PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση Conn-X και Speedtouch



John Deacon
28-11-07, 21:04
Έχω ζητήσει αναβάθμιση Conn-X από 2άρα σε 8άρα και θα μου στείλουν ένα Baudtec, γιατί Speedtouch δεν υπάρχει.
1. Λέει τίποτα αυτό το Baudtec;
2. Μέχρι τώρα είχα επί χρόνια το Speedtouch 530 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η πλάκα είναι ότι διαβάζω σε κάποιο tutorial και άλλα posts ότι με το attenuation που έχω (up/down = 15.5 / 30.0), θα μπορούσα να κλειδώσω στα 8mbps και με ADSL απλό (όχι ADSL2+). Είναι δυνατόν αυτό; Δεν θα ήθελα να αποχωριστώ το Speedtouch και αν χρειστεί θα αγοράσω καινούριο συμβατό.
3. Με την 8άρα πρέπει να συνδέομαι με PPPoA ή PPPoE; Το Baudtec νομίζω πως δεν συνδέεται και στα δύο.
4. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό router, έστω και ακριβό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρήστε με για την κατάχρηση του χώρου.

Minotavrs
29-11-07, 00:46
Έχω ζητήσει αναβάθμιση Conn-X από 2άρα σε 8άρα και θα μου στείλουν ένα Baudtec, γιατί Speedtouch δεν υπάρχει.
1. Λέει τίποτα αυτό το Baudtec;
2. Μέχρι τώρα είχα επί χρόνια το Speedtouch 530 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η πλάκα είναι ότι διαβάζω σε κάποιο tutorial και άλλα posts ότι με το attenuation που έχω (up/down = 15.5 / 30.0), θα μπορούσα να κλειδώσω στα 8mbps και με ADSL απλό (όχι ADSL2+). Είναι δυνατόν αυτό; Δεν θα ήθελα να αποχωριστώ το Speedtouch και αν χρειστεί θα αγοράσω καινούριο συμβατό.
3. Με την 8άρα πρέπει να συνδέομαι με PPPoA ή PPPoE; Το Baudtec νομίζω πως δεν συνδέεται και στα δύο.
4. Έχετε να προτείνετε κανένα καλό router, έστω και ακριβό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρήστε με για την κατάχρηση του χώρου.

Aδελφε μου επεσες στην περιπτωση μια απο τα ιδια και εγω .. εχω το speedtouch 510 και ενώ ζητησα ματαια επι ματαιω το speedtouch 585v6 μου ειπαν οτι δεν το φερνουν πλεον και ετσι εφαγα στην μαπα το baudtec . Καλο χρυσό ωραιο gui αλλα τι να το κανεις αν τρεχεις p2p γονατιζει το Qos den ρυθμίζετε με τίποτα με αποτελεσμα να εχω αργο browsing απο support αστα να πανε 1 firmware υπαρχει και αυτο οχι απο την baudtec αλλά απο μια αλλη εταιρια που φοραει το ιδιο hardware me αλλο σασι την Αrtnet.. ΒΤW ευχομαι να εισαι πιο τυχερος και να σου κάνει... αλλα κατα 99% θα μεινεις με το 530 το οποιο πραγματικα πεταει... και θα σου κλειδωσει κανονικά:worthy:

John Deacon
30-11-07, 00:23
Minotavrs, γιατί ζήτησες το 585; Αξίζει τον κόπο να το αγοράσω;

Minotavrs
30-11-07, 00:30
Minotavrs, γιατί ζήτησες το 585; Αξίζει τον κόπο να το αγοράσω;
Εχω το 510 και ειμαι κατευχαριστημενος το εχω σεταρει και πεταει τa speedtouch εχουν πολύ καλή παρουσια στην Ελλαδα και ειναι σκυλιά,,, Αν το βρεις παρτο με κλειστά τα μάτια...

John Deacon
30-11-07, 00:39
Και να μην το βρω στην Ελλάδα, θα το παραγγείλω από το εξωτερικό. Αν κλειδώνει το 530 με την 8άρα, τότε γιατί δίνουν καινούριο modem;

Minotavrs
30-11-07, 00:45
Και να μην το βρω στην Ελλάδα, θα το παραγγείλω από το εξωτερικό. Αν κλειδώνει το 530 με την 8άρα, τότε γιατί δίνουν καινούριο modem;

ειναι σε έλλειψη απο οσο ξερω το 530 κλειδωνει στα 8 αρκει να μην εχεις μεγαλη αποσταση απο το dslam σου

John Deacon
30-11-07, 00:48
Περίπου 2 χλμ.

Minotavrs
30-11-07, 01:02
Περίπου 2 χλμ.Δες τι Downstream Attenuation (dB) εχεις και μπες εδώ να δεις αν υποστηριζονται οι ταχυτητες σου http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

kyriakos7
30-11-07, 13:26
εχεις αποτελεσματα να μας δειξεις ?

ariadgr
30-11-07, 14:59
...Μέχρι τώρα είχα επί χρόνια το Speedtouch 530 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


Και να μην το βρω στην Ελλάδα, θα το παραγγείλω από το εξωτερικό. Αν κλειδώνει το 530 με την 8άρα, τότε γιατί δίνουν καινούριο modem;

To 530 που έχεις είναι μάλλον ADSL1.
Για να συγχρονίσει στα 8Mbps σε ADSL1 η γραμμή σου πρέπει να είναι πολύ καλή και να βρίσκεσαι κοντά στο DSLAM.

Αυτό που δίνουν τώρα είναι το 530v6 (ADSL2+), το οποίο μπορεί με μεγαλύτερη ευκολία να συγχρονίσει στα 8Mbps ακόμα και αν είσαι πιο μακρυά ή έχει θόρυβο ή γραμμή σου.

Δε χρειάζεται να το πάρεις από το εξωτερικό, εαν δεν μείνεις ικανοποιημένος από το Baudtec, πας τότε στον ΟΤΕ και παίρνεις το 530v6 με €37 (υποθέτωντας ότι θα έχει φέρει στοκ).

panil
01-12-07, 02:16
Εχω το 510 και ειμαι κατευχαριστημενος το εχω σεταρει και πεταει τa speedtouch εχουν πολύ καλή παρουσια στην Ελλαδα και ειναι σκυλιά,,, Αν το βρεις παρτο με κλειστά τα μάτια...

+1:oneup:

510 v.4 . Το ρύθμισα μια φορά, άλλη μια του έβαλα νέο firmware και για 3 χρόνια δεν ξανασχοληθηκα ποτέ μαζί του. Τέρας αντοχής και αξιοπιστίας.

Τώρα έχω το Philips μόνο και μόνο για το wireless και επειδή ο ΟΤΕ δεν ειχε το 585.

Minotavrs
01-12-07, 02:21
+1:oneup:

510 v.4 . Το ρύθμισα μια φορά, άλλη μια του έβαλα νέο firmware και για 3 χρόνια δεν ξανασχοληθηκα ποτέ μαζί του. Τέρας αντοχής και αξιοπιστίας.

Τώρα έχω το Philips μόνο και μόνο για το wireless και επειδή ο ΟΤΕ δεν ειχε το 585.

Μιας και σε βρηκα τι λεει το philips εγω προτιμησα το bAudtec και δεν ξερω αν τελικα εκανα καλά...

panil
01-12-07, 02:36
Μιας και σε βρηκα τι λεει το philips εγω προτιμησα το bAudtec και δεν ξερω αν τελικα εκανα καλά...

Από μένα μόνο καλά θα ακούσεις για το Philips.
Εκανα αυτά που λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884) το έστησα το έψαξα λιγάκι και μετά δεν ξανασχολήθηκα μαζί του.

Το wifi παιζει καμπάνα σε ολα το σπίτι. Το πιάνω και απο τον δρομο με το κινητό (Nokia E65 γυρω στα 25 μετρα).
Εχε υπόψη σου όμως ότι ουτε p2p-τορρεντς κ.λ.π, ουτε remote access, dns και άλλα προχωρημένα κάνω για να εχω άποψη.

Για τον μέσο χρήστη το στηνεις και το αφήνεις. Σε άλλα νήματα όμως θα ακούσεις εκ διαμετρου αντιθετες απόψεις.

Καλή τύχη σ' όποιο διαλέξεις.

Minotavrs
01-12-07, 02:37
Από μένα μόνο καλά θα ακούσεις για το Philips.
Εκανα αυτά που λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884) το έστησα το έψαξα λιγάκι και μετά δεν ξανασχολήθηκα μαζί του.

Το wifi παιζει καμπάνα σε ολα το σπίτι. Το πιάνω και απο τον δρομο με το κινητό (Nokia E65 γυρω στα 25 μετρα).
Εχε υπόψη σου όμως ότι ουτε p2p-τορρεντς κ.λ.π, ουτε remote access, dns και άλλα προχωρημένα κάνω για να εχω άποψη.

Για τον μέσο χρήστη το στηνεις και το αφήνεις. Σε άλλα νήματα όμως θα ακούσεις εκ διαμετρου αντιθετες απόψεις.

Καλή τύχη σ' όποιο διαλέξεις.

Τhanks m8 να εισαι καλα.. (εχω διαλεξει ηδη Baudtec):whistle:

John Deacon
01-12-07, 14:09
Αποτελέσματα σύμφωνα με το test:
Απόσταση: 2172 μέτρα
ADSL2+: 15,64 mbit/s
ADSL: 7,96 mbit/sec

Speedtouch στον ΟΤΕ για PSTN, δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Αν ξέρει κάποιος κάποιο Oteshop που να έχει.... Ούτε η ίδια η Alcatel ξέρει αν πωλούνται κάπου στην Ελλάδα.

ariadgr
01-12-07, 16:31
Speedtouch στον ΟΤΕ για PSTN, δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Αν ξέρει κάποιος κάποιο Oteshop που να έχει.... Ούτε η ίδια η Alcatel ξέρει αν πωλούνται κάπου στην Ελλάδα.

Δεν ρωτάς μήπως υπάρχει διαθέσιμο εδώ (http://www.spshop.gr/adsl-modem-thomson-speedtouch-p-932.html); (Προσοχή, μιλάμε για το 530v6 που είναι ADSL2+, γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα έχει καταχωρημένα και κάποια παλαιότερα 530, σαν αυτό που έχεις κι'εσυ τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.