PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Hol/fritzbox Wireles Pstn



TRK
28-11-07, 14:54
Κύριοι Καλημέρα σας,
Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα, έχω όμως διαβάσει ιδιαίτερα προσεκτικά όλα ανεξαιρέτως τα μυνήματα σας στην κατηγορία HOL και αυτό αποδείχθηκε εξαιρετικά χρήσιμο.
Με δύο λόγια η ιστορία μου...Από το 2001 με PSTN, το 2003 με ISDN και από Δεκ. 2005 με ADSL BROADBAND PACK. Λίγο μετά δωρεάν αναβάθμιση στο 1mbps..μέχρι τότε όλα ρολόι στο browsing αλλά χαμηλά κατεβάσματα...Περί το τέλος 2006 "θαμπωμένος" από τα ωραία λόγια περί δωρεάν χ4 άρχισα να πιέζω για τον τετραπλασιασμό ο οποίος ήρθε στο τέλος Σεπτεμβρίου 2007- ένα μήνα μετά την ηνερομηνία που μου είχαν υποσχεθεί και αφού πέρασα περί τις 2 συνολικά ώρες σε αναμονή και συνομιλίες μαζί τους.- Δεν υπήρχαν "πόρτες" στον Χολαργό!!!(προηγήθηκε αναβάθμιση του firmware FRITZ σύμφωνα με τις οδηγίες τους (email). Δεν έμεινα ούτε μιά μέρα χωρίς γραμμή αλλά είχα συχνές διακοπές.

Νόμιζα ότι σύντομα θα ησύχαζα αλλά πριν καλά- καλά σταθεροποιηθεί η ταχύτητα στα 4 είδα την νέα τους προσφορά για τα 6 με φθηνότερη μηνιαία χρέωση κατά 4 ευρώ περίπου και ζήτησα να μου την δώσουν, (ασυνείδητος μαζοχισμός??) Μου εξήγησαν ότι, αν και αυτό κατ αρχήν αφορά τους νέους πελάτες θα μπορούσα και εγώ να επωφεληθώ, κανοντας αίτηση, την οποία και έκανα τηλεφωνικά. Με μύνημα με ενημέρωσαν ότι " ο εξοπλισμός αποστέλλεται ..." αλλά τους τόνισα τηλεφωνικά και γραπτά ότι έχω ήδη το ασύρματο FRITZ ANNEX A για το οποίο τους είχα πληρώσει το 2005 -όταν πρωτοπήρα ADSL -κάποια διαφορά έναντι του ενσύρματου μόντεμ που έδιναν τότε δωρεάν με χρησιδάνειο. Αν και επέμειναν στην αρχή ότι θα μου το στείλουν, στο τέλος έδειξαν να πείθονται...'ετσι νόμισα. Μετά από λίγες ημέρες ο courier έφερε την συμπληρωμένη αίτηση για να την υπογράψω (εκτύπωση απαράδεκττη είχε τελειώσει προφανώς το μελάνι) και μαζί μου παρέδωσε ένα JETSPEED !!! Η συνέχεια όμως ξεπερνάει κάθε φαντασία...διότι μετά μία εβδομάδα μου έστειλαν με τον ίδιο τρόπο ένα ακόμη JETSPEED και μάλιστα αυτήν την φορά χωρίς να συνοδεύεται από αίτηση που θα έπρεπε να υπογράψω.!!!!!
Τα έχω αφήσει σφραγισμένα μέσα στο ντουλάπι και η σύζυγός μου - δικηγόρος - μου προτείνει να τους κάνουμε αγωγή ζητώντας φύλακτρα:lol: Έχω διαβάσει στο φορουμ ανάλογες ιστορίες και δεν θα επεκταθώ σε χαρακτηρισμούς... αλλά ως πιο πιθανή αιτία για το αλαλούμ θεωρώ αυτό που έγραψε κάποιο άλλο μέλος "...κάτι περίεργο συμβαίνει με τις προμήθειες εκεί πέρα>>>"

Τώρα σχετικά με το πότε και πως κλείδωσα τα 6 down/765-825 up, (ποτέ 1 uπ) μόνο 2 λόγια γιατί όλα αυτά είναι χιλιοειπωμένα... Χρειάσθηκαν 15 περίπου τ/φ στην ΤΥ με συνολικό χρόνο απασχόλησης μου - μετρημένο σχολαστικά - 8 ώρες και 42 λεπτά και επίσης 12 emails sto Help online,όλα αυτά από 10/09/07 - 20/11/07. Άλλαξα το splitter που οι ίδιοι μου είχαν δώσει πριν 2 χρόνια, έβαλα φίλτρο στην PSTN γραμμή, μου ρύθμισαν την γραμμή μου και ήρθε το ποθούμενο αποτέλεσμα.( attainable 16322, s/n 21, line attenuation 20) και κατέβασμα από το ftps τους με 620.

Όλα αυτά μέχρι προθές που η κόρη μου είχε την φαεινή να συνδέσει ένα αναλογικό φαξ στην ίδια γραμή και να το χρησιμοποιήσει. Η ταχύτητα έπεσε στα 1350 και μαζί όλα τα άλλα στατιστικά χάλια... Έβαλα φίλτρο στο φαξ , χάθηκε η γραμμή... έβγαλα το ρούτερ από το ρεύμα αλλά συγχρόνισε στα ίδια περίπου. Εχοντας διαβάσει παρόμοιες περιπέτειες άλλων μελών έκανα 4 ακόμη αποσυνδέσεις και επι τέλους επανήλθε στα κεκανονισμένα...
Έτσι τώρα αναρωτιέμαι, θα υφίσταμαι άραγε τα ίδια κάθε φορά που θα χρησιμοποιώ το φαξ, (παραμένει συνδεδεμένο),ή κάθε φορά που θα χάνεται η γραμμή λόγω διακοπής ρεύματος ή τεχνικών προβλημάτων της ΧΟΛ ???.

tiatrou
28-11-07, 22:16
Εγώ πριν ένα ακριβώς χρόνο, είχα πάρει Hibox 768kbps προπληρωμένο για ένα χρόνο. Δύο μέρες αφού μου ήρθε ο εξοπλισμός (Fritzbox Fon Annex B), έρχεται με το courrier και δεύτερο πακέτο ακριβώς το ίδιο με Fritzbox!!! Την αίτηση την είχα κάνει σε μαγαζί, οπότε δεν χρειάστηκε να την αποστείλω καμία φορά με τον courier. Μιλάμε για φοβερή οργάνωση. Σου στέλνουν δύο για να είναι σίγουροι ότι πήρες τουλάχιστον το ένα. Τώρα που πήρα το 6/1 πακέτο, μου έστειλαν και ένα Jetspeed 520+, και έχω 3 adsl modem εκ των οποίων τα δύο άχρηστα.

xrokos
28-11-07, 22:34
Ρε παιδιά μη γκρινιάζετε! Πρέπει να είστε ευχαριστημένοι που σας δίνουν και παραπάνω!
Εμένα μόνο ένα μου έστειλαν. Αυτό είναι ντροπή και αίσχος!:p

mpalanteros
29-11-07, 00:41
εμένα μου στείλανε fritz wlan 7140 το οποίο ήτανε χαλασμένο και ακόμα περιμένω το άλλο..εδώ και 3 βδομάδες...πήρα και τηλέφωνα..την μία είχε φύγει..την άλλη μέρα είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα και δεν έφυγε..την άλλη μέρα θα φύγει ενός 2 ημερών και ακόμα περιμένω..με τους απαράδεκτους..χειρότεροι από δημόσιοι υπάλληλοι γίνανε...ότι του έρθει του καθενός λέει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.