PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΟΧΟΥ ΓΡΑΜΜΗΣ ΟΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ



astrody
28-11-07, 15:37
Καλησπέρα...
σας παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία για να γνωρίζουν οι επόμενοι...
Είχα σταθερή τηλεφωνία forthnet με προεπιλογή φορέα (δηλ. δεν είχα αποδεσμευτεί από τον ΟΤΕ) και Vivodi ADSL.
Τον Σεπτέμβρη άλλαξα τον κάτοχο της γραμμής μου μέσω ΟΤΕ. Απλά άλλαξα το όνομα του κατόχου. Ο ΟΤΕ "έκοψε" το καλώδιο που ήταν στο παλιό όνομα κατόχου και έδωσε καινούριο στο ίδιο νούμερο για το νέο όνομα με αποτέλεσμα:
α)να διακοπεί από μόνη της η συνδρομή ADSL στην VIVODI και
β)να καταργηθεί από μόνη της η προεπιλογή φορέα της Forthnet.
Και τα παραπάνω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρίς καμία ειδοποίηση του ΟΤΕ ούτε προς τις σχετικές εταιρείες αλλά ούτε και προς εμένα.
Εγώ πώς επηρεάστηκα?
α)έμεινα 3 εβδομάδες χωρίς internet και πάλι καλά που πέρασα από τα γραφεία της VIVODI όπου τυχαία ανακαλύφθηκε ότι δεν πρόκειται για βλάβη -όπως είχε δρομολογηθεί για τις 32 του μηνός- αλλά για μοιραία επέμβαση του ΟΤΕ.Πλέον είναι σαν να έχω αιτηθεί τη διακοπή κι αν θέλω πάλι να συνδεθώ πρέπει να ακολουθήσω τις γνωστές χρονοβόρες διαδικασίες.
β)από 5/9 ό,τι τηλέφωνο έχω κάνει έχει χρεωθεί στον ΟΤΕ και όχι στην Forthnet.Και ήρθε φουσκωμένος ο λογαριαμός ΟΤΕ κι ήταν άξιο απορίας το γιατί!
ΟΠΟΤΕ γνωρίζετε ότι αλλαγή κατόχου γραμμής ΟΤΕ συνεπάγεται ΘΕΜΑ!
Υπηρεσίες με αξιοπιστία και αξιοπρέπεια απένταντι στον πελάτη πάντα!
Τα συμπεράσματα και η υπόλοιπη κριτική δικά σας.

Ioudas1
28-11-07, 15:48
Ήταν φυσικές οι επακόλουθες συνέπειες που είχες, αφού δεν τις ενημέρωσες για την επικείμενη αλλαγή κατόχου και τι διαδικασίες θα έπρεπε να ακολουθήσεις ώστε οι λογαριασμοί να συνεχίσουν να έρχονται στο νέο κάτοχο.

pts
28-11-07, 15:58
Και που να δεις όταν ο κάτοχος είναι εταιρία. Στην τελευταία μου εμπειρία ο εξουσιοδοτημένος από το διευθύνονται σύμβουλο υπάλληλος πήγε 10 φορές και άκουσε 30 διαφορετικά πράγματα για την διαδικασία που απαιτείται και τα χαρτιά που χρειάζονται. Στο τέλος εφαρμόζοντας την κλασική μας διαδικασία επίλυσης προβλημάτων με το προβληματικό δημόσιο "θα κάτσω εδώ μέχρι να με εξυπηρετήσετε" μας έδωσαν να συμπληρώσουμε μια τρισέλιδη αίτηση του 2004 που ανάμεσα στα διάφορα αστεία που περιείχε ζητούσε και την συγγένεια του εξουσιοδοτημένου με τον κάτοχο της γραμμής δηλαδή την εταιρία.
Γενικά αν δεν έχετε κάποιο σοβαρό λόγο αλλαγής του κατόχου αποφύγετε το.

astrody
28-11-07, 16:18
Ioudas1,
Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει ο καθένας ποιες είναι οι συνέπειες αλλαγής του κατόχου.
Βλέποντάς το κατόπιν εορτής οκ τώρα κι εμένα λογικό μου φαίνεται.
Επειδή όμως αλλαγή κατόχου γραμμής δεν είναι κάτι που κάνεις συχνά καλό θα ήταν ο ΟΤΕ (αφού βλέπει που βλέπει ότι κρέμονται κι άλλα στη γραμμή σου) τυπικά να σε ενημερώσει ότι έχει κάποιες συνέπειες ώστε να ξυπνήσεις και να ψαχτείς ... πόσο μάλλον αν πρόκειται για άτομο ετών 60,το οποίο και έκανε την δική μας αλλαγή,που ήταν πολύ χλωμό να γνωρίζει - εδώ δεν πέρασε από το δικό μας το μυαλό που είμαστε και νεότεροι.

Ioudas1
28-11-07, 16:43
Ioudas1,
Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει ο καθένας ποιες είναι οι συνέπειες αλλαγής του κατόχου.
Βλέποντάς το κατόπιν εορτής οκ τώρα κι εμένα λογικό μου φαίνεται.
Επειδή όμως αλλαγή κατόχου γραμμής δεν είναι κάτι που κάνεις συχνά καλό θα ήταν ο ΟΤΕ (αφού βλέπει που βλέπει ότι κρέμονται κι άλλα στη γραμμή σου) τυπικά να σε ενημερώσει ότι έχει κάποιες συνέπειες ώστε να ξυπνήσεις και να ψαχτείς ... πόσο μάλλον αν πρόκειται για άτομο ετών 60,το οποίο και έκανε την δική μας αλλαγή,που ήταν πολύ χλωμό να γνωρίζει - εδώ δεν πέρασε από το δικό μας το μυαλό που είμαστε και νεότεροι.

Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω.

panil
01-12-07, 02:26
Το δικό μου τηλεφωνο στο οποίο είχα και σύνδεση adsl 768 (σκέτη χωρίς συνδρομή σε πάροχο internet) το μεταβίβασα στο νέο ιδιοκτήτη χωρίς να αλλάξει τίποτα.

Η δικιά σου η περίπτωση ήταν σαφώς πιο περίπλοκη και θα έπρεπε να ήσουν λίγο ψιλιασμένος ότι σίγουρα κάτι απ' όλα θα στραβώσει. Τελικά μέσα στην ατυχία σου στράβωσαν όλα.

etsouk2000
01-12-07, 02:37
Μονο ο σταλινικος ΟΤΕ κανει τετοια. Καθε νορμαλ εταιρια θα αλλαζε απλα το ονομα του πελατη στην λογιστικη καρτελα και δεν θα εστελνε τεχνικους να πειραζουν τα καλωδια ασκοπως.

Ioudas1
01-12-07, 02:45
Μονο ο σταλινικος ΟΤΕ κανει τετοια. Καθε νορμαλ εταιρια θα αλλαζε απλα το ονομα του πελατη στην λογιστικη καρτελα και δεν θα εστελνε τεχνικους να πειραζουν τα καλωδια ασκοπως.

Αν ο νέος πελάτης δεν γνώριζε την ύπαρξη του adsl (σε επρίπτωση που ο παλαιός πελάτης ήταν κακόβουλος και το απέκρυπτε) και μετά την μεταφορά του ερχόταν ο λογαριασμός του adsl ποιος θα τον πλήρωνε;
Διευκρίνηση: Δεν αναφέρομαι σε full llu.
Κάνω τόσο λάθος και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση;

etsouk2000
01-12-07, 03:06
Αν ο νέος πελάτης δεν γνώριζε την ύπαρξη του adsl (σε επρίπτωση που ο παλαιός πελάτης ήταν κακόβουλος και το απέκρυπτε) και μετά την μεταφορά του ερχόταν ο λογαριασμός του adsl ποιος θα τον πλήρωνε;
Διευκρίνηση: Δεν αναφέρομαι σε full llu.
Κάνω τόσο λάθος και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Καταρχην αλλαγη κατοχου γραμμης συνηθως γινεται οχι μεταξυ δυο ξενων, πχ νοικαρης που φευγει και νοικαρης που ερχεται, αλλα μεταξυ γνωστων, πχ απο τον πατερα στο γιο, απο τον αδερφο σε αλλο αδερφο κλπ. Αν προκειται για ξενους, τοτε ο παλιος κοβει την γραμμη εντελως και αφηνει τον νεο να βαλει ο,τι θελει απο το μηδεν. Δεν εχω ποτε μεταβιβασει γραμμη σε ξενο γιατι τις περισσοτερες φορες δεν ξερω καν ποιος θα ειναι ο επομενος νοικαρης και δευτερον συνηθως επιθυμω να κρατησω το νουμερο μου. Επισης, ο παλιος κατοχος δεν εχει κανενα συμφερον να μην ενημερωσει τον νεο κατοχο και τους αλλους παροχους υπηρεσιων, γιατι ο παλιος κατοχος δεν θα λαμβανει πια αυτες τις υπηρεσιες. Αν οι αλλες υπηρεσιες παραμεινουν στο ονομα του παλιου, τοτε ο λογαριασμος θα βγει στο ονομα (και αφμ) του παλιου κατοχου και θα ειναι αυτος υπολογος να τον πληρωσει, ενω τις υπηρεσιες θα τις χαιρεται τσαμπα ο νεος.

Επισης με ενα σοβαρο τμημα εξυπηρετησεις ολα γινονται. Καταρχην ο νεος κατοχος πρεπει να εχει και την συγκαταθεση (υπογραφη) του παλιου οτι ο παλιος δεχεται να παραχωρησει στον νεο την γραμμη. Επιτοπου ο υπαλληλος στο τμημα εξυπηρετησεις βλεπει τι κρεμεται απο τον συγκεκριμενο τηλεφωνικο αριθμο και ενημερωνει τον νεο κατοχο τι περιλαμβανει η γραμμη προς μεταβιβαση και να ενημερωσει τον παλιο και νεο κατοχο οτι πρεπει να κανουν την ιδια διαδικασια μεταβιβασης και στους αλλους παροχους υπηρεσιων πανω απο αυτην την γραμμη. Τοσο δυσκολο ειναι; Δεν βλεπει στο συστημα του ΟΤΕ οτι υπαρχει προεπιλογη φορεα και ενεργο dsl στην γραμμη;;

Εδω στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει τοσο πολυ την δυσκοιλιοτητα της γραφειοκρατιας που το απλο και το αυτονοητο μας φαινεται ανεπαρκες. Παντα ψαχνουμε για κακοτοπιες εκει που δεν υπαρχουν και δεν ψαχνουμε εκει που υπαρχουν. Ετσι καταληγουμε να μπλεκουμε την ζωη μας και να ταλαιπωριομαστε ασκοπα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.