PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορω να τα πάρω στην κράνα?



damianos007
26-11-07, 22:47
Κοινώς μπορω να κρανιο εγκεφαλιαστω να τα παρω και να τα παω βοτλα στην παραλια για κουμπε μπε


ειμαι στην φορθνετ απο το καλοκαιρι ειχα εποφεληθει μια προσφορα για 10 mbps με 10 ευρω τους πρωτους 6 μηνες και δεσμευση για αλλους 6 με 21 ευρω.,...(η προσφορα μου φανηκε καλη καθως απο βιβοντι που πληρωνα 21 ευρω για 1 mbps λεω και 8 να πιανω καλα θα ειμαι)

ερχετε η γραμμη και πιανω 5-7 mbps και με noise margin 5-6 σιγα σιγα περνωντας ο καιρος...
η αποδοση επεφτε σταδιακα αλλα σταθερα.....

ενω παλιοτερα εβλεπα και 7aria στην συνδεση αργοτερα εβλεπα αρεα και που 6αρια...και εδω και κατι μερες........

απο 2-3 το μαξιμουν 4 mbps

αυτο που ρωταω επειδη και το κατακαλοκαιρο που ολοι την βριζανε την φορθνετ εγω ειμουν χαλαρα και δεν ηθελα να πω κατι ελεγα καλα ειμαι με τα 6μου ....

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΩ?:oops:

θελω να ξερω αν εχω καποιο δικαιωμα σαν καταναλωτης που να υσχιριστω και να τους πω
κοιταξτε ρε μαγκες αυτο ειναι κοροιδια ειπαμε 10 mbps που απο την αρχη ηξερα οτι δεν θα τα πιανω αλλλα υπολογιζα 7-8 και εσεις μου δινετε 2-3 τωρα??
ειμαστε σοβαροι?
δεν θελω να κανω σκηνες και αφασιες μπορει τωρα να ειμαι λιγο οξιθυμος γιατι εχω τσαντιστει....αφου ως φοιτητης βλεπω τωρα οτι εχω χασει αλλες σουπερ προσφορες απο αλλες εταιριες...με μεγαλυτερες ταχυτητες
απλα θα ηθελα αν τους παρω τηλεφωνο να ξερω οτι εχω καποια επιχειρηματα να υσχιριστω και να στηριξω........
στο κατω κατω πελατης ειμαι και δεν ζηταω κατι εξωφρενικο πχ να μου βαλουν 11 mbps πανω στην 10αρα γραμμη μου αλλα να βελτιωσουν τα 2-3 mbps που πιανω γιατι εχω αγανακτησει ......


ΠΣ ..συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη.......
ΠΣ2 συγνωμη για το μακρυναρη αλλα μου βγηκε εμπνευση!:whistle:


μερικες εικονες για να καταλαβετε πως ειμαι τωρα:
http://img118.imageshack.us/img118/3865/dmt200711261326dl3.png
http://img259.imageshack.us/img259/8808/dmt200711261328wv0.png
http://img259.imageshack.us/img259/7479/dmt200711261340vw5.png
http://img259.imageshack.us/img259/711/dmt200711262127eh2.png

και εδω για να δειτε πως ειμουν!!!:
http://img219.imageshack.us/img219/6066/wicpd1.jpg

Νικαετός
26-11-07, 22:57
Είσαι σίγουρος πως έχεις ακόμα 10?? Όλες οι συνδέσεις της forthnet είναι πλέον "έως" 24 :hmm:

(Αυτό βέβαια κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα στην περίπτωσή σου).

damianos007
26-11-07, 23:57
Είσαι σίγουρος πως έχεις ακόμα 10?? Όλες οι συνδέσεις της forthnet είναι πλέον "έως" 24 :hmm:

(Αυτό βέβαια κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα στην περίπτωσή σου).

τι γλυκος που εισαι... να σε καλα μου εφτιαξες το κεφι :-P

δεν ξερω τι ειμαι και τι εχουν γινει τον τελευταιο καιρο...

να ξαναπω οτι δεν θελω να το παιξω σκληρος εκδικητης ή να αρχιζω να φωναζω στον καθε υπαλληλο που θα σηκωσει το τηλεφωνο απλα τωρα με επιασε με κρισουλα αντιθετως ψαχνω μια λυση που να μπορεσω να επικοινωνισω με καποιον υπευθυνω και να του πω τον πονο μου και να με βοηθησει

ρωταω εσας βεβαια πρωτα γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι να πιασω γραμμη στο τηλεφωνικο κεντρο και ξερω οτι αν αρχισω αερολογιες και διαφορα οπως παραπανω στον υπευθυνο που λεγαμε δεν προκειτε να με βοηθησει ...
θελω να ξερω αν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που θα του πω για να εξυπηρετηθω και να μην νευριασω στα αληθεια με το ακουστικο στο χερι ...δεν λεει ανθρωποι ειμαστε εμεις ανθρωποι και αυτοι εκει στην φορθνετ..(νομιζω δλδ , μπορει να ειναι και ξωτικα του αι. βασιλη!:whistle:)

slaughter
27-11-07, 01:38
με 40 attenuation κανονικά θα πρέπει να κλειδώνεις κάπου στα 12. Για δώσε στατιστικά γραμμής σου !!!
όσο για αυτα που λες για 10 κλπ κλπ είναι όλα μέχρι 10, 24 κ δεν στα δίνουν κ στα παίρνουν πίσω. Αν η γραμμή σου δεν τα αντέχει δεν θα τα πάρεις ποτέ !!!! "πιανω 5-7 mbps " -> τι θα πει πιάνω? κατεβάζεις με τόσο ΄η συγχρονίζεις τόσο?
"ειχα εποφεληθει μια προσφορα για 10 mbps " --> "ειχα εποφεληθει μια προσφορα για έως 10 mbps "

κοίταξε τις καλοδιώσεις σου, τα φίλτρα σου, τα τηλέφωνα κ το modem σου κ μετά βγάλε συμπεράσματα !!!!
στην αρχή τι στατιστικά είχες? κλειδώνεις σε adsl2+???

damianos007
27-11-07, 10:41
με 40 attenuation κανονικά θα πρέπει να κλειδώνεις κάπου στα 12. Για δώσε στατιστικά γραμμής σου !!!
όσο για αυτα που λες για 10 κλπ κλπ είναι όλα μέχρι 10, 24 κ δεν στα δίνουν κ στα παίρνουν πίσω. Αν η γραμμή σου δεν τα αντέχει δεν θα τα πάρεις ποτέ !!!! "πιανω 5-7 mbps " -> τι θα πει πιάνω? κατεβάζεις με τόσο ΄η συγχρονίζεις τόσο?
"ειχα εποφεληθει μια προσφορα για 10 mbps " --> "ειχα εποφεληθει μια προσφορα για έως 10 mbps "

κοίταξε τις καλοδιώσεις σου, τα φίλτρα σου, τα τηλέφωνα κ το modem σου κ μετά βγάλε συμπεράσματα !!!!
στην αρχή τι στατιστικά είχες? κλειδώνεις σε adsl2+???


:clap:φιλε μου δεν ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ουτε στο adsl και αν εγραψα "απλα" το κειμενο το εγραψα γιατι πιστευα οτι δεν χρειαζετε να αναλυω το καθε τι ..
ναι το ξερω οτι ειναι ΕΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ 10 mbpς NAI TO ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΑΝΑ ΠΟΤΕ και συγνωμη αλλα δεν ξερω αν διαβασες τι γραφω αλλα αυτα που λες τα λεω και εγω, δεν καταλαβαινω λοιπον τι θες τωρα να μου πεις...
και ναι "ΠΡΙΝ" ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΝΑ 7mbps ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΑΝΑ (οχι με τα χερια) ΣΤΑ κατεβασματα και στα τεστ κλπ δλδ συγνωμη τι κειμενο πρεπει να γραψω για να γινει κατανοητο!!!!!!

ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειχα πριν τα ιδια εχω και τωρα και μην σας πω οτι ισως ειναι λιγο καλητερα.....
τα στατιστικα τις γραμμης μου τα περισοτερα φαινοντε απο τις εικονες

Statistics -- ADSL

Mode: G.DMT Type: Interleaved Line Coding: Trellis Off Status: Link Power State: L0 Downstream Upstream SNR Margin (dB): 0.0 0.0 Attenuation (dB): 6.3 19.3 Output Power (dBm): 40.5 22.5 Attainable Rate (Kbps): 19 13 Rate (Kbps): 3044 509 K (number of bytes in DMT frame): 19 13 R (number of check bytes in RS code word): 14 8 S (RS code word size in DMT frame): 16 16 D (interleaved depth): 16 16 Delay (msec): 64 64 Super Frames: 824 146 Super Frame Errors: 20301 20299 RS Words: 0 567 RS Correctable Errors: 559552 86270 RS Uncorrectable Errors: 2191 N/A HEC Errors: 2191 391541 OCD Errors: 0 3381 LCD Errors: 0 0 Total Cells: 0 0 Data Cells: 2339129 2187161716 Bit Errors: 0 0 Total ES: 0 0 Total SES: 0 404 Total UAS: 0 50

οριστε και τα σημερινα τωρινα

προσπαθω να σας εξηγισω οτι ειχα την διπλασια ταχυτητα και ονομαστικα και πρακτικα πριν λιγο καιρο και τωρα εχω την μιση και λιγοτερο χωρις λογο..................:rtfm:

slaughter
27-11-07, 12:18
κλειδώνεις σε adsl2+???

Mode: G.DMT


Downstream Upstream SNR Margin (dB): 0.0 0.0

??????
kάτι δεν πάει καλά με το router σου !!! δοκίμασες κάνα άλλο?

Να μην ρωτήσω αν έχεις βάλει PPPoE Κλπ μιας κ είσαι γνώστης .....

μπορείς να πάρεις να τους πεις οτι κλειδώνεις σε d.gmt κ όχι σε adsl2+ Να δεις τι θα σου πούνε !!!!
;)

damianos007
27-11-07, 16:41
Mode: G.DMT


Downstream Upstream SNR Margin (dB): 0.0 0.0

??????
kάτι δεν πάει καλά με το router σου !!! δοκίμασες κάνα άλλο?

Να μην ρωτήσω αν έχεις βάλει PPPoE Κλπ μιας κ είσαι γνώστης .....

μπορείς να πάρεις να τους πεις οτι κλειδώνεις σε d.gmt κ όχι σε adsl2+ Να δεις τι θα σου πούνε !!!!
;)

μιας και εισαι και εσυ γνωστης θα ηξερες οτι το ρουτερακι που γραφει και διπλα στα στοιχεια μου

το F360 εχει γνωστα τετοια bugs!;);););););););););)
για αυτο ανεβασα φωτο απο DMT και οχι απο τα στοιχεια του ρουτερ;);););););)


;);););););)
;););)
;););)

........Auto merged post: damianos007 added 28 Minutes and 15 Seconds later........

και για να μην λεω και αερολογιες ...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=120536&highlight=f360

τα "γνωστα" bug του "γνωστου" ρουτερ για τους γνωστες

και εδω μια φωτο απο τις ρυθμισεις μου
http://img406.imageshack.us/img406/6484/statswt6.jpg
αν εχω κανει καποιο λαθος πειτε μου τουλαχιστον να το διορθωσω για να μην εχω ποια προβλημα

slaughter
27-11-07, 16:49
In telecommunications, ITU G.992.1 (better known as G.DMT) is an ITU standard for ADSL using discrete multitone modulation. G.DMT full-rate ADSL expands the usable bandwidth of existing copper telephone lines, delivering high-speed data communications at rates up to 12 Mbit/s downstream and 1.3 Mbit/s upstream.

ITU G.992.5 is an ITU (International Telecommunication Union) standard, also referred to as ADSL2+ or ADSL2Plus.
Commercially it is notable for its maximum theoretical download speed of 24 Mbit/s.

τελικά εσύ σε ποίο από τα 2 κλειδώνεις ???
στο screenshot που λες οτι όλα ήταν καλά φαίνεται μια ταχύτητα download κ οχι στατιστικά γραμμής !!!
με άλλο router δοκίμασες??

RSOD Master
27-11-07, 16:54
Μη χολοσκας φιλε τα ιδια εχω ακριβως με σενα στην αρχη πεταγα και τωρα εχω μεγιστο 3Mb ασε τηλεφωνησα και ειπαν θα με παρει τεχνικος και ακομα με περνουν ακριβως η ιδια κατασταση...

damianos007
27-11-07, 17:06
Μη χολοσκας φιλε τα ιδια εχω ακριβως με σενα στην αρχη πεταγα και τωρα εχω μεγιστο 3Mb ασε τηλεφωνησα και ειπαν θα με παρει τεχνικος και ακομα με περνουν ακριβως η ιδια κατασταση...

οκ καταλαβα ειναι γενικοτερο προβλημα......
σ ευχαριστω γιατι ηθελα να ξερω αν γενικα μας εχει ριξει η φορθνετ η απλα εχει γινει καποια στραβη στην περιοχη μου πχ

πιθανοτατα αν εχω κουραγιο σημερα να παρω τηλεφωνο αλλα δεν βλεπω να βγαινει λυση αν ειναι να πρεπει να περιμενω τηλ.απο τεχνικο.

RSOD Master
27-11-07, 18:21
Εν το μεταξυ εχω και φοβερα παρασητα οταν μιλαω στο τηλ με αλλαγμενα φιλτρα εννοειται και το λεω στον τυπο και λεει εγω παντως δεν ακουω τιποτα..τα πηρα αγρια και του την ειπα κιολας τι θα γινει που εγω ακουω; τραγικα ειναι λες και εχεις ανοιχτο ραδιοφωνο και δεν βρισκεις σταθμο.. αμα κανεις τιποτα ποσταρε να δουμε τι θα γινει...

damianos007
27-11-07, 20:30
In telecommunications, ITU G.992.1 (better known as G.DMT) is an ITU standard for ADSL using discrete multitone modulation. G.DMT full-rate ADSL expands the usable bandwidth of existing copper telephone lines, delivering high-speed data communications at rates up to 12 Mbit/s downstream and 1.3 Mbit/s upstream.

ITU G.992.5 is an ITU (International Telecommunication Union) standard, also referred to as ADSL2+ or ADSL2Plus.
Commercially it is notable for its maximum theoretical download speed of 24 Mbit/s.

τελικά εσύ σε ποίο από τα 2 κλειδώνεις ???
στο screenshot που λες οτι όλα ήταν καλά φαίνεται μια ταχύτητα download κ οχι στατιστικά γραμμής !!!
με άλλο router δοκίμασες??

οι εικονες απο το DMT λενε καθαρα πιστευω σε τι συνδεομαι (adsl2+) οπως και ολες τις αλλες πληροφοριες της γραμμης μου

RSOD Master
05-12-07, 14:08
χαιρετω τελικα μολις εφυγε ο τεχνικος... μετα απο απανωτα ρισετ και ρεπεαρ επανηλθε η ταχυτητα κ κατεληξα οτι πρεπει να παρω ενα δικο μου ρουτερ..

hel
05-12-07, 19:52
χαιρετω τελικα μολις εφυγε ο τεχνικος... μετα απο απανωτα ρισετ και ρεπεαρ επανηλθε η ταχυτητα κ κατεληξα οτι πρεπει να παρω ενα δικο μου ρουτερ..

Τι ρουτερ έχεις; Ο τεχνικός τι σου είπε δηλαδή να αλλάξεις firmware ή να πάρεις άλλο; Το τηλέφωνό σου φτιάχτηκε;

damianos007
06-12-07, 00:40
πληροφοριες απο εναν φιλο που μωλις συνδεθηκε στην forthnet
εμπενε με 7 mbps και το τηελφωνο του ειχε κανει φτερα...πειρε τηλ ηρθε τεχνικος οτε (οχι σπιτι) στο κεντρο εκει κοτνα κοιταξε τα καλωδια
και εφτιαξε και το τηλ και συνδεετε με 14 mbps τωρα..
αυριο... θα παρω τηλ την forthnet γιατι απο οτι καταλαβα δικαιουμε "θεωρητικα" "ΕΩΣ" 24 mbps και οχι απλα εως 10 mbps που νομιζα και ειχα καθησυχασει τελευταια γιατι κατι γινοταν με την γραμμη ξανα επιανε κατι 5-6mbps αλλα παλι πεφτει στα 3-4 το margin εχει τρελαθει μια ειναι 10 μια ειναι 3,9 ...(το κουφο ειναι οτι ειναι 10 οταν εχω υψηλες ταχυτητες και 3,9 οταν εχω χαμηλες που λογικα θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο!)

DSLLSD
06-12-07, 01:29
Μπορω να τα πάρω στην κράνα?


Καλως ήλθες! :medic:

RSOD Master
06-12-07, 10:56
Τι ρουτερ έχεις; Ο τεχνικός τι σου είπε δηλαδή να αλλάξεις firmware ή να πάρεις άλλο; Το τηλέφωνό σου φτιάχτηκε;

Εχω το κλασσικο usr 9112 βασικα εγω επεμενα να κανουμε εναν τεστ γιατι μου ελεγε οτι στη γραμμη μου ερχονται 14Μβ αρα θα εχω ορισει καποιο οριο καπου μετα απο την επιμονη μου οτι εγω γιατι κατεβαζω με 284 ειπε να το τσεκαρουμε... ετσι προσπαθησε να επικοινωνησει με το ρουτερ (στην ΙΡ του) αλλα τζιφος... αφου εκανε αρκετα ρισετ(στο ρουτερ) και ριπεαρ συνδεθηκε και συδεθηκε στο αλλο πισι μου με τορουτερ οι ταχυτητες επανηλθαν και ειπε το θεικο εξαρταται απο που κατεβαζεις μωρε ειδες (Δεν ειναι αξιοπιστοι οι σερωερ του debian.org το ξερατε; γιατι εγω κατεβαζα πριν λιγο καιρο με 14μβ απο εκει..) τελικα οπως καταλαβατε μια παιζει και μια οχι το ρουτερ. αυτος το αφησε αλλα εγω θα παω να παρω ενα καλο δικο μου να ηρεμησω(αμα ειναι να κανωμε καμια 10αρια ρισετ καθε τοσο...). Οσο για το τηλεγωνο εσωτερικη βλαβη καλωδιωσης.
θα πρεπει να φερω "μαστορα"

αυτα.

ΥΓ. Ρε παιδες προσπαθω να τρεξω το DMT ξερει κανεις το σωστο πορτ που πρεπει να βαλω;
Ευχαριστω.

damianos007
06-12-07, 19:44
μετα απο λιγη αναμονη στο 13831
κανονηστηκε να περασει καποια στιγμη τεχνικος αφου πρωτα επικοινωνησει μαζι μου....
τωρα την αλλη βδομαδα τον αλλο μηνα τον αλλο χρονο δεν ξερουμε καθως κανεις δεν γνωριζε τιποτα...
αντε και να δουμε αν απο τα 24mbps καταφερουμε να πιασουμε τιποτα παραπανω απο 3-4....
...


@RSOD MASTER στο site του DMT υπαρχουν διαφορες εκδοσεις του για καθε ρουτερ...προσπαθησε να βρεις την καταληλη για το δικο σου γιατι δεν νομιζω οτι χρειαζετε να αλλαξεις καμια πορτα

aBrakataBRA
06-12-07, 20:23
μετα απο λιγη αναμονη στο 13831
κανονηστηκε να περασει καποια στιγμη τεχνικος αφου πρωτα επικοινωνησει μαζι μου....
τωρα την αλλη βδομαδα τον αλλο μηνα τον αλλο χρονο δεν ξερουμε καθως κανεις δεν γνωριζε τιποτα...
αντε και να δουμε αν απο τα 24mbps καταφερουμε να πιασουμε τιποτα παραπανω απο 3-4....
...

Δεν ξερω αν θα βοηθησει αυτο αλλα βλεπω οτι εχουμε forthnet-ικους παραλληλους βιους με εμενα να προηγουμαι μαλλον κατα 1 μηνα.
Οι μονες διαφορες μας ειναι οτι εγω εχω downstream attenuation 25 και κατα αλλο router 18 και κλειδωνα αρχικα σε υψηλοτερη ταχυτητα απο την δικη σου.
Κατα τ αλλα ειναι σα να διαβαζω το δικο μου προβλημα που "λυθηκε" μολις χθες!!!
Πως;;;
Πηρα τα ποδαρακια μου και πηγα στα γραφεια τους στην Καλλιθεα και εγινε χαμος.
Αποτελεσμα. Επανεφεραν αμεσα το αρχικο μου profile και ολα τα προβληματα εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας .

Μην το ξεχασω ανηκουμε και στο ιδιο αστικο κεντρο, αν τα στοιχεια κατω απο το avatar σου ειναι σωστα.

DSLLSD
06-12-07, 23:34
Οταν τελειώσει το συμβόλαιο σου θα λυθουν ολα δια μαγειας κανοντας ενα νεο σε άλλο παροχο!

Attenuation (dB): 25.5 10.3
Attainable rate (Kbps): 13176 1191
Rate (Kbps): 13495 509

damianos007
07-12-07, 04:04
Δεν ξερω αν θα βοηθησει αυτο αλλα βλεπω οτι εχουμε forthnet-ικους παραλληλους βιους με εμενα να προηγουμαι μαλλον κατα 1 μηνα.
Οι μονες διαφορες μας ειναι οτι εγω εχω downstream attenuation 25 και κατα αλλο router 18 και κλειδωνα αρχικα σε υψηλοτερη ταχυτητα απο την δικη σου.
Κατα τ αλλα ειναι σα να διαβαζω το δικο μου προβλημα που "λυθηκε" μολις χθες!!!
Πως;;;
Πηρα τα ποδαρακια μου και πηγα στα γραφεια τους στην Καλλιθεα και εγινε χαμος.
Αποτελεσμα. Επανεφεραν αμεσα το αρχικο μου profile και ολα τα προβληματα εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας .

Μην το ξεχασω ανηκουμε και στο ιδιο αστικο κεντρο, αν τα στοιχεια κατω απο το avatar σου ειναι σωστα.


πλακα με κανεις?
ασε γιατι τις τελευταιες μερες ερχετε η μια ξενερα μετα την αλλη
πρωτα μου μειωνοντε οι ταχυτητες
μετα μαθαινω οτι μειωνοντε οχι απλα βαση των 10 mbps αλλα των 24 ..(εγω νομιζα οτι "εως" 10 δικαιουμαι)
και τωρα μου λες και για καλλιθεες και κακοθεες :( λες:hmm:?

ο τεχνικος δεν θα κανει τιποτα?
αυτο που δεν καταλαβα ειναι οτι απο το κεντρο (αφου στην τεχνικη υποστηριξη μιλησα) δεν μπορουσα να "δουνε" "κατι"? (δεν ξερω τι!) αλλα λεω τωρα... και να το διωρθωσουν "εσωτερικα"


(δεν πιστευω να μου κουβαληθει κανας τεχνικος και να "χρεωνεται" και με την επισκεψη :down: )


(τα στοιχεια σωστα ειναι)
καλονικα μενω αγ.παρασκευη κοντα στο 3ο δημοτικο.... αλλα ανοικω στο dslam χολαργου το οποιο απο οτι εχω δει σε ευθεια ειμαι στο 1 χμλ περιπου εε πες θα ειναι ποσο ?2-2,5 χμλ το πολυ ? τα καλωδια?
σκεφτομουν να παω να παρω κανα καινουργιο ρουτερ γιατι ο Κρυπτο δεν ξερω τι μου "κρυβει" και κοιτουσα το Linksys WAG200 η καποιο NETGEAR (ειδα δυο που εχουν πλαισιο κ eshop το ενα εχει και open source λογισμικο ξερετε κατι για αυτο? τι λετε?)

aBrakataBRA
07-12-07, 04:55
Εμενα ο τεχνικος ηρθε και μετρησε στις πριζες στο σπιτι και μετα κατεβηκε και μετρησε στον κατανεμητη.Τα βρηκε ολα καλα και ειπε οτι ειναι απο αυτους και να μην ανησυχω ...θα το φτιαξουν.
Ενα μηνα μετα το "φτιαξιμο" εγω ειχα καταντησει να κλειδωνω στα 5 bits (και συχνα ακομα και σε 1040/89 !!!) απο τα αρχικα 15 και τα 12 που ημουν οταν ηρθε ο τεχνικος, ,τα timeouts επεφταν σαν ριπες πολυβολου, και οι τεχνικοι του αστικου κεντρου) μου εδωσαν ενα τελεσιγραφο μεσω των αλλων που απαντουν στα τηλεφωνα,αν καποια στιγμη καταφερεις να μιλησεις μαζι τους.
τι ελεγαν?
"Ενημερωστε το συνδρομητη ,οτι εχουν γινει ολες οι προβλεπομενες ενεργειες εκ μερους μας.Θεωρουμε οτι ευ8υνεται ο εξοπλισμος του (ρουτερ καλωδιωση κλπ).
Οποτε ας μας ενημερωσει τηλεφωνικα ,αν επι8υμει επισκεψη τεχνικου μας στον χωρο του για ελεγχο επι πληρωμη (60.00 €/ωρα ).Σε αντιθετη περιπτωση, δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε για το προβλημα σας οσον αφορα την δικη μας πλευρα".

Τα συμπερασματα δικα σου...

Εγω παντως αυτη την στιγμη ειμαι παλι στα 15 mbits και σε πολυ καλυτερη κατασταση οσον αφορα τα pings μου απο οτι οταν πρωτοενεργοποιη8ηκα.

damianos007
07-12-07, 14:04
πωπω καταλαβα ορεξη να χω....να τρεχω ετσι?
ατιμη κατασταση... με "κλειδωσε" με 12μηνο συμβολαιο ....και στους 5 μηνες αρχισαν τα προβληματα

aBrakataBRA
07-12-07, 14:11
πωπω καταλαβα ορεξη να χω....να τρεχω ετσι?
ατιμη κατασταση... με "κλειδωσε" με 12μηνο συμβολαιο ....και στους 5 μηνες αρχισαν τα προβληματα

Ευκολο ειναι...παιρνεις το μετρό, κατεβαινεις Συγγρου-Φιξ ,περπατας λιγακι η παιρνεις λεωφορειο κλπ, (3-4 στασεις ειναι ) η εν πασει περιπτωσει χρησιμοποιεις εσυ το μεταφορικο μεσον που επιθυμεις, πας εκει, συγκρατεις για λιγο (καμια ωρα) τον εκνευρισμο και την αδημονια σου, οσο περιμενεις να σε φωναξουν απο την γραμματεια και μετα εισαι προσωπο με προσωπο με εναν τεχνικο επιτελους .:p

hel
07-12-07, 16:29
Οταν τελειώσει το συμβόλαιο σου θα λυθουν ολα δια μαγειας κανοντας ενα νεο σε άλλο παροχο!

Attenuation (dB): 25.5 10.3
Attainable rate (Kbps): 13176 1191
Rate (Kbps): 13495 509

Tι πρόβλημα έχεις, αν επιτρέπεται;

damianos007
14-12-07, 18:03
και ναι εχει περασει μια βδομαδα και ακομα περιμενω .....τον "ΤΕΧΝΙΚΟ"


...
η γραμμη μου τα εχει παιξει εντελως


η ταχυτητα ανεβοκατεβαινει
το SNR ανεβοκατεβαινει

πλεον ..συνδεομαι στα 3.200kbps συνηθως, με SNR που πηγαινει απο -2,9 μεχρι και +10-12 db
μερικες φορες πιανω κατι 5.600 kbps με SNR παλι απο +2,1 μεχρι +10-11db


απο αποσυνδεσεις εχω πηξει !! καθε τρεις και λιγο εχω μια
το μσν και αλλα προγραμματα κολανε και με πετανε εξω..(πχ παιχνιδια)
(εχω κανει port forward στα προγραμματα αλλα και παλι τπτ)

εε γενικα ζω ενα δραμα..και σκεφτομαι να γυρισω και τηλεοπτικη σειρα με πρωταγωνιστη τον Αντρε Μεγαλουτσικο!

damianos007
22-12-07, 15:07
2 βδομαδες απο τοτε που δηλωσα βλαβη και ακομα τιποτα...ουτε μια φορα να επικοινωνισουν μαζι μου

η κατασταση τις δυο αυτες βδομαδες ειναι η εξης

αποσυνδεσεις οποτε του καπνισει ετσι για την πλακα ....
στατιστικα ανεβοκατεβαινουν σαν ανσανσερ

συνδεδεμενος σε adsl2+ το SNR πηγαινει απο -4 εως +16 db....
ταχυτητα απο 2600kbps εως 5400kbps
(και οχι μην νομιζετε οτι εχω το +16 db Noise οταν συνδεομαι στα 2600 αντιθετως εχω υψηλο noise οταν εχω μεγαλες ταχυτητες και χαμηλο οταν πιανω μικρες....(κουφο?))

το ποιο σπαστικο απο ολα ειναι οταν καποιες φορες αποσυνδεετε και μετα απλα αρνητε να ξανα συνδεθει ...
τι συμβαινει?

τρωω αποσυνδεση..
περιμενω να ξανασυνδεθει παω στα στατιστικα του ρουτερ...βλεπω μου δεινει ταχυτητα στατιστικα ...το ιντερνετ δεν λειτουργει ....περιμενω...ξαναχανοντε ολα ...ξανα συχρονιζει..περιμενω....τπτ ξανασυχρονιζει (ΜΟΝΟ ΤΟΥ ολα αυτα τωρα χωρις να κανω τπτ..) παω του κανω reboot τον ρουτερ...παλι τα ιδια ..κανω reboot απο το software παλι τα ιδια...


σημερα εκανα το εξης...εβαλα να συνδεθει σε adsl1 απλη... συχρονιζει σχετικα γρηγορα....στα 2600kbps με noise margin 18 ...και το attenuation απο το 40.5 στο 35........εκει που τα κοιτουσα...ξανα συχρονιζει μονο του με adsl1 παλι στα 4600kbps με attenuation στο 35 και noise πεσμενο στο 6-8..

πεστε μου εσεις που ειστε ειδικοι ...τι συμβενει....

λενε οτι μου προσφερουν υπηρεσιες adsl2+ εως 24 mbps και αυτο πληρωνω ....

ενω στην πραγματικοτητα μου δινουν υπηρεσιες adsl1 εως 4600 οποτε του αρεσει.......

:cry:

hel
22-12-07, 19:35
Δεν κανονίσατε ραντεβού με τους τεχνικούς; Δεν ήρθαν;
Δοκίμασες άλλο ρουτερ;

windybob73
22-12-07, 19:40
Ευκολο ειναι...παιρνεις το μετρό, κατεβαινεις Συγγρου-Φιξ ,περπατας λιγακι η παιρνεις λεωφορειο κλπ, (3-4 στασεις ειναι ) η εν πασει περιπτωσει χρησιμοποιεις εσυ το μεταφορικο μεσον που επιθυμεις, πας εκει, συγκρατεις για λιγο (καμια ωρα) τον εκνευρισμο και την αδημονια σου, οσο περιμενεις να σε φωναξουν απο την γραμματεια και μετα εισαι προσωπο με προσωπο με εναν τεχνικο επιτελους .:p

Σκεφτομαι σοβαρα να παω απο εκει καποια στιγμη.Μετα απο ποσο καιρο ηρθε τεχνικος σπιτι σου?

damianos007
23-12-07, 16:18
Δεν κανονίσατε ραντεβού με τους τεχνικούς; Δεν ήρθαν;
Δοκίμασες άλλο ρουτερ;
δεν επικοινωνησαν ποτε μαζι μου, δεν ηρθαν, οχι δεν εχω αλλο ρουτερακι :(
σκεφτομουν να παω να παρω το linksys wag200 για annexB που εχει το eshop απλα ειναι και αυτα 70 ευρω...

aBrakataBRA
27-12-07, 23:20
Σκεφτομαι σοβαρα να παω απο εκει καποια στιγμη.Μετα απο ποσο καιρο ηρθε τεχνικος σπιτι σου?

Σε μια βδομαδα πανω κατω.Αλλα καλυτερα να μην ερχοταν.Απο την ωρα που ηρθε η ηδη προβληματικη κατασταση επιδεινωθηκε με ταχυτερους ρυθμους.

Συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.
Χρονια Πολλα!!

windybob73
28-12-07, 19:33
Σε μια βδομαδα πανω κατω.Αλλα καλυτερα να μην ερχοταν.Απο την ωρα που ηρθε η ηδη προβληματικη κατασταση επιδεινωθηκε με ταχυτερους ρυθμους.

Συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.
Χρονια Πολλα!!

Δεν πειραζει.Χρονια Πολλα και σε σενα.
Πηρα σημερα κατα τις 9 το πρωι τηλ. και επιασα ΑΜΕΣΩΣ.Δεν εχει ξαναγινει!!!!
Αν δε με ειδοποιησουν (που ειναι και το πιθανοτερο) θα παω απο εκει.
Το πολυ πολυ να αλλαζουμε παροχο απο του . . . χρονου.

xolloth
28-12-07, 19:46
υπομονη η αλοιωs dum spiro spero,οπωs λεγανε οι αρχαιοι Ρωμαιοι.

rover
28-12-07, 20:32
υπομονη η αλοιωs dum spiro spero,οπωs λεγανε οι αρχαιοι Ρωμαιοι.

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία(αρκεί ελπίδα να μην λένε την πεθερά σου):lol::lol::lol::lol::lol:
χρόνια καλά.

xolloth
28-12-07, 21:29
μπα εχω 2 διαζυγια.

damianos007
31-12-07, 01:42
και ξερετε σημερα παραμονη σκαει τηλ απο φορθνετ ...
-ναι καλημερα ο τεχνικος της γειτονιας σας
-ελα ρε αιβασιλη τι γινετε ολα καλα? ποτε λες να περασεις?
-εε εδω μωρε ψηνω τους ταρανδους να φορεσουν κανα σκουφο μην κρυωσουν και ερχομαι να δω τις καλωδιωσεις σου!!!
.......

...

αντε και του χρονου

χρονια πολλα παιδια!

xolloth
31-12-07, 09:48
αντε και απο του χρονου[αυριο]να εχουν λυθει ωs δια μαγειαs ολα μαs τα προβληματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.