PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά δουλεύουν τα zyxel σε intracom dslam?



makpi
21-08-03, 01:41
ασ δωσει καποιος μια ξεκαθαρη απαντηση

sdikr
21-08-03, 12:35
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ
δεν μπορω να σου πω κατι αλλο
Alcatel chipset, στα zyxel
Τι παραπανω θες για να το θεωρησεις ξεκαθαρη απαντηση?
φιλικα

makpi
21-08-03, 14:20
ΤΕΛΕΙΑ! :D
Την ίδια απάντηση είχα και απο Μακεδονικα περιφεριακα.
το Zyxel 650 εχεις?
με το απλο filter που έχει πιστεύω πως μπορώ να προστατεύσω το δίκτυό μου σωστά? :?:

elias24
21-08-03, 15:12
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ
δεν μπορω να σου πω κατι αλλο
Alcatel chipset, στα zyxel
Τι παραπανω θες για να το θεωρησεις ξεκαθαρη απαντηση?
φιλικα


Ποιός το δοκίμασε; Το ότι έχει chipset ίδιο με το Jetski σημαίνει ότι είναι απόλυτα συμβατό με τα Κοκαλο-slam; Για ποιό λόγο;

sdikr
21-08-03, 23:07
Σημερα δοκιμασα ενα speedtouch σε intracom dslam δουλεψε με την μια, γνωριζω αρκετους που εχουνε δοκιμασει το zyxel και δουλεψε ( και γρηγοροτερο sync!).
Εσυ για πιο λογο λες οτι οτι εχει το ιδιο chipset μπορει να μην δουλεψει;

Εχω δοκιμασει,
jetspeed 500I works
speedtouch home/pro works
planet ad 4000b NOT WORKING (αλλο chipset)
περιμενω το zyxel απο μερα σε μερα, αλλα εχω πληροφοριες οτι κουμπωνει με την μια (sync)

οσο για την προστασια δυκτυου αν εχεις την εκδοση με firewall ναι το προστατευεις αλλιως οχι.
φιλικα

hippie
21-08-03, 23:12
pros sdikr,

gnorizeis tipota gia montela ths D-Link kai intracom (or Siemens) DSLAMs
an koumponoun (douleuoun) :?:

(iparxei periptosi na dokimaseis/testareis kapoio montelo apo D-Link :wink: )

thx

Athlon_XP
22-08-03, 01:10
Οποιός μπορεί φυσικά ή έχει κάποιον δικό του στο εξωτερικό ή έστω και φίλο του ας του πει να του στείλει κάποιο adsl modem για δοκιμή στα διαφόρα dslams του πΟΤΕ. Επίσης μιας και που το Zyxel τελικά επιβεβαιόθηκε ότι δουλεύει πάνω σε intracom dslam (καλό αυτό, αύριο μάλλον θα το παραγγείλω το Prestige 650R) οπότε τώρα μας ενδιαφέρει το dlink μιας και με το planet δεν κατάφερε να δουλέψει σε intracom dslam.

elias24
22-08-03, 01:26
μιας και με το planet δεν κατάφερε να δουλέψει σε intracom dslam.


?? Εγώ άκουσα ότι δουλεύει, τουλάχιστον σε PSTN. Με sparknet αυτό κανονίζαμε να μου εγκαταστήσουν πάνω στο Intracom DSLAM της περιοχής μου και ο seller τους, μου έλεγε ότι δουλεύει εγγυημένα πάνω σε Intracom PSTN(Συγκεκριμμένα το Planet ADE3000). Σε ISDN όμως δε βάζει Planet η Sparknet, αλλά ένα νέο που πάει πολύ καλύτερα απο το JetSki500i, απο ότι λένε.
Στην δε ACN δε προτείνουν τίποτα πέρα απο JetSki. Είναι βέβαια καινούρια υπηρεσία για την ACN και ίσως δε δοκίμασε τίποτα ακόμα για να μπορεί να το προτείνει ως εγγυημένα συμβατό

Athlon_XP
22-08-03, 04:18
Άν δουλεύει το planet πάνω σε intracom dslam καλά είμαστε τότε και ειδικά για pstn γραμμή αφού τέτοια γραμμή έχω και όπως είναι φυσικό κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει. Όσο για το μοντέλο της planet με ενδιάφερει πιο πολύ το ADE4000 (όχι ότι το ADE3000 δεν είναι καλό, είχα κατεβάσει και το manual του) αλλά με έκανε περισσότερη εντύπωση επειδή έχει και 4 port hub αλλά και επειδή το σχήμα του είναι καλύτερο από το ADE3000. Τώρα όσον αφορά τα άλλα modems που είναι συμβατά με το intracom dslam θα πρέπει να ψάχνουμε modems με το Alcatel Dynamite chipset μιας και το Jetspeed 500/500i έχει το συγκεκριμένο modem όπως επίσης και το intracom dslam.

Athlon_XP
22-08-03, 11:28
Σήμερα η ώρα 11:21πμ έκανα παραγγελία το ADSL modem Zyxel Prestige 650R μαζί με το Splitter (Annex A) POTS (Zyxel) από την mgmanager και τα ποσά είναι τα εξής (όλα τελική με φπα 18%):

Zyxel Prestige 650R 140,184 E
Splitter (Annex A) POTS (Zyxel) 9,204 E
-------------
Σύνολο 149,388 Ε

Την παραγγελία την έκανα online μέσω του www.mgmanager.gr και πριν την κάνω φυσικά πήρα τηλέφωνο και ρώτησα πότε θα έρθει η παραγγελία και ο πωλητής μου είπε την δευτέρα. Εμ αυτό έμεινε να περιμένω σαν τον μαλάκα τους πΟΤΕτζίδες πότε θα έρθουν να με βάλουν τον εξοπλισμό. Φυσικά τους πήρα και αυτούς πάλι τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα συνεργία τρέχουν από εδώ και από εκεί και αυτές τις μέρες θα έρθουν και σε μένα (@@ δηλαδή εγώ πιστεύω). Sorry για την βρισιά πριν αλλά αν μπλέξεις με τον πΟΤΕ ο καθένας πιστεύω κάπως έτσι θα εκφράζοταν γι'αυτόν μην σας πω αυτό είναι το λιγότερο.

beez
22-08-03, 12:59
athlon se ti dslam eisai tlk?

bond
22-08-03, 14:03
Σήμερα η ώρα 11:21πμ έκανα παραγγελία το ADSL modem Zyxel Prestige 650R

Φρόντισες να ζητήσεις συγκεκριμένα το μοντέλο για PSTN, δηλαδή το Prestige 650R-11?

Athlon_XP
22-08-03, 15:34
Ναι φυσικά. Μου πήρε τηλέφωνο ο ίδιως ο πωλητής από την mgmanager (και σε αυτό έχω να πω ότι μάλλον έχει καλό support) και με ρώτησε τη γραμμή έχω και φυσικά του είπα PSTN μιας και τέτοια γραμμή έχω. Όσο σε ποιο DSLAM πέφτω είμαι στο πασίγνωστο intracom DSLAM (BBS). Φυσικά τον ρώτησα και πότε θα φτάσει σε μένα και μου είπε την Δευτέρα οπότε περιμένω ανυπόμονος για να το δοκιμάσω και να σας πω τα αποτελέσματα (που πιστεύω να είναι καλά).

lefteriss
22-08-03, 15:41
μόλις πήρα στο mgmanager και ένας πωλήτής που είπε πως δέν έχουν dsl μόντεμ :?: :!: :?: Athlon στείλε λίνκ απο το μόντεμ pls

bond
22-08-03, 16:21
Φυσικά τον ρώτησα και πότε θα φτάσει σε μένα και μου είπε την Δευτέρα οπότε περιμένω ανυπόμονος για να το δοκιμάσω και να σας πω τα αποτελέσματα (που πιστεύω να είναι καλά).

Η γραμμή σου δηλαδή έχει ενεργοποιηθεί και δεν έχεις μοντεμ;
Γιατι αν θυμαμαι καλά είχες παραγγείλει από ΟΤΕ το Jetspeed. Αφού το πλήρωσες, που το πλήρωσες το jetspeed, γιατί δεν περίμενες να το δοκιμάσεις; Πάντως μου κάνει εντύπωση που το mgmanager είχε stock.

Athlon_XP
22-08-03, 16:41
Περίμενα και ξαναπερίμενα και είπα δεν πάει άλλο και λεώ να πάνε στο διάολο αυτοί και οι παραγγελίες τους. Τόσο καιρό μας κοροιδεύουν αυτό κατάλαβα. Ξέρεις πως είναι να είναι η γραμμή επάνω στο DSLAM και να μην έχεις τον εξοπλισμό; Σκέτη πουστιά θεωρείται για μένα αυτό. Δηλαδή για να πάρω το jetspeed 500 πρέπει να φτάσω μέχρι τον Κόκαλη; Αν είναι δυνατόν. Γι' αυτό και εγώ τους πΟΤΕτζίδες δεν τους πάω και ότι έχει σχέση με αυτούς. Sorry για αυτά τα λόγια αλλά αυτή είναι η πραγματική αλήθεια δυστηχώς.

beez
22-08-03, 16:44
athlon...an sou xreonoun ti grami xoris na sou feroun to modem tote auto einai aparadekto..apo tin alli pleura omos den exeis kai poles epiloges...

pi8anon na deis sto logariasmo sou na plironeis se 12 atokes to jetski..kai meta ti 8a to kaneis? to vlepo poli xlomo o OTE na to pernei piso ektos an pas kai fonakseis para poli...:)

Athlon_XP
22-08-03, 16:55
Στα @@ μου για το Jetspeed 500. Δεν θα το πάω πίσω. Ούτοσι άλλως αν το Ζyxel Prestige 650R που παρείγγειλα δουλέψει κανονικά να δεις που θα πάει το Jetspeed 500. Στο κουτί του μέσα θα μείνει για να βάλει μυαλό μιας και έχουν αναφερθεί χίλια δύο προβλήματα και ασυμβατότητες με αυτό. Επίσης λέω να διαθέσω και την γραμμή μου για διάφορα tests με διάφορα modem για όποιον/α ενδιαφέρετε (εννοώ φυσικά για την Θεσσαλονίκη μόνο εκτώς αν υπάρχει κάποιος που θέλει να κάνει τόσο κόπο και να έρθει εδώ) αλλά και πάλι αυτή την ιδέα την θεωρώ βλακεία κάπως. Η σκέφτηκα και το εξής: Μόλις έρθουν οι πΟΤΕδες για την εγκατάσταση του ADSL να τους κάνω χοντρή πλάκα λέγοντας αυτό: Κοιτάξτε εδώ. Δυστηχώς κύριοι χάσατε το τρένο. Κοιτάξτε εδώ τι λέει: Zyxel και τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει αυτό Zyxel > Jetspeed 500. Πάρτε τώρα τα xxxxxxxxxxx και άλλη φορά να βάλετε μυαλό να έρχεστε γρηγορότερα αν θέλεται να κερδίσετε την ευγνωμοσύνη μας (και αν πάλι). Αυτά τα λίγα είχα να πω.

beez
22-08-03, 17:21
athlon se vlepo na eisai kata 211,75 + fpa euro ftoxoteros :) ka8os mallon 8a sto xreosoun to jetski sto logariasmo. mporeis vevaia panta na arni8eis na to paralavaeis.

i megaliteri plaka apo oles..exete proseksei pos ta netmod ta fernane kai ta pernane etsi xima xoris deltia apostolis i tpt...na tous kaneis kana tetio skiniko :)

alla edo pou ta leme einai idiotikodimosia epixirisi opote ...

lefteriss
22-08-03, 17:22
Athlon xp στείλε το ακριβές λίνκ του www.mgmanager.gr απο το μόντεμ...

δεν το βρίσκω πουθενά στο site

Athlon_XP
22-08-03, 17:58
OK. είναι η εξής διαδικασία:

1) www.mgmanager.gr/search1.asp
2) Στην κατηγορία επιλέγεις NETWORK ROUTER και κάνεις click στο κουμπί Συνέχεια
3) Μετά αναλόγως: Είτε πατάς το κουμπί Συνέχεια πάλι είτε επιλέγεις κάποιον κατασκευαστή (πχ ZYXEL) και πατάς το κουμπί αναζήτηση.

Athlon_XP
22-08-03, 18:07
Beez για τα λεφτά του Jetspeed 500 στα @@ μου. Ούτοσι άλλως θα τα πληρώσω. Αλλά λέω να τους δείξω και το Zyxel Prestige 650R και μετά να δω πως θα αντιδράσουν και να τους πω: Ώραια πατάτα πουλάτε. Κοιτάξτε εδώ αυτό το modem που λέει Zyxel. Αυτό το modem κύριοι ουσιαστικά γαμάει και δέρνει (sorry για την φράση πάντως) σε σχέση με το Κόκαλης compatible modem που δίνετε σε αυτούς που πέφτουν σε intracom dslam. Και μιας και ανέφερα και τα intracom dslams μήπως ήρθε η ώρα να ξηλώσουν τα dslams αυτά και να πάρουν άλλα πιο σωστά και λειτουργικά (πχ Alcatel) ή πολύ απλό αντί για 3 dslams να μείνουν 2 και να αποσυρθούν τα intracom για να μην έχουμε προβλήματα και πληρώνουμε τσάμπα λεφτά.

elias24
22-08-03, 21:36
Αυτά τα Annex A και Annex B τι είναι;

orion
22-08-03, 21:40
Αυτά τα Annex A και Annex B τι είναι;


Annex A einai gia ADSL over PSTN (pots)
Annex B einai gia ADSL over ISDN

@ ADSLgr.com All rights reserved.