PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL 2Play + Fritz7140+ Συναγερμός



npierr
27-11-07, 10:12
Εχει κανένας πρόβλημα με τον συναγερμό του στο communication με το που άλλαξε σε 2play?
Εμαθα πως πρέπει να βάλω ενα ειδικό φίλτρο (δρουϊδης ??) πρίν τον συναγερμό αλλά όχι αυτό που έχουμε όλοι λόγο ADSL ??

:hmm:

chao
27-11-07, 10:59
Έχω την εντύπωση οτι οι συναγερμοί δεν λειτουργούν με Voip.:(

npierr
28-11-07, 23:32
Έχω την εντύπωση οτι οι συναγερμοί δεν λειτουργούν με Voip.:(

H hol μου είπε πως υποστιρίζει το 2play τον συναγερμό (το είχε και σε τικ box στην αίτηση) αλλα πρέπει να μπεί "κάποιο" φλιτρο απο τον συνεργιατζεί αλλα μου είπαν και 2 κουφά κάποιοι άλλοι
1 οτι μπορεί η εταιρεία του συναγερμού να ζητησει αποσυμπίεση δεδομένων που δεν ξέρω τι είναι αυτό
2 πως μονο η forthnet το υποστιριζει διότι όλο το δίκτυό της ειναι σε pstn

Ξέρει κανεις τίποτ απο τα παραπάνω?

kakavia
12-12-07, 20:13
Βρέθηκε καμιά λύση για συναγερμό σε κέντρο λήψεως σημάτων και HOL 2play?

npierr
12-12-07, 20:33
Βρέθηκε καμιά λύση για συναγερμό σε κέντρο λήψεως σημάτων και HOL 2play?

Εγω δεν εχω βρεί λύση ακόμα διότι εμφανιστίκανε 500 προβλήματα και τα λύνω ενα-ενα και δεν εχω φτάσει ακόμα στον συναγερμό :sorry:

kakavia
13-12-07, 16:12
Το φίλτρο που είπες στην αρχή, έμαθες τι είναι ή δεν πρόλαβες λόγω προβλημάτων?

npierr
13-12-07, 16:26
Το φίλτρο που είπες στην αρχή, έμαθες τι είναι ή δεν πρόλαβες λόγω προβλημάτων?

Δεν εχω μάθει ακόμα. Μόλις μου πούνε θα ενημερώσω διότι ακόμα εχω προβλήματα

kakavia
14-12-07, 10:27
Τελικά ο συναγερμός μου δούλεψε κανονικά χωρίς καμία αλλαγή στην Hol.
Το πρόβλημα ήταν ότι το νούμερο που καλούσε ο συναγερμός είχε το πρόθεμα 1777 (για κλήσεις ΟΤΕ) που δεν δουλεύει στην Hol. Γιατί το είχαν βάλει δεν γνωρίζω.
Έβγαλα το πρόθεμα και άρχισε να στέλνει σήματα στο κέντρο.
Α, και κάτι άλλο. Δεν χρεώθηκα τις κλήσεις του συναγερμού προς το κέντρο λήψεως σημάτων.

Εύχομαι να συνεχίσουν να δουλεύουν όλα.

shelter
02-02-08, 17:19
Μήπως μπορείς να διευκρινίσεις τι συναγερμό έχεις και πως αφαίρεσες το 1777?

kakavia
05-02-08, 22:09
Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να σας πω τι συναγερμό έχω αλλά μπήκα στο μενού που έχει και άλλαξα το νούμερο που καλούσε στο κέντρο λήψεως σημάτων.
Είχα το manual φυσικά και τους κωδικούς του συναγερμού. Δεν δίνουν όλες οι εταιρείες τους κωδικούς για να μπεις στο μενού.
Το πιο απλό είναι να καλέσεις έναν τεχνικό ή τον εγκαταστάτη σου.
Μπορείτε να δείτε τι νούμερο καλέι ο συναγερμός από την ανάλυση κλήσεων.
Αν δεν δουλέψουν όλα αυτά τότε υπομονή μέχρι να πάρουμε γραμμή pstn από την HOL.

shelter
09-02-08, 02:17
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να παρέμβω στον συναγερμό οπότε μάλλον η λύση φαίνεται να είναι η επίσκεψη ενός τεχνικού. Υπάρχει καμιά πληροφόρηση για το πότε θα γίνει η γραμμή PSTN;

billgout
09-02-08, 04:11
Για την ώρα θα γίνεται μόνο στους νέους συνδρομητές τηλεφωνίας. Σταδιακά, θα μπαίνουν και οι παλιοί συνδρομητες dp. Με ρυθμούς HOL, δε θα έβαζα στοίχημα για λιγότερο από τετράμηνο (μπορεί να είμαι και αισόδοξος)

dio3
28-02-08, 15:19
Σε εμένα πάντως που έχω πρόβλημα στην επικοινωνία με το κέντρο ο τεχνικός του συναγερμού ήρθε, άλλαξε την ταχύτητα της κλήσης, άλλαξε τα προθέματα άλλαξε χίλιαδυο και επικοινωνία δεν είδαμε με το κέντρο. Δεν μου είπε κάτι για φίλτρο όπως λέτε παραπάνω, αλλά περιμένουν για μια συσκευή που θα στέλνει το σήμα μέσω internet. Ίσως να είναι το ίδιο, δε ξέρω.

Πάντως εγώ θα σκάσω γιατί μερικές φορές , βραδινές ώρες πάντα, όταν γίνεται κλήση υπάρχει επικοινωνία με το κέντρο. Αυτό δε μπορώ να το εξηγήσω. Απο το event log του fritz βλέπω ότι χάνει ψηφία κατά τη κλήση του τηλεφωνικού κέντρου ακόμη και στην αργή ρύθμιση.. :@ και μερικές φορές , σπάνια , η κλήση είναι επιτυχής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.