PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 530 v6 + Zisto = Problems



Thran
28-11-07, 11:58
Καλησπέρα παιδιά,
Πριν γίνω συνδρομητής στο Τελλας Zisto ήμουν στην Otenet και χρησιμοποιούσα ως Router το Thomson Speedtouch 530 v6. Δυστυχώς φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, μεταξύ δικτύου και του συγκεκριμένου Router, γιατί με το Speedtouch δεν μπορώ να πάρω IP. Θα χαιρόμουν αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει, γιατί από την Τελλας μου είπαν απλά πως δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο Router.

OxAp0d0
28-11-07, 22:40
Καλησπέρα παιδιά,
Πριν γίνω συνδρομητής στο Τελλας Zisto ήμουν στην Otenet και χρησιμοποιούσα ως Router το Thomson Speedtouch 530 v6. Δυστυχώς φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, μεταξύ δικτύου και του συγκεκριμένου Router, γιατί με το Speedtouch δεν μπορώ να πάρω IP. Θα χαιρόμουν αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει, γιατί από την Τελλας μου είπαν απλά πως δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο Router.

Σου είπαν πίπες (με το συμπάθειο). Μάλλον κάποιος που βαριόταν να σε σετάρει. Ξανακάλεσε τους και επέμενε. Ο μόνος λόγος να μην παίζει το 530 είναι να ήταν over ISDN.

Davout
29-11-07, 00:34
Αφού σιγουρευτείς ότι δεν είναι over ISDN, όπως είπε ο OxAp0d0, πες, τι θες να μάθεις;

Γενικά η Tellas προτείνει:
PPoA, VCMUX, 8/35

Πολλοί το δουλεύουν με PPoE βέβαια, εξίσου καλά.

Username εννοείται πως βάζεις όλο το e-mail σου (μαζί με το @tellas.gr), αφού έχεις ενεργοποιήσει τη σύνδεσή σου φυσικά (...).

Godaemon
29-11-07, 00:48
Καταρχήν δεν παίζει σε Adsl2+ αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Κανονικότατα μου δούλευε όταν το είχα βάλει.

Δεν ξέρω τώρα με τις αναβαθμίσεις αν παίχτηκε τίποτα αλλά χλωμό το βλέπω να μην παίζει.

minovg
29-11-07, 03:08
Oπως είπαν και τα παιδιά, ο μόνος λόγος να μην παίζει είναι το over ISDN. Κι εγώ είχα το συγκεκριμένο ρούτερ προ Ζιστο εποχής και δεν δούλευε πάνω στο Ζίστο (λογικό).

christodoulou
29-11-07, 19:18
Καλησπέρα παιδιά,
Πριν γίνω συνδρομητής στο Τελλας Zisto ήμουν στην Otenet και χρησιμοποιούσα ως Router το Thomson Speedtouch 530 v6. Δυστυχώς φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, μεταξύ δικτύου και του συγκεκριμένου Router, γιατί με το Speedtouch δεν μπορώ να πάρω IP. Θα χαιρόμουν αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει, γιατί από την Τελλας μου είπαν απλά πως δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο Router.

Συγνωμη αλλα τι ειδους ποντιακο ανεκδοτο ειναι αυτο??!! :what:
Το router που δινει η trellas στους συνδρομητες της ειναι το... Thomson Speedtouch 530 v6.
Πως ειναι λοιπον δυνατον να σου ειπαν απ τη trellas οτι δεν υποστηριζουν το συγκεκριμενο router?
Μηπως τηλεφωνησες σε αλλη εταιρια? :p

minovg
29-11-07, 19:37
Συγνωμη αλλα τι ειδους ποντιακο ανεκδοτο ειναι αυτο??!! :what:
Το router που δινει η trellas στους συνδρομητες της ειναι το... Thomson Speedtouch 530 v6.
Πως ειναι λοιπον δυνατον να σου ειπαν απ τη trellas οτι δεν υποστηριζουν το συγκεκριμενο router?
Μηπως τηλεφωνησες σε αλλη εταιρια? :p
Το 585 δίνει η Τελλάς.

Davout
29-11-07, 19:38
H Tellas δίνει είτε το Siemens Speedstream 4200, είτε το Thomson Speedtouch 585iv6.

Edit: Με πρόλαβε το F5boy minovg... :whistle:

vaggos_fromhell
29-11-07, 21:42
H Tellas δίνει είτε το Siemens Speedstream 4200, είτε το Thomson Speedtouch 585iv6.

Edit: Με πρόλαβε το F5boy minovg... :whistle:

:rofl::rofl:

Thran
30-11-07, 19:25
Το router είναι pstn :p
Το ρύθμισα όπως υπέδειξε και ο φίλος Davout: PPoA, VCMUX, 8/35
Και φυσικά έχω δώσει σωστό username και password. Όμως συνεχίζει να μην παίρνει IP αναφέροντας σαν σφάλμα: Authentication failure.
Περιέργως όμως με τις παραπάνω ρυθμίσεις και δίνοντας ως Username Zisto και ως Password Zisto συνδέεται. Όποιος λύσει αυτό το «μυστήριο» ας πάρει και τα παιδία από την τεχνική υποστήριξη της Tellas να τους πει και αυτούς για να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο

apostol70
01-12-07, 02:35
Μάλλον ξανακτύπησε το γνωστό bug με τον authentication server και τους νέους χρήστες. Θα φτιάξει

christodoulou
03-12-07, 02:31
Το 585 δίνει η Τελλάς.

Eχεις δικιο... μπερδεψα το 585 με το 530 :sneer:

Μαλλον, οπως λεει και ο κολλητος μου "πρεπει να κοψω τα ληγμενα"... :rofl:

susbky
25-12-07, 15:23
Χρόνια πολλά σε όλους!Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να κλειδώσω το Thomson Speedtouch 585i v6?Το έχω ως ασύρματο,πως θα γίνει να το κλειδώσω ώστε να μην μπορεί άλλος χρήστης να συνδεθεί ασύρματα με μένα? Σας παρακαλώ πείτε μου τα αναλυτικά βήματα που πρέπει ν'ακολουθήσω!
Ευχαριστώ:oneup:~Καλές γιορτές~

Davout
25-12-07, 20:56
Απαντήθηκε σε 2 άλλα (δικά σου...) replies.

@ ADSLgr.com All rights reserved.