PDA

Επιστροφή στο Forum : help παρακαλώ



elizabeth1
28-11-07, 01:00
Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


4294967276 dB


26 dB

Attenuation


4 dB


13 dB


Παιδιά αυτά είναι τα στατιστικά τις γραμμής μου υπάρχει πρόβλημα? Έχω όλο disconect

kmpatra
28-11-07, 03:01
Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


4294967276 dB


26 dB

Attenuation


4 dB


13 dB


Παιδιά αυτά είναι τα στατιστικά τις γραμμής μου υπάρχει πρόβλημα? Έχω όλο disconect

Αυτο το 4295967276 db στο SNR ειναι εξωπραγματικό:shock::shock:
Συνεχεια ετσι το βγαζει το router σου?Ακομα κι αφου το ανοιγοκλείσεις και του κανεις ρισετ?
Εχεις συνδεσει φίλτρα/splitter σωστά σε όλες τις συσκευές τηλεφώνου (και σε συναγερμό αν υπάρχει) ?Αν ναι παίζει προβλημα με router ή την πόρτα στο dslam.Δήλωσε βλαβη στο 121 για αποσυνδέσεις.

chistof
28-11-07, 03:16
Αυτο το 4295967276 db στο SNR ειναι εξωπραγματικό:shock::shock:
Συνεχεια ετσι το βγαζει το router σου?Ακομα κι αφου το ανοιγοκλείσεις και του κανεις ρισετ?
Εχεις συνδεσει φίλτρα/splitter σωστά σε όλες τις συσκευές τηλεφώνου (και σε συναγερμό αν υπάρχει) ?Αν ναι παίζει προβλημα με router ή την πόρτα στο dslam.Δήλωσε βλαβη στο 121 για αποσυνδέσεις.

Ενα τετοιο νουμερακι μου βγαζει και εμενα.για την ακριβεια αυτο 4294967277 . αλλα δεν εχω προβλημα με αποσυνδεσεις ουτε με ταχυτητα οποτε προς το παρων δεν ασχολουμαι.

kmpatra
28-11-07, 11:52
Ενα τετοιο νουμερακι μου βγαζει και εμενα.για την ακριβεια αυτο 4294967277 . αλλα δεν εχω προβλημα με αποσυνδεσεις ουτε με ταχυτητα οποτε προς το παρων δεν ασχολουμαι.

περίεργο μάλλον κοτσάνα από το router πρέπει να είναι.Ισως το firmware να θέλει update.

chistof
28-11-07, 16:04
περίεργο μάλλον κοτσάνα από το router πρέπει να είναι.Ισως το firmware να θέλει update.

δεν νομιζω οτι υπαρχει διαθεσιμο update για το firmware του router μου :hmm:

ownagE_
28-11-07, 16:31
περίεργο μάλλον κοτσάνα από το router πρέπει να είναι.Ισως το firmware να θέλει update.


Ετσι ειναι.
Bug.

Τα νουμερα σου ειναι τελεια, δεν δικαιολογουνται disconnects.

elizabeth1
29-11-07, 17:24
Μετά από πληροφόρηση από το οτε μου είπανε πως σε ένα κέντρο έχουνε μπει πολλοί χρήστες και για αυτό έχω τα προβλήματα και πως θα μου κάνουν αναβάθμιση.

dpa2006
29-11-07, 17:51
αναβάθμιση;ή θα αλλαξουν το DSLAM ή/και το port;
ή αναφερονται σε αναβαθμιση firmware;

kmpatra
29-11-07, 18:29
θα αυξησουν το bandwith στο DSLAM για να εξυπερετει περισσότερους χρήστες στην συγκεκριμένη ταχύτητα.Τέτοια αναβαθμιση εννοούν.Αν και το προβλημα των διακοπών δεν νομίζω να ειναι απο εκει...να μου ελεγες χαμηλη ταχυτητα τοτε ναι...

elizabeth1
29-11-07, 19:47
Ποίος σας είπε πως έχω και καλή ταχύτητα ?:):)είμαι ακριβός δίπλα 8 μέτρα από το dislam και μου είπαν είναι πόλη καλές ι μετρήσεις …είναι θέμα υπερφόρτισης

enwsitis21
29-11-07, 21:09
Εάν η κοπέλα στη φωτογραφία είσαι εσύ, καταλαβαίνω το λόγο της αναβάθμισης. Φωτιά στα DSLAM, δώστε bandwidth!!!!!!!!

elizabeth1
29-11-07, 21:12
lol χαζούλη[OFFTO;)PIC]

chistof
29-11-07, 21:14
Εάν η κοπέλα στη φωτογραφία είσαι εσύ, καταλαβαίνω το λόγο της αναβάθμισης. Φωτιά στα DSLAM, δώστε bandwidth!!!!!!!!



:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy: :lol::lol::lol::lol::lol:

elizabeth1
29-11-07, 22:30
Εγώ είμαι αυτοπροσώπως αλά δεν νομίζω να είμαι κάτι το αξιοπρόσεχτο για το dslam

........Auto merged post: elizabeth1 added 12 Minutes and 57 Seconds later........

Να σας πω αγοράκια …λέτε να αλλάξω μόντεμ? Και πιο μου προτείνετε το speedtoutch έχω και ένα linkys (κάπως έτσι γράφετε?) η να αφήσω το philips ?

chistof
29-11-07, 22:45
Εγώ είμαι αυτοπροσώπως αλά δεν νομίζω να είμαι κάτι το αξιοπρόσεχτο για το dslam

........Auto merged post: elizabeth1 added 12 Minutes and 57 Seconds later........

Να σας πω αγοράκια …λέτε να αλλάξω μόντεμ? Και πιο μου προτείνετε το speedtoutch έχω και ένα linkys (κάπως έτσι γράφετε?) η να αφήσω το philips ?

αν και εμενα το philips δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα (εκτος απο το περιεργο νουμερακι) ακουω οτι το speedtouch ειναι αρκετα καλυτερο.αν μπορεις δοκιμασε να δανειστεις κανα router απο καποιον γνωστο να δοκιμασεις και αν δεις οτι οντως εφταιγε το router αλλαξε το μετα.

........Auto merged post: chistof added 4 Minutes and 30 Seconds later........

ελπιζω να μην θυμωσες απο το σχολιο που εγινε παραπανω ε?πλακα εκανε ο φιλος. :cool:

elizabeth1
29-11-07, 23:12
Καθόλου δεν έχω τέτοια κολλήματα

chistof
29-11-07, 23:14
Καθόλου δεν έχω τέτοια κολλήματα


:oneup:

Asdic
30-11-07, 00:03
Ποίος σας είπε πως έχω και καλή ταχύτητα ?:):)είμαι ακριβός δίπλα 8 μέτρα από το dislam και μου είπαν είναι πόλη καλές ι μετρήσεις …είναι θέμα υπερφόρτισης


Με 8 μέτρα απο το DSLAM μάλλον το πιο πιθανο είναι να είναι πολλοί χρήστες συνδεδεμενοι πανω οπότε το bandwidth πέφτει, είναι φυσιολογικό. Μαλλον και πάροχο αν αλλάξεις δεν θα δεις καμμια διαφορά. Πρεπει να αναβαθμίσουν το DSLAM για να δεις προκοπή...

dpa2006
30-11-07, 00:07
μετά απο ερώτηση και αναγγελια βλαβης στο 121,μιλώντας με τον τεχνικό κατάλαβα οτι μάλλον προκειται για καποιο bug στο firmware.η περίπτωση να ειναι φουλαρισμένο το DSLAM ειναι παντα πιθανη!:)
οσον αφορα,το γεγονός του μεγάλου(τεράστιου καλυτετα,ταξη μεγεθους δισ!) noise margin μεσα απο τη σελιδα του router και με επιλογη Auto-Triggered by traffic στο ISP_settings παρατηρησα ενω προσπαθουσε το modem να συνδεθει τιμή 37dB,για λιγα sec.φυσικα μολις συνδεθηκε η τιμή ξαναγινε μεγάλη.προφανώς κάποιο bug δεν επιτρέπει να διαβάσει σωστά τις τιμές που οριζουν στο DSLAM οι τεχνικοί.οσον αφορα προτασεις για router,απο Netgear D834G~75euro plaisio, Zyxel 660HW e-shop (~95euro).
η επιλογη είναι θέμα προσωπικο,απο το τι θέλει κανεις να κανει.π.χ. στο philips έχουν απενεργοποιημενο το DDNS!Σε αλλα μοντέλα της ιδιας εταιριας υπάρχει.πιθανόν να υστερει και σε αλλα πολλα.δεν θα το ψαξω άλλο,γιατι κουράστηκα!
καλο βραδυ.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.