PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η ταχύτητα μου?



sakdel
27-11-07, 21:52
Γεια σας παιδιά,

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με την ταχύτητα της συνδεσής μου και θα θελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
Είμαι συνδρομητής στο Zisto DSL, και υποτίθεται οτι απο αρχές Νοέμβρη η ταχύτητα που έχω είναι (εώς) 12Mb. Εκτός μιας μικρής περιόδου (της τάξης των λεπτών) που κατέβασα κάποιο αρχείο με 1,5 ΜΒ το sec (= 12Mb), όλες τις υπόλοιπες αυτή η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 512ΚΒ/sec (=4Mb).Όσα δικτυακά speed tests (ανάμεσά τους και αυτό του ADSLgr) έτρεξα οι ταχύτητες κυμαίνονται απο 1,5 ως 6 Μb.
Ο Η/Υ μου είναι 'ενας Mac και ειναι συνδεδεμένος στο Modem/Router μέσω ethernet 100 και ενός ethernet hub (στο οποίο έχω και το δεύτερο Μac του LAN μου-δεν το ανοίγω και πολύ συχνά).
Το modem/router είναι το Siemens speedtouch 4200, του οποίου μερικά χαρακτηριστικά σας παραθέτω:
Config Part #:003-6045-G0G
Firmware Part #:004-D240-A8B
Tx-Rate (kbps):1021
Rx-Rate (kbps):11994
SNR:11.0-11.5 και Atten:25.5
Το τηλ. κέντρο που ανήκω είναι αυτο της Ρονσταν στη Θεσσαλονίκη.
Το ερώτημά μου είναι γιατί (ή τι μπορεί να φταίει που..) δεν πιανω 12άρι ή έστω 10άρι ή 9άρι, και άν υπάρχει τρόπος να τα καταφέρω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Davout
27-11-07, 22:04
Έχεις μπλέξει λίγο της μονάδες ταχύτητας αλλά τέλος πάντων. :) Η γραμμή σου συγχρονίζει καλά (12 Mbps) και τα υπόλοιπα στατιστικά είναι ok. Δοκίμασε να κάνεις download από αξιόπιστα site και πάντα να χρησιμοποιείς download manager, τα δικτυακά tests είναι μούφες. Δώσε για παράδειγμα τις ταχύτητες που πιάνεις γι'αυτά τα αρχεία:
ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9/isos/i386/CentOS-3.9-i386-bin2of3.iso
ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.Z

Αν είναι οι max (περίπου 1200), η γραμμή σου είναι λογικά ok και φταίνει οι servers από τους οποίους κατεβάζεις ή η σύνδεση του παρόχου με αυτούς.

Αν κατεβάζεις από p2p (και γενικότερα ακόμα) φρόντισε να έχεις περιορίσει το upload σου σε max 40, να έχεις κάνει forward τα κατάλληλα ports και να έχεις κλείσει firewall που μπορεί να παρεμβάλλονται.

manassis
27-11-07, 23:30
Η ταχυτητα μου ειναι Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:509 / 10.239.ποσο πρεπει να κατεβαζω και πως το βρισκω αυτο
ευχαριστω

giogr4
27-11-07, 23:41
Χρησιμοποιώντας κάποιον download manager ξεκίνησε να κατεβάζεις ένα από τα δύο αρχεία που αναφέρει ο Davout στο ακριβώς προηγούμενο από το δικό σου post και θα δεις μέχρι που θα φτάσει το κοντέρ...
Λογικά αν πιάνεις 1mb/sec πάνω-κάτω, Με τα δεδομένα της γραμμής σου, θα είσαι ok.

vOOz
28-11-07, 06:33
Η ταχυτητα μου ειναι Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:509 / 10.239.ποσο πρεπει να κατεβαζω και πως το βρισκω αυτο
ευχαριστω
10239/8=1279kBps MAX ομως. Ειναι λογικο να πιανεις λιγοτερο. Γενικα να ξερεις οτι οι ταχυτητες που δειχνει το ρουτερ σου ειναι σε kbps (kiloBIT per second). Οι ταχυτητες που δειχνει οταν κατεβαζεις ειναι σε kBps (kiloBYTE per second). 1 byte = 8 bit
Οποτε τα κανεις /8 και βρισκεις την θεωρητικα μεγιστη ταχυτητα.

sakdel
28-11-07, 11:57
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Τα αρχεία τα κατέβασα. Tο μεν απο το ntua με 680ΚΒ/sec (5.5 Mb/sec) και το δε απο forthnet με 1MB/sec (8Mb/sec), χωρίς τη χρήση όμως download manager (απλά απο τον Browser) γιατι δεν εχω βρεί κάποιον για mac (χωρίς να έχω ψάξει και ιδιαίτερα είναι η αλήθεια).Όμως πως βοηθά ένας manager στην αυξηση της ταχύτητας?
Όσο αφορά το P2P κάνω port Fw και ανοίγω πόρτες στο firewall του συστήματος όχι όμως και στο router, ( "Low" level.)
Τέλος νομίζω στο πρώτο μου post φαίνεται οτι κάνω σωστά τη μετατροπή bit -byte. Πάντως ευχαρίστως θα δεχτώ υποδείξεις για τις μονάδες ταχύτητας.
PS: το firmware του router μου είναι up to date?

DRAKOS70
28-11-07, 12:13
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Τα αρχεία τα κατέβασα. Tο μεν απο το ntua με 680ΚΒ/sec (5.5 Mb/sec) και το δε απο forthnet με 1MB/sec (8Mb/sec), χωρίς τη χρήση όμως download manager (απλά απο τον Browser) γιατι δεν εχω βρεί κάποιον για mac (χωρίς να έχω ψάξει και ιδιαίτερα είναι η αλήθεια).Όμως πως βοηθά ένας manager στην αυξηση της ταχύτητας?

Εγώ πάντως μια χαρά σε βρίσκω από ταχύτητες φίλε.
Μην το πολυψάχνεις..βάλε και έναν download manager και θα είσαι Οκ.
Όσο για τα Mb και τα Κb ή τα ΜΒ και ΚΒ πές τα όπως θέλεις...και όπως σε βολεύει.
Όλοι μας θα καταλάβουμε:oneup:

Φιλικά
Κώστας

manassis
28-11-07, 17:36
ευχαριστω πολυ

Davout
28-11-07, 18:16
Να υποθέσω ότι στο πρώτο αρχείο έπιασες μέχρι 680 διότι τελείωσε το download sakdel; Ψάξε λίγο μήπως βρεις κανένα μεγαλύτερο στο ntua.gr. To 1000άρι είναι πολύ καλό νούμερο. Γενικά μίλα με KB/s για να μην μπερδευόμαστε, εσύ μπορεί να τα γραψες και σωστά. :whistle:

Έχει βγει Α8Μ firmware για το speedstream και νομίζω πως κυκλοφορεί κι άλλο ένα (tweaked; δεν είμαι σίγουρος).

giogr4
28-11-07, 21:39
Εάν έχεις αυτά τα νούμερα είσαι σε καλό δρόμο...
Δεν χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση του firmware αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα. Οι download managers καταφέρνουν να "σπάνε" το αρχείο που κατεβάζεις σε πολλά κομμάτια και να πετυχαίνουν πολλαπλές συνδέσεις, με αποτέλεσμα να φτάνουν σε μεγαλύτερα νούμερα την ταχύτητα αν όχι στα μέγιστα.;)

sakdel
28-11-07, 23:48
thanx a lot παιδες
Μου λύθηκαν οι όποιες ανησυχίες. (προς το παρόν)

@ ADSLgr.com All rights reserved.