PDA

Επιστροφή στο Forum : pio protokollo na dialeksw?



tasosv
20-08-03, 23:33
exw ena mikro net cafe kai tha h8ela an kapoios kserei na mou pei ti apo ta duo protokolla na dialeksw to ppp over atm h to ppp over ethernet (pio apo ta duo einai kalutero) den thelw na valw server ola mesw tou router kai tou hub

bond
20-08-03, 23:47
exw ena mikro net cafe kai tha h8ela an kapoios kserei na mou pei ti apo ta duo protokolla na dialeksw to ppp over atm h to ppp over ethernet (pio apo ta duo einai kalutero) den thelw na valw server ola mesw tou router kai tou hub

Eφόσον θα βάλεις router, δεν έχεις επιλογή. Μόνο PPPoATM.

Athlon_XP
21-08-03, 01:09
Και αν πέσεις σε intracom dslam και με πρωτόκολλο PPPoA δεν δουλεύει (σε μερικούς έτσι συμβαίνει) τότε η μόνη λύση είναι PPPoE και ένα pc τον ρόλο του server.

elias24
21-08-03, 20:24
Και αν πέσεις σε intracom dslam και με πρωτόκολλο PPPoA δεν δουλεύει (σε μερικούς έτσι συμβαίνει) τότε η μόνη λύση είναι PPPoE και ένα pc τον ρόλο του server.


Τι; Υπάρχει και τέτοια περίπτωση; Ας κανονίσει ο πΟΤΕς να γίνει κάτι τέτοιο και να εχω ping σαν απο 56k με το PPPoE :evil:

tasosv
22-08-03, 10:46
dhladh an paw se pppoe den mporei na kanei rouded kai to kanei mono to
pppoatm?

delto
22-08-03, 12:37
dhladh an paw se pppoe den mporei na kanei rouded kai to kanei mono to
pppoatm?


To na tre3eis PPPoE exei nohma se kapoio router pou exei Ethernet gia WAN. Auto proupo8etei kapoio modem mprosta sto router to opoio kanei douleia bridge.

To na baleis ADSL router na tre3ei PPPoE (pou kapoioi routers mporoun na kanoun PPPoE panw apo ATM) den exei nohma. Xaneis se overhead xwris logo.

tasosv
22-08-03, 13:55
ara kalhtera na dialeksw to pppoatm ....auto pou proteine kai o upallhlos tou ote kai vlepw gia thn sunexeia
aplos h8ela na ma8w ti kanei to ena (pppoatm ) kai ti to allo (pppoe)

noizy
22-08-03, 14:07
paidia enas filos mou apo salonica o opoios evale mia 384 eipe oti kalytera einai na dialeksoume na valoume PPPoE giati doulevei kalytera me ta p2p kai efoson prokeite gia net cafe pistevo oti kati tetoio tha einai kalo, twra den kserw an exei allaksei kati ston orizonta.

bond
22-08-03, 14:13
paidia enas filos mou apo salonica o opoios evale mia 384 eipe oti kalytera einai na dialeksoume na valoume PPPoE giati doulevei kalytera me ta p2p kai efoson prokeite gia net cafe pistevo oti kati tetoio tha einai kalo, twra den kserw an exei allaksei kati ston orizonta.

Είναι πιο εύκολοο, για P2P το PPPoE επειδή συνηθως αυτό σημαίνει ότι η σύνδεση τερματίζει στο PC, οπότε το PC έχει την IP και διαχειρίζεται όλες τις ports, οπότε η κατάσταση δεν διαφέρει από το dialup. Αντίθετα με το router και το PPPoA, πρέπει να φροντίσεις να ρυθμίσεις σωστα το router για να δουλεύουν τα P2P.

tasosv
22-08-03, 14:26
edw allazoume pali ara kalutera gia to to net cafe na valw to (pppoe) alla meta tha 8elei na kanw kai server h ola tha dromologounte apo to routeraki?

noizy
22-08-03, 15:43
edw allazoume pali ara kalutera gia to to net cafe na valw to (pppoe) alla meta tha 8elei na kanw kai server h ola tha dromologounte apo to routeraki?
den exw psaxtei kai toso me tin adsl gia na dw ti akrivws isxyei alla pistevo oti ta atoma pou eixan tin tyxh na valoun adsl kati parapanw tha mporoun na sou poun, egw aplws anefera ti mou eipane, pantws thymamai oti osoi eixane parei PPPoA eixan provlimata me ta p2p, to thymhthika kai gi'afto to eipa.

chatasos
22-08-03, 16:50
edw allazoume pali ara kalutera gia to to net cafe na valw to (pppoe) alla meta tha 8elei na kanw kai server h ola tha dromologounte apo to routeraki?

2 λύσεις μου έρχονται στο μυαλό:

1. Modem/router με PPPoA και static + x ips από τον ISP σου,
2. Modem με RFC1483 και PPPoE στον server σου (+ΝΑΤ για private δίκτυα, ή static + x ips από τον ISP σου) - προσοχή στο MTU εδώ.

Προτιμότερη (αλλά και ακριβότερη) φυσικά η 1η :wink:

holy
23-08-03, 00:05
Egw exw siemens over isdn kai se pppoatm(forthnet) kai pantos se sxesi me enan allo pouxei siemens over pstn kai se pppoe(forthnet) blepoume megali diafora sta pings.. iper autou.. Egw diladi exw 85-120 autos 75-90(germania 10gb server) ... Den kserw ti fteei.. An kai kata pasa pi8anotita prepei nanai i perioxi tou.. Edw idi exei 6-7 toulaxiston me dsl.. Na to girisw se pppoe mia kai akousa oti stin athina einai ri8mismena kai ta 2 opote DEN xreiazete na epikoinwniseis me isp apla to allazeis monos etsi den einai?????

Telika pppoa i pppoe gia ta pings ??? Kai ti tha ginei me ta fritzakia ?? Skopeuei kaneis apo edw mesa na paragkilei kanena fritz isdn+dsl 2se1 modemaki ?? an einai na kanoume kamia maziki agora.......

SfH
23-08-03, 00:42
Egw exw siemens over isdn kai se pppoatm(forthnet) kai pantos se sxesi me enan allo pouxei siemens over pstn kai se pppoe(forthnet) blepoume megali diafora sta pings.. iper autou.. Egw diladi exw 85-120 autos 75-90(germania 10gb server) ... Den kserw ti fteei.. An kai kata pasa pi8anotita prepei nanai i perioxi tou.. Edw idi exei 6-7 toulaxiston me dsl.. Na to girisw se pppoe mia kai akousa oti stin athina einai ri8mismena kai ta 2 opote DEN xreiazete na epikoinwniseis me isp apla to allazeis monos etsi den einai?????

Telika pppoa i pppoe gia ta pings ??? Kai ti tha ginei me ta fritzakia ?? Skopeuei kaneis apo edw mesa na paragkilei kanena fritz isdn+dsl 2se1 modemaki ?? an einai na kanoume kamia maziki agora.......
To pppoa exei xamhlotero overhead kai logika xamhlotera pings. Apo oti exw akousei ki egw sthn athina paizei autosense opote logika tha paizei kai ppoe ama to valeis.

holy
23-08-03, 00:52
Den nomizw na paizei rolo auto.. Etsi kai alliws dsl exoume oxi isdn... Ti na pw kai egw.../......../......./......./....../ kai me to last worm gami8ike to simpan po....

holy
23-08-03, 00:57
delete

tasosv
23-08-03, 09:18
as doulepsoume thn fthnh lush (pppoatm) me to modem router pou mas dinoun kataxristika milaw giaton ote kai sthn poreia ma8ainoume perissotera vlepontas kai kanontas

holy
23-08-03, 13:02
Ta siemens sou dinoun ti dinatotita na allakseis apo pppoa se pppoe alla to megalitero pososto apoti exw katalabei exei intracom opote kai den exei auti thn epilogi!

@ ADSLgr.com All rights reserved.