PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλο Προβλημα με fritz 7140



iced
28-11-07, 19:34
Η ιστορια ειναι ως εξης, εβαλα τον router πανω δουλεψε και μετα την επανεκκινηση που του εκανα με το που μπανει στην μπριζα δεν αναβοσβηνει το POWER/DSL παρα μονο 3sec, μετα σβηνει και απο εκει και περα αναβοσβηνει το info. Στο μενου του δεν μπαινει...

Τι γινεται???

iced
29-11-07, 15:50
Καλα κανεις δεν ξερει?

npierr
29-11-07, 16:54
Καλα κανεις δεν ξερει?

Φίλε μου δεν ξέρω γιατί δεν απαντάνε αυτοί που ξέρουν περισσότερα από εμάς, γιατί έχω και εγώ κάποια προβλήματα αλλά απάντηση δεν πήρα.
Βέβαια δεν είναι και υποχρεωμένοι να απαντήσουν ... και μπορεί πολύ απλά να μην γνωρίζουν οι άνθρωποι, απλά ως βοήθεια θα σου πω πως, παρόμοιο έπαθα και εγώ με 3 router στην σειρά και αφού τους αντικατέστησα διότι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα ούτε wireless ούτε με lan τελικά στον τελευταίο άλλαξα το καλώδιο dsl έβγαλα και το spliter και δουλεύει μια χαρά τώρα. Βέβαια εγώ έχω 2play δεν ξέρω τι έχεις εσύ και εάν σε βοηθήσει αυτό.

Nemessis
29-11-07, 18:11
Η ιστορια ειναι ως εξης, εβαλα τον router πανω δουλεψε και μετα την επανεκκινηση που του εκανα με το που μπανει στην μπριζα δεν αναβοσβηνει το POWER/DSL παρα μονο 3sec, μετα σβηνει και απο εκει και περα αναβοσβηνει το info. Στο μενου του δεν μπαινει...

Τι γινεται???

Κοίτα, απο τα συμπτώματα που αναφέρεις δεν είναι εφικτή κάποια σωστή ανάλυση. Σε κάθε περίπτωση επανέφερε το σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μήπως και έχει "κολλήσει" κάπου. Εαν δεν βγάλεις άκρη το ευκολότερο που μπορείς να κάνεις ειναι να το πάς για αλλαγή.

koprodogis
30-11-07, 00:01
επειδη δεν εχει αναφερει καποιος λυση θα σου προτεινα να παρεις στην avm στην αθηνα(στην αντιπροσωπια)
ειναι και πολυ εξυπηρετικοι και ενημερωμενοι.2 φορες που ειχα προβλημα μου το λυσαν με τη μια

KTed
30-11-07, 10:32
Η ιστορια ειναι ως εξης, εβαλα τον router πανω δουλεψε και μετα την επανεκκινηση που του εκανα με το που μπανει στην μπριζα δεν αναβοσβηνει το POWER/DSL παρα μονο 3sec, μετα σβηνει και απο εκει και περα αναβοσβηνει το info. Στο μενου του δεν μπαινει...

Τι γινεται???

Αν είναι η πρώτη φορά που το συνδέεις στη γραμμή (μιλάμε για HOL 2play έτσι;) το πιο πιθανό είναι οτι κάνει αυτόματη αναβάθμιση του firmware. Άφησέ το να αναβοσβήνει και να κάνει τα δικά του. Σε λίγο θα επανεκκινήσει και θα είναι όλα ΟΚ.

abekiari
02-12-07, 22:50
Κοίτα, απο τα συμπτώματα που αναφέρεις δεν είναι εφικτή κάποια σωστή ανάλυση. Σε κάθε περίπτωση επανέφερε το σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μήπως και έχει "κολλήσει" κάπου. Εαν δεν βγάλεις άκρη το ευκολότερο που μπορείς να κάνεις ειναι να το πάς για αλλαγή.

ρε παιδια εγω που το επανεφερα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και τωρα δν μπαινει στο ιντερνετ ουτε καν στη καρτελα του fritzbox τι να κανω?
αναβοσβηνει για λιγο το λαμπακι power/dsl και μετα ολα τα λαμπακια μαζι...
τι πρεπει να ρυθμισω?

Blueprint
02-12-07, 23:46
Φιλε abekiari,
Το εχεις ασυρματα ή με καλωδιο συνδεδεμενο?
Αν ειναι ασυρματα δε μπαινει στο w/i του γιατι με το RTFD εχει χασει το WPE Key οποτε συνδεσε το με Lan καλωδιο.
Αν το εχεις ηδη με Lan ανοιξε το cmd και με ipconfig δες αμα εχει για default gateway την 192.168.178.1
Αν οχι βαλε απ το TCP/IP properties στα Windows manually.
Κανε δοκιμη και σε αλλη θυρα Lan πανω στο Fritz ή αμα ειναι εφικτο και με αλλο PC.
Αμα εχεις double play απο οτι ξερω χανεις και την τηλεφωνια με rtfd οποτε θα πρεπει να απευθυνθεις στον provider σου για να σου στειλουν ενα restore configuration file με mail για να το επαναφερεις.
Επισης φυσιολογικα δεν εχεις internet γιατι εχει χασει και τα username/password οποτε το βασικο εινα να ανοιξεις το interface του router για να τα περασεις.
Αμα δεν γινετε με τιποτα οπου ειναι πολυ πιθανο αναγκαστηκα κανεις μια αντικατασταση.

strider
03-12-07, 03:04
Φίλε iced, κάνεις μια ερώτηση και δεν εξηγείς στον κόσμο λεπτομέρειες. Πώς να ξέρουν να απαντήσουν?

Τί σύνδεση έχεις? 2-play? 1-play?
Πώς προσπαθείς να μπείς στο menu? Με το 192.168.178.1 που λέει το manual?
Δεν μπήκες στο menu ποτέ? Αν μπήκες, έβαλες τα σωστά στοιχεία σου στο Account Information?
Διάβασες το manual που εξηγεί τί δείχνουν τα φωτάκια όταν ανάβουν ή αναβοσβήνουν?

Τί να απαντήσουν οι άνθρωποι? Χρήστες είναι, όχι psychics.

@ ADSLgr.com All rights reserved.