομά μου, παροχή ιντερνετ αλλού (που λήγει σε λίγες εβδομάδες), εναλλακτικοί ακόμα δεν υπάρχουν στην περιοχή μου, λένε ότι θα έρθουν τον Ιανουάριο / Φεβρουάριο ....

Εγώ μάλλον θα πάω τώρα στο conn-x. Ένα Ευρώ παραπάνω στο τηλεφωνικό λογαριαμσό, όχι πια άλλα 10 για παροχή ιντερνετ αλλού, και μετά από 6 μήνες (που είναι η δέσμευση στο conn-x) θα δω καλύτερο πώς εξελίζεται η αγορά στη περιοχή μου, και τί θα κάνω από κι και πέρα. Προς το παρόν μου φαίνεται η καλύτερη λύση. Γιατί δεν βλέπω νόημα να μεταφέρω τη γραμμή ADSL μου σε κάποιον πάροχο που ξανά μου δίνει σύνδεση μέσω ΟΤΕ, σε μία στιγμή που δεν ξέρω πώς και πότε θα λειτουργίσει μετά το δικό του δίκτυο στη περιοχή μου....

Και σε μένα στο 134 είπαν ότι δεν θα πληρώσω ενεργοποίηση κλπ., αφού έχω ήδη την γραμμή.

andreasp
27-11-07, 10:49
Με αυτα τα mb, MB, μβ, ΜΒ εχετε μπλέξει τα μπούτια σας!
Αδυνατώ τις περισσότερες φορές να καταλαβω τι λέει ο άλλος!
Ο πρώτος ειναι ευχαριστημενος με τα 100MB (Τι σημαινει αυτο? Γιατι.... 700MB χωράει ενα cdrom).
Ο αλλος έχει 3μβ .... τι ειναι αυτο?

Ωραια δεν τα είχαμε ως mbit και mbyte ? μια χαρα συννενοηση δεν κάναμε?

theopan
27-11-07, 11:29
Με αυτα τα mb, MB, μβ, ΜΒ εχετε μπλέξει τα μπούτια σας!
Αδυνατώ τις περισσότερες φορές να καταλαβω τι λέει ο άλλος!
Ο πρώτος ειναι ευχαριστημενος με τα 100MB (Τι σημαινει αυτο? Γιατι.... 700MB χωράει ενα cdrom).
Ο αλλος έχει 3μβ .... τι ειναι αυτο?

Ωραια δεν τα είχαμε ως mbit και mbyte ? μια χαρα συννενοηση δεν κάναμε?

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πόσος κόσμος καινούργιος έχει μπεί στον κόσμο των υπολογιστών (μέσω της εισόδου στην "ευρυζωνικότητα") μόλις τα τελευταία 1-2 χρόνια. Είναι εμφανές ότι ένα 40-50% αυτών που γραφουν εδώ, ίσως και πριν λίγους μήνες, δεν ήξεραν καν τι είναι το PC και πως ανάβει.Και φυσικά εννοείται ότι είναι θετικό αυτό για όλους (και για τους "παλιούς").

Lagman
27-11-07, 13:00
Τα πράγμα είναι πολύ απλά θες σύνδεση για gaming ? αν ναι μένεις σε otenet έχει τεράστια διάφορα στα ping θες σύνδεση για downloading βάλε forthnet 24

hel
27-11-07, 15:30
Τα πράγμα είναι πολύ απλά θες σύνδεση για gaming ? αν ναι μένεις σε otenet έχει τεράστια διάφορα στα ping θες σύνδεση για downloading βάλε forthnet 24

Δεν είναι τόσο απλά. Εγώ ξέρω άτομα με ΟΤΕ που έχουν μεγάλα pings και με forthnet που παίζουν μια χαρά online games.

theopan
27-11-07, 16:13
Τα πράγμα είναι πολύ απλά θες σύνδεση για gaming ? αν ναι μένεις σε otenet έχει τεράστια διάφορα στα ping θες σύνδεση για downloading βάλε forthnet 24


Vivodi σε dslam adsl1 όπως εγώ!:)
Από τότε που έτρεξαν όλοι να προλάβουν τα cabletv και τα Maxx10 οπότε πρέπει να έχω μείνει μόνος μου στο dslam πια, πάει απίστευτα! Πάνω από 40ms ping δεν έχω για οπουδήποτε! Λες και είμαι πάνω σε μισθωμένη, σερφάρω και παίζω onlne. Έλα όμως που είναι πάρα πολλά πιά τα 29 και θέλω κάτι παραπάνω σε download...

Lagman
27-11-07, 16:22
Δεν είναι τόσο απλά. Εγώ ξέρω άτομα με ΟΤΕ που έχουν μεγάλα pings και με forthnet που παίζουν μια χαρά online games.

Μου κάνει εντύπωση τι σύνδεση έχουν αυτοί οι φίλοι σου ; και για τι serverμιλάμε ; έχεις ipνα κάνουμε συγκριτικά ; έχω αρκετούς φίλους με otenet

CatMarg
27-11-07, 16:27
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει ακριβός αυτό το μήνυμα αλλά ελπίζω εδώ να είναι καλά.

Σε λίγες μέρες λήγει η συνδρομή μου στον ISP και θα πρέπει να ψωνίσω από κάπου. Η γραμμή ADSL είναι στο όνομα μου και από τον ISP έχω μόνο την πρόσβαση. Είμαι υπερευχαριστημένος αφού τον περισσότερο καιρό πιάνω 100+ΜΒ. Ψήνομαι όμως για τα 24 της Forthnet και επίσης η τρέχουσα κατάσταση (ξεχωριστά ISP και ΟΤΕ) μου κοστίζει περίπου 10€ παραπάνω τον μήνα από αν είχα πακέτο.

Η Forthnet ακόμα δεν καλύπτει την περιοχή μου και ο wizard της κάθε τέλος του μήνα το αναβάλει για άλλον ένα μήνα. Οπότε για προσωρινά η λύση είναι 1Mb πακέτο από Forthnet. Αυτό όμως σημαίνει νέα πόρτα.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι ασφαλές αυτό; Δηλαδή αν μου αλλάξουν πόρτα υπάρχει κίνδυνος να αρχίσω να πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες. Αν είναι για 10€ να πέσω στα 60MB να μου λείπει.

Επίσης μία εναλλακτική είναι το Conn-x αλλά για αυτό ισχύουν οι ίδιοι φόβοι συν ο φόβος για τέλη ενεργοποίησης και άλλες "αυτονόητες" χρεώσεις που στο 134 λένε ότι δεν υπάρχουν.

Τελικά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάω σε Forthnet, conn-x ή να κάτσω στα αυγά μου :what:;Αφού είσαι φχαριστημένος γιατί δεν κάθεσαι στ'αυγά σου?

kran
27-11-07, 16:51
Και εμένα η άποψη μου είναι να μείνεις εκεί που είσαι (εφόσον είσαι ευχαριστημένος).
Εγώ με forthnet 2play πιάνω 13mbit.

Τα 24mbit είναι όνειρο θερινής νυκτός :down:

voger
27-11-07, 20:49
Με αυτα τα mb, MB, μβ, ΜΒ εχετε μπλέξει τα μπούτια σας!
Αδυνατώ τις περισσότερες φορές να καταλαβω τι λέει ο άλλος!
Ο πρώτος ειναι ευχαριστημενος με τα 100MB (Τι σημαινει αυτο? Γιατι.... 700MB χωράει ενα cdrom).
Ο αλλος έχει 3μβ .... τι ειναι αυτο?

Ωραια δεν τα είχαμε ως mbit και mbyte ? μια χαρα συννενοηση δεν κάναμε?

Ε καλά ντε μη βαράς. MB σημαίνει megabytes και Mb σημαίνει megabits. Το κανονικό για ταχύτητα είναι MBps αλλά μιας και δεν γράφουμε διατριβή είπαμε να γλυτώσουμε λίγο χρόνο. Όσο για αυτούς που τα γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες, ούτε αυτοί γράφουν διατριβή οπότε γλυτώνουν την ταλαιπωρία του Alt+Shift συνέχεια. Η παραδρομή βλέπεις. Αλήθεια ποίοι το είχατε mbit και mbyte γιατί μόνο ως ακρώνυμο το βρίσκω; :p

Fuzzy
27-11-07, 21:58
Oxi!!!!!

N3ptun3
28-11-07, 01:50
Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Γραμμή ΟΤΕ στο όνομά μου, παροχή ιντερνετ αλλού (που λήγει σε λίγες εβδομάδες), εναλλακτικοί ακόμα δεν υπάρχουν στην περιοχή μου, λένε ότι θα έρθουν τον Ιανουάριο / Φεβρουάριο ....

Εγώ μάλλον θα πάω τώρα στο conn-x. Ένα Ευρώ παραπάνω στο τηλεφωνικό λογαριαμσό, όχι πια άλλα 10 για παροχή ιντερνετ αλλού, και μετά από 6 μήνες (που είναι η δέσμευση στο conn-x) θα δω καλύτερο πώς εξελίζεται η αγορά στη περιοχή μου, και τί θα κάνω από κι και πέρα.
Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ ... αλλά προβλέπω πολύς κόσμος να παραμένει στον ΟΤΕ βλέποντας πως οι εναλλακτικοί δεν είναι ακόμα έτοιμοι και να μπουκώνει ο πΟΤΕς μας ...


Και εμένα η άποψη μου είναι να μείνεις εκεί που είσαι (εφόσον είσαι ευχαριστημένος).
Εγώ με forthnet 2play πιάνω 13mbit.

Τα 24mbit είναι όνειρο θερινής νυκτός :down:

Τα 24mbit της 4ΝΕΤ ή τα 16mbit της ΟΝ δε με απασχολούν καθόλου ... Ας είναι λιγότερα , 10mbit για παράδειγμα, αλλά ας είναι πραγματικά ...

Αυτό που απασχολεί τον καθένα μας είναι πως με 32€ - 36€ που έχουν σχεδόν όλα τα πακέτα των εναλλακτικών στον πΟΤΕ παίρνεις μία μίζερη 768 + το πάγιο της γραμμής ...

Ας μας δώσουν λοιπόν λιγότερα mbit αλλά σταθερά και χωρίς προβλήματα ...

Anonyma
28-11-07, 08:22
Αυτό που απασχολεί τον καθένα μας είναι πως με 32€ - 36€ που έχουν σχεδόν όλα τα πακέτα των εναλλακτικών στον πΟΤΕ παίρνεις μία μίζερη 768 + το πάγιο της γραμμής ...

Και ότι στον ΟΤΕ μόνο για τη γραμμή τηλεφώνου πληρώνεις γύρο στα 15 Ευρώ πάγιο, ενώ σε HOL και forthnet στα πακέτα χωρίς δωρεάν κλήσεις η διαφορά ανάμεσα σε μόνο ιντερνετ και ιντερνετ + τηλέφωνο είναι 3 Ευρώ.....


Ας μας δώσουν λοιπόν λιγότερα mbit αλλά σταθερά και χωρίς προβλήματα ...

Και ας έθρουν επιτέλους και στα πρόαστια Θεσσαλονίκης....

Γιατί και εγώ βλέπω τον ΟΤΕ σαν κάποια "προσωρινή" λύση (εκτός εάν μειώνει δραστικά το πάγιο, κάτι που μάλλον δεν θα γίνει....) μέχρι να υπάρχουν εναλλακτικοί και έγιναν κάπως πιο αξιόπιστοι (έχω και γραφείο στο σπίτι και δεν μπορώ να ρισκάρω περιπέτειες...)

hel
28-11-07, 11:37
Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ ... αλλά προβλέπω πολύς κόσμος να παραμένει στον ΟΤΕ βλέποντας πως οι εναλλακτικοί δεν είναι ακόμα έτοιμοι και να μπουκώνει ο πΟΤΕς μας ...



Τα 24mbit της 4ΝΕΤ ή τα 16mbit της ΟΝ δε με απασχολούν καθόλου ... Ας είναι λιγότερα , 10mbit για παράδειγμα, αλλά ας είναι πραγματικά ...

Αυτό που απασχολεί τον καθένα μας είναι πως με 32€ - 36€ που έχουν σχεδόν όλα τα πακέτα των εναλλακτικών στον πΟΤΕ παίρνεις μία μίζερη 768 + το πάγιο της γραμμής ...

Ας μας δώσουν λοιπόν λιγότερα mbit αλλά σταθερά και χωρίς προβλήματα ...

Είναι απλό πιστεύω. Όλοι οι εναλλακτικοί λένε έως... και αυτό δίνουν.Το θέμα είναι ότι τη μέγιστη ταχύτητα του ΟΤΕ (8 Mbit) την έχουν ξεπεράσει κατά πολύ με πολύ λιγότερα χρήματα, ακόμα και αυτοί που θεωρούν ότι δεν έχουν καλή σύνδεση στην forthnet (από άποψη ταχύτητας).
Απλά θα ήταν καλύτερα να υπάρχει περισσότερη σταθερότητα σε μερικές συνδέσεις και μεγαλύτερη διαθεσιμότητα εναλλάκτικών σε περιοχές μακριά από τα κέντρα.

varsamis
28-11-07, 11:50
Ημουν στη Forthnet και τωρα που τελειωνει η συνδεση φευγω τρεχοντας...........

tall
28-11-07, 11:58
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ Hol Σto 1mb? ΜΕΝΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΕ ΑΛΛΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

theopan
28-11-07, 15:14
Ας μας δώσουν λοιπόν λιγότερα mbit αλλά σταθερά και χωρίς προβλήματα ...

Μα αυτό κάνουν! Έχουν απελευθερώσει το down και σου λένε πάρε όσο μπορείς. Αν θεωρείς ότι δεν έχεις σταθερότητα ζήτα τους να ανεβάσουν το SNR και να συγχρονίσεις παρακάτω και πιο σταθερά. Και αυτό όταν γίνεται όμως βγαίνουν οι περισσότεροι και κλαίγονται ότι πληρώνουν "έως 24 αλλά τα 2 είναι πολύ χαμηλά"! Ε τι να κάνουμε ρε παιδιά; Αν είστε 4 χλμ από το κέντρο ή αν τα καλώδια είναι χάλια, μέχρι 2 θα σηκώνει η γραμμή σας! Το πρόβλημα δηλαδή είναι να παίρνουν και όλοι οι υπόλοιποι 2Mbps για να ησυχάσετε και να μη νιώθετε μειονεκτικά;
Αλλού είναι τα προβλήματα των εναλλακτικών και όχι στις ταχύτητες.Για κάθε ένα που παραπονιέται ότι πιάνει 3 ή 4Mbps "μόνο", υπάρχουν άλλοι 100 (είτε γράφουν είτε δε γράφουν εδώ μέσα) που δεν έχουν πρόβλημα.

Ioudas1
28-11-07, 15:39
Αν είστε 4 χλμ από το κέντρο ή αν τα καλώδια είναι χάλια, μέχρι 2 θα σηκώνει η γραμμή σας!

Αν τα καλώδια είναι χάλια, δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει οι καταναλωτές να υποχωρούν καιν να μην απαιτούν ίση ποιότητα όπως των υπολοίπων με την σωστή ποιότητα καλωδίων; Οι εταιρείες για την υποβαθμισμένη υπηρεσία που τους παρέχουν δεν τους κάνουν τις ανάλογες εκπτώσεις αντιστοίχως με την υποβαθμισμένη υπηρεσία κια εισπράτουν το ίδιο ποσό μηνιαίων παγίων. Όχι μόνο θα έπρεπε οι υποβαθμισμένοι να παραπονούνται και να καταγγέλουν αλλά και να απαιτούν αφού πληρώνουν τα ίδια ποσά.

Esendis
28-11-07, 18:38
Εγώ πάντως ήμουνα στην On και έφυγα τρέχωντας μετά από 5 μήνες. Τα προβλήματα άπειρα. Είμαι ένα μήνα χωρίς internet και 10 ημερες χωρις τηλεφωνο. Χθες εκανα αιτηση αποσυνδεσης. Οταν ειχα internet διακοπη καθε 3-10 λεπτα. Η ταχυτητα επεφτε σταδιακα. Το τηλεφωνο κοβοταν 5-6 φορες το μηνα. Το έβλεπα για 4net αλλά, τωρα με αυτα που διαβαζω εδω αρχιζω να απελπίζομαι. Στον ΟΤΕ που ρώτησα χρειάζεται περίπου 80 € το μήνα (πάγιο, adsl 8mb, απεριοριστες κλήσεις).

Το τοπιο χλωμο και με βλεπω μονο με τηλεφωνο μεχρι να συνέλθουν τα πραγματα.

hel
28-11-07, 19:52
Μα αυτό κάνουν! Έχουν απελευθερώσει το down και σου λένε πάρε όσο μπορείς. Αν θεωρείς ότι δεν έχεις σταθερότητα ζήτα τους να ανεβάσουν το SNR και να συγχρονίσεις παρακάτω και πιο σταθερά. Και αυτό όταν γίνεται όμως βγαίνουν οι περισσότεροι και κλαίγονται ότι πληρώνουν "έως 24 αλλά τα 2 είναι πολύ χαμηλά"! Ε τι να κάνουμε ρε παιδιά; Αν είστε 4 χλμ από το κέντρο ή αν τα καλώδια είναι χάλια, μέχρι 2 θα σηκώνει η γραμμή σας! Το πρόβλημα δηλαδή είναι να παίρνουν και όλοι οι υπόλοιποι 2Mbps για να ησυχάσετε και να μη νιώθετε μειονεκτικά;
Αλλού είναι τα προβλήματα των εναλλακτικών και όχι στις ταχύτητες.Για κάθε ένα που παραπονιέται ότι πιάνει 3 ή 4Mbps "μόνο", υπάρχουν άλλοι 100 (είτε γράφουν είτε δε γράφουν εδώ μέσα) που δεν έχουν πρόβλημα.

theopan συμφωνώ μαζί σου.Τα έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα. :oneup:

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 43 Seconds later........


Εγώ πάντως ήμουνα στην On και έφυγα τρέχωντας μετά από 5 μήνες. Τα προβλήματα άπειρα. Είμαι ένα μήνα χωρίς internet και 10 ημερες χωρις τηλεφωνο. Χθες εκανα αιτηση αποσυνδεσης. Οταν ειχα internet διακοπη καθε 3-10 λεπτα. Η ταχυτητα επεφτε σταδιακα. Το τηλεφωνο κοβοταν 5-6 φορες το μηνα. Το έβλεπα για 4net αλλά, τωρα με αυτα που διαβαζω εδω αρχιζω να απελπίζομαι. Στον ΟΤΕ που ρώτησα χρειάζεται περίπου 80 € το μήνα (πάγιο, adsl 8mb, απεριοριστες κλήσεις).

Το τοπιο χλωμο και με βλεπω μονο με τηλεφωνο μεχρι να συνέλθουν τα πραγματα.

Διάβασε για όλους τους εναλλακτικούς που καλύπτουν στην περιοχή σου (είναι αρκετές σελίδες μέσα στο forum) και αν πιστεύεις ότι σε συμφέρει καλύτερα στον ΟΤΕ, η απόφαση είναι δική σου.

theopan
28-11-07, 20:37
Αν τα καλώδια είναι χάλια, δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει οι καταναλωτές να υποχωρούν καιν να μην απαιτούν ίση ποιότητα όπως των υπολοίπων με την σωστή ποιότητα καλωδίων; Οι εταιρείες για την υποβαθμισμένη υπηρεσία που τους παρέχουν δεν τους κάνουν τις ανάλογες εκπτώσεις αντιστοίχως με την υποβαθμισμένη υπηρεσία κια εισπράτουν το ίδιο ποσό μηνιαίων παγίων. Όχι μόνο θα έπρεπε οι υποβαθμισμένοι να παραπονούνται και να καταγγέλουν αλλά και να απαιτούν αφού πληρώνουν τα ίδια ποσά.

Από ποιόν να το απαιτήσω αυτό που λές; Από τη φορθνετ ή μήπως τη Hol; Δικά τους είναι τα καλώδια; Το δίκτυο χαλκού είναι δημόσιο αγαθό. Αν το θέλεις τόσο πολύ, στην επόμενη κυβέρνηση που θα ψηφίσεις, κοίτα να έχει στις προγραμματικές της δηλώσεις, το σκάψιμο όλης της Ελλάδας για την ανανέωση του τηλεφωνικού δικτύου. Εγώ θεωρώ ότι έχουμε πιο σημαντικά πράγματα να ζητήσουμε από την αλλαγή των καλωδίων αύριο το πρωί (γιατί αυτό ζητάτε οι περισσότεροι-έτσι κι αλλιώς το τηλεφωνικό δίκτυο τμηματικά μεν αλλά έχει ανανεωθεί τα τελευταία χρόνια και η κατάσταση είναι ήδη ασύγκριτα καλύτερη σε σχέση με πριν 10 χρόνια), από μια κυβέρνηση, παρά το κύνήγι του Mbps "και γιατί να πιάνω μόνο 12 και να μην πιάνω 14".

dfinikis
28-11-07, 21:54
Ημουν στη Forthnet και τωρα που τελειωνει η συνδεση φευγω τρεχοντας...........

Και εγώ την έκανα τρέχοντας ή .... μάλλον πετώντας !!!

:superman:

Ούτε απέξω δεν πρόκειται να ξαναπεράσω!

//dfinikis

N3ptun3
29-11-07, 02:09
Αλλού είναι τα προβλήματα των εναλλακτικών και όχι στις ταχύτητες.Για κάθε ένα που παραπονιέται ότι πιάνει 3 ή 4Mbps "μόνο", υπάρχουν άλλοι 100 (είτε γράφουν είτε δε γράφουν εδώ μέσα) που δεν έχουν πρόβλημα.
Ειλικρινά σου μιλάω θα είμαι μία χαρά και με 4mbit αλλά σταθερά ...

Διστάζω όμως να κάνω αίτηση όταν ακούω ότι θα περιμένω 2 μήνες μέχρι να συνδεθώ και ότι θα έχω συνεχείς πτώσεις δικτύου και τηλεφώνου ....


Εγώ πάντως ήμουνα στην On και έφυγα τρέχωντας μετά από 5 μήνες. Τα προβλήματα άπειρα. Είμαι ένα μήνα χωρίς internet και 10 ημερες χωρις τηλεφωνο. Χθες εκανα αιτηση αποσυνδεσης. Οταν ειχα internet διακοπη καθε 3-10 λεπτα. Η ταχυτητα επεφτε σταδιακα. Το τηλεφωνο κοβοταν 5-6 φορες το μηνα. Το έβλεπα για 4net αλλά, τωρα με αυτα που διαβαζω εδω αρχιζω να απελπίζομαι. Στον ΟΤΕ που ρώτησα χρειάζεται περίπου 80 € το μήνα (πάγιο, adsl 8mb, απεριοριστες κλήσεις).
Τι προβλήματα αντιμετώπισες ?

Πλήρωσες τα υπόλοιπα 7 πάγια στην ON για να φύγεις ?


Και εγώ την έκανα τρέχοντας ή .... μάλλον πετώντας !!!

:superman:

Ούτε απέξω δεν πρόκειται να ξαναπεράσω!

Τι προβλήματα αντιμετώπισες ?

Esendis
29-11-07, 10:59
Τα προβλήματα στην Οn δεν σταματούσαν ποτε. Δεν ειχα ποτε ικανοποιητική ταχυτητα πάνω απο 4Μpbs. Μετά από χρήση του internet επεφτε και αλλο η ταχυτητα μεχρι που εχανε τον συγχρονισμο η γραμμη. Ηρθαν την μετρησαν, συγχρονισα στα 10 και μετα απο 3 ωρες τα ιδια. Το κεντρο υποστηριξης αισχρο, πρεπει να περιμενεις πανω απο 1 ωρα στην αναμονη για να δηλωσεις το προβλημα σου και θα το δουνε...

Μερες χωρις internet. Μερες χωρις τηλεφωνο. Και να περιμενεις 1 ωρα στο κινητο για να το πεις. Το καλοκαιρι εβγαζες γραμμη αλλα στο cc αλλα δεν μιλαγες ποτε με τεχνικο, παντα προωθούσαν αυτοι το προβλημα σου (στον καλαθο των αχρηστων μαλλον).

Κανενας επαγγελματισμος. Και οχι δεν πληρωσα 7 παγια γιατι ειναι δικη τους υπαιτιοτητα και ετσι μπορεις να διακοψεις αμεσως. Περιμενω να ερθει η Netone στην περιοχη μου.

N3ptun3
29-11-07, 12:51
Κανενας επαγγελματισμος. Και οχι δεν πληρωσα 7 παγια γιατι ειναι δικη τους υπαιτιοτητα και ετσι μπορεις να διακοψεις αμεσως.
Όταν τους ρώτησσα στο τηλέφωνο για το τι γίνεται εάν δεν είμαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες τους και την κάνω πριν το 12μηνο μου είπαν ... πως πρέπει να πληρώσω τα πάγια που λείπονται εώς το 12μηνο .... :hmm:

kostasgre
30-11-07, 09:50
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει ακριβός αυτό το μήνυμα αλλά ελπίζω εδώ να είναι καλά.

Σε λίγες μέρες λήγει η συνδρομή μου στον ISP και θα πρέπει να ψωνίσω από κάπου. Η γραμμή ADSL είναι στο όνομα μου και από τον ISP έχω μόνο την πρόσβαση. Είμαι υπερευχαριστημένος αφού τον περισσότερο καιρό πιάνω 100+ΜΒ. Ψήνομαι όμως για τα 24 της Forthnet και επίσης η τρέχουσα κατάσταση (ξεχωριστά ISP και ΟΤΕ) μου κοστίζει περίπου 10€ παραπάνω τον μήνα από αν είχα πακέτο.

Η Forthnet ακόμα δεν καλύπτει την περιοχή μου και ο wizard της κάθε τέλος του μήνα το αναβάλει για άλλον ένα μήνα. Οπότε για προσωρινά η λύση είναι 1Mb πακέτο από Forthnet. Αυτό όμως σημαίνει νέα πόρτα.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι ασφαλές αυτό; Δηλαδή αν μου αλλάξουν πόρτα υπάρχει κίνδυνος να αρχίσω να πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες. Αν είναι για 10€ να πέσω στα 60MB να μου λείπει.

Επίσης μία εναλλακτική είναι το Conn-x αλλά για αυτό ισχύουν οι ίδιοι φόβοι συν ο φόβος για τέλη ενεργοποίησης και άλλες "αυτονόητες" χρεώσεις που στο 134 λένε ότι δεν υπάρχουν.

Τελικά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάω σε Forthnet, conn-x ή να κάτσω στα αυγά μου :what:;


Καλημερα.Μην κανεις την ανοησια που εκανα εγω και συνδεθηκα με την forthnet.24 μερες ειμαι συνδεδεμενος και 24 μερες ειμαι στα τηλεφωνα.Οσο για τα 24 mbps ξεχασε το......

hel
30-11-07, 13:21
Καλημερα.Μην κανεις την ανοησια που εκανα εγω και συνδεθηκα με την forthnet.24 μερες ειμαι συνδεδεμενος και 24 μερες ειμαι στα τηλεφωνα.Οσο για τα 24 mbps ξεχασε το......

Από τι στιγμή που θα πραγματοποιηθεί η σύνδεση η κάθε μία περίπτωση είναι ξεχωριστή και έχει να κάνει κατά 99% με την γραμμή του συνδρομητή.

N3ptun3
01-12-07, 07:52
Καλημερα.Μην κανεις την ανοησια που εκανα εγω και συνδεθηκα με την forthnet.24 μερες ειμαι συνδεδεμενος και 24 μερες ειμαι στα τηλεφωνα.Οσο για τα 24 mbps ξεχασε το......
Δε με ενδιαφέρουν τα 24 mbps ... Στα πόσα είχες μια ικανοποιητική σταθερή σύνδεση ? :hmm:


Από τι στιγμή που θα πραγματοποιηθεί η σύνδεση η κάθε μία περίπτωση είναι ξεχωριστή και έχει να κάνει κατά 99% με την γραμμή του συνδρομητή.
Συμφωνώ μαζί σου ... Αλλά ΠΟΣΟ καιρό θα μου πάρει μία πιθανή ενεργοποίηση στην 4net ? :hmm:

theopan
01-12-07, 12:08
Δε με ενδιαφέρουν τα 24 mbps ... Στα πόσα είχες μια ικανοποιητική σταθερή σύνδεση ? :hmm:


Συμφωνώ μαζί σου ... Αλλά ΠΟΣΟ καιρό θα μου πάρει μία πιθανή ενεργοποίηση στην 4net ? :hmm:

Από 20 μέρες, έως ...7-8 μήνες. (Κυριολεκτικά). Δε μπορεί να σου απαντήσει κανείς σε αυτό με περισσότερη ακρίβεια.

vaggospat13
01-12-07, 12:49
λοιπον εχω φορθνετ απο τον σεπτεμβρη του 2006 που εβαλα adsl στο 1Μβιτ και τον απριλη πηγα σε 2play. Με το ιντερνετ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οταν ειχα 1Μβιτ κατεβαζα σταθερα με 100-120KB , οταν συγχρονισα στα 21,8 μια απο τα ιδια πιανω σταθερα γυρω στα 2000KB με μεγιστη 2350KB.Πιστεβω οτι ο συγχρονισμοσ ειναι καθαρα θεμα περιοχης και οχι φορθνετ, οταν εισαι κοντα στο dslam συχρονιζεις ψηλα οταν δεν εισαι συχρονιζεισ χαμηλα.αποσυνδεσεις δεν ζητημα να εχω απο τον απριλη 5-6, με μελανο σημειο κατι μερες πριν που κοπηκε η οπτικη ινα και εμεινα χωρις νετ για 3ωρες. Οσο για τα pings με φιλο μου που μενει στην ιδιο πολυκατοικια και εχει 8αρα συνδεση otenet εχουμε σχεδον τα ιδια.

hel
01-12-07, 14:42
Από 20 μέρες, έως ...7-8 μήνες. (Κυριολεκτικά). Δε μπορεί να σου απαντήσει κανείς σε αυτό με περισσότερη ακρίβεια.

Στον κορυδαλλό που είναι ο φίλος λένε ότι δεν έχουν μεγάλες καθυστερήσεις, σε κανα μήνα ενεργοποιούνται (διάβασα όλο το thread πάλι). Απλά το θέμα είναι η απόσταση από το dslam.

theopan
01-12-07, 14:58
Στον κορυδαλλό που είναι ο φίλος λένε ότι δεν έχουν μεγάλες καθυστερήσεις, σε κανα μήνα ενεργοποιούνται (διάβασα όλο το thread πάλι). Απλά το θέμα είναι η απόσταση από το dslam.

Ούτε στη Ν. Ιωνία έχει ακουστεί τίποτα για καθυστερήσεις τελευταία. Κι όμως θα περίμενα για πάντα. Εδώ κολλάει το "κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη".Το άσχημο είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλών ειδών "ιδιαιτερότητες" με αποτέλεσμα να είναι πλέον πολύ πιθανό να πέσεις σε κάποια.

JERY
01-12-07, 14:59
Eιμαι πολυ ινανοποιημενος απο την τηλεφωνια.Καμια σχεση με voip και τετοια πορβληματα που δημιουργουνται σε αλλους παροχους.Επισης η γραμμη για την τεχνικη υποστιριξη 800 100 9000 δεν εχει τωρα πια πανω απο 5 λεπτα αναμονη.Παλιοτερα υπηρχαν προβληματα αλλα η forthnet εχει φτιαξει παραπαλυ.Εχω φιλους στην hol και εχουν ενα καρο προβληματα και για να τους μιλησεις θες μια ωρα στο τηλ.

vaggospat13
01-12-07, 15:34
εμενα η πρωτη ενεργοποιηση στο 1ΜΒ εγινε σε 11μερες και η μεταβαση στο 2play τελος απριλιου εγινε σε 18 μερες

hel
01-12-07, 15:39
Eιμαι πολυ ινανοποιημενος απο την τηλεφωνια.Καμια σχεση με voip και τετοια πορβληματα που δημιουργουνται σε αλλους παροχους.Επισης η γραμμη για την τεχνικη υποστιριξη 800 100 9000 δεν εχει τωρα πια πανω απο 5 λεπτα αναμονη.Παλιοτερα υπηρχαν προβληματα αλλα η forthnet εχει φτιαξει παραπαλυ.Εχω φιλους στην hol και εχουν ενα καρο προβληματα και για να τους μιλησεις θες μια ωρα στο τηλ.

Στην on που μπήκε ένας ξάδερφος έχει στανταρ συνακροάσεις στο τηλέφωνο:rofl: Ακούνε όλα τα κουτσομπολιά της πολυκατοικίας:)

Lagman
01-12-07, 17:46
η γραμμη για την τεχνικη υποστιριξη 800 100 9000 δεν εχει τωρα πια πανω απο 5 λεπτα αναμονη. δεν ισχυει αυτο που λες , βλεπε θεμα : Γιατι ρε forthnet τετοιο call center.


η αναμονη για τα 5 λεπτα ισχυει στην περιπτωση που θες να ρωτησεις κατι απλο... αν ομως εχεις καποιο σοβαρο πρόβλημα ισχυει οτι ισχυε και παλια.

hel
01-12-07, 21:17
δεν ισχυει αυτο που λες , βλεπε θεμα : Γιατι ρε forthnet τετοιο call center.


η αναμονη για τα 5 λεπτα ισχυει στην περιπτωση που θες να ρωτησεις κατι απλο... αν ομως εχεις καποιο σοβαρο πρόβλημα ισχυει οτι ισχυε και παλια.

Το θέμα είναι ότι η αναμονή μειώθηκε αισθητά.

JERY
02-12-07, 05:17
Eγω πηρα τηλ για ds,σαββατο μεσhμερι και περιμενα 7 λεπτα.Kαι το αιτημα πηγε στους τεχνικους κανονικα.
ΣΤην ΤΥ πηρα στο 800 100 9000 (ειναι μονο ΤΥ το συγγεκριμενο νουμερο δεν σε βγαζει σε τηλεφωνικο κεντρο)
και δεν ειναι η πρωτη φορα τον τελευταιο καιρο εχω ξαναπαρει για φιλο μου και περιμενα τοσο μονο

mc00080
02-12-07, 11:36
ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΛΑ ΚΑΘΑΡΑ....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ FORTHNET...ΑΠΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ:evil: ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ!

hel
02-12-07, 11:55
ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΛΑ ΚΑΘΑΡΑ....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ FORTHNET...ΑΠΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ:evil: ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ!

Θυμάμαι που είσαι από ευελπίδων. H πορεία της αίτησης; Απεστάλη στον ΟΤΕ;

mc00080
03-12-07, 00:26
hel ευχαριστω...με εκανες να χαμογελασω!χαιρομαι που θυμασαι,με την ευκαιρια να σου πω τα νεοτερα.Την Παρασκευη πηγα στην Καλλιθεα και στο μαγαζι της Forthnet ηταν καμια εικοσαρια πελατες και ολοι γκρινιαζαν!με το δικιο τους,απο οσα καταλαβα!ακουσα απιθανα προβληματα απο τον καθενα τους και σκεφτομουν τι θελω και εγω να μπλεξω με τετοιους αναξιοπιστους τελικα?τελοσπαντων,η δικη μου αιτηση ειναι στο τελευταιο σταδιο , σταδιο 9,οπως εγραφε ενα συστημα που μου εδειξαν εκει.απλα λενε οτι ο οτε δεν δινει τον αριθμο βροχου ,πραγματι διπλα στα στοιχεια μου και το σταδιο 9 που εγραφε εκει,υπηρχε η λεξη αριθμος βροχου και διπλα μια παυλα.Τελεια και παυλα,επρεπε να τους πω αλλα....απογοητευτηκα φιλε.Λεει πως για να μην υπαρχει αριθμος βροχου ή δεν τον εχει φτιαξει ο οτε,ή τον εχει φτιαξει και δεν εχει καταχωρησει τον αριθμο του.Μόλις θα εχουμε αυτον τον αριθμο αμεσα θα ειμαστε ετοιμοι.,ειπανε.εγω τι να πω?συμφωνα με το site η φαση κατασκευης αρχισε 16-10-07.Απο τοτε αν ισχυει αυτο, θα μπορουσαν να εχουν στρωσει με νεα καλωδια ολη την Κυψελη ,αν δουλευαν τοσον καιρο!οχι μονο το δικο μου?η αληθεια ειναι πως δεν τους πολυπιστευω πια,ουτε αυτους ουτε τον οτε.τους σιχαθηκα. απλα λοιπον εδωσα λιγο χρονο ακομα,υπομονη,εξαλου εχω αλλα σημαντικοτερα να ασχοληθω,οταν τελειωσω με αυτα τις επομενες μερες,θα παω να ζητησω μια ακυρωση αιτησης και θα απευθυνθω σε αλλη εταιρια.ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως,και λυπαμαι αν ειμαι λιγο εκτος θεματος και πλατιαζω,γιαυτο αποχωρω προς το παρον

kostasgre
03-12-07, 09:22
hel ευχαριστω...με εκανες να χαμογελασω!χαιρομαι που θυμασαι,με την ευκαιρια να σου πω τα νεοτερα.Την Παρασκευη πηγα στην Καλλιθεα και στο μαγαζι της Forthnet ηταν καμια εικοσαρια πελατες και ολοι γκρινιαζαν!με το δικιο τους,απο οσα καταλαβα!ακουσα απιθανα προβληματα απο τον καθενα τους και σκεφτομουν τι θελω και εγω να μπλεξω με τετοιους αναξιοπιστους τελικα?τελοσπαντων,η δικη μου αιτηση ειναι στο τελευταιο σταδιο , σταδιο 9,οπως εγραφε ενα συστημα που μου εδειξαν εκει.απλα λενε οτι ο οτε δεν δινει τον αριθμο βροχου ,πραγματι διπλα στα στοιχεια μου και το σταδιο 9 που εγραφε εκει,υπηρχε η λεξη αριθμος βροχου και διπλα μια παυλα.Τελεια και παυλα,επρεπε να τους πω αλλα....απογοητευτηκα φιλε.Λεει πως για να μην υπαρχει αριθμος βροχου ή δεν τον εχει φτιαξει ο οτε,ή τον εχει φτιαξει και δεν εχει καταχωρησει τον αριθμο του.Μόλις θα εχουμε αυτον τον αριθμο αμεσα θα ειμαστε ετοιμοι.,ειπανε.εγω τι να πω?συμφωνα με το site η φαση κατασκευης αρχισε 16-10-07.Απο τοτε αν ισχυει αυτο, θα μπορουσαν να εχουν στρωσει με νεα καλωδια ολη την Κυψελη ,αν δουλευαν τοσον καιρο!οχι μονο το δικο μου?η αληθεια ειναι πως δεν τους πολυπιστευω πια,ουτε αυτους ουτε τον οτε.τους σιχαθηκα. απλα λοιπον εδωσα λιγο χρονο ακομα,υπομονη,εξαλου εχω αλλα σημαντικοτερα να ασχοληθω,οταν τελειωσω με αυτα τις επομενες μερες,θα παω να ζητησω μια ακυρωση αιτησης και θα απευθυνθω σε αλλη εταιρια.ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως,και λυπαμαι αν ειμαι λιγο εκτος θεματος και πλατιαζω,γιαυτο αποχωρω προς το παρον

Χαιρομαι που σ' εκανα να χαμογελασεις και ζητω συγγνωμη αν δεν καταλαβες σωστα αυτο που εννουσα.Εγω προσωπικα ειμαι συνδεδεμενος εδω και 30 μερες περιπου και ηδη εχω καταφυγει στον ΕΕΤΤ,στην προστασια καταναλωτη και επισης ξεκινησα να κινουμαι νομικα κατα της εταιριας,ασχετα αν στο τελος δεν βγαλω καμμια ακρη.Επισης προσπαθω να αποδεσμευσω την γραμμη μου και να επιστρεψω στον ΟΤΕ.Δεν ξερω που θα καταληξει η υποθεση αλλα κουραστηκα πια.

gvouke
04-12-07, 01:06
κοιτα φιλε μου. απο οτι εχω καταλαβει τοσο καιρο που διαβαζω στο forum ειναι οτι το ιντερνετ ειναι καθαρα θεμα τυχης. και το λεω απο την αποψη οτι μπορει να εισαι καλα και ολα τελεια μπορει και οχι.
ρισκαρεις και οτι βγει. (αποψη μου).

+1:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.