PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτημα για ταχυτητα



christodoulou
27-11-07, 01:39
Eρωτημα: Εχω zisto και downloading ταχυτητα 7 αντι για 12. Και θα μου πειτε "κοιταξε, λεει εως 12, οποτε..."
Aν παω αλλου, πχ. στη 4net που εχει εως 24, παλι 7 θα εχω? Ή βασει "αναλογιας" θα εχω κατι περισσοτερο?

Ετερη ερωτησις: Βλεπω στις εφημεριδες διαφημισεις της tellas οπου τηλεφωνο + απεριοριστο adsl κανουν 29,9€... τελικα πόσο κοστιζει, 29,9 ή 39,9?
Και αυτο το "απεριοριστο" παλι τι σημαινει? :hmm:

giwrgosp1
27-11-07, 02:23
1) Παλι την ιδια ταχυτητα θα εχεις. Ισως λιγο πανω ισως λιγο κατω.
2) Δεν διαβασες καλα. Λεει τηλεφωνο και απεριοριστο dsl = dsl δεν χρεωνει κατι εξτρα τα τηλεφωνηματα σου ομως χρεωνονται κανονικα.
Απεριοριστο τηελεφωνο + απεριοριστο internet = 39.90

christodoulou
27-11-07, 02:39
1) Ωστε δεν θα υπαρχει διαφορά κατα τη γνωμη σου.
Αρα αυτο θα πρεπει να το ξερουν ολοι, ειτε στη tellas ειτε στη 4net παλι την ιδια ταχυτητα θα εχει καποιος!!
Δε ξερω ομως αν θα συμφωνησουν ολοι μαζι σου γιατι μαλλον ισοπεδωτικη εξισωση ακουγεται. Για σενα ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο οση ταχυτητα κι αν προσφερουν δηλάδη ε... Οσοι φευγουν απ τη tellas και πανε αλλου για πιο γρηγορα δεν κερδιζουν κατι!
2) Πολυ καλα διαβασα.
Τωρα, αν σε καταλαβα, μου λες οτι δεν προκειται για απεριοριστα τηλεφωνα αλλα οτι χρεωνονται ανα λεπτο συμφωνα με το τιμολογιο τους?
3) Γιατι χαραχτηριζουν "απεριοριστο" το ιντερνετ οταν οι ιδιοι αλλου λενε "εως 12"? Για να παραπλανησουν?
Για το zisto μιλαμε ε?

apostol70
27-11-07, 02:42
Πάνω κάτω την ίδια ταχύτητα θα έχεις γιατί αυτή εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου attenuantion και snr που σχετικά είναι τα ίδια ανεξλαρτητα εταιρίας

christodoulou
27-11-07, 02:52
Αρα παιδια για σας δεν υπαρχει λογος να φυγει καποιος απο μια αργη εταιρεια για να παει σε μια γρηγοροτερη... Δεν κερδιζει κατι... Αρα και οι εταιριες οσο κι αν δωσουν δεν υπαρχει διαφορά...Απλα κοροιδευουν το κοσμο:rofl:

giwrgosp1
27-11-07, 12:25
Δεν κοιροιδευουν τον κοσμο..
Ολες ακομα και στην Ευρωπη λενε ΕΩΣ ταδε ταχυτητα.
Γιατι απλα η ταχυτητα που θα κλειδωσει το modem εξαρτατε απο την αποσταση απο το τηλ κεντρο και την ποιοτητα του χαλκου.
Εκει που μπορεις να το παρεις σαν κοροιδια ισως ειναι να κλειδωνει το modem ας πουμε στα 10.000 και εσυ να κατεβαζεις ( με download manger , και απο σιτε σοβαρα και ftp) με 5.000.
Τελος αν ειχες κανει τον κοπο να μπεις στην σελιδα της τελλας θα ειχες διαβασει οτι δινει 3 πακετα.
1) Απεριοριστη τηλεφωνια και απεριοριστο ινετερνετ = 39.90 ( οσα τηλεφωνα και οσο ιντερνετ θελεις)
2) Τηλεφωνια και απεριοριστο Ιντερνετ ( που σημαινει οτι κατεβαζεις οσο θες απο ιντερνετ αλλα πληρωνεις τα τηλεφωνηματα σου)
3) Απεριοριστα τηλεφωνα , και ιντερνετ ( που σημαινει οτι κανεις οσα τηλεφωνα θελεις, αλλα πληρωνεις το ιντερνετ αναλογα με την ωρα που εισαι συνδεμενος).

apostol70
27-11-07, 14:42
Αρα παιδια για σας δεν υπαρχει λογος να φυγει καποιος απο μια αργη εταιρεια για να παει σε μια γρηγοροτερη... Δεν κερδιζει κατι... Αρα και οι εταιριες οσο κι αν δωσουν δεν υπαρχει διαφορά...Απλα κοροιδευουν το κοσμο:rofl:

Δεν είναι θέμα αργής και γρήγορης εταιρίας, αλλά μεχρι το που μπορεί να σου δώσει η γραμμή σου, κάτι που είναι θέμα δυστυχώς του δικτύου σου και λύνεται μόνο με μετακόμιση.

Αν σε σένα η γραμμή σου δίνει τα 24 τότε ναι σε συμφέρει να πας σε εταιρία που δίνει πιο πολλά, αλλιώς δεν έχει νόημα. Π.χ. εγώ σε όποια και να πάω γύρω στα 10600 με 11600 θα δω, (μέχρις ότου να βάλει κάποια εταιρία mini DSLAM οπότε αλλάζει το θέμα).

Οι εταιρίες δεν κοροιδεύουν κανέναν σου λένε ένα ΕΩΣ και είναι καλυμένες. Απλά είναι άλλα θέματα όπως η πραγματική ταχύτητα, ο λόγος χρηστών και bandwidth που σε αυτά με κάλυψε το παραπάνω μήνυμα

christodoulou
27-11-07, 18:35
Δεν κοιροιδευουν τον κοσμο..
Ολες ακομα και στην Ευρωπη λενε ΕΩΣ ταδε ταχυτητα.
Γιατι απλα η ταχυτητα που θα κλειδωσει το modem εξαρτατε απο την αποσταση απο το τηλ κεντρο και την ποιοτητα του χαλκου.
Εκει που μπορεις να το παρεις σαν κοροιδια ισως ειναι να κλειδωνει το modem ας πουμε στα 10.000 και εσυ να κατεβαζεις ( με download manger , και απο σιτε σοβαρα και ftp) με 5.000.
Τελος αν ειχες κανει τον κοπο να μπεις στην σελιδα της τελλας θα ειχες διαβασει οτι δινει 3 πακετα.
1) Απεριοριστη τηλεφωνια και απεριοριστο ινετερνετ = 39.90 ( οσα τηλεφωνα και οσο ιντερνετ θελεις)
2) Τηλεφωνια και απεριοριστο Ιντερνετ ( που σημαινει οτι κατεβαζεις οσο θες απο ιντερνετ αλλα πληρωνεις τα τηλεφωνηματα σου)
3) Απεριοριστα τηλεφωνα , και ιντερνετ ( που σημαινει οτι κανεις οσα τηλεφωνα θελεις, αλλα πληρωνεις το ιντερνετ αναλογα με την ωρα που εισαι συνδεμενος).

Φιλε μου, δεν με καταλαβες, δε καταλαβες το ζουμι της υποθεσης.
Δεν λεω για το "εως..." αυτο το γνωριζω, δεν ειναι εκει η κοροϊδια.

Η κοροϊδία ειναι να σου λενε "ελα σε μας που εχουμε 16mbps ή ελα σε μας που εχουμε 24mbps", αφου εσυ θα εχεις το ιδιο οσο πιο πολυ κι αν σου προσφερουνε! (αν βεβαια ειναι ετσι οπως τα λετε γιατι εχω επιφυλαξεις. Θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη περισσοτερων μελων σε αυτο το πολυ σημαντικο θεμα).

Οσο για το site της trellas εννοειται οτι το εχω κοιταξει καμμια 20ρια φορες αλλα δεν αναφερει αυτο που ειδα στην εφημεριδα. Στο site τους λενε: μονο adsl 30, μονο τηλεφωνο 27, zisto 40.

Και μια διορθωση για μενα, με μπερδεψε καπως το "απεριοριστο", τωρα καταλαβα οτι με το απεριοριστο σημαινει οτι πληρωνεις με το μηνα οσο κι αν κατεβασεις, αρχικα αναρωτηθηκα αν με το απεριοριστο εννοουν... απεριοριστα mbps:oops:

Αν σε σένα η γραμμή σου δίνει τα 24 τότε ναι σε συμφέρει να πας σε εταιρία που δίνει πιο πολλά, αλλιώς δεν έχει νόημα. Π.χ. εγώ σε όποια και να πάω γύρω στα 10600 με 11600 θα δω, (μέχρις ότου να βάλει κάποια εταιρία mini DSLAM οπότε αλλάζει το θέμα).
Mα αν πας σε εταιρεια που προσφερει μονο 8, πως θα εχεις 10600 με 11600?
Ερωτημα: Πως μπορει καποιος να ξερει πόσο ειναι το πολυ που μπορει να πιασει, ωστε να ξερει αν εχει νοημα το να παει σε"γρηγοροτερη" εταιρεια? Εσυ πως εμαθες οτι πας μόνο μεχρι τοσο?
Εγω, οπως ειπα, πιανω μονο 7 ενω το zisto μου δινει υποτιθεται εως 12. Ειναι σιγουρο οτι μόνο εως 7 μπορει να πιασει η γραμμη μου ειτε στο zisto ειτε στο 24ρι της 4net? Και στη μια και στην αλλη εταιρια παλι μονο εως 7 θα εχω εγω?
Υπαρχει τροπος να κανω εγω καποια ρυθμιση ωστε να το επηρεασω και να το ανεβασω?

OxAp0d0
27-11-07, 19:34
1) Ωστε δεν θα υπαρχει διαφορά κατα τη γνωμη σου.
Αρα αυτο θα πρεπει να το ξερουν ολοι, ειτε στη tellas ειτε στη 4net παλι την ιδια ταχυτητα θα εχει καποιος!!
Δε ξερω ομως αν θα συμφωνησουν ολοι μαζι σου γιατι μαλλον ισοπεδωτικη εξισωση ακουγεται. Για σενα ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο οση ταχυτητα κι αν προσφερουν δηλάδη ε... Οσοι φευγουν απ τη tellas και πανε αλλου για πιο γρηγορα δεν κερδιζουν κατι!
2) Πολυ καλα διαβασα.
Τωρα, αν σε καταλαβα, μου λες οτι δεν προκειται για απεριοριστα τηλεφωνα αλλα οτι χρεωνονται ανα λεπτο συμφωνα με το τιμολογιο τους?
3) Γιατι χαραχτηριζουν "απεριοριστο" το ιντερνετ οταν οι ιδιοι αλλου λενε "εως 12"? Για να παραπλανησουν?
Για το zisto μιλαμε ε?

Η Tellas έχει 3 προγράμματα Ζιsto:

1) Απεριόριστα τηλεφωνα αστικα-υπεραστικά με δυνατότητα DSL με χρωνοχρέωση (!!) (27 Ε)
2) Aπεριόριστο DSL με δυνατότητα για τηλέφωνο με χρονοχρέωση (29 Ε)
3) Απεριόριστο DSL και αστικά-υπεραστικά με 39 Ε.

Όσο για την πρώτη ερώτησή σου, ε φυσικά και εξαρτάται και από τα DSLAM της εκάστοτε εταιρίας, οπότε παίζουν και διαφορές στις ταχύτητες.

kalex
27-11-07, 20:12
Eρωτημα: Εχω zisto και downloading ταχυτητα 7 αντι για 12. Και θα μου πειτε "κοιταξε, λεει εως 12, οποτε..."
Aν παω αλλου, πχ. στη 4net που εχει εως 24, παλι 7 θα εχω? Ή βασει "αναλογιας" θα εχω κατι περισσοτερο?

Ετερη ερωτησις: Βλεπω στις εφημεριδες διαφημισεις της tellas οπου τηλεφωνο + απεριοριστο adsl κανουν 29,9€... τελικα πόσο κοστιζει, 29,9 ή 39,9?
Και αυτο το "απεριοριστο" παλι τι σημαινει? :hmm:



κατ'ρχην ποιο μοντεμ εχεις και ποιοα ειναι τα στατιστικα τις γραμμης σου?
:rtfm:

apostol70
28-11-07, 02:04
Ερωτημα: Πως μπορει καποιος να ξερει πόσο ειναι το πολυ που μπορει να πιασει, ωστε να ξερει αν εχει νοημα το να παει σε"γρηγοροτερη" εταιρεια? Εσυ πως εμαθες οτι πας μόνο μεχρι τοσο?
Εγω, οπως ειπα, πιανω μονο 7 ενω το zisto μου δινει υποτιθεται εως 12. Ειναι σιγουρο οτι μόνο εως 7 μπορει να πιασει η γραμμη μου ειτε στο zisto ειτε στο 24ρι της 4net? Και στη μια και στην αλλη εταιρια παλι μονο εως 7 θα εχω εγω?
Υπαρχει τροπος να κανω εγω καποια ρυθμιση ωστε να το επηρεασω και να το ανεβασω?

Το έμαθα βλέποτας πρώτα πρώτα που συγχρονίζω. Το έλεγξα βάζοντας και το router κατευθείαν πάνω στην γραμμή χωρίς splitter χωρίς διαφορά. Επίσης κοιταξα από τα στατιστικά του router το antennuation που μου λέει ότι θεωρητικά λόγω της απόστασης από το DSLAM πιάνω μέχρι 16 αλλά και το snr που με τιμή να παίζει από 6 - 6,5 σημαίνει ότι δεν πάει παραπάνω η γραμμή

Καλό είιναι να ενημερλωσεις το ASDL info στο profile σου

Λύση: Εκτός της μετακόμισης πιο κοντά στο DSLAM σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι με ένα εργαλείο όπως το dmt να μειώσεις το snr σου μπας και συγχρονίσεις πιο πάνω. Θα κάνεις όμως την γραμμή πιο ασταθή και θα έχεις περισσότερα disconnect

christodoulou
29-11-07, 05:08
κατ'ρχην ποιο μοντεμ εχεις και ποιοα ειναι τα στατιστικα τις γραμμης σου?
:rtfm:

Aυτο που δινουν, speedtouch 585. Ιδου τα στατιστικα. Περιμενω εναγωνιως τη κριση σου:)


Uptime: 0 days, 5:40:03

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 7.172

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,94 / 5,51

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 28 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 53 / 0

FEC Errors (Up/Down): 116.864 / 340.655

CRC Errors (Up/Down): 9.481 / 0

HEC Errors (Up/Down): 74.340 / 0

giwrgosp1
29-11-07, 22:36
Εχεις πολυ καλο Attenuation αλλα πολυ χαμηλο SN Margin .
Κοιταξε αν εχεις βαλει σωστα τα φιλτρα, τις καλωδιωσεις σου και γενικα ολο το συστημα...

vaggos_fromhell
29-11-07, 23:55
Aυτο που δινουν, speedtouch 585. Ιδου τα στατιστικα. Περιμενω εναγωνιως τη κριση σου:)


Uptime: 0 days, 5:40:03

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 7.172

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,94 / 5,51

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 28 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 53 / 0

FEC Errors (Up/Down): 116.864 / 340.655

CRC Errors (Up/Down): 9.481 / 0

HEC Errors (Up/Down): 74.340 / 0
Με τέτοιο attenuation θα έπρεπε να έχεις 12.

Socom
30-11-07, 03:22
(μέχρις ότου να βάλει κάποια εταιρία mini DSLAM οπότε αλλάζει το θέμα).



Συγγνώμη που επεμβαίνω από το πουθενά παίδες. Σήμερα το απόγευμα "αναβαθμίστηκα" αλλά επειδή είμαι στο τιμημένο DSLAM τερψιθέας μόνο αναβάθμιση δεν μπορώ να θεωρήσω αυτό που έγινε. Το attenuation μου είναι 53 και απ ότι έχω καταλάβει ελάχιστοι στην περιοχή μου είναι ικανοποιημένοι (υπάρχει και σχετικό θέμα). Όλοι πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα έχουν. Θέλω να ρωτήσω λίγα περισσότερα πράγματα για το mini DSLAM που αναφέρεται παραπάνω. Είναι πιθανό η Tellas να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο στην περιοχή μας? Το υφιστάμενο καλύπτει από το Ελληνικό μέχρι τον Άγιο Νικόλαο και απ' ότι καταλαβαίνω έχει πιτάρει. Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να κοστίζει κάτι τέτοιο? (να δημιουργηθεί δεύτερο DSLAM το θεωρώ τουλάχιστον απίθανο.

Ευχαριστώ πολύ

Davout
30-11-07, 16:07
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Χμμμμ;

psolord
01-12-07, 00:36
Συγγνώμη που επεμβαίνω από το πουθενά παίδες. Σήμερα το απόγευμα "αναβαθμίστηκα" αλλά επειδή είμαι στο τιμημένο DSLAM τερψιθέας μόνο αναβάθμιση δεν μπορώ να θεωρήσω αυτό που έγινε. Το attenuation μου είναι 53 και απ ότι έχω καταλάβει ελάχιστοι στην περιοχή μου είναι ικανοποιημένοι (υπάρχει και σχετικό θέμα). Όλοι πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα έχουν. Θέλω να ρωτήσω λίγα περισσότερα πράγματα για το mini DSLAM που αναφέρεται παραπάνω. Είναι πιθανό η Tellas να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο στην περιοχή μας? Το υφιστάμενο καλύπτει από το Ελληνικό μέχρι τον Άγιο Νικόλαο και απ' ότι καταλαβαίνω έχει πιτάρει. Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να κοστίζει κάτι τέτοιο? (να δημιουργηθεί δεύτερο DSLAM το θεωρώ τουλάχιστον απίθανο.

Ευχαριστώ πολύ

Το attenuation σου είναι τόσο γιατί είσαι μακρυά από το dslam. Κατάλαβα την διευκρίνηση που έκανες για τις περιοχές. Αν και δεν τις γνωρίζω προφανώς είναι μεγάλη απόσταση. Βάλανε οι μάγκες ενα dslam και σου λέει κόφτε το λαιμό σας. Τα mini dslams απο ότι ξέρω δυστυχώς αναφέρονται στο vdsl που δίνει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί μπαίνει η αντικάθιστά το ΚΑΦΑΟ. Δεν είμαι σίγουρος για τις τεχνικές λεπτομέρειες. Απλά η γενικότερη νοοτροπία είναι να μειωθεί κατα ΠΟΛΥ η απόσταση σύνδεσης του μοντεμ με το dslam(mini dslam) άρα καλύτερες ταχύτητες. Φαντάζομαι θα έχουν αλλάξει και λίγο τη διαμόρφωση του σήματος ώστε να πετυχαίνουν καλύτερες ταχύτητες (μιλάμε για ταχύτητες 25up/50down τώρα όχι αστεία:worthy:). Εν ολίγοις δεν έχω ακούσει τον όρο mini dslam για adsl αλλά όχι οτι είναι και απίθανο. Μάλλον θα πρέπει να κάνεις υπομονή φίλε μου. Η για στήσιμο καινούριων dslam στην περιοχή σου ή για την έλευση του vdsl που θα γίνει σε κάνα δυο χρονάκια.:hmm:

Socom
01-12-07, 05:00
Σε κάνα δυο χρόνια υπολογίζω να μην βρίσκομαι εδώ... Είναι πιθανό να φτιάξουν νέο DSLAM? Μάλλον όνειρο θερινής νυκτός μου ακούγεται. Η απόσταση δεν είναι με καμία παναγία τοσο μεγάλη. Με το ζόρι 2,5 χλμ. Πάντως το απόγευμα δοκίμαζα να βάλω το router σε άλλη πρίζα και το attenuation έπεσε στο 42. Ξέρω ότι ακούγεται αστείο, αλλά σε σχέση με το 53 είναι μεγάλη διαφορά. Αν καταφέρω να φτιάξω και την κεντρική πρίζα που για κάποιο λόγο δείχνει νεκρή τελείως ίσως να πέσει και άλλο. Μετά θα μείνει να δω αν η Τελλας θα μου προσφέρει κάτι κοντά στην θεωρητική ταχύτητα (με το attenuation στο 42 έβγαινε κάπου στα 8,2 αν θυμάμαι καλά).

christodoulou
03-12-07, 02:27
Εχεις πολυ καλο Attenuation αλλα πολυ χαμηλο SN Margin .
Κοιταξε αν εχεις βαλει σωστα τα φιλτρα, τις καλωδιωσεις σου και γενικα ολο το συστημα...
Eιμαι ακριβως οπως ημουν και με το 4ρι, δεν εχει αλλαξει κατι. Τι θα μπορουσα να κανω εγω? Το εχω ρωτησει πολλες φορες στο forum αλλα κανεις δε μου απαντησε:cry: Μηπως να εβαζα PPPoE? Oταν λες "συστημα" τι εννοεις? τι ακριβως να προσεξω?
Εχω παρατηρησει οτι συχνα οταν πρωτανοιγω το pc ή το router μου λεει στιγμιαια 11+... αλλα μετα απο λιγο παει παλι στα 7...

Με τέτοιο attenuation θα έπρεπε να έχεις 12.
Φιλε Vaggo, ευχάριστο το μυνημα σου, και οι προηγουμενες ερωτησεις μου απευθυνονται και σε σενα.
Ωστοσο δε μπορω να μην παρατηρησω οτι καποιος αλλος φιλος απο δω που ειδε αυτα τα στοιχεια πριν 25 μερες μου ειπε οτι... δεν ειναι καλα!

MikeDrGK
03-12-07, 08:56
Ερωτημα: Πως μπορει καποιος να ξερει πόσο ειναι το πολυ που μπορει να πιασει, ωστε να ξερει αν εχει νοημα το να παει σε"γρηγοροτερη" εταιρεια?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

@ ADSLgr.com All rights reserved.