PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas DSL Package - 12Mbps Shared LLU - Πρόβλημα



Symos
28-11-07, 16:08
Καλημέρα

Αγόρασα από το Πλαίσιο αυτό το πακέτο:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=941336
ή κατά την Tellas:
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=607〈=2 (http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=607&lang=2)

Είναι σύνδεση shared LLU στα 12Mbps και έχει 4 μήνες δωρεάν με 20 ευρώ και μετά 18,95 το μήνα. Επειδή προς το παρόν δε θέλω να βγάλω τον ΟΤΕ, σκέφτηκα καλή προσφορά, και το πήρα.

Όμως το πακέτο η αίτηση που έχει μέσα δεν αναφέρει τίποτα για shared LLU και έχει μόνο επιλογές 768, 1024 και 2048 και μάλιστα σε άλλες τιμές (κανένα δεν είναι στα 18.95) άρα μάλλον πρόκεται για παλιό πακέτο ΑΡΥΣ.

Πήρα στην Tellas και η κοπέλα που μίλησα προσπάθησε να με πείσει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ shared LLU και ο μόνος τρόπος να έχω 12Mbps είναι μέσω ι-δ-ι-ό-κ-τ-η-τ-ο-υ δικτύου (μου το πε 30 φορές λες και είμαι χαζός) που σημαίνει ΜΟΝΟ Zisto!!! Ρε κοπελιά της λέω ιδιόκτητο θέλω και εγώ αλλά μόνο DSL, όχι τηλέφωνο..Επέμενε, δε γίνεται, αλλα έχουμε αυτά κι αυτά τα καταπληκτικά πακέτα στο Zisto και δώστου να μου πουλήσει το Zisto.

Επίσης μου είπε οτι ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν πουλάει κουτί με μεγάλες ταχύτητες στο ιδιόκτητο (δεν ήξερε πως λέγεται το shared LLU αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν ήξερε καν ότι υπάρχει) και ότι μόνο μέσω ΟΤΕ στο 1Mbps πάνε τα κουτιά. Ρε κοπελιά το βλέπω μπροστά μου στη σελίδα σας και το λέει και το Πλαίσιο. Όχι, κακώς το λέει το Πλαίσιο μου έλεγε.

Τεσπα, βάζω τα νεύρα μου στην άκρη και ρωτάω:
Ξέρει κανείς τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Που θα βρώ αίτηση; Υπάρχει στη σελίδα της Tellas αίτηση για Tellas DSL shared LLU, αλλά αν χρησιμοποιήσω αυτή πως θα ξέρουν ότι έχω προπληρώσει 4 μήνες; Αν κοτσάρω τον "Αριθμό συμβολαίου" που έχει πάνω η αίτηση του κουτιού θα είμαι εντάξει λέτε; Δε θέλω να ρισκάρω να κάνω μια αίτηση και να χάσω τους 4 μήνες και να μου πούνε πλήρωνε για ένα χρόνο τώρα.

Συγγνώμη για το μεγάλο post, τα νεύρα βλέπετε.

pts
28-11-07, 16:29
Δηλαδή η αίτηση που συμπλήρωσες είναι διαφορετική από αυτή υπάρχει στο link της Tellas και αφορά το 12/1;.
Αν ναι τότε η λύση του προβλήματος σου είναι να αγνοήσεις το συγκεκριμένο τηλέφωνημα και να ξαναπάρεις (έτσι και αλλιώς αυτά που σου είπε δεν μπορείς να τα πάρεις σοβαρά όσο και να θέλεις) . Αν δεν βρεις άκρη κάντους μια επιστολή. Θα σου απαντήσουν λογικά γρήγορα αφού η υπόθεση σου είναι πολύ απλή.

vaggoulas
28-11-07, 17:36
Το κουτί φυσικά και είναι για SLLU.Απλά το Πλαίσιο για να ξεστοκάρει το δίνει σε εξευτελιστική τιμή.Θα συμπληρώσεις κανονικά το συμβόλαιο και θα το στείλεις στην Tellas μαζί με αυτό http://www.tellas.gr/_data/pdf/ARYS_to_Shared_LLU.pdf (αν έχεις DSL από άλλο πάροχο) και ότι άλλο δικαιολογητικό θέλει.Από τον αριθμό συμβολαίου θα δουν πως είναι πακέτο προπληρωμένο από το Πλαίσιο και δεν θα χρεωθείς τους 4 μήνες αλλά και θα σε βάλουν στα 12 Mbit εφόσον υπάρχει δίκτυο στην περιοχή σου.Επίσης θα επιλέξεις στο συμβόλαιο 1 Mbit ταχύτητα.

pan82
28-11-07, 18:16
Φίλε πρέπει να πέσες σε πολύ στοκο κοπέλα,εμείς αφού 2 λεπτά συζητηγαμε ότι το πακέτο κάνει 72ευρώ και όχι 20 και δε μπορεί να ναι δικό τους και τέτοια κούλα τουλάχιστον καταλήξαμε στο ότι η αίτηση είναι παλιά και η μετάβαση στα 12 γίνεται αυτόματα.Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι μου είπαν ότι αν υπάρχει πόρτα γιατί αυτοί δε μπορούν να το δουν τώρα αλλιώς θα ενεργοποιηθεί στα 1 μέσω οτε το θέμα είναι ότι εγώ εχω ήδη 2 από οτε και αν γίνει καμία στραβη και τελειώσουν οι πόρτες τι να το κάνω.Αν το στείλω λέτε να μπορώ να πάρω μετά να ελέγξω τι γίνεται και αν έχουν έλειψη πόρτας να το παγώσω η ακυρώσω; σημειωτέον ότι η κοπελιά δεν ήξερα καν για την αίτηση μετάβασης αν εχω άλλο παροχο και μου λεγε ότι ντε και καλά όλα τα απαραίτητα χαρτιά τα χει μέσα το πακέτο δε θέλει κάτι άλλο.Επίσης ρώτησα αν μπορώ να νοικιάσω τον ασύρματο εξοπλισμό με την επιπλέον χρέωση και ούτε αυτό ήξερα αφού μου έλεγε ότι πουλάνε και ασύρματο πακέτο (κάτι που δεν ισχύει)

Symos
28-11-07, 19:53
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αυτό που θα κάνω είναι να συμπληρώσω την αίτηση με ταχύτητα 1Mbps και θα βάλω μέσα στο fax και μια επιστολή που να εξηγεί συνοπτικά την υπόθεση. Προς το παρόν δεν έχω καθόλου σύνδεση οπότε δε θα συμπεριλάβω την ARYS_to_Shared_LLU αίτηση.

Λογικά αφού είχε το ίδιο πρόβλημα και ο pan82 θα το έχουν κι άλλοι και όποιος κοιτάξει την αίτηση θα το έχει συναντήσει και θα καταλάβει τι έχει γίνει.

Εκτός αν πετύχω πάλι κανα αστέρι!

chosen0ne
29-11-07, 15:03
Φίλε κι εγώ το πακέτο απτο πλαίσιο είχα πάρει (που τότε είχε 40ευρώ)συμπλήρωσα την αίτηση στο 1mbps και από 7 νοεμβρίου είμαι κανονικά στα 12mbps, χωρίs να κάνω καμία άλλη ενέργεια. Στείλε την αίτηση και θα τα βρουν αυτοί μόνοι τουs. MONO αν δεν σε καλύπτει το ιδιόκτητο θα σε βάλλουν στο 1.

vaspater
30-11-07, 13:44
Μια ερώτηση..στο link της tellas αναφέρεται ότι:

Το Tellas DSL με δωρεάν εξοπλισμό διατίθεται και από τα εξουσιοδοτημένα σημεία πώλησης της Tellas σε όλη την Ελλάδα μόνο με €71,60 για 4 μήνες (μετά το πέρας της προπληρωμένης περιόδου ισχύει η μηνιαία συνδρομή €18,95)

Στο link του πλαισίου αναφέρεται ότι:

To πακέτο προσφέρεται με 12μηνη δέσμευση και παρέχει τους αρχικούς 4 μήνες της συνδρομής

Ανανέωση στην συνέχεια 18,95 €

Αν καταλαβαίνω σωστά η tellas δεν αναφέρει πουθενά ότι οι πρώτοι 4 μήνες είναι δωρεάν αλλά χρειάζεται να πληρώσεις 71,60 μαζεμένα και μετά 18.95 για τον κάθε μήνα από το τετράμηνο και έπειτα.....
Αντίθετα στη σελίδα του πλαισίου αφήνεται να εννοηθεί ότι το πακέτο για τους 4 πρώτους μήνες προσφέρεται δωρεάν......

Τελικά τι από όλα ισχύει?και αν στην τελική η πραγματικότητα είναι ότι αν παραγγείλεις από πλαίσιο δεν πληρώνεις τους 4 πρώτους μήνες μήπως συμφέρει να εκμεταλλευόμαστε αυτές τις προσφορές των καταστημάτων?

pan82
30-11-07, 16:33
Μια ερώτηση..στο link της tellas αναφέρεται ότι:

Το Tellas DSL με δωρεάν εξοπλισμό διατίθεται και από τα εξουσιοδοτημένα σημεία πώλησης της Tellas σε όλη την Ελλάδα μόνο με €71,60 για 4 μήνες (μετά το πέρας της προπληρωμένης περιόδου ισχύει η μηνιαία συνδρομή €18,95)

Στο link του πλαισίου αναφέρεται ότι:

To πακέτο προσφέρεται με 12μηνη δέσμευση και παρέχει τους αρχικούς 4 μήνες της συνδρομής

Ανανέωση στην συνέχεια 18,95 €

Αν καταλαβαίνω σωστά η tellas δεν αναφέρει πουθενά ότι οι πρώτοι 4 μήνες είναι δωρεάν αλλά χρειάζεται να πληρώσεις 71,60 μαζεμένα και μετά 18.95 για τον κάθε μήνα από το τετράμηνο και έπειτα.....
Αντίθετα στη σελίδα του πλαισίου αφήνεται να εννοηθεί ότι το πακέτο για τους 4 πρώτους μήνες προσφέρεται δωρεάν......

Τελικά τι από όλα ισχύει?και αν στην τελική η πραγματικότητα είναι ότι αν παραγγείλεις από πλαίσιο δεν πληρώνεις τους 4 πρώτους μήνες μήπως συμφέρει να εκμεταλλευόμαστε αυτές τις προσφορές των καταστημάτων?

To συγκεκριμένο πακέτο που έχω πάρει κι εγώ και σήμερα έστειλα και τις αιτήσεις είναι το ίδιο που αναφέρει και η tellas απλά το πλαίσιο έχει κάνει τη προσφορά στα 20€ άντι της κανονικής του στα 70 κάτι. Το πακέτο περιλαμβάνει τους 4 πρώτους μήνες συνδρομής και φυσικά συμφέρει αφού είχα πάει στη wind να κάνω αίτηση λόγω των 3 δωρεάν παγίων και τελικά όταν είδα τη προσφορά του πλαισιου και ήταν ουσιαστικά το ίδιο πήρα αυτό το πακέτο.
Επίσης μη κάνεις το λάθος να πάρεις στη τελλας να ρωτήσεις γιατι θα σε βγάλουν τρελλό ότι το πακέτο τους κάνει μόνο 20€ στο πλαίσιο.

ΥΓ: Ουσιαστικά εσύ με 20€ αγοράζεις το πακέτο των 70 κάτι δηλαδή στη τελλας αυτό βλέπουν όταν στείλεις την αίτηση οπότε δε τους νοιάζει πόσο το πήρες εσύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.