PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατέβασα ένα .avi και γονάτισε το PC



power
14-03-05, 10:50
Γεια χαρά σε όλους
Μου συνέβει το εξής περίεργο(?) :

Κατέβασα χτές ένα video~700MB.Με το που πάω να το ανοίξω κολλάει για λίγο το Media Player και αρχίζει και δουλεύει η CPU 100% (φαίνεται καί απο το task manager και από το Speed fan).
Μιλάμε οτι δε κατεβαίνει ουτε 1%!

Δοκίμασα με Divx player με Power DVD συνέχεια τα ίδια.
Το αρχείο το σκάναρα δεν έχει ιό.

Για ρίχτε καμία ιδέα για να μη το σβήσω (κρίμα είναι) :(

Ευχαριστώ

lazar
14-03-05, 14:22
Δοκίμασε με το VLC player

GregoirX23
14-03-05, 14:26
Μου εχει τυχει,και οντως το anti virus δεν βρισκει ιο...
η μονη ιδεα μου ειναι μηπως ψαχνει για κανα codec....
η προσπαθει να παει σε καποια σελιδα(τα κανουν μερικα βιντεακια αυτα)
Δοκιμασε να κατεβασεις το avi preview (http://www.avipreview.com/avipreview_by_aj/software/avipreview_by_aj_026_alpha.zip)

αν δε το παιξει και αυτο , κατι τρεχει....
θα το ψαξω γιατι τωρα δε μου ρχεται κατι αλλο...

ttjoum
14-03-05, 15:35
Δεν δοκιμάζεις να του αλλάξεις κατάληξη? πχ. .mpg

Μου έχει τύχει αρκετές φορές κυρίως όταν αυτό που κατεβαίνει είναι τελικά άσχετο με αυτό που ζήτησα.

dantouan
14-03-05, 15:56
Μαλλον καποιο προβλημα με codecs ειναι...κατεβασε ας πουμε Xvid, real, quicktime, η καποιο πακετο all in one απο το http://www.free-codecs.com/ και ξαναπροσπαθησε...

Δοκιμασε επισης και τον BSplayer.

octap
14-03-05, 20:03
Ερώτηση: Μπας και έχεις κατεβάσει κανένα HD (aka High Definition) βίντεο?
χρειάζεσαι έναν σχετικά "σημερινό" υπολογιστή για να το παίξεις.

Βέβαια το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα με codec.

Τα τελευταία χρόνια πάντως τα έχουνε κάνει σαλάτα με τα τόσα codecs που έχουνε κυκλοφορήσει.
Και με τα codec packs προσωπικά δεν είδα "φως". Το ένα pack λύνει ένα πρόβλημα και δημιουργεί άλλο...
σαλάτα

WAntilles
14-03-05, 20:46
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14730

A Hellene
14-03-05, 21:36
Καλησπέρα.

Γιατί δεν κατεβάζεις το GSpot Codec Information από http://gspot.headbands.com/index.htm ?
Θα σου πει ποιούς ακριβώς codecs χρειάζεσαι για να ανοίξεις το αρχείο σου, εάν φυσικά πρόκειται για αρχείο πολυμέσων.


Φιλικά,
Γιώργος.

mavlok
14-03-05, 22:03
Μου εχει συμβει και εμενα. Δοκιμασε απλα να το κανεις dvd video.

power
14-03-05, 22:33
Παιδιά ευχαριστώ αλλά δε φαίνεται να γίνεται τίποτα.
Παρεπιπτόντως το GSpot είναι πολύ καλό αλλά κόλλησε και αυτό (στα άλλα αρχεία δουλεύει ΟΚ).

Για να καταλάβετε, και μόνο αν ανοίξω το D:\ και κάνω ένα κλικ πάνω στο αρχείο το σύστημα ξεκινάει πάλι 100% !!!

Για την ιστορία το ονομά του είναι *****_DVDrip_by_neopts.avi και κατέβηκε από το DC++.

Thank's guys

AsGoodAsItGets
14-03-05, 23:27
Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με codec. Είναι μλκία γνωστή της microsoft, και υποτίθεται ότι λύνεται στο sp2 (αλλά αμφιβάλλω). Κοινώς, όταν ανοίγεις έναν κατάλογο με avis στον explorer (shell, όχι internet) προσπαθεί να τα διαβάσει όλα, για να σου βγάλει κάποιες επιπλέον πληροφορίες (π.χ. διαστάσεις, διάρκεια, κλπ). Όταν υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" στην κωδικοποίηση, μπορεί να κολήσει και να εκτινάξει το CPU utilization του explorer στο 100%. Μπορείς στιγμιαία να λύσεις το πρόβλημα σκοτώνοντας το process του explorer. Υπάρχουν registry tweaks που απενεργοποιούν τη λειτουργία αυτή του explorer με τα avi, ψάξε στο google κι αν δε βρεις άκρη πες μου.

JohnGR
14-03-05, 23:32
Αυτό εννοείς: regsvr32 /u shmedia.dll ;

AsGoodAsItGets
14-03-05, 23:51
ναι! :wink:

power
15-03-05, 00:25
Εντωμεταξύ δεν έσβηνε κιόλας.
Προφανώς με το κλίκ που έκανα (είτε δεξί είτε αριστερό) γινόταν αυτό που είπε ο AsGoodAsItGets.
Έπαιρνα μύνημα οτι το αρχείο χρησιμοποιείται.

Τελικά κατέληξα στο αθάνατο Dos προκειμένου να το "κανονίσω"...

WAntilles
15-03-05, 01:11
Μία άλλη καλή λύση - γενικότερα, όχι μόνο γι' αυτό - είναι να μην χρησιμοποιείς Windows Explorer αλλά άλλη εναλλακτική λύση.

Π.χ. μία πολύ καλή τέτοια είναι ο Total Commander.

AsGoodAsItGets
15-03-05, 02:12
WAntilles, δυστυχώς το πρόβλημα δε λύνεται ούτε έτσι. Το είχα πάθει κι εγώ, σε τυχαίες στιγμές ο explorer έπιανε 100% CPU utilization, ανεξάρτητα του αν έβλεπες avi ή όχι. Κατέβασα εναλλακτικούς file managers και πάλι τα ίδια (γιατί το shell παραμένει ο explorer). Εγώ αναγκάστηκα να κάνω format και επανεγκατάσταση με sp2.
Ψάξε στο google με "explorer cpu utilization".

WAntilles
15-03-05, 03:03
Ναι έχεις δίκιο. Κατάλαβα τί εννοείς.

Κάνει συνεχώς στο background αυτόματο filesystem alteration monitoring το shell.

Quizate_Haderak
15-03-05, 13:21
Φίλε power,

Παράξενο να συμβαίνει αυτό με avi αρχείο. Συνήθως τα mpg τρώνε "κολλήματα".
Τι θα έκανα εγώ:

1) Θα δοκίμαζα ένα "επισκευαστήρι" αρχείων DivX τύπου divxfix, avifix κλπ.
2) Εάν το 1) δεν έπιανε, τότε μια αρκετά ασφαλής λύση είναι να κάνεις το εξής:
Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του VirtualDub (freeware)
Virtualdub --> open file --> file information (και σημειώνεις bitrate video και audio) --->
video full processing mode ---> compression --> DivX (και βάζεις το ίδιο bitrate
με αυτό που σημείωσες - για να μη βγει μεγαλύτερο το αρχείο) ---> audio --->
full processing mode ---> διαλέγεις έναν Mp3 encoder ---> βάζεις bitrate (
το ίδιο με αυτό που σημείωσες) ---> file ---> save as avi ---> περιμένεις 0,5 έως
3 ωρες για ταινία 1,5 ώρας (ανάλογα με τον επεξεργαστή σου) και είσαι έτοιμος.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μικρότερα video bitrates ή / και να κόψεις το ένα
κανάλι ήχου, και το αρχείο θα βγει αρκετά μικρότερο. Το κρίσιμο στο 2) είναι να
ξανακάνει σωστό encoding.

Αν και το 2) δεν πετύχει, το αρχείο έχει σοβαρό πρόβλημα.

Το ανωτέρω "κόλπο" το έχω ξανακάνει άπειρες φορές, κυρίως σε αρχεία mpeg
τα οποία τα μετατρέπω σε avi. Το cpu load στα avi για κάποιον περίεργο λόγο που
δε γνωρίζω είναι πάντα μικρότερο σε σχέση με τα mpg.
H πτώση της ποιότητας λόγω της μετατροπής είναι αμελητέα / ανύπαρκτη.
Άσε που εάν περάσεις και από ορισμένα φίλτρα του virtualub, το αρχείο σου μπορεί
να γίνει καλύτερο από ότι πριν. Ειδικά εάν είναι από αναλογική interlaced πηγή.

Αυτά.

mindtrapper
27-03-05, 08:02
Κάνε αυτό και τελείωσες:

Well windows seem to have a REALLY big problem when it comes to reading AVI files. It seems that when you click on an AVI file in explorer, it'll try to read the entire AVI file to determine the width,height, etc. of the AVI file (this is displayed in the Properties window). Now the problem with Windows is that if you have a broken/not fully downloaded AVI file that doesnt contain this info, Windows will scan the entire AVI file trying to figure out all these properties which in the process will probably cause 100% CPU usage and heavy memory usage.

To solve this problem all you have to do is the following:

1. Open up regedit
2. Goto HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\PropertyHandler
3. Delete the "Default" value which should be "{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}"

Voila! Please not that this will no longer provide you with the windows properties displaying the AVI file information such as width, height, bitrate etc. But its a small price to pay for saving you resources.

NOTE: Please use caution when using regedit. Improper usage may cause windows to behave imcorrectly. Also, I cannot be held resposible. Backup your registry first.

sdiama
27-03-05, 08:24
Π.χ. μία πολύ καλή τέτοια είναι ο Total Commander.

Μεγάλε :D !!!
... και έλεγα ότι μόνο έγω δε μπορώ να ζήσω χωρίς Total Commander.:thumb_dup

blend
27-03-05, 11:09
Μεγάλε :D !!!
... και έλεγα ότι μόνο έγω δε μπορώ να ζήσω χωρίς Total Commander.:thumb_dup

Κι εγώ στην παρέα! Χωρίς TC είμαι σαν ανάπηρος... :thumbsup1

HaRRy
27-03-05, 12:33
TC kicks ass!!!

Gothic
27-03-05, 13:00
Εδώ και κάτι χρόνια που παίζω με TC (πρώην Windows Commander - της Μικρομαλακής δεν της άρεσε το Windows) έχω ξεχάσει πως μπαίνω στο πράμα που έχουν για διαχείριση αρχείων τα Παράθυρα... Χώρια οτι πιο πρίν είχα συνηθίσει στο Directory Opus (Amiga, μυρίζομαι Πάπια) και το Norton Commander (DOS).

power,
1) μήπως έχεις κανένα antivirus που διαβάζει ότι αρχείο ανοίγεις και σου σκίζει το σύστημα; Long shot but you never know.
2) media player classic έβαλες;
3) ffdshow έβαλες;
4) total commander έβαλες; (μπορεί να μην δείς βελτίωση στο avi, αλλα μετά απο λίγο καιρό θα γελάς με όσους παιδεύονται με το μαραφέτι των Παραθύρωνε)
5) Μήπως έχεις κανένα Cyrix 120+ και τσάμπα μας ταλαιπωρείς; :lol:
6) Με Lutrex λούστηκες;

WAntilles
28-03-05, 23:21
Κι εγώ στην παρέα! Χωρίς TC είμαι σαν ανάπηρος... :thumbsup1

Ακριβώς τα ίδια.

Και Krusader στο Linux.

Μακάρι να βγει και 64-bit έκδοση του Total Commander.

stamiak
04-04-05, 00:36
Αυτό είδα πως όντως παίζει κάποιο ρόλο.

Το τι κολλήματα είχα με τον Windows Explorer δεν λέγεται. π.χ. διπλό κλικ σε αρχείο ταινίας και να κολάει το σύστημα.

Μέχρι που τον αντικατέστησα με το Directory Opus
http://www.gpsoft.com.au

Από τότε σχεδόν ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

kadronarxis
04-04-05, 01:11
Τα παιδιά στα οποία δημιουργείται αυτό το πρόβλημα, έχουν pentium 4 επεξεργαστή;

Γιατί κάποια παρτίδα pentium 4 σε διάφορες συχνότητες, είχε πρόβλημα με μεγάλα αρχεία γενικότερα.

Άντε γερά.

papdoux
04-04-05, 08:58
Παντως, εμενα οσες φορες μου εχει τυχει τετοιο κολλημα ειναι γιατι κατεβασα καποιο μεγαλο fake αρχειο απο το DC++, με fake μεγεθος, απο αυτα που καταιβενουν παρα πολυ γρηγορα οτι συνδεση και να εχεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.